Kipps

Kipps https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75050/kipps-75050.jpg 3 12 3

Román o chudém chlapci, jemuž nečekané dědictví přináší několik chvil opojné radosti a vzápětí řadu trápení a starostí

Literatura světová Romány
Vydáno: ,

Kipps: the Story of a Simple Soul , 1905

Ivaksa
11.06.2023 5 z 5

Velmi milé překvapení pro mě a první seznámení s brilantním spisovatelem. Skvěle pracuje s metaforami, úžasné obraty, perfektní vhled do psychologie postav. Příběh zpočátku nevypadá úplně záživně, ale postupně se rozvine a překvapí nejdříve velkým zvratem..a pak dalším. A přitom nepůsobí kýčovitě a na sílu. Ze tří hvězd nemohu jinak než na plný počet a ještě dávám do doporučených. Mimochodem, ač je to tak trochu na způsob Olivera Twista, tohle je nesrovnatelně lepší dílo...

rickiwolf
15.10.2022 4 z 5

Příběh, který i po více jak sto letech oslovuje dnešního čtenáře. Právě svou jednoduchostí a podobnými problémy jako mají lidé dnes, se mi tento román líbil.

Kozel
11.05.2016 2 z 5

Jednoduchý příběh o jednoduché mysli aneb hloupý Honza po anglicku. Humorný román plný společenských karikatur (odbojný Masterman, zmatený a bezradný Kipps, společensky povýšený Coote a další) i kritiky tehdejšího školství, třídního rozdělení a společnosti vůbec tak, jak se dá čekat. Což je možná ten největší "zádrhel". Kipps byl totiž nejen povahou, ale i příběhovou zápletkou dosti průhledný, předvídatelný, příliš jednoduchý a chováním často otravný. Přesto jsem se na mnoha místech pousmál a pobavil, protože i s odstupem let jsou mnohá témata aktuální a Kipps svou neschopností uchopit lehce a překvapivě nabyté bohatství správným způsobem je velmi podobný vlastně komukoliv. Za mě je však tahle kniha, co se týče Wellsových společenskokritických románů, trochu slabší.

Herbert George Wells
britská, 1866 - 1946