Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327566/bmid_kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy--Dvo-327566.jpg 4 472 148

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou? Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem?... celý text

Mysicka_Lb
17.10.2019 5 z 5

Kniha přehledně shrnuje všechny známé i méně známé skutečnosti o tragickém konci Djatlovovy expedice a nabízí také několik teorií, co se oné osudné noci mohlo stát. O této záhadné smrti jsem měla povědomí i dříve, ale teprve po přečtení knihy mi přišla skutečně záhadná a několik dní jsem si musela dát pauzu od čtení, abych to vše vstřebala. Kniha je skutečně mrazivá....

SSTknihy
29.09.2019 3 z 5

Začátek knihy přináší velmi podrobný výčet faktografických dat k celé události. Bohužel tím to končí. Jednotlivé hypotézy jsou předkládány bez hlubší analýzy, jejich větší či menší pravděpodobnost je povětšinou vyřízena v pár větách, které se navíc často opakují. Použité fotografie jsou ve špatné kvalitě, velkou část knihy tvoří vysvětlivky pod čarou, vycpávka, natahující délku knihy sáhodlouhými a často zcela zbytečnými popisy (např. popis autobusu, kterým účastníci chvilku cestovali). Úplně mimo jsou pak připojené názory anonymních blogerů – záhadologů a vyjádření odborníků, většinou s nulovým přínosem k celé tragédii. Celá kniha spíš připomíná seminární práci, kde bylo třeba dodržet předepsaný počet stran a jejíž obsah autor sestavil převážně na základě informací z internetu. Pokud chcete o téhle záhadě něco vědět, pusťte si raději některý z dokumentů, kterých bylo natočeno víc než dost. Zabere vám to méně času a dozvíte se víc.

Majdalenka
23.09.2019 5 z 5

Pokud jste o teto udalosti slyseli a chcete se dozvedet neco vic, precist si ruzne teorie at uz realne ci nerealne - tak smele dotoho. Techto 288str by se dalo shrnout na 100str. -uplne v pohode. Spousta veci se opakuje, ale proc ne. Za me prijemne zpestreni.

callahanh
10.09.2019 3 z 5

Nepochybně zajímavá kniha, která uvede do tématu jedné velké záhady, jejíž rozřešení se nikdy spolehlivě nedozvíme. Jejím velkým pozitivem je to, že autor nikomu nic nepodsouvá a pouze uvádí všemožné teorie, jak mohla celá událost proběhnout, k žádné se ale nepřiklání a přidává pro i proti těmto teoriím. Za zmínku pak stojí i použité fotky, které jsou ale v knize nekvalitně otištěny a mnohdy na nich není nic vidět, každopádně jejich morbidita je místy děsivá. K dobru budiž přičteno i to, že se dostane i na dva poměrně rozsáhlé názory českých "badatelů" a je uvedena i další literatura, kterou číst dál. Tím ale pozitiva končí, protože ačkoli je kniha čtivá a má spád, informace se velmi často opakují, čímž působí hodně úmorně. Trochu zbytečné se pak zdá množství poznámek pod čarou, které většinou s událostí nesouvisí a vysvětlují okrajové záležitosti. Trochu nedůvěryhodně pak působí i to, že údaje nejsou odzrojovány a nikdy není uvedeno jméno badatele, na kterého se autor odvolává. Ve výsledku tak je kniha Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? dobrým úvodem do rozsáhlého tématu, které je děsivé a fascinující zároveň, chybí jí ale větší hloubka a trošku větší "fundovanost". 60 %

Asterixxka
09.09.2019 2 z 5

Čekala jsem trochu hlubší sondu, protože mě tato záhada fascinuje mnoho let. Hledala jsem něco, co jsem zatím nečetla na internetu nebo v článcích v časopisech a popravdě jsem byla zklamaná. Bylo jasné, že rozuzlení nebude, ale pod každou teorií výčet oblečení a zranění, který se x-krát opakuje a každou další teorii si to mám přečíst znovu (třeba 5x), to mě prostě nebaví. Některé teorie bych zavrhla úplně, ale v tom případě by opravdu stačilo si přečíst ten článek na netu. Nic nového jsem se nedověděla. Zajímavé pro mě byly útržky z deníku.

igor6114
04.09.2019 5 z 5

Už dlho som o tejto expedícii premýšlal a trochu som sa o to začal aj zaujímať... V tejto knihe som dostal asi všetko, čo sa dalo o tomto prípade nájsť (fotky,trasy,denníky,rozne špekulácie atď.) takže spokojnosť. Každopádne ani po prečítaní tejto knihy netuším čo sa tam mohlo stať... a to je na tom to dobré :) Autor sa nesnažil nejakú teóriu nasilu pretlačit, ale nechal to na každom nech si vyberie to svoje.

