Když Nietzsche plakal

Když Nietzsche plakal https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51621/bmid_kdyz-nietzsche-plakal-4Lr-51621.jpg 4 479 79

S podtitulem: Román o romantické posedlosti, osudu a lidské vůli. Jeden z bestsellerových románů prominentního amerického psychoterapeuta. Děj románu nás přivádí do Vídně 19. století, do kolébky psychoanalýzy. Hlavními protagonisty fiktivního příběhu jsou filosof Fridrich Nietzsche a psycholog, jeden z otců psychoanalýzy, Josef Breuer. Nietzsche přichází kvůli svým sebevražedným tendencím k Breuerovi, aby se podrobil psychoanalýze. Na pozadí jejich vztahu, tedy vztahu mezi jedním z největších evropských filosofů a nadaným terapeutem, dochází k setkání světů filozofie a psychologie. Když Nietzsche plakal je příběhem o posedlosti, o zachraňující moci přátelství, o úkolu odborníka pohlédnout do tváře vlastnímu démonu a tak nalézt schopnost pomoci svému klientovi.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Portál

When Nietzsche Wept , 1992

aktijnov
22.01.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Vynikající kniha!

bejan
26.11.2016 5 z 5

Výborná kniha.

Sási
13.09.2016 5 z 5

Už Yalomův přístup k psychoterapii mne uchvátil, ale tato filosoficko - psychologická "trilogie", je naprosto geniální. Hluboké a bravurně zpracované myšlenky velikánů filosofie ve mně probudily zájem o filosofii. Děkuji mistře!

Nehanka
08.09.2016 5 z 5

SKVĚLÁ...brala mi dech a zamotala hlavu, Souhlasím s Plútarchem, napsal vše za mě. A vzkaz lidstvu? BUĎME TÍM, KÝM JSME!

Plútarchos
23.10.2015 4 z 5

Fiktivní setkání doktora Josefa Breuera a Friedricha Nietzscheho ve Vídni v roce 1882. Doktor Breuer má tajně vyléčit Nietzscheho těžké migrény, žaludeční potíže a celkově špatný zdravotní stav. Rozhovory obou protagonistů jsou studnicí filosofických a psychoanalytických názorů. Od této doby začíná psychoanalýza fungovat jako medicínský obor. Třetím do "mariáše" je přítomnost Sigmunda Freunda, coby mladého Breuerova přítele. Postupně, jak se oba poznávají, se rozhovory Breuera a Nietzscheho stávají stále osobnější a důvěrnější až vyvrcholí v naprosto otevřené zpovědi nejintimnějších pocitů a prožitků, pomocí nichž jsou schopni se zbavit svých černých můr, životních traumat, myšlenek na sebevraždu a stresu ze svého dosavadního života. Za vším hledej ženu! Kniha je uvedena jako román o romantické posedlosti, osudu a lidské vůli. Nejsem si jist, co romantického jsem přehlédl, ale spíše bych román popsal jako snahu o hledání cesty jak "milovat svůj osud", o zbavení se svých posedlostí a o síle lidské vůle skryté v každém z nás. Jen najít v sobě ten VÝZNAM našich starostí, nespokojenosti, nočních můr a strachu. Odhalením podstaty a změnou perspektivy můžeme "se stát tím, kým jsme" a určovat svůj osud. "Co mě nezabije, to mě posílí!"
------------------------------------------------------------------------
"Dalších deset minut života je pryč.... Kolik života mu proteklo mezi prsty jen proto, že se nedíval kolem sebe? Nebo proto, že se díval, ale neviděl?"
------------------------------------------------------------------------------
"Zkuste si položit otázku: Kdo jsou ti jistí, spokojení, věčně radostní? A já vám na ni odpovím: jenom hlupáci - obyčejní lidé a děti!" "Pane profesore, vy říkáte, že růst je odměnou za bolest -" Nietzsche jej přerušil. "Ne, není to JEN růst. Je to síla. Člověk v sobě musí mít chaos a posedlost, aby zrodil zářící hvězdu."
----------------------------------------------------------------------
"Nemohu ti ukázat cestu, protože pak už by to nebyla TVOJE cesta."
----------------------------------------------------------------------
"Brát na sebe odpovědnost jiných - to je cesta k mojí i jejich záhubě."
----------------------------------------------------------------------
"Vaše dobrotivost, povinnost, věrnost - to jsou mříže vašeho vězení. Jednou na ty malé ctnosti zajdete. Musíte se naučit poznat svou zkaženost. Nemůžete být svobodný jen zčásti..."

Ostruzina
10.08.2015 5 z 5

Ke čtení této knížky si nachystejte papír a tužku, myslím, že na každého tam "číhá" nějaké to moudro, pro každého jiné, ktere si možná rád zaznamená. Ať se Vám kniha líbí tak moc, jako mně!

chamyl
03.07.2015 5 z 5

Brilantně a uvěřitelně napsaná kniha o jednom setkání, které se nikdy neuskutečnilo. Dokonalé dílo pro všechny muže i ženy v krizi středního věku, kteří neví či zapomněli, že všechno už mají. Laicky přístupné setkání s myšlenkami jednoho z největších filozofů je potom již třešničkou na dortu tohoto čtivého příběhu. Každopádně pro plný zážitek je dle mého názoru třeba určitý background v osobě či zkušenostech čtenáře.

Absinth_fairy
09.05.2015 5 z 5

Čtivé a inteligentní- asi takto bych tuto knihu nejlépe popsala. Obzvláště se mi líbilo seznamování se s fakty skrze příběh. Také jsem si doplnila nějaké informace o Velkém F. Nietzschovi, jehož díla si plánuji přečíst hned poté, co si ,,vyčistím" hlavu ;).

nef
27.01.2015 5 z 5

Vynikající kniha. Baví mě Yalomův způsob vyprávění.
A co ocěňuji především, že se čtivou formou mohu podívat do 19. století a "seznámit se" s filosofem Nietzschem nenásilnou a čtivou formou.
Prostě, máme zde možnost potkat Nietzscheho osobně, no neberte tu nabídku!:-)
Pan Yalom ve mně vzbudil obrovský zájem o jeho další knihy a o knihy Nietzscheho a Schopenhauera.
Další kniha již mi leží na stole.;-)

Danaka
05.01.2015

Dobrý den, četla jsem všechny jeho knihy u nás vydány a mají v mé knihovně četné místo .

zipporah
02.09.2014 3 z 5

Spinoza je vraj posledný diel trilógie, idem si ho kúpiť, ale budem rada, keď na chvíľu opustím psycho knihy. Táto bola tiež pekná, samozrejme, Liečbu S. považujem za vynikajúce dielo aj z osobných podmienok, aké mám pri obsahu knihy... Táto mi pomohla ozrejmiť si tú ilúziu a pripisovanie osobných významov človeku, je to dobrá očista, takéto veci sa stávajú každému, kto sa zamiluje. Na druhej strane som už na smrť unavená zo spisovateľov a filozofov hlavne z 19. storočia, ktorí nedokázali stotožniť sa s novým postavením ženy v kultúre a samom živote, stretli sa s odmietnutím a začali sa vyvršovať na ne v knihách, kde na to vzali právo? Toto spôsobuje pokles u nich, a úplne ma vytáča, že fakticky sú presvedčení o svojej pravde!

milani
07.07.2014

Hľadač pravdy , neotravený televíziou , nerozbitý internetom.

Klamm
04.01.2014 5 z 5

Yalom, jako člověk celý život rozmlouvající s lidmi, si je vědom nejpalčivějších otázek týkajících se naší existence. Prostřednictvím tohoto příběhu nám moudře nabízí mnoho rad a postupů k jejich pochopení či zmírnění.
Kniha je plná elegantních rozhovorů. Zvláště v první polovině jsem měl pocit, že jsem svědkem pomyslné šachové partie.
Popsané rozmluvy jsou vlastně terapeutickým rozhovorem situovaným na dvě výrazné, inteligentní persony žijící v druhé polovině devatenáctého století.Tehdy však psychoterapie ještě neexistovala a metoda je v knize nazývána léčbou mluvením.
Knihu bych doporučil spíše člověku, který se nachází v období určité krize, než studentovi chystajícího se na zkoušku z psychologie. Zvláště pak mužům zažívající krizi středního věku. Myslím, že jestli to na mě někdy padne, tak po knize ještě jednou rád sáhnu.
90%

danazeskolky
13.09.2013 5 z 5

Úžasný! Pro toho, kdo se aspoň trochu zajímá o psychologii. Když si v románu přečtu něco o historické osobnosti, vždycky to na mě víc působí než jen suché texty v naučné literatuře.

sevy
23.06.2013 5 z 5

Tato kniha pro mě patří zatím k tomu nejlepšímu, co Yalom napsal. Už v její třetině jsem byla rozhodnuta opatřit si vlastní výtisk a knihu si v budoucnu přečíst ještě minimálně jednou, se zvýšenou pozorností. Nejenže obsahuje řadu stěžejních témat k zamyšlení, ale líbí se mi, jak autor využil skutečných postav a čtenáře vzdělal i v oblasti historie.
"Staň se tím, kým jsi." F.N. - pro mě stěžejní část celé knihy.

Sajdeman
04.11.2012 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a jsem si jistý, že se k ní ještě vrátím. Představte si prostě, co by se stalo, když by Nietzsche se svojí filosofií Nadčlověka a Mrtvého Boha vyhledal - respektive mu někdo vyhledal - psychonanalitika, který mu má pomoci "terepií mluvením", tak aby netušil že je léčen. Jak by to dopadlo? Léčil by tento psychoanalitik Nietzseho a nebo Nietzsche psychoanalitika? Co se stane když se v "šachové partii" odehrávající se na území psyché sejdou dvě velice silné osobnosti a začné se ztrácet tenká linie "pacient ---- lékař"?A jestli jste ženat (vdaná) a vaše manželství má trhliny ..... přečtěte si tuto knihu :o)))

Paja.T
16.09.2012 4 z 5

Knížka se především zaobírá nitrem člověka a jsou do románu vtaženy osobnosti, které daly v podstatě základ psychologii jako takové. Tuhle knížku rozhodně doporučuji všem, co chtějí studovat psychologii nebo je aspoň baví kličkovat složitým nitrem člověka.

Márinka
21.03.2012 4 z 5

Hrdinové románu – německý filosof Friedrich Nietzsche a rakouský psychiatr Josef Breuer, který ovlivnil vznik psychoanalýzy, se sice nikdy nesetkali, ale okolnosti, které je v knize v roce 1882 svedly dohromady – Breuerova duševní úzkost a Nietzscheho zoufalství – jsou skutečné. Pozorný čtenář může v příběhu narazit na myšlenky, které se i jemu někdy honí hlavou – v tom tkví jeho realita. Příběh mne zaujal zejména proto, že zdůrazňuje sílu slova. Utvrdil ve mně přesvědčení, že bychom měli více spolu mluvit než “mezi sebou komunikovat”. “Nejlepší způsob jak začít nový den je po probuzení myslet na to, zda dnes můžeme udělat radost alespoň jednomu člověku.” F.N.

ivorey
05.01.2012 4 z 5

Velmi pěkná analýza duševních procesů dvou hlavních protagonistů. Rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi nimrání se v lidské psychice.