Kenotaf

Kenotaf https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390797/bmid_kenotaf-oyY-390797.jpg 4 7 2

Autorka zkoumá vrstevnatý „ekosystém“ našeho bytí v různých podobách, časech a místech. V senzuální lyrice „latinského“ střihu hledá odpověď na základní otázky lidské existence.

Literatura česká , Poezie

Vydáno: , Host

lubtich
30.01.2021 4 z 5

Na první pohled nikterak vybočující kniha v současné produkci, ale zejména díky tématice druhého oddílu jsem musel tento předsudek smést ze stolu.
První oddíl je milostného rázu, byť ta "milostnost" je spíše v konturách, v první řadě je reflektován strach, úzkost a obavy. Tento oddíl končí prostými, ale krásnými verši: "Chci tě zase / slyšet / mluvit k lidem"
Po individuální promluvě se nám dostávají básně, které se vážou k místům a událostem v Latinské Americe. Zde jsem doplatil na své historické neznalosti, i tak lze básně číst i bez chápání aluzí, třeba jako pomíjivost lidských osudů.
Vnímání všemi smysly, které se velmi často kříží, a byť Goldstein nevyužívá nikterak široký slovník (velmi často se opakují motivy ticha, noci, deště), nicméně dokáže vyjádřit skutečnosti pomocí těchto slov velmi neotřele – např. zmiňované ticho je "vylité do ulice", "zpřerážená ticha mezi lidmi, nebo "v tiché půdě vysychají stébla".
Naléhavá skvělá kniha.

vystavené rzi
(s. 17)

OHložek
05.02.2019 3 z 5

Bohužel nesplnilo má očekávání po výraznější druhé knize následující po skvělém debutu Milíře.

Klára Goldstein
česká, 1988