Keltská kniha mrtvých

Keltská kniha mrtvých

Keltové - legendární národ, jehož duchovní dědictví v sobě nese každý z nás - po sobě zanechali nejen úžasné megalitické stavby, pověsti a legendy, ale i především spirituální odkaz, který skrývá překvapující aspekty hlubinné psychologie. Poznání keltské filozofie je zcela zásadní pro každého, kdo se zajímá o duchovní nauky minulosti a jejich přesah do současnosti, protože se jedná o poznání, které k nám promlouvá i dnes zcela mimořádnou silou je stále aktuální....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32943/keltska-kniha-mrtvych-6qq-32943.jpg 3.913

Das Totenbuch der Kelten (2002)

Duchovní literatura, Mytologie
Vydáno:, Eminent

puml
09.02.2015

Keltové nás nepřestávají udivovat nejen svými stavitelskými schopnostmi, ale i znalostmi na poli astronomie. Jejich duchovní svět je pak něco naprosto fascinujícího, co se těžko chápe, protože naše vnímání reality a toho, co je a není, je keltskému pojetí dost vzdálené. Pro Kelty byla duchovnost všech věcí a existence zásvětí něčím naprosto zřejmým. Smrt a válku vnímali jako (naším slovníkem řečeno) pozitivní síly. Člověk materiálně urazil obrovský kus cesty, to bezpochyby, ale duchovně spíš zakrněl a uvěřil vnuceným fetišům a pozlátku. Keltové nás vrací ke kořenům myšlení a přemýšlení o duchovnu, o posledních věcech člověka, o životě a o smrti. Jakkoliv to může znít nabubřele, jedná se o knihu v mnoha ohledech iniciační. Není to ale pro každého. I přesto, že mě kniha místy ohromila, jsem ji bral spíš jako poznávací exkurzi do naší dávné minulosti. Viděl jsem ale, že sám Kalweit a mnozí další přímo praktují ruzná duchovní cvičení a snaží se takříkajíc obnovit ztracené učení ve své podstatě, jež leží především v praxi. Tak daleko jsem se nedostal. Pro mě zatím zůstává Keltská kniha mrtvých, stejně jako mnoho dalších knih mrtvých (jež jsou si v mnohém velmi podobné) především zajímavou a inspirativní četbou. Keltská kultura je mi přeci jen bližší než tibetská a spousta keltských památek a posvátných míst je stále kolem nás.

Je také zajímavé si uvědomit určité časové souvislosti. Zaímco my jakožto "národ Čechů" jsme tady něco přes 1000 let a to včetně dramatického duchovního přechodu na křesťanství, Keltové tu byli dlouho předtím a jejich kultura a duchovní praxe a poznání se rozvíjely několik tisíc let s kořeny ve vlastních archetypálních příbězích.

tkometka
25.03.2014

Knížka je pro všechny co chtějí nahlídnout do zvyků, myšlení a kultury keltské společnosti. Není jednoduché v našem dnešním chápání jejich kulturu pochopit, neboť lovci lebek, kteří se chlubili svými trofejemi, jsou dnes pro nás něco nanejvíš opovržlivého, avšak pokud se ponoříme do jejich chápání má vše svůj důvod a smysl.
On knihy nečekejte romantizované příběhy, je psaná původními myšlenkami a fakty a pokud neodložíte dnešní chápání světa a předsudky bude ji těžké a možná i zbytečné číst. Stojí ale za to to zkusit :)