Kladivo Boží

Kladivo Boží https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8779/kladivo-bozi-8779.jpg 4 73 12

Arthur C. Clarke je klasikem a velmistrem žánru science fiction. Známe jej především jako autora cyklu Vesmírných odysejí a epopeje o kosmické lodi Ráma, vyslané k Zemi cizí, neuvěřitelně vyspělou civilizací. Kladivo boží je opět čtivý, clarkovsky promyšlený a dramatický příběh o asteroidu Kali, který hrozí při srážce se Zemí vyhladit celé lidstvo a ukončit tak pozemské dějiny již ve 22. století.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

The Hammer of God , 1993

ludek.n
ludek.n
06.12.2023 3 z 5

Když amatérský astronom doktor Millar objeví zkázonosný asteroid Kali, mířící k Zemi a hrozící celoplanetární zkázou, odstartuje pro celé lidstvo závod s časem, v němž cenou za vítězství není nic menšího než život. Posádka lodi Galileo bojuje za všechny lidi na Zemi. Román Kladivo boží má téměř dokumentární charakter. Krátké kapitoly mapují historii Vesmírné ochrany a podávají svědectví o životě v roce 2100. Kaleidoskop faktů, názorů, fikcí a svědectví servírovaný velmistrem sci-fi žánru. Jenže i mistr tesař se může někdy utnout, a Clarkův výkon v Kladivu božím je toho smutným příkladem. Postavy jsou jen siluety, děj téměř žádný, a když se konečně začne něco dít, je to tak suchopárné, že Mohavská poušť je oproti tomu oáza. Emoce a pocity jakoby Clarke zapomněl někde ve svém spisovatelském šuplíku, zahrabané pod hromadou vědeckých článků. Kladivo boží mělo zůstat povídkou, nikdy se nemělo dočkat románové podoby. V krátké stopáži fungoval nápad, který se bohužel při rozšíření utopil v hlubinách nudného plkání.

Luigi1
Luigi1
13.11.2023 4 z 5

Toto byla jedna z mnoha knih které čtenáře zaujmou

Sitth
Sitth
10.08.2023 2 z 5

Clarka a jeho klasickou sci-fi mám rád, ale když si po měsíci při čtení tohoto hodnocení nemůžu vzpomenout, jak kniha dopadla, tak to trochu mluví za vše. Téma dobře zpracované, ale za mě jedna z nudnějších knih autora, taková jednohubka z let minulých. Dávám 3/6

Janadvorackova
Janadvorackova
23.01.2023 3 z 5

Jeden z "těch lepších románů."

Predator3313
Predator3313
01.06.2022 5 z 5

Taková trochu jednoduchá záležitost, která neurazí a nenudí.
Dá se říct, že to vzal autor hodně zeširoka a probírá dost věcí kolem, takže děj rychle uteče.

opic 12
opic 12
09.09.2021 4 z 5

Nevěřil bych jak na takové provařené téma jako je zkáza a asteroidy ohrožující Zemi dokáže zaujmout.Celkově je Kladivo boží působivé.
Nejde tak úplně o román.Jde spíše o útržky a popisky.Přeskakování má tady zelenou.Jak sám autor přiznává čerpal a půjčoval si.O to to je realističtější a autentičtější.
Typické pro Clarka je vyvrcholení na pár stranách.Když se má něco pokazit tak se něco pokazí.Takže vyvrcholení a šmitec.Autor je mist v nenatahování.
Úsporně úderné a to v tomto případě stačí.Velmi příjemné dva večery o ne příliš příjemných vizí do budoucnosti.
Největší pvdel je že už se to v minulosti stalo několikrát.
Kolik času tedy zbývá.Někde v minulosti se už rozhodlo o osudu.Malá odchylka v dráze ...

VincentHS
VincentHS
03.07.2020 4 z 5

Klasický A. C. Clarke, vědecký, přesto čtivý, není to podle mého soudu úplně to nejlepší od ACC, ale stále si zachovává vysoký standard. Jako základ děje volí velmi pravděpodobnou variantu střetu naší matičky Země s asteroidem a snaze lidstva tento střet odvrátit. Od počátku jsem byl vtažen do děje, který je vyprávěn velmi dokumentárním způsobem, i když na samotnou snahu lidstva odklonit těleso z jeho dráhy dochází až v druhé polovině knihy. V první polovině autor načrtá popis světa v 22. století, který je velmi realistický a plastický, z dnešního pohledu i možná trochu idealistický, i když bych budoucím generacím určitě přál, aby v takovém světě žily. Zajímavý byl i autorův doslov o inspiracích a zdrojích ve vědecké literatuře.

Palorizek85
Palorizek85
13.04.2016 4 z 5

Clarke nezklamal. Jeho scifi pojetí, které by se jednoho dne mohlo stát skutečností, je podané zajímavým způsobem z pohledu života jednoho člověka. Nejspíše i díky Lee Gentry byl schopen do toho přimýchat psychologické prvký. 80%.

Nunee
Nunee
15.11.2015 5 z 5

Tato kniha mě krásně vtáhla do děje a to tím, jak je úžasně propracovaná. Člověk by věřil, že se to všechno opravdu děje. Super :-) jsem nadšená :-)

karvak
karvak
17.12.2013 4 z 5

Myslím, že tato kniha osloví skalní fanoušky propracovaných sci-fi, ale není pro někoho, kdo od tohoto tématu očekává strhující akční drama. Kladivo boží totiž není ani o akci ani o postavách a má spíše formu balancující na hraně dokumentu či smyšlené literatury faktu.
Větší část příběhu je složena z útržků popisujících budoucí život v osídlené sluneční soustavě - historii vzniknuvších náboženství, osidlování planet o a podobně. Ve dvěstěstránkové knize se až do strany 130 nic moc neděje, autor dělá jednu velkou odbočku za druhou a neustále odbíhá od jediné alespoň hrubě načrtnuté postavy kapitána záchranné lodi a od hlavního děje – blížícího se vražedného asteroidu (přičemž historie náboženství a další skvěle zpracovaná témata samozřejmě s dějem více či méně souvisí). Ve druhé polovině se posléze rozjede popis toho, jak odvracení katastrofy probíhalo a co se při něm zkomplikovalo. Vše je popsáno formou spíše vyprávěcí než akční nebo dramatickou, přesto musím říct, že jsem rozhodně neztrácel zájem o to, jak to dopadne (v tomto případě doslova). Budoucí svět je samozřejmě v clarkovském stylu - skvěle vymyšlený a popsaný stylem pro laika bez problému stravitelným.
Když se nakonec v doslovu dozvíme, že tento román vznikl přepracováním vlastní povídky autora a to v situaci, kdy měl rozpracováno šest dalších knih a několik desítek televizních programů, nezbývá před ním než znovu smeknout.

jay
jay
01.03.2013 5 z 5

Moje první od A.C. Clarka a určitě ne poslední. Bylo zajímavé nahlédnou do jedné z možných variant budoucnosti, bylo by fajn kdyby to bylo tak optimistické jak je popsáno :-)

Phoenix16.cz
Phoenix16.cz
07.01.2013 4 z 5

Tento román je pojatý trochu netradičně. Je rozdělen to několika částí a mnoha minikapitol, které popisují události související s rokem 2162 a dopady meteoritů na Zemský povrch. Tím pádem není veškerá pozornost soustředěna na posádku lodi Goliáš, která má sehrát klíčovou roli v situaci, kdy se na kolizní dráze Země objeví asteroid pokřtěný Kálí. Zápletka týkající se Kálí se odehrává podle předem odhadnutelného scénáře. Mozky světa se spojí a vymyslí plán, jak se zachránit, ale něco se pokazí, takže musí dojít na nouzová řešení, nějaká ta obětování pro vyšší věc a šťastné náhody taky nejsou v takovéto situaci k zahození. Nejdůležitějším poselstvím tohoto románu je, že vesmír je nebezpečné místo a i když je veliký, těch šutrů tam poletuje dost na to, abychom se jednoho dne nějakému připletli do cesty.