Kiko a tulipán

Kiko a tulipán https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291790/bmid_kiko-a-tulipan-J8M-291790.jpg 4 20 4

Kiko série

Desetiletá Kiko pochází z Japonska, ale žije na Moravě a ještě k tomu na zámku. Jenže – už se zase musí stěhovat! Tentokrát z Kroměřížského zámku na zámek ve Velkých Losinách, kde její tatínek restauruje další tajemnou knihu. Kiko má ale něco jako nemoc – působí na ni měsíc a ona v noci putuje zámkem… Náměsíčná Kiko se v zámecké zahradě setkává s oživlými kamennými trpaslíky, moudrou Archivářkou, ale svými mimořádnými schopnostmi zaujme také zlého kouzelníka. Je to ten pověstný zloduch, čaroděj, který na zámku před staletími upaloval bylinářky a zaklel tu i krásnou Archivářku. A dodnes ji tu ve věži vězní. Kouzelník je přesvědčen, že Kiko umí pomocí skládaček origami zastavit čas. Rád by to také uměl a uvěznil ji ve své říši zla. Ale Kiko je statečná – hned tak se nedá a vyzve kouzelníka na souboj. Kdo lépe poskládá složitou papírovou skládanku, vyhrává. Kiko do té své vloží nejen nekonečnou japonskou trpělivost, ale především vřelé srdce a cit pro spravedlnost. Myslí víc než na sebe na oběti temných kouzel a pokusí se je zachránit.... celý text

kristeen
09.03.2022 3 z 5

Po nadšení z prvního dílu zavládlo trochu zklamání. Zatímco první díl má v sobě poetiku dětských dobrodružství, tady už je zápletka, jejíž ražení odpovídá spíše knihám pro starší čtenáře. Není moc u čeho si odpočinout a potěšit se, od počátku je příběh poměrně pochmurný. Zaskočilo mne i zakomponování čarodějnických procesů do děje (byť dorovnané závěrečným oživením)…pro děti mi přišlo až příliš děsivé a těžko uchopitelné. Zkrátka a dobře mi příběh přišel příliš temný na dětského čtenáře. Jinak si udržuje kvalitu po jazykové stránce, ilustrace jsou opět nádherné, ale jako celek na mne působilo nepříjemně. Nemyslím, že je nutné předkládat dětem jen veselé příběhy, ale pro daný věk se mi zdá vhodnější temno trochu více vyvážit.

broskev28
14.11.2021 4 z 5

Tak já jednu hvězdu odebírám, protože tenhle díl mi připadá hodně náročný.
Čteme právě v knihovně s dětmi první díl a ten je skvělý - krátké kapitolky, jednoduchý a přitom zajímavý a cizokrajný příběh, nijak náročná či neznámá slova. To je pro nás důležité, protože děti si navzájem předčítají.
Když jsem si dnes sama v předstihu pročítala druhý díl, "tulipánovou Kiko", bylo mi jasné, že tuhle knížku společně číst nebudeme. Je totiž víceméně opakem té první - nejen kapitoly, ale také odstavce jsou velmi dlouhé a na četbu docela náročné. A příběh je docela strašidelný, možná spíše historicky reálný, to by také mohl být pro děti problém.
Chápu, že zpracovat velkolosinskou tragickou historii mile a pohodově prostě není možné, ani správné. Ale právě proto tento druhý díl s dětmi vynecháme.

triatlet
02.01.2021 5 z 5

Druhý příběh Kiki je z celého triptychu asi nejdobrodružnější. Říše Pána neživých věcí je nápaditá.
Pěkné ponaučení, jak důležitá je trpělivost.

Inspirace k návštěvě Velkých Losin :-)
Pro letošní čtenářskou výzvu se hodí jméno hlavní postavy v názvu, dopisy i nadpřirozené postavy.

ČV 2021 - Kniha, ve které se objevují nadpřirozené postavy

MartinaF
02.02.2017 4 z 5

Další příběh japonské holčičky Kiko. Tentokrát se příběh odehrává ve Velkých Losinách na zámku. Je to příběh plný kouzel, čarování, trpaslíků a papírových tulipánů. Lehce temnější než první díl. Dobře se četl a byl správně napínavý.