Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď

Čtyři mladíci se rozhodnou přihlásit na misi norské armády v Afghánistánu, tři z nich tam v jednom okamžiku zahynou. Proč se k takovému kroku rozhodli, co je vedlo k tomu, aby opustili pohodlí domova a vydali se vstříc nebezpečí, a jak na tyto události reagují lidé z jejich okolí? Křehký, místy až drásavý román Helgy Flatlandové popisuje příběhy obyvatel jedné zapadlé norské vesnice. Odhaluje jejich tužby, životní očekávání, ale také jejich zaslepenost a strach. Vypráví o zdánlivém klidu, který se stává vězením i o touze po svobodě a hledání cesty. Kniha poukazuje na to, že i v zemi, kde byl už před lety nastolen sociální smír, stále existuje prostor pro osobní i mezilidská dramata....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247552/kdyz-muzes-zustan-kdyz-musis-odjed-247552.png 4.440
Vydáno:, Větrné mlýny

Bli hvis du kan. Reis hvis du må (2010)

Kniha Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď

broskev28

Když jsem v nabídce Přidat do mých knih "odháčkovala" přečteno, uvědomila jsem si, že mi tam chybí přečteno na jeden zátah. Jsou takové knihy, od kterých se nelze odtrhnout. Nehledáte lupiče ani vraha, nezvyšuje se hladina adrenalinu, hned na začátku víte, jak příběh dopadne (i když nečtete anotace, jako já), a přesto nemůžete knihu odložit.
Nemám slov, vše podstatné bylo skvěle řečeno v dosavadních komentářích. Tak jen přidám myšlenku, která rezonovala v dětství i v mé hlavě:
"Táta se mi trochu posmívá, ale já jsem si napevno slíbil, že až budu mít děti, nikdy nezapomenu, že některým věcem člověk rozumí jen jako dítě. Nebo jako dospívající. Nebo co to vlastně jsem. " (Trygve)

Makropulos
04.11.2018

Silný příběh o křehkých vztazích nebo možná velmi křehký příběh o vztazích mezi nejbližšími, které mohou být, a velmi často jsou, narušeny nedostatkem porozumění, komunikace či empatie. Zaujal mě zejména ten pohled na události z několika stran, prožívání stejných chvil různými postavami a to, že spolu vlastně o věcech nemluví, vede až k tragickým koncům. Přestože čtenář od začátku ví, jak to dopadne, pomalu se mu otevírají uzavřené komnaty těch nešťastných lidí. Mě jen teď mrzí, že dalších dvou částí se v češtině asi nedočkám.

Pett
24.10.2018

Citlivá mozaika emocí poskládaná z kousíčků rozdrcených srdcí... kolik jen životů vyhodí do povětří jedna "zbytečná" smrt... navíc... tady máme hned tři a spoustu střepin okolo... některé jdou vytáhnout lépe... jiné hůře... síla vyprávění vám vezme dech... o to více, že jde jen o kapku v tomto tak zbytečném karmínovém moři nepochopení, osamělosti a sebezapření... o smyslu války nemluvě...

Chytuš
10.09.2018

Čtenářsky velmi silná záležitost. Citlivé vyprávění čtyř obyvatel jedné malé norské vesničky, které spojuje nedostatek komunikace a pocity osamělosti - a to i (nebo spíš především) vůči jejich nejbližším. Není to lehké čtení, spíš seversky drásavé, dostane se vám až do morku kostí. Helga Flatland dokázala s lehkostí popsat stavy, které v nějaké formě v současnosti řeší mnohem víc lidí, než je zdrávo... Naprosto odzbrojující je zpověď Karin a jejího syna Tarjeie, zvlášť díky tomu, že se jejich vyprávění doplnilo a celý příběh tak můžete nahlédnout z různých úhlů pohledu. Knižní lahůdka, doporučuji.

hs777
27.08.2018

Malá odlehlá norská vesnička. Všichni žijí vedle sebe od nepaměti, dobře se znají a přesto má každý uvnitř něco, co nechce pustit ven. A i po zdrcující smrti mladých chlapců zůstávají se svými pocity a zármutkem sami. Intenzivní, křehké, odzbrojující. Nejsilnější je zpověď Karin.

Eremites
12.07.2018

Nesmírně silná záležitost.
Hluboká sonda do duší několika lidí z jedné malé norské vesnice, mapující jejich touhy, potřeby, pocity, strachy, naděje, a z nich plynoucí následky na životy jich samotných i životy jejich blízkých.
Bravurně zachycená osamělost uprostřed lidí, potlačený individualismus pod pokličkou společnosti, potřeba být přijat i za cenu odlišení se od ostatních, touha dotknout se ostatních přes neviditelnou hradbu mlčení, strach z předsudků a odsouzení, nepochopení mezi nejbližšími.

Pípasek
10.06.2018

I když se z detailu knihy zdá, že bude pojednávat hlavně o válce mladíků v Afganistanu , nikoliv. Obsah knihy je především o zachycení a vysvětlení důvodu, co je vedlo k tak nebezpečnému, život ohrožujícímu rozhodnutí. Po úmrtí třech z nich jsme svědky jaký dopad má toto jejich rozhodnutí na pozůstalé. Je to smutné čtení.
Před touto knihou jsem četl Sůl moře, kde naopak i v těch nejotřesnějších podmínkách lidé žít chtějí.

pajaroh
30.05.2018

Psychologicky propracovaný pohled na vztahy v jedné zapadné norské vesnici, na povahy a traumata několika osob, jejich vnitřní svět i jejich působení na vnější okolí v důsledku nedostatečné komunikace, mlčení, nepochopení. V knize je dobře vystižena atmosféra norské vsi i rozvážnost (často nesprávně chápána jako odtažitost) jejich obyvatel. Jednotlivé výpovědi by mohly být delší, rozvedenější.
Název knihy je dle mého nešťastný - i když v norštině zní krásně - (málo lidí si jej spojí s básní Ch. Baudelairea). Anotace knihy je zavádějící, na misi v Afghánistánu se odehrává pár odstavců a osobně bych knihu přehlédla, kdyby nebylo hodnocení oblíbených uživatelů. A to by byla škoda.

psychologické romány Norsko norská literatura

Autor knihy