Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188304/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abc0715c5dd.png 5 2716 428

Kolotoč monstrózních čarodějnických procesů posílající na hranici bezpočet nevinných obětí. Děj románu je založen na skutečných událostech a odehrává se v druhé polovině 17. století ve Velkých Losinách. Celou aféru odstartuje přestupek jedné žebračky, k jehož vyšetřování je povolán bezcharakterní inkvizitor Boblig. Příběh výmluvně ukazuje, jak kvůli maličkosti může vzniknout obrovská lidská tragédie, založená na fanatické víře, nenávisti a lidské zaslepenosti, proti níž nic nezmůže rozum, úsudek ani svědomí. Podle knihy vznikl také stejnojmenný film.... celý text

capricorn__
13.11.2022 5 z 5

Jedna z knih, o které si nedovedu představit, že bych se k ní ještě někdy vrátil. Zároveň jsem velmi pyšný na to, že se Čechy mohou pyšnit takovým románem a spisovatelským talentem. Kaplický odvrací pozornost od naturalistických popisů mučení, ale spíš se zaobírá postavami a celkovou atmosférou, jež je velmi hutná a bezvýchodná, zároveň strašidelná v tom, že si čtenář během čtení uvědomí, že lidé se jen tak nepoučí. Děj je předvídatelný, v půlce je každý schopen odhadnout, jak všechno dopadne, ale zajímavé jsou myšlenkové pochody důležitých lidí, kteří v procesech byli zapojeni, a kteří podlehli zbabělosti a strachu, a taky těch, kteří jsou vlivem nátlaků zcela odevzdáni děsivé hře o moc a peníze. O této části historie příliš nevím, o čarodějnických procesech jsem měl zcela jiné představy: například jsem měl za to, že procesy byly rychlé, že na ně nebyla potřeba taková spousta lidí a, hlavně, že nebyly tak dobře finančně ohodnocené. Skvělá, hutná kniha, nemohl jsem ji přestat číst.

V.Lenka
28.10.2022 5 z 5

(SPOILER) O knize jsem slýchala uz od mládí a trochu se jí bála. Cítila jsem to jako mezeru ve vzdělání a dluh, že jsem ji ještě nečetla. Když jsme se letos vydávali na dovolenou do Jeseníků, tak jsem si řekla, že je ten pravý čas. Knihu jsem sice dočetla až po návratu, ale vůbec to ničemu nevadilo. Bylo by ale působivěší knihu přečíst už před návštěvou Losin.
Z knihy jsem byla naprosto úchvácena a řadím ji mezi TOP knihy, které doporučuji (nejen "must read", ale i "must have").
Nemusíte se bát násilí/drastickych scén, ke kterým by daná látka mohla svádět, ale čekejte psychologický román. Některé postavy si zamilujete (děkan Lautner, Zuzana), z jiných se vám bude dělat slabo (Boblig a jeho skřet). Ovšem i děkan Lautner je vykreslen jako člověk z masa a kostí i se svými pochybnosti, slabostmi, tužbami. Když Kaplický knihu psal, měl v živé paměti monsterprocesy 50. let, myslim, že mu to pomohlo tak dobre vystihnout atmosferu doby, i kdyz carodejnicke procesy a komunisticke procesy delilo nekolik stoleti. Je také obdivuhodné, že kniha mohla vyjít a ze byla i zfilmovana. Postavy jsou uvěřitelné, jejich jednání v kontextu pochopitelné, příběh má spád. Vubec se nenudíte a otáčíte další a další stránky. Fandíte každému křivě obviněnému a doufáte v zázrak, i když vlastně tušíte (víte), jak to dopadne.
Toto je opravdu mistrovské dílo, které věky přetrvá (a které je bohužel stále aktuální).
11 bodů z 10 :)

Monnyska
15.10.2022 5 z 5

Perfektní dílo, velmi čtivé, mrazivé, opravdu se mi dostalo pod kůži...

Mišák240
10.10.2022 4 z 5

Mrazivý příběh o tom, co se dělo v 17. století s lidmi nařčenými z čarodějnictví. Ač řekli pravdu nebo lhali, byli po brutálním mučení přinuceni se přiznat i k činům, které nespáchali a nakonec byli upáleni.

Violliga
09.10.2022 5 z 5

Od začátku do konce jsem byla napjatá. Jak to dopadne. Ať řekneš co řekneš budeš upálen.krasna kniha nám dává svědectví o tom jak bylo zle dát znát vlastní názor.

Thalin
02.10.2022 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla ještě na základce a nějak dvakrát mě neoslovila, ale to asi není až takový šok. Znovu jsem po ní sáhla někdy loni, protože ji mám doma a rozhodla se ji přečíst znovu. Pocházím z té oblasti, učili jsme se o procesu podrobně, ale takhle v knižní formě je to o dost lepší. I když je kniha psaná starším stylem, četla se mi velmi dobře. Děj je surový, místy brutální a až mrazivý, ale zároveň velmi poutavý.

marky2558
06.09.2022 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem, příběh je napsán velmi poutavě. Věděla jsem, že probíhaly podobné procesy ale kniha mi dost otevřela oči. Je mi líto všech lidí, kteří kvůli advokátově hamižnosti a kvůli představitelům církve, kteří raději zavírali oči, museli snášet takové utrpení a umřít tak hroznou smrtí. Taková nespravedlnost..

Kabuky
04.09.2022 5 z 5

Velmi zajímavý příběh, ze kterého místy až mrazí.

Hakate
03.09.2022 5 z 5

Další z knih mých studentských let.
Skvělý, napínavý, tajemný příběh. Skvěle popsány čarodějnické procesy z naší historie.
Další z klenotů české literatury.

Belanna
28.08.2022 5 z 5

I tato kniha se objevila v mém čtenářském deníku na střední. Ale tuto jsem opravdu hltala a moc se mi líbila. Téma i jazyk my naprosto sedl.

witiko
10.08.2022 5 z 5

Triumf zlovůle, bezpráví, lží, manipulace, opojení mocí, strachu, ale i stádní hlouposti. Ach, co všechno mi to jen připomíná..?! Ale i pomník osobní statečnosti několika lidí v dobách, kdy boží mlýny nemlely pomalu, ale vůbec. Z literárního hlediska je to skvost. Autor utahuje dusno a napětí rafinovaně jak losinský kat Jokl svoje palečnice. Pořád si děláte naděje, i když víte, že dobře to skončit nemůže. Skvěle vystižené charaktery, prostředí, situace, zvlášť se mi líbilo i začlenění krajiny v proměnách ročních dob a výborná práce s latinskými a biblickými citáty. Mimořádně autenticky podaný tehdejší způsob myšlení a pohled na svět pomocí pečlivě nastudovaných, a přitom zcela přirozeně zapracovaných reálií. I když jsem se trochu obával, autorův socialismus tu nijak netrčí a žádná dobová ideologie tu neprosakuje. Naopak je jasné, že jde o ostře kritické podobenství politických procesů z 50 let. Po Čtverácích už je to druhá knížka, která mě utvrdila v tom, že Václav Kaplický byl skutečně pan spisovatel a všichni současní pokušitelé historické prózy by se od něj měli učit.

majc
02.08.2022 5 z 5

Kniha, ač skvěle napsaná, se mi četla nesmírně těžko. Ta nespravedlnost, ta zbabělost některých postav, všechny ty hlouposti, kterým lidi dokážou uvěřit. Bylo mi při čtení nejednou ouzko. Asi je to ovlivněno i tím, že jsem před nějakým tím měsícem navštívila Šumperk i Velké Losiny a jejich papírny. Procházela jsem tehdy městem téměř v nevědomosti toho, co za zvěrstva se tam před pár stoletími děly.
Smutné, co člověk dokáže udělat jinému. Tolik zmařených životů a vše zbytečně.

Tolik jsem při čtení fandila děkanu Lautnerovi, i když jsem jeho osud znala, stále jsem doufala, že mám mylné informace a skončí to jinak. Ta bezmoc, kterou on a ostatní prožívali, z toho mi lezl mráz po zádech.

Kniha má jinak dost svižné tempo, stále se něco děje. Byla jsem ráda, že tam nebylo tolik detailně popsáno z prováděné tortury. I když i z té trochy se mi dělalo blivno. Ta nespravedlnost a krutost. Ach jo.

