Kill Creek

Kill Creek https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458863/bmid_kill-creek-Pmy-458863.jpg 4 250 88

Kdesi na kansaském venkově, na konci temné cesty vedoucí zbytky otevřené prérie, stojí téměř zapomenutý dům sester Finchových. Celé roky zel prázdnotou, zcela opuštěný, zarostlý plevelem a vysokou trávou. Jeho dveře se mají poprvé za několik desítek let znovu otevřít. Avšak za nimi, skryté v neprostupných stínech, cosi vyčkává a touží se setkat s nově příchozími Když úspěšného autora hororových románů Sama McGarvera pozvou, aby strávil Halloween v jednom z nejslavnějších strašidelných domů v zemi, zdráhavě souhlasí. Alespoň nebude sám: společnost mu budou dělat tři další mistři děsu, spisovatelé, kteří mají stejně jako on zásadní podíl na podobě současného hororu. Entita, kterou v domě nevědomky probudí, je však následuje do jejich domovů, trýzní je a dotyčným hrozí, že se stanou součástí krvavého odkazu Kill Creeku.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Fobos

Kill Creek , 2017

knihomolka27
20.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Čím víc jsem kritizovala knihy Darcy Coates za jejich unylost, nenápaditost a celkovou plochost žánru, tím víc jsem se sebe sama ptala, zdali existuje knížka, která by má očekávání od tohoto žánru splnila, a dala mi to co jsem chtěla od Darcy a jiných spisovatelů tohoto žánru. A ano, tahle kniha to všechno splnuje... a ještě překvapivější je, že jsem to vzhledem k rozpačitým komentářům ani nečekala.

Takže ...Kill creek je esencí tohoto žánru. A pokud po mě chcete, abych vám popsala co je pro mě mysteriozní, moderní horor...tak je to přesně tato kniha. Ale chci se vrátit k Darcy a jejím knihám. Jde o to, že Darcy píše přeci jen jinou literaturu, která určitě většině lidem sedne víc - po vzoru prázdné efektivity, ve svých knihách prolívá krev, má tu krvežíznivé duchy s profláknutou minulostí, jednoduché postavy a i celkem primitivní zápletky - její knihy jsou tedy takové jednohubky tohohle žánru, a i když zdaleka nedokáží navodit potřebnou atmosféru nebo prodat jejich příběh, pořád chápu proč i přes jejich né tak velkou kvalitu, je lidé pořád čtou.

Kill creek není pro každého, vůbec bych se nedivila, kdyby fanoušci uctívali Darcy Coates a tuhle knihu popsali jako nudnou, rozvleklou a o ničem - Kill creek je specifická a přitom klasická kniha, ale tyto dvě rozdílné poly umí neskutečně dobře vybalancovat, a t tak že ortodoxní fanoušci strašidelných domů dostanou to co chtějí, a ti co volají po originalitě to dostanou taky.

No nebudu tu rozpitvávat děj, nebo tak, ale kniha je prostě nehorázně dobře napsaná. Je čtivá, líbí se mi přirovnání až skoro k básnické mluvě, umí dobře vystihnout atmosféru a popsat místo - já vlastně nevím co knize vytknout upřímně. Ta kniha je tak úplná a komplexní, že mám pocit, že tam všechno do milimetru naprosto zapadá. To mě na knize fascinuje nejvíc jsou postavy - ty jsou totiž téměř hmatatelné, a právě tím jak jsou nedokonalé si k nim cestu najdete celkem rychle a na každém z nich si něco oblíbíte. Ono celkově to pojetí hororu je tu o level výš, než by se na první pohled mohlo zdát, autor si tu pohrává s novou neotřelou myšlenkou, která dává smysl a přitom navozuje zcela novou tíživou atmosféru - Dům strašidelný nebyl, ale stal se jím díky lidem co věřili, že strašidelný je, Domu něco obětuješ a on ti dá naoplátku to co nejvíc chceš...nebo to, že dům pořád potřebuje pozornost jinak chřadne... To bylo opravdu neskutečně osvěžující pohrávat si v tomto žánru zase s novou myšlenkou...navíc ten styl psaní tomu opravdu dost napomáhal, tím že autor je scénárista jako by ty scény ze stránek přímo vyplouvaly na povrch...asi nemusím dodávat, že jako film byl by to naprostý fanouškovský orgasmus, obzvlášt pokud by tvůrci využili všech těch příležitostí co tenhle příběh nabízí.

