Když se matky a dcery navzájem hledají

Když se matky a dcery navzájem hledají https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341949/bmid_kdyz-se-matky-a-dcery-navzajem-hled-bow-341949.jpg 5 2 1

Vztahy matek a dcer jsou utvářeny intenzivními city, které trvají po celý život. Ingrid Riedelová se v této knize zabývá dramatickou situací odloučení dcery od matky, k němuž dochází z důvodu odchodu dcery z rodičovského domu kvůli muži nebo povolání. Autorka nachází odraz této bolestivé situace v antickém mýtu o bohyni plodnosti a obilí Démétře a její dceři Persefoně, která byla unesena bohem podsvětí. Mýtus vypráví o hlubokém zármutku bohyně, jejíž hněv nechá hynout celou zemi a nakonec přinutí nejvyššího mužského boha Dia ke kompromisu - Persefoné bude nadále žít část roku se svým manželem a část roku se svou matkou. Ingrid Riedelová zúčastněně popisuje nejhlubší zoufalství opuštěné matky, ukazuje však také, že k opětovnému shledání dcery s matkou může dojít, a to na nové úrovni - tato skutečnost byla po staletí oslavována v průběhu eleusínských mystérií... celý text

Duchovní literatura , Osobní rozvoj a styl , Pověsti

Vydáno: , Emitos (Nakladatelství Tomáše Janečka)

Wenn Mütter und Töchter einander suchen , 2003

39Chiara93
02.12.2019 5 z 5

Autorka vykládá mýtus o Démétře a Persefoně z několika úhlů pohledu a vychází přitom ze své mnohaleté praxe psychoterapeutky. Nejprve cituje převyprávění mýtu a pak vysvětluje jeho jednotlivé motivy a jejich význam. V první části se na mýtus dívá perspektivou vztahu matka-dcera a objasňuje jak se jejich vtah proměňuje, když dcera dospěje a odchází z domu k partnerovi. V následující části nahlíží příběh z hlediska přechodu od matriarchální společnosti k patriarchální, který se v mýtu odráží. Nakonec pojednává charakter eulesínských mystérií, během kterých byly tyto dvě bohyně uctívány.

Tím, jak se na tradičním příběhu vysvětluje vnitřní vývoj člověka, mi titul připomínal knihu Ženy, které běhaly s vlky.

Kniha se mi velice líbila. Přečetla jsem ji za den. :) Určitě si ji chci koupit a časem se k ní vracet.

Ingrid Riedel
švýcarská, 1935
2014  94%Vybrané spisy C. G. Junga
2002  60%Obrazy v terapii, umění a náboženství
2018  86%Kniha obrazů. Poklady z archivu Institutu C. G. Junga v Curychu
2011  100%Když se matky a dcery navzájem hledají

Kniha Když se matky a dcery navzájem hledají je v