Martina291086
20.07.2022 5 z 5

U této knihy platí, že velice záleží na vzhledu knihy. Setkala jsem se s několika vzhledy a byť je příběh pořád stejný, když se mi kniha nelíbí, nedokážu číst. Je to samozřejmě u každé knihy, ale já to u této knihy vnímala víc než u ostatních.

kačenka80
06.06.2022 5 z 5

Tohle bylo je a bude. Ti co mají málo půjdou přes mrtvoly aby si nahrabali co nejvíc a ostatní se přidají ze strachu. Když se někdo ozve proti, tak taky musí zemřít. Nejen v 17. století se upalovalo za čarodějnictví a neskutečně se mučili lidé. Kniha skvěle zpracovaná a dobře se četla.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Napínavý, čtivý příběh.

bdolezalka
02.05.2022 5 z 5

Kniha je velmi čtivě napsaná, nepostrádá spád, napětí, nezabředává do zbytečných popisů, dialogy jsou svižné, citování z bible je tak akorát. Dle mého názoru by dneska hravě strčila do kapsy kde jaký best seller. Moc se mi líbilo, že se autor nějak nevyžíval v krutosti tématu jako takového. Pokud se tedy někdo bojí knihu číst, protože si nepotřebuje neustále zakrývat oči při sálodlouhých popisech vykloubených údů apod., nemusí se bát. Toto je totiž přesně ten důvod, proč já jsem se knize tak dlouho vyhýbala (stejně jako filmu). Zdaleka to tedy není tak strašné, i když samozřejmě se tomu nelze vyhnout.

chomic_pisek
28.03.2022 5 z 5

Z toho mrazí. To se opravdu dělo, děje a dít bude. Perfektně to vystihuje bearwhiteraven v prvním odstavci komentáře pode mnou. Pan Kaplický uměl vytvořit hodně sugestivní atmosféru, která ještě víc zhutní přednesem Pavla Rímského, pokud si poslechnete audoknihu. A až skončíte, ještě vám to dlouho bude rezonovat v hlavě.

bearwhiteraven
13.03.2022 5 z 5

Lidská krutost, hloupost a rozežranost nezná mezí, zvlášť když je podpořena fantasmagorickými smyšlenkami, které si každý může překroutit tak, jak se mu nejvíce hodí. A nezáleží na tom, jestli jde, jako v případě Kladiva na čarodějnice, o křesťanství či jiné náboženství a ideologii — vše se dá s trochou úsilí zneužít ke konání toho nejhoršího, co si dokážeme představit. V tomto ohledu je kniha nadčasová a asi to tak zůstane, dokud lidé budou existovat.

Kniha se mi četla těžce, protože jsem ji co chvíli musela odkládat ze zlosti nad vším tím bezprávím a zbytečným utrpením, navíc se Kaplickému podařilo vytvořit opravdu temnou, depresivní atmosféru, z níž mi chvílemi běhal mráz po zádech. Některé okolnosti a především charakteristiky postav jsou samozřejmě přikrášlené v porovnání se skutečnými záznamy z čarodějnických procesů té doby a jinými historickými zdroji, ale nijak to neubírá na hrůze, která odporuje zdravému rozumu. Obvinění ze spolku s ďáblem bylo zároveň i vyřčením ortelu smrti, člověk se nemohl nijak obhájit. Cokoliv řekl či neřekl, udělal či neudělal, to všechno bylo považováno za ďáblovo dílo. Mlčíš? To ďábel tě nutí mlčet. Popíráš obvinění? Ďábel tě nutí lhát. Omdlela jsi během mučení? Za to může ďábel. Vydržela jsi mučení? Ďábel. Za všechno může jenom ďábel, zatímco údajně všemohoucí a vševidoucí Bůh jen bezradně sedí s rukama složenýma na klíně.

kacaabba
22.01.2022 5 z 5

Zkuste se případně mrknout do Wikipedie na termín "Malleus maleficarum".
Uživatel Krbi doporučil k přečtení spisek Drahomíra Polácha - "Zpráva o nevíře" - leč, ouvej, zřejmě dopadnete jako já. Neseženete ho. Dokonce jsem si psal i s vydavatelem, ale ani to nepřineslo kýžený výsledek. Měli k dispozici jen jeden archivní výtisk, který nedají z ruky...

IvetaZ
14.01.2022 3 z 5

Po celou dobu čtení jsem byla naštvaná z tý nespravedlnosti a překrucování informací, aby zapadaly jak bylo potřeba. K tomu všemu se mi to četlo ještě těžce, vůbec to neutíkalo. Ale četla jsem to už jako náctiletá, asi budu chtít přehodnotit jazyk a ještě se někdy potrápit, tak to možná otevřu.