Jako co víc dodat,tohle je kniha, která tenhle žánr dokáže prodat a to hned několika způsoby...ta kniha mě neskutečně bavila, fascinovala, byl to prostě od začátku do konce opojný pocit to číst.

Freak.B
07.02.2023 3 z 5

Zhruba do první půle je spousta nudného žvanění a zbytečně zdlouhavého seznamování s postavami atd. Zbytek se dá již vydržet, ale ve srovnáním s knihami od Stephen Kinga je to nuda bez nápadu.

hungryreader00
07.11.2022 3 z 5

Na horor o strašidelném domě to nebylo špatné.
Postavy by mohly být trošku zajímavější. Například Mooreová je taková ta typická románová drsňačka a silná nezávislá žena. Sam je normální vyhořelý muž ve středním věku s tajemnou minulostí. Sam není tlustý, není hubený ani svalnatý a v podstatě neoplývá žádnou výraznou vlastností. Přes to, jak je obyčejný, je čtenáři celou knihu podsouvána myšlenka, že právě on se stane hrdinou příběhu.
Děj byl podle mě překvapivě originální, ale jak psal někdo přede mnou, ke konci jsme se i po této stránce ocitli v béčkovém hororu.
Nicméně se dílo četlo rychle a dobře. Taková dobrá oddechovka pro deštivé odpoledne, která vás rozhodně nebude nutit přemýšlet.

gordon13
04.11.2022 4 z 5

Horory moc nečtu, ale přiznám se, že ty o tajemných domech mě lákají :-)
Musím konstatovat, že zápletka mi přišla nápaditá a kniha mě docela bavila, ke konci to už klouzalo do béčkovitosti, ale úplný závěr se mi líbil. Prostě správně zakončený horor!

ThomasRuhe
07.10.2022 2 z 5

Bylo to celkově slabé. Hororové prvky tuctové bez originality, starý dům s podivnou minulostí, nic překvapivého. Kladem jsou čtyři velmi rozdílní spisovatelé, kteří se experimentu účastní, a taky fakt, že dlouho se nedá odhadnout jak to s nimi nakonec dopadne. Kill Creek byl můj čtenářský omyl.

Anette99
12.09.2022 5 z 5

Čtveřice hororových spisovatelů je pozvaná na nevšední rozhovor do starého domu, o kterém se leccos povídá. I když všichni čtyři zpočátku váhají, nakonec do toho jdou s tím, že se aspoň připomenou fanouškům. Jenže dům zná jejich slabiny a začne toho využívat - v průběhu večera postupně dochází k různým nevysvětlitelným věcem. Kouzlo této knihy ale spočívá v tom, že naši hrdinové si to zlo z domu přivezou do svého běžného života, kde je poté začne dohánět k šílenství a oni se tomu musí postavit čelem, a tím děj graduje do skvělého konce, který mi k tomuto typu knihy sedí dokonale.

Vojtos
17.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha, už dlouho se mi nestalo, že bych si čtení nějaké knihy tak moc užíval.

Všechny postavy byly velmi zajímavé, měly vlastní jedinečná pozadí a minulost a upřímně jsem si všechny do jedné neskutečně oblíbil. Udržely si mou pozornost po celou knihu a skutečně jsem se o ně bál a o to, jak to s nimi skončí.

První polovina knihy nebyla moc originální - skupina lidí stráví noc ve strašidelném domě. Vlastně mi to ale nevadilo, protože je to má oblíbená zápletka a zároveň za mě byla ona originalita v postavách.

Druhá polovina mě ale naprosto dostala. Bylo to napínavé, děsivé a zkrátka to mělo vše co jsem chtěl a ještě více. Došlo i na pár zvratů, které jsem nečekal.