Seabeast
03.09.2019 5 z 5

Rok 1959 v ruském pohoří Severního Uralu pod Mrtvou horou. Kdo ještě o této dosud neobjasněné tragické události neslyšel, ať zbystří. Přišlo zde o život celkem 9 (převážně) studentů záhadnou smrtí. A nejednalo se zrovna o nějaké začátečníky z oblasti turistiky. Těla se našla potažmo velmi spoře oděná s ponožkami na nohou a byla roztroušena různě po okolí od stanu, který byl rozříznutý zevnitř (!). Do toho zpřelámané žebra, někomu chyběli oči, jedné člence i jazyk a na některých oděvech se našly stopy radioaktivity. Pár těl bylo kompletně ohořelých. Veškerá fakta shrnuje tato bravurně napsaná kniha od českého autora a předkládá možné scénáře spolu s pro i proti. Zcela bez omáčky a fantaskní konspirace. Navíc je doplněná o vsuvky, které jakékoliv tápající zasvětí do problematiky termínů obsažených v textu. Je v ní plno černobílých fotografiích (dokonce i z fotoaparátů expedice) ilustrujících veškeré dění v posledních dnech výpravy. Toto fascinující mrazivé čtení nedá doslova vydechnout. Hledačům záhad můžu jednoznačně doporučit. Poslední vydání knihy můžete za zlomek ceny najít v Levných Knihách, takže o dostupnosti není nouze. Velmi zajímavá teorie ke které se osobně přikláním je zde rozebrána úplně dole na tomto blogu:

A co vaše teorie?!?

Mirin1349
02.09.2019 4 z 5

Na knížku jsem narazila náhodou při návštěvě knihkupectví a hned jsem si vzpomněla na časy, kdy jsem hltala články v Enigmě a Mrtvá hora bylo také jedno z témat. Knížka mě velmi mile překvapila. Dozvěděla jsem se nové poznatky, i když věřím, že větší procento toho nevíme a nejspíš ani nikdy vědět nebudeme. Líbí se mi, že autor poskytne vyčerpávající seznam možností toho, co se tam mohlo stát, ale žádnou z nich nám nenutí. Také oceňuji, že se opravdu důsledně věnuje tomu, aby měl čtenář kompletní balík informací, tedy například i pitevní zprávy, atd. Také se mi líbilo proložení vysvětlivkami (informace k typům nákladních aut, vojenským letounům, atd.). Kniha je hojně doplněna fotografiemi a kopiemi dokumentů a i díky tomu se čte opravdu rychle.

LuiCJ
07.08.2019 5 z 5

Neskutočne zaujímavo napísaná kniha. Obdivujem Martina Lavaya ako dokázal spracovať a detailne rozobrať asi jednu z najzáhadnejších udalostí dejín horskej turistiky.

O zániku Ďatlovovej výpravy som po prvýkrát počul v dokumentárnom, historickom, mysterióznom seriáli Ancient Aliens. Mňa ako veľkého milovníka záhad a tajomna to začalo zaujímať a tak som sa jedného dňa rozhodol si kúpiť túto knihu. Veľmi mi pomohla. Objasnila mi mnohé fakty, odkryla zaujímavé až zimomriavky prinášajúce skutočnosti.

Páči sa mi, že je napísaná nestranne a tak dáva autor čitateľovi možnosť vytvoriť si vlastný názor. No stále na otázku kto zavraždil účastníkov Ďatlovovej expedície neviem odpovedať. A myslím si, že nikto na to nebude vedieť odpovedať ani o niekoľko rokov. Iba žeby sa výskum a pátranie posunulo správnym smerom. Chcem pomôcť. Povedal by som, že riešiť, skúmať, pátrať a hlavne čítať túto knihu, je dobrodružstvo. Aj napriek tomu, že sa jedná o silnú literatúru faktu. Záhady sú tu práve preto, aby sa rozlúštili. Práve preto sme tu aj my. Aby sme priložili ruku k dielu.

Všimol som si, že sa o tragédii nerozpráva skoro vôbec. Avšak malo by sa. Pán Lavay urobil veľký krok v tomto smere. Akurát mi občas vadili siahodlhé poznámky "pod čiarou", ktoré mali neraz aj niekoľko strán. Nemyslím si, že niektoré veci museli byť až tak podrobne rozobraté. Ale ten kto si ich prečