Keď pojdeš lúkami

Keď pojdeš lúkami https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88099/ked-pojdes-lukami-88099.jpg 4 4 2

Corso
10.05.2022 5 z 5

(Z kniznej povalovej archeologie.)
Boli dve knihy! Hastovej Ked pojdes lukami a od Luda Ondrejova Ked pojdes horou. Mam obe. Asi stali na pociatku mojej manie vsetko mozne zbierat, pretoze toto su male detske herbare. Kazda strana ma pekne ilustracie, nie vedecky presne zobrazenia rastlin, ale tak detsky jasne aby ste naozaj rastlinku vedeli najst. Vylisovat, vysusit. Zalozit do folie. Medzi stranami je totiz dvojita folia. Akoze genialny napad pre detsku interaktivnu knihu. Hras sa, ucis sa, chodis do prirody, sledujes. Neviem preco sa dnes nieco podobne netlaci. Decka mozno s mobilom behaju po uliciach a hladaju pokemona, ale asi ani to nie, lebo to bol "hit jedneho leta". Ale toto, v spravnom veku, v dietati moze prebudit prirodovedca.
Inac, spomenul som si pri tejto prilezitosti aj na moje stredoskolske ucenie, kedy sme povinne robili popri studiu zbierky rastlin, hmyzu, pucikov, drevicok, pozerkov, listov, nerastov, semien. To viete... lesnicka skola. Kde inde to maju?? Entomologia, herbare, sokoliarstvo, polovnictvo, kynologia, strelby, rubanie dreva, vypisovanie tlaciv, ekologia, psychologia prace.
To poobednajsie behanie po lukach a hladanie rastlin ma vtedy otravovalo, oberalo ma o vzacny cas, ktory som chcel venovat blazneniu sa a chlastaniu :) Volne prestavky pri praxi v lese sme travili jak krovaci s palickami a vysturavali sme spod kory sucheho stromu kadejake husenice a chrobac, a po kvetoch lovili male fuzace, nosaniky, bzdochy, potom ich v pohari od zavaraniny na intraku usmrcovali v liehu ci eteri, a vyrovnavali podla noriem do zbierky. A zaciatok??? Zaciatok bol pri tychto dvoch detskych knihach. No... priblizne.

ripo
22.03.2016 4 z 5

Jednoduchá, ale krásna knižka, ktorá mala naštartovať malé dietky k tomu, aby si vylisovali rastlinky a založili svoj vlastný herbár. Plastové vrecúška na rastlinky, tvrdé kartónové strany, to všetko perfektne dopĺňalo zmysel tejto knihy pre deti.

Kniha Keď pojdeš lúkami je v