Doslova jsem se modlil za konec, který by mě nezklamal. A dostal jsem ho. Když jsem dočetl epilog, tak jsem zůstal zírat s pusou dokořán.

I když se jedná o vcelku dlouhou knihu, tak mi nepřišlo, že by byla zbytečně natahovaná. Každá stránka byla svým způsobem důležitá a každou stránku jsem doslova hltal. Vždy jsem se neskutečně těšil až si zase lehnu, popadnu tuto knížku a budu konečně pokračovat ve čtení. Už dlouho jsem se ke knize tak rád nevracel, jako k této.

Doslova tu není jediná věc, která by se mi na této knize nelíbila, za mě naprostá bomba.

Sarka25
30.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Na tuhle knihu jsem se hodně těšila. Miluji knihy o strašidelný domech, ale tohle mě moc nezaujalo. Začátek dobře četlo se to samo do té doby dokud byli spisovatele v domě ale pak už to skoro z kopce. Zbytečně natáhnute, dej byl takový já nevím no .. a ten konec!! Omg když spaním strašidelný dům tak zlo by mělo být pryč ale tohle .. bude pokračování? Nebo domylsi si sám? No dávám 3*

CharlesWard
02.06.2022 3 z 5

To, čím jsem myslel že budou Elementálové.

vnimat_Krasu
18.05.2022 2 z 5

Tahle knížka je souboj dvou odlišných polovin. Tu první jsem zgustnul. Premisa čtyř hororových spisovatelů nahnaných do strašidelnýho domu totiž vzbuzuje naděje. Čtveřice autorů je navíc fajnově různorodá a čtenář nemá tucha, jestli je zlo opravdový nebo jde o důmyslnou habaďůru. Bohužel mi zároveň brzo docvaklo, že Scott Thomas si tu jenom rozpitvává slibnej námět, aniž by znal jeho pointu. Děj začne bejt jedna veliká šablona, objevujou se a zase odcházejí postavy, který se autorovi momentálně hodí do krámu, a celý to směřuje ke škrtnutí sirkou AKA klasický třešničce scary-house hororů. Béčkovitost mi nevadí, chraň bůh. Jenomže ta v KILL CREEK je děsně zaměnitelná a nemá třeba poetiku nebo genius loci fantastickýho TI ZA ŘEKOU od Buehlmanna. 472 stránek je navíc úmorná darda. A vzhledem k tomu, jak mi ke konci odpadla starost o postavy neřku-li o celou historii domu u rybníka Kill Creek, dočítal jsem fakt horko těžko.

tessie_m
10.05.2022 3 z 5

Zbytečně moc táhle, kniha mohla být kratší…četlo se to dobře, ale nemělo to ten správný spád. Podle mého to má otevřený konec a moc jsem ho nepochopila. Dokud byly postavy v domě, bavilo mě to, když byly ve svých domovech (což je značná část knihy), nudila jsem se a nebavilo mě to.

