Kladivo na čarodějnice ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Kolotoč monstrózních čarodějnických procesů posílající na hranici bezpočet nevinných obětí. Děj románu je založen na skutečných událostech a odehrává se v druhé polovině 17. století ve Velkých Losinách. Celou aféru odstartuje přestupek jedné žebračky, k jehož vyšetřování je povolán bezcharakterní inkvizitor Boblig. Příběh výmluvně ukazuje, jak kvůli maličkosti může vzniknout obrovská lidská tragédie, založená na fanatické víře, nenávisti a lidské zaslepenosti, proti níž nic nezmůže rozum, úsudek ani svědomí. Podle knihy vznikl také stejnojmenný film....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188304/kladivo-na-carodejnice-188304.jpg 4.62336
Nahrávám...

Komentáře (379)

Kniha Kladivo na čarodějnice

Katka2382
07. května

No musím přiznat,že se mi do téhle knihy vůbec,ale vůbec nechtělo.Bála jsem si že se bude špatně číst,nebude to odsejpat a tak.Ale nemohla jsem se víc mýlit,děj utíká jak splašený a příběh se čte jedním dechem.
Co se týče obsahu je evidentní,že lidstvo prostě JE nepoučitelné a dějiny se neustále opakují.Hon na čarodějnice v 17.století,to samé ve 30.letech v Rusku,v 50.letech za železnou oponou v totalitních státech a v té samé době v Americe zase naopak probíhal hon na všechny kdo byli byť jen v podezření že jsou komunisté-není to paradox?
Tahle skvělá kniha se hodí na každou dobu,
"Zákony!Pod jejich zákony se schová každé lotrovství."
"Jak málo toho chtěl vědět Šalomoun!Kdyby byl raději svou moudrostí budoucím pokolením objasnil,proč občas na svět přichází taková tma,kdy se lidé bez rozumu navzájem vraždí,proč někdy nastávají doby,kdy i nejmoudřejší lidé nerozeznávají,co je spravedlivé a nespravedlivé,proč se někdy i čestní lidé klanějí vrahům a lupičům,považujíce je za dobrotince..."
"Tyranům a lotrům se vždycky žije dobře mezi hlupáky"
"A mezi zbabělci,musíte ještě dodat,příteli."
Když se to vezme kolem a kolem v podstatě jde mocným a vlivným lidem vždy jen o ten mamon,plný břich a touhu zůstat u koryta co nejdéle to jde.
A tak už to hold na tom lidském světě chodí a vždy bude.

baji42
01. května

Velmi chmurná a depresivní kniha. Nicméně je zde i mnoho odkazů pro dnešní dobu. Je tu zřetelně vidět, co se může stát, když se věc, která by šla přejít mávnutím ruky nafoukne do obludně obřích rozměrů, jejichž ničivá síla se nedá zastavit...


Rossel
26. dubna

Je to jedna z těch knih, na které člověk nikdy nezapomene. Neuvěřitelné, kruté, odporné, strašné! A z vědomí, že se vše zakládá na skutečných událostech, běhá mráz po zádech.
Je smutné, co všechno je možné, když trochu fanatizmu rozdmýchá nevinnou příhodu a kolik toho dokáže jeden odporný člověk. Stačí, když se dostatek lidí ze strachu či z touhy po vlastním prospěchu dívá jinam a ustupuje. Však jich se to přece bezprostředně netýká... A když se jich to týkat začne, už je pozdě. Příšera je má ve svých spárech a nepovolí.
Je ironie, že Boblig se zaštiťuje Bohem a svým svatý posláním potírat ďábla. Přitom on sám je tím ďáblem, který mezi lidmi rozsévá nenávist, strach a bolest. A ještě z toho má zvrácenou radost. No kdo by neměl chuť jemu nasadit španělskou botu a natáhnout ho na skřipec... bez jakýchkoli výčitek.
Dnes už naštěstí nežijeme v době temna, ale zdá se, že jsme se stále nepoučili. Ten plíživý mechanismus nástupu zla k moci jsme se zarazit nenaučili. Stačí se podívat do dějin...

ladyka
21. března

Tato kniha mi dlouho unikala a velká škoda. Poslouchala jsem audioknihu a musím konstatovat,že strčí do kapsy leckterý bestsellerový psychothriller nebo detektivku, a to levou zadní! A je o to děsivější,že není výplodem autorovy fantazie,ale temnou kapitolou naší historie.

432830
05. března

Carodejnicke procesy mne velmi zajimaji a Kaplickeho kniha, jakkoli je stara, je nesmrtelna.

kotasbk
07. února

Kaplický dokázal v Kladivu na čarodějnice zvěčnit kus naší temné historie. Byla to skvělá sonda do 17. století. Bohužel, stále je mezi námi tolik lidí, kteří čarodějnické procesy přehlíží, nekritizují, pokud ano, tak jen v rámci toho, že tam kdysi někdo upaloval čarodějnice. Taková minulost je strašně vzdálená, lidé byli určitě hloupí, věřili v pověry, báli se, ale nikdo si neuvědomuje, že tihle neviní lidé věřili stejného Boha jako dnešní čeští křesťané. Jak je to všechno úsměvné, že křesťan huláká, že za bolševiků byli pronásledování, vězněni, ale nebyli upalování. Neuvědomuje si, že to stejné prováděli křesťané všem nevěřícím, ale i věřícím jiného vyznání, přitom věřili ve stejného Boha. Jaký je tedy rozdíl mezi upalováním čarodějnic a vykonstruovanými procesy v 50. letech v Československu?

Leona333
28. ledna

Když jsem četla co vše se dělo v rámci čistek inkvizicí - církví v té době třeba ve Španělsku, Itálii, nebo kdekoliv jinde v Evropě... Tak ještě ,,budiž". Bylo to hrůzné, ale stále ve mne převládal pocit, že je to strašně daleko! Daleko od nás, našich míst. O to děsivější je fakt, že lidská krutost, fanatismus, manipulatelnost, hamižnost se jako zhoubná infekce bez jakýchkoliv zábran dostane úplně všude. Toto je bohužel kus i naší historie, na kterou rozhodně hrdí být nemůžeme. Snad se z ní můžeme jen poučit, abychom se už nikdy více nedopouštěli takových zvěrstev...
Opravdu velice působivá kniha, která si nejvyšší hodnocení zaslouží.

Ivanka0070
17. ledna

Neuvěřitelné... Nelze popsat.. Nutno přečíst.. I slzy jsem uronila a stále nemohu uvěřit tomu, že se něco takového opravdu dělo.. Opravdu doporučuji..

1 ...