Když v ráji pršelo

Když v ráji pršelo https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30692/bmid_kdyz-v-raji-prselo-ocI-30692.jpg 4 568 119

Autor pojmenoval svého Adama a Evu Petr a Ludmila. Oba jsou pražáci a objevují pozemský ráj v drsné šumavské samotě, kam se rozjeli teoreticky hledat štěstí, prakticky budovat útulnou hospodu, kde by se každý cítil jako doma. Od prvního dne jim osud klade do cesty překážky, ale to jen posiluje jejich životní spojenectví ...

zuzana4291
04.05.2017 3 z 5

Knihu velmi sráží zbytečné psychologické rozbory, hlavně ta poslední představa Lu, která se nakonec nestala, zbytečně sráží hodnotu této knihy

gonegirl
24.04.2017 5 z 5

Mé dojmy z knihy jsou opět úžasné. Autor řeší problematiku, která se nás všech rozhodně týká. Chceme prchnout. Utéct. Všeho se vzdát a zmizet z normálnosti a otravnosti každodenního života.

Marika Vanova
07.03.2017 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si tuhle" klasiku" už konečně přečetla. Líbilo se mi to.

Vlajdula
04.02.2017 4 z 5

Krásný příběh.

Isserley
05.10.2016

Jen tak koukám, co lidi čtou, a objevím tuhle knížku! Je to tak dávno, co jsem ji četla. Hned si ji dávám do seznamu budoucí četby. Mám zkušenost, že po mnoha letech znovu čtená kniha "vydá" úplně nový příběh. Už se nemůžu dočkat.

Jahoda197
13.09.2016 3 z 5

Pěkná pohodová četba.

zimka.r
11.06.2016 3 z 5

Čteno u moře....trvalo mi to třošku dýl než jsem předpokládala. Jsem si vědoma, že je to klasika,ale prostě na mě je asi klasika moc filozofická :) Jinak příběh pěkný, jen ta rozjímání a debaty o .... jsou na mě prostě dlouhé :)

beluca
27.04.2016 4 z 5

Další z knih mého dospívání :-). Četla se dobře, i se většinou líbila, jen místy to haprovalo. Dnes by se mně četla mnohem lépe, byla jsem na ní asi moc mladá. Bohužel jí nemám ve své knihovně, patřila do knihovny mé babičky. V poslední době si na ní často vzpomínám (odstěhovali jsme se z velkoměsta na do hor), když vyjdu před dům, koukám na les před sebou a ono prší a prší :-).

Medunkavera
13.03.2016 5 z 5

Jééé, to je kniha, kterou jsem hledala!
Pořád jsem přemýšlela, co to je za knihu, která mě tak zaujala!
Zaujala mě a moc, moc se mi líbila.
Takže děkuji.
Děkuji Vám, co jste mi ji připomněli.
Děkuji.

Jako . . .
Dávám palec nahoru Vám všem . . .

K.M
02.03.2016 5 z 5

No jo, kniha mládí!! To se to tenkrát četlo a hltalo...

Zdeňula
13.12.2015 4 z 5

Knížka mě velmi překvapila. Je čtivá a hezky napsaná. I když na konci knihy jsem se zalekla, že to skončí špatně :(, ale nakonec vše dobře dopadlo.

iluliacross
08.12.2015 5 z 5

Velice mě udivuje, že se kniha nelíbí takové spoustě čtenářů. Na druhou stranu, na podobný román musí mít člověk slinu a náladu. A já ji měla. A knihu jsem si neskutečně užila. Jeho popisy myšlenkových pochodů a pocitů hlavních hrdinů zbožňuji, je mistr slova a jeho slovní zásoba je medově krásná. Celou dobu jsem si lámala hlavu s tím, jak může muž spisovatel tak dobře znát vnitřní pochody mladé ženy, ale on to prostě zvládl brilantně. Jan Otčenášek se mi líbí čím dál tím více. Když v ráji pršelo je román, který mě, jako čtenářku, uspokojil po všech stránkách.

ber-tram
20.11.2015 4 z 5

Názvem mi důvěrně známá, obsahem neznámá kniha. To samé spisovatel, registrovaný již v čítankách, leč mnou dosud nečtený. Tímhle počinem si zabezpečil přízeň – barvité nakládání s jazykem, stylistika kdesi mezi ironií Frýbové a trefností Loukotkové, příběh zasazený do přírody vykreslené poutavě, takříkajíc na dohmat. I deníková chronologie má svůj půvab, byť některé zápisky hlavní hrdinky balancují mezi zarputilostí a naivitou. Naproti tomu některé pasáže jsou na dobu, kdy kniha vyšla (1972), docela otevřené. 40/15

Damato
12.06.2015 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha, čte se skoro sama. Otčenáškovi knihy mám moc ráda.

Chloe.leknin
17.09.2014 3 z 5

Sáhla jsem po knize díky vysokému hodnocení, do té doby jsem znala pouze Otčenáškovy židovské a válečné romány, které mám moc ráda. Zpočátku se mi lehkost a lehkovážný tón vypravěčky zamlouvaly, postupně mi ale spíše lezly na nervy. Místy až "husičkovské" Ludmilino vynášení Petra do nebe a jeho opěvování jsem postupně začala přeskakovat. Je to oddychová četba, i přes popisy vážných situacích velmi idylická.
Městský pár vydávající se za živobytím do divokým hor Šumavy je groteskní námět sám o sobě, autor jejich zápolení s přírodním živlem i mezi sebou samými popisuje velmi nadneseně a vtipně. Nicméně někdy byl můj smích spíše křečovitý a v množství metafor a přirovnání by se jeden skoro utopil.

Tripedalia
15.09.2014 5 z 5

Kniha mě naprosto dostala, jednak tím, jak moc jsem se v některých chvílích v Ludmile viděla (opravdu může nějaký muž takhle pochopit ženské vnímání?) a jak moc jsem se při čtení bavila.. Ale také proto, že ač se zdá, že je kniha o úplně obyčejném tématu, tak je v ní ukryto mnoho.. Lu s Petrem odjeli do pustiny a zdá se, že se museli vzdát spousty vymožeností a pohodlí, ale ukáže se, že díky tomu našli něco mnohem, mnohem cennějšího..

Francesca
12.09.2014 5 z 5

Nejdříve jsem se do knihy nemohla začít, ale pak jsem osobitému stylu Ludmilina vyprávění přišla na chuť a od knížky jsem se jen těžko odtrhávala. Doporučuji všem, kteří sní o tom, že se odstěhují do nějaké samoty na Šumavě nebo v Pošumaví.

Petrstik
06.09.2014 5 z 5

Čtivý, jednoduchý poetický příběh mladého páru, který se rozhodne vyměnit svůj život v rušné Praze za samotu na Šumavě.

martinka_d
01.08.2014 3 z 5

Nevím, ale nemůžu si pomoct, knížka mě moc nezaujala, na příběhu není snad ani nic zvláštního, prostě dva lidi, kteří se mají rádi a chtějí si na šumavě zprovoznit hotel...

ritz
22.07.2014 5 z 5

Jedna z knih, na které z mládí ráda vzpomínám, bylo léto, prázdniny, sluníčko..., pohoda a knížka k ní rozhodně přispěla.

Šumava láska zfilmováno člověk a příroda

Jan Otčenášek
česká, 1924 - 1979
1984  85%Romeo, Julie a tma
1980  82%Když v ráji pršelo
1984  76%Kulhavý Orfeus
1958  70%Občan Brych
1952  40%Plným krokem

Kniha Když v ráji pršelo je v