Ivan Kučera
29.03.2022 3 z 5

Štyria hororoví spisovatelia v strašidelnom dome. Nie, to nie je začiatok (zlého) vtipu, ale anotácia románu Kill Creek. Scott Thomas je v prvom rade seriálový scenárista a z jeho knihy je to fest poznať. Miestami je štýl, ktorý Scott používa, naozaj filmový (seriálový). Pripomína viac scenár k filmu (seriálu), než román. Nikto sa tým ostatne ani netají, zadná časť obálky je ladená do filmového plagátu. Nehovorím, že je to mínus. Ani plus. Len konštatujem. Ak by som ale mal povedať svoj osobný názor, nevadilo mi to a miestami sa mi to dokonca páčilo. Hororovou udalosťou roka by som to ale fakt nenazval ani vo sne. Dobrou správou je, že hoci ma na prvý pohľad odstrašil počet strán (472) a množstvo postáv (dve hlavné, dve menej hlavné, dve vedľajšie a jedna malá, ale kľúčová), napokon bolo čítanie svižné, plynulé, rýchle a v postavách som sa vďaka dobrej charakteristike orientoval jedna radosť. Ono sa svojím spôsobom nečudujem, že to bolo nominované na Cenu Brama Stokera, ale na druhej ma to nijak neodrovnalo ani neuchvátilo a ku koncu už som toho mal vyložene dosť a želal som si, aby bol koniec. Vidno, že Scott má načítané a napozerané všetky žánrové klasiky. Problém je, že do Kill Creeku dal veľa z nich a temer nič zo seba. A nechápem, ako môže byť takým trhákom 20-minútový banálny rozhovor so štvoricou samoľúbych autorov s obrovskými egami, ktorí strašne radi počúvajú svoje onanistické (pseudo)múdrosti a rozprávajú skôr ako knihy, než ako normálni ľudia. Ako bonus v dome kvôli tomu musia stráviť dva dni, pričom ale sa však počas dotyčných 48 hodín absolútne nič nestane (wtf). Nič v zlom, ale skutočne si myslíte, že ak by niekto nahnal do jedného domu Kinga, Barkera, Barrona a Fracassiho, bol by to trhák roka? Pochybujem. Mne sa páčila skôr prvá polovica, kedy sa (na prvý pohľad) nič explicitné hororové nedialo. Potom už to bola taká tá povinná akčná jazda.

Monni
24.01.2022 5 z 5

Přemýšlela jsem, jestli mám dát 4 nebo 5 hvězd. Nakonec bych dala 4,5.

Kniha se skvěle čete a opravdu je napínavá. Vykreslení postav je skvělé a každá je úplně jiná, což je naprosto super. Zhruba v polovině ( od odjezdu z Kill Creeku) se mu zdálo, že se kniha začala trochu táhnout a začalo mě to trochu děsit, že po super začátku to půjde z kopce. Naštěstí se tak nestalo a kniha se opět rozjela. Konec sem zhltla a epilog? Tak ten byl nejvíc. Knihu určitě doporučuji a přála bych si určitě více knih od autora nebo alespoň stejně tak dobrých hororů :)

greenie05
15.01.2022 2 z 5

(SPOILER) První polovina knihy byla úžasná. Bavilo mě to a ta tajemná atmosféra se autorovi povedla. Postavy byly také zajímavé. Jenže pak se to vytratilo. Postavy odjely domů a byl tam skok v čase asi o 6 měsíců. Druhá polovina mě prostě a jednoduše bohužel už nebavila. Pocit napětí a strašidelné atmosféry se vytratil a finále jsem dokonce četla asi tři dny. Je to škoda, kniha jinak byla opravdu hezky napsaná, to se musí nechat. Ale mě neuchvátila. A ten konec... mě naštval :D. Vím, že u hororu asi nic moc jiného očekávat nemůžu, ale otevřené konce tohoto typu nesnáším, takže druhý díl bych si přečetla, kdyby byl. :D

inkara
15.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Bylo to dobré, vážně dobré! Měla jsem problém se na začátku začíst a také jsem přeskakovala některé zbytečně dlouhé popisy a kvůli tomu ubírám hvězdičku. Jinak děj a a konec perfektní.
Spoiler:
Okay, začínalo to jako klasický horor, kdy parta lidí jde strávit noc do strašidelneho domu. Zívačka. Jenže krom pár divných věcí se nestalo nic a všichni dům opustili jakoby nic a to zbývala ještě půlka knihy!!! Co se tam zatraceně může dít dál? Pak už to nabralo skvělý spád, který dal tušit mnohem zamotanějšímu rozuzlení. Bylo to napínavé až do konce. I přesto jsem byla malinko rozladěná z konce. Tedy jasně, přežili ti "správní", ale jako by tam chyběla tečka. Tou tečkou byl epilog. Naprosto perfektně zahraný a uspokojivý závěr! A to, jak to perfektně zapadne s nikdy nenalezeným dílem Sebastiana... Dokonalé.

