Když vás pohltí plameny

Když vás pohltí plameny https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190041/bmid_kdyz-vas-pohlti-plameny-aN6-190041.jpeg 4 38 7

Vítejte ve světě Davida Sedarise, nejpopulárnějšího amerického humoristy současnosti! Jeho knihy se drží v čele žebříčků bestsellerů, prodalo se jich už bezmála deset milionů a byly přeloženy do pětadvaceti jazyků. Sedaris bývá přirovnáván k Marku Twainovi, Jamesi Thurberovi či Robertu Fulghumovi – a když čteme jeho sbírku laskavých i humorných vyprávění, nazvanou Když vás pohltí plameny, pochopíme rychle proč: od drobných každodenních momentů se autor brilantně dostává k základním lidským věcem. Když autorovi kupříkladu jednou vypnou vodu, napadne ho, že by k uvaření kávy použil vodu z vázy s květinami, a řetězením asociací se dostane z francouzského venkova až ke komicky trapné vzpomínce na nákup drog v jednom karavanu na venkově v Severní Karolíně. Jednotlivé texty knihy tak tematicky přecházejí od bizarních či komických hlavolamů všedního života – třebas od incidentu, při němž autorovi v letadle vypadne z pusy přímo do klína spolucestujícího pastilka na kašel, nebo pokusu ubránit svůj domov před neurotickým zpěvným ptactvem tím, že všechna okna vyplní obaly gramofonových desek – až k nejniternějším lidským pravdám.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Argo

When You Are Engulfed in Flames , 2008

DominaCZ
10.04.2020 1 z 5

Tyjo, poprvé jsem dala za pět a byla nadšena. Teď v krizi jsem to četla znovu a přemýšlela, co mě vlastně tak bavilo.
No já vážně nevím ! Zaujal mě možná poslední part o tom odnaučování se kouřit, i když to věčný fňukání, že nemůže strčit ten smrad do tlamy byl otravnej, ale to jediný ušlo. V podstatě docela o ničem.
On má totiž společnou jednu věc v celé knize: začne o něčem a v jedné větě přeskočí někam jinam, kde i skončí, a tím pádem jsme někde úplně jinde - nikde.

Jako fakt mě nezajímaly "příběhy" o tom, že hodlá machrovat příběhama z novin, kde hořící krysa vlítne chlapovi do baráka a zapálí mu ho, kdy mu poslouchající týpek řekne, že kecá, načež si to on teda přečte ještě jednou a zjistí, že si to přečet z těch novin špatně a že je tedy nepozora. Wtf, pointa je tedy jako kde ??????? Nikde, protože tam žádná není.
Věčné chlubení se tím, kolik toho vyhulil (nebo koho - to, že je teplej, tam pořád všem cpát nemusí) mě taky nebralo.

Prdící babka mě taky nebrala a ta vulgární kráva od nich z baráku nebo že jim ptáci mlátili do oken nebo že si veze pavouky z Francie někam jinam a sleduje je jak bydlej na oknech, no ty vol*e ...to sorry, to fakt ne. To už raděj jeho ségru z reklamy na anstop babls do pračky - Ejmy Sedaris !

Prostě sorry, už v anotaci výpis těch "humornejch" situací slibuje trapný chvíle no.

Greenfingers
26.01.2020 5 z 5

Budu se asi opakovat, ale i třetí kniha (bohužel poslední v českém překladu) mě uchvátila. Autor častokrát glosuje běžné banality, se kterými se setkal během svého života. Činí to však svým typickým nezaměnitelným způsobem: s notnou dávkou (sebe)ironie, nadsázky a duchaplného humoru. Nejvíce mě zaujal příběh, ve kterém Sedaris popisuje své odvykání od kouření v průběhu pobytu v Japonsku. Doporučuji všem (i zatvrzelým kuřákům).

bruntal
03.08.2019 4 z 5

Trochu mi to připomíná Bukowského, ale takového light.

Isserley
07.05.2019 3 z 5

Vcelku zábavná a ničím výjimečná sbírka humoristických povídek.

HollyGolightly
27.09.2016 5 z 5

Perfektní odpočinková záležitost, není co dodat :)

GreenMagritte
06.04.2016 4 z 5

Příjemná oddechovka od autora, který se nebojí ničeho. Sama skutečnost, že autor je homosexuál se sklonem k závislostem na alkoholu, cigaretám a trávě, může leckoho odradit, avšak Sedarisův humor je spíše laskavý a se sklonem ke komice všedních událostí.

felia
14.03.2014 5 z 5

Opět výborný překlad Sedarisovy knihy povídek, i když překlad Naháče mi lépe vyhovuje. Krásný humor pro ty, kterým nevadí trochu drsnější. Ti, kterým se zalíbila "Aristokratka", ať Sedarise raději nečtou.

David Sedaris
americká, 1956
1999  74%Naháč
2014  79%Když vás pohltí plameny
2015  81%Jsi ďábel

Kniha Když vás pohltí plameny je v