Král a císař

Král a císař https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28301/kladivo-a-kriz-kral-a-cisar-28301.jpg 4 43 3

Kladivo a kříž série

< 3. díl

Co kdyby Vikingové porazili Řím. Jaký by byl osud světa? Vikinský válečník Shef, poháněný prorockými sny, se stal jediným králem, nepochybným vládcem Severu. Teď musí čelit obnovené moci Svaté říše římské. Řím ohrožuje Shefovo děsivé vikinské námořnictvo novým, neobyčejně ničivým vynálezem, řeckým ohněm. Shef nedokáže ochránit svou flotu před touto hroznou zbraní, a tak se vydává na východ pátrat po nových poznatcích. Cesta ho zavede na bohatý dvůr muslimského amíra a nakonec do tajné skrýše svatého grálu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Návrat

King and Emperor , 1996

Eldar80
08.03.2024 5 z 5

Poslední díl si drží stejnou úroveň jako druhý. Pořád je to velmi dobré. Nečekal jsem, že mě alternativní historie bude tak bavit. Je to skvělá zábava a překvapivě je to historicky věrohodné, jak jen to šlo.
I poměrně vedlejší zápletky mají skutečný historický základ. Třeba se zde objevuje nápad vyrobit dokument jako padělek. Jedná se o Konstantinovu donaci, což je reálná historická záležitost.
Nepříjemně mě zarazilo prvních 50 stran. Měly špatný překlad a bylo tam několik nesrozumitelných vět. Po redakční stránce knihy většinou trpí na konci, tady je to na začátku. Naštěstí to přestalo.
Co mě zklamalo, tak nelogický děj. V předchozích dílech jsem to odpouštěl, ale tady to kazilo zážitek. Kdyby to tam nebylo, tak by to překonalo první díl. Některé zápletky se nepovedly a sci-fi už bylo trochu přehnané.
Ve druhém díle se objevil perfektně zpracovaný šamanismus. V tomto dílu se ještě víc ponoříme do náboženských konfliktů. Autor přidal islám, židovství, křesťanské heretiky a svobodomyslné myšlení.
Možná proto to má horší hodnocení. Běžný čtenář to asi neocení. Stejně tak asi málokdo bude ve fantasy hledat náboženskou kritiku. Právě tenhle přesah mě naprosto uchvátil. Je to boj lidí a nebo je to boj vyšších sil?
A pak Shefovy vize. Pochází zvnějšku a nebo se jedná o výtvor jeho mozku? To je vrchol celé trilogie. Závěr mírně zklamal. Má sice pointu, ale epilog se nepovedl. Celou trilogii doporučuju. Úžasné spojení fikce a historie. 85% 4,5*

Luigi1
02.11.2020 5 z 5

Skvěle napsaná trilogie která mě zaujala a přečetl jsem ji s velkým zájmem.Vikingové mě zajímali nejenom svým způsobem boje,ale i vyspělostí myšlení svých vojevůdců.Doporučuji

KAREL6725
11.11.2017 4 z 5

Už nevím co napsat k této výborné knižní sérii. Koho zajímá historie a téma Vikingu tak toho bude bavit. Celou dobu jsem fandil Vikingum , aby vyhráli . Tahle kniha chytne a nepustí.

Vikingové alternativní historie

Harry Harrison