anysekhel
13.01.2022 4 z 5

Výborný horor, které mám ráda. Začátek byl na můj vkus zdlouhavý, prostě jsem se nemohla dočkat. Nesčetné množství do detailů popsaných děsivých scén. A ten konec! No pecka. Rozhodně palec nahoru.

brunettlibrary
30.12.2021 5 z 5

Takhle napínavou knížku jsem ještě nečetla. Děj graduje až do velkého finále, které jsem dopředu neodhadla. Styl psaní autora mi velmi seděl a štvaly mě minuty, které jsem nemohla číst. Postavy jsou vykreslené skvěle a s originálním námětem to dělá dohromady skvělý horor! Doporučuji!

martunka
24.12.2021 5 z 5

Uznávám...nejdřív mě ten příběh moc nebral...ale pak - no musím dát plný počet hvězdiček. Najednou mě ten příběh naprosto vtáhl a ten konec je super!

Patrik02
03.12.2021 5 z 5

Již několikrát jsem se tu zmiňoval, že pro knihy se spisovateli v hlavní roli mám vcelku slabost, a tady nám autor naservíroval rovnou čtyři. A odvezl je do starého domu s děsivou minulostí. Všichni čtyři jsou od sebe tak odlišní, jak jen člověk od člověka může být. Každému z nich vtiskl Scott Thomas jedinečnou osobnost, nepěknou minulost a vlastní osobní problémy, se kterými se s obracením stránek postupně seznamujeme. A přesto, že bych řekl, že jde o horor zaměřený spíše na psychiku hlavních postav, o krev zde není nouze. Zdařilé dílko, které se jistě dostane do mé top 5 letošního roku.

MamaKnihomolka
18.11.2021 4 z 5

Dlouho jsem nečetla horor a musím říct, že to byla moc příjemná změna, kterou musím dělat častěji.
Čtyři naprosto odlišní spisovatelé hororu se zúčastní interview, které se bude po den a noc točit ve starém domě, o kterém kolují děsivé zvěsti. Nikdo z nich pořádně neví do čeho jde a co se v domě vůbec událo, žene je jediné... Touha více nalákat fanoušky na své knihy.
•••
I když se na první pohled zdá, že je to pořádná bichle, kniha má jen 465 stran. Text se četl moc dobře a sazba a velikost písma jsou dobře zvolené.
Počítejte s trochu pomalejším začátkem, ale vzhledem k tomu, že postav je víc a je potřeba je všechny uvést do děje to není tak hrozné.
Příběh mě moc zaujal tím, že se zásadní a tak strašidelné věci neděly jen ve strašidelném domě Kill Creek, ale i mimo něj.
•••
V příběhu se střídá vyprávění všech postav. Občas jsem se musela o pár řádků vrátit, aby mi došlo o jaké postavě čtu, protože kapitoly nejsou vyloženě označené jménem postavy, která bude zrovna vyprávět. Všechny postavy jsou podle mě perfektně vykreslené. Každá je jiná a má svůj vlastní charter, názory a strachy. Autor si s jejich charakteristikou dal vážně práci a podle mě je to fakt vidět.
Moc se mi líbila postava spisovatelky Mooreové. Nebere si servítky, je sprostá, hrubá a má svůj vlastní styl a stojí si na ním. Její postavu jsem si oblíbila. Skvěle totiž kontrastovala se všemi ostatními.
•••
Co se týče strašidelnosti, tak některé scény pro mě byly opravdu znepokojující. Většinu knihy jsem četla hlavně večer v posteli s lampičkou a když jsem se periferně zadívala do tmavé chodby, neměla jsem dobrý pocit. Ale tohle přesně od hororu očekávám a proto jsem si čtení fakt užívala.
Konec mě bohužel trochu zklamal. Akce tam byla, ale nepřišel mi ani tak děsivý. A hlavně mi chybělo vysvětlení. Proč? Jak? Co se vlastně teda stalo? Tyhle otázky jsou pro mě nezodpovězeny a to mě hodně mrzí. A co se týče epilogu, tak ten mi přišel naprosto zbytečný a přitažený za vlasy. Kdyby tam nebyl, byla bych spokojenější.