Když Nietzsche plakal

Když Nietzsche plakal https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51621/bmid_kdyz-nietzsche-plakal-4Lr-51621.jpg 4 479 79

S podtitulem: Román o romantické posedlosti, osudu a lidské vůli. Jeden z bestsellerových románů prominentního amerického psychoterapeuta. Děj románu nás přivádí do Vídně 19. století, do kolébky psychoanalýzy. Hlavními protagonisty fiktivního příběhu jsou filosof Fridrich Nietzsche a psycholog, jeden z otců psychoanalýzy, Josef Breuer. Nietzsche přichází kvůli svým sebevražedným tendencím k Breuerovi, aby se podrobil psychoanalýze. Na pozadí jejich vztahu, tedy vztahu mezi jedním z největších evropských filosofů a nadaným terapeutem, dochází k setkání světů filozofie a psychologie. Když Nietzsche plakal je příběhem o posedlosti, o zachraňující moci přátelství, o úkolu odborníka pohlédnout do tváře vlastnímu démonu a tak nalézt schopnost pomoci svému klientovi.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Portál

When Nietzsche Wept , 1992

E_Lan
03.09.2019 5 z 5

Bravurní knihy, psychologická bitva dvou neskutečně hlubokých a chytrých lidí, skvěle propracovaná, s mnoha poznatky, které mě doslova odbouraly. Navíc skvěle namluvené panem Barešem, četl jsem jedním dechem a odnesl si z tohoto románu po dlouhé době opravdu hodně. Skvělé!

Antares
17.06.2019

Čítanie tejto knihy bolo pre mňa veľkým zážitkom. Veľmi intenzívna a miestami až znepokojivá. Vyvolala vo mne hlboké a osobné dojmy, ktoré ani neviem dať do slov. Každopádne - doporučujem, veľmi podnetné čítanie. :)

Pavlína79
01.06.2019 4 z 5

.... "Josefovi, mému synovi, ať ducha mé duše neseš dál do budoucnosti"
Nikdo nemůže pochopit Vaší lásku, touhu, trápení a proto Vám nikdo nemůže pomoci - vymést komín je jediný způsob, jak si srovnat myšlenky .... lidé se tak léčili odjakživa, aniž by tušili, že se léčí, ale když to začal praktikovat doktor s profesorem, je z toho vědní obor .... příběh je moc hezký, o složitosti lidské duše jak vždy toužíme po tom co nemáme a najít spokojenost v tom co máme, je naším pozemským úkolem.

Ventimiglia
03.03.2019 5 z 5

Kniha, ke které se opakovaně vracím.

Kateřin-a
21.02.2019 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Psychoterapeutické rozhovory mezi Breuerem a Nietzschem byly velmi zajímavé a nosné myšlenky v nich srozumitelně zpracované a uchopitelné i pro člověka, který není odborně vzdělaný. Kniha o hloubce přátelství, tíze samoty, hledání spřízněné duše a osudu. Prostě skvělá! Oceňuji také dovětek autora, ve kterém uvádí, kde vycházel ze skutečnosti a kde ze své představivosti.

irskádívka
03.01.2019

Krásné čtení, na které jsem se dlouho těšila. Zaujme dobře vykreslenými postavami, zajímavým prostředím a přestože "léčba rozhovorem" umí být v některých pasážích zdlouhavá, byla jsem lapená v příběhu, ve vyprávění a při přerušení četby jsem měla pocit, jako by byl přerušený můj příběh.
Filosofie Nietzcheho je zde maličko pozměněná, ale podle mě to příběhu jen pomáhá a Nietzcheho polidšťuje.

georgearrow
29.12.2018 3 z 5

Dobré čtení pro fanoušky psychoanalýzy (btw, zdálo se mi, že Yalom dost "opisoval" z filmu Freud z roku 1962 - který velmi doporučuji!). Jinak ovšem velmi zdlouhavé čtení, ovšem možná pro ty, kteří se vzpamatovávají z nešťastné lásky to může být léčivé.

Roberta
24.10.2018 5 z 5

Vyborne.

Gweny
07.09.2018 5 z 5

Nesmírně poutavá kniha svým obsahem i stylem, jakým je napsána. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

6839
02.09.2018 5 z 5

Tak tedy tento příběh mě zcela pohltil.
"Člověk v sobě musí mít chaos a posedlost, aby v sobě zrodil zářící hvězdu."

ecila13
31.05.2018 3 z 5

Čtivá knížka o počátcích psychoterapie.
Ale řekla bych, že se Yalom úplně minul s Nietzscheho filozofií.

Tipla bych si, že Pravda neznamená pravdomluvnost.
U otázky "Kdo jsem Já?" nemá Nietzsche na mysli povolání atd. atd.

Škoda, že Yalom nevěří v Boha nebo v nějakou sílu, která nás přesahuje.

ravenrain
13.05.2018 3 z 5

Nikdy sa nestretol s pacientom, ktorého by netešilo mikroskopické skúmanie jeho života. A čím podrobnejšie sa vypytoval, tým bol pacient radšej. Radosť z toho, že sa ním niekto zaoberá, bola taká veľká, že priviedla Breuera k presvedčeniu, že skutočnou bolesťou starnutia, zo straty blízkych osôb a prežívania priateľov je to, že sa človeka nikto na nič nepýta – hrôza z toho, že bude žiť celkom nepozorovaný.

Bukovinska
11.04.2018

Zvláštne ako môže kniha pohltiť. Stala sa mojou závislosťou. Čítala som ju stále a nemohla som prestať. Ak som ju náhodou čítať nemohla tak som stále na ňu myslela. Toľko krásnych myšlienok, pocitov. Táto kniha má pre mňa obrovskú hodnotu a myslím si, že tak skoro inú knihu čítať nebudem. A predsa sa v knihe píše: " Načo je dobrá kniha, ktorá nás neposúva za všetky knihy?".

francouz
10.04.2018 5 z 5

Tentokrát jsem vyzkoušel audioknihu, na služebkách nebo na cestě do práce mě dělala společnost přes 11 hodin. Bylo to velmi zajimavé ve spojení s Igorem Barešem, jsem se často zaposlouchal tak, že jsem i musel ubrat plyn, abych mohl doposlouchat kapitolu, tak mě to někdy vtáhlo, že jsem vědomě zpomaloval svoje oře pod kapotou, což tedy nedělám často, spíše je tomu naopak, ale tentokrát to jinak nešlo.
Opravdu velmi brilantně napsané dialogy, spojení dovu velikánů doby, i když bylo fiktivní mě velmi zaujalo. Postoje Nietzscheho jeho nihilismus a obratná taktika Breuera byly opravdu velmi poučné. A Lou Salome nebo Berta...
Ano v tu chvíli jsem si uvědomil, že většina z nás ve svém vědomí skrývá svojí Bertu, tu vysněnou, andělsky krásnou až božsky dokonalou, bohužel většinou naprosto nedostupnou, ale zapomínají na to, že realita, i když někdy není tak dokonalá a podmanivá v sobě přináší také svoje krásy, které častokrát neumíme docenit, neumíme je hledat, prostě je nevidíme, nebo je najdeme či doceníme až když je už pozdě.

Supertramp91
29.03.2018 5 z 5

Nemám čo vytknúť. Toto sa ma naozaj dotklo!

hanpari
20.03.2018 5 z 5

Spolu s Léčbou Schopenhauerem nejlepší, co jsem od autora četl.

Lodestar
27.02.2018 5 z 5

Zvládla jsem jedenáctihodinovou audioknihu. Bylo to zajímavé, někdy jsem se musela vracet, abych dokázala porozumět. Děj byl zajímavý, ale závěr mě strhnul. Těžké, niterné a přínosné čtení, nutící k zastavení a zamyšlení. Třeba taky máte svoji Bertu...

Lora.Greenova
05.11.2017

Na filosofii jsem už trochu zanevřela, Nietzscheho filosfii znám jen laicky. Nicméně tahle knížka mě dostala a nad spousty věcí jsem musela i dost osobně přemýšlet. Např. téma projekce. Začala jsem přemýšlet, co se skrývá za mou projekcí, od čeho se snažím utéct já? I já mám "své Berthy"... takže velmi podnětné.
SPOILER: Trochu škoda, že Breuerův odchod byl jen jako.. byla jsem totiž velmi zvědavá, co udělá s nabytou svobodou. Jesltiže se osvobodil od něčeho (všeho), jak ji využije tak, aby se opět nespoutal? Protože myšlenky filosofů jsou, jak i sám Breuer v knize říkal, velmi krásně znějící, ale co jejich uplatnění v životě? Jde se vůbec osvobodit od něčeho a zůstat tak? Co by to v důsledku znamenalo? Nějak člověk žít musí, něco jíst, někde spát a pokud nechce žít jako bezdomovec...

Těším se na další Yalomovy knihy!

YDM
26.08.2017 5 z 5

Četba této knihy pro mě byla jako jízda na tobogánu, z které se vám občas točí hlava, občas tají dech, ale po celou dobu se strhujícím tempem nezastavitelně ženete kupředu. Opravdu, nebyl jsem s to se od knihy odrhnout. Nejen že Yalom skvěle vystavil příběh o stárnutí, strachu ze smrti, vztazích, touhách a zoufalství, ale také způsob kterým byl schopen skrz postavu Nietzscheho přiblížit myšlenky tohoto myslitele, byl nevídaný. Postavy jsou velmi dobře vykresleny a především hlavní protagonisté působí velmi lidsky a živě. Což není při zprácovávání dějinných postav nikdy samozřejmostí. Knihu bych doporučil všem bez výjimek, protože věřím, že každý si v knize najde to své. Hlavně bych chtěl zdůraznit, že nechat se odradit skutečností, že vás nezajímá ani Nietzsche ani historie psychoterapie, by bylo obrovskou chybou. Kniha je primárně o lidech z masa a kostí a problémech, s kterými se v životě potká snad každý, ať už se jmenuje Nietzsche, Breuer nebo Novák...

Delicius
19.02.2017 5 z 5

Drsná knížka, jedna bezesná noc a pak smutek z toho, že ji nemohu dočíst, neb jsem jel na týdenní výcvik. Po přelomovém a vyčerpávajícím výcviku jsem se ke knize musel nutit, abych ji dočetl, z nechuti zase se rýpat v psychoterapii.
Měl jsem pocit, že zde Yalom naráží na téma, že terapie je přínosná i pro terapeuta, přece jen, nejdůležitější složkou terapie je vztah mezi terapeutem a klientem. A kdo těchto vztahů má nejvíce? No přece terapeut.
A hle, v druhém díle už tuto myšlenku říká nahlas, sice o terapii skupinové, ale to na tom nic nemění.
A Breuer nemiloval toho svého "mrzáčka", miloval někoho jako je ona, její sociální roli.
wow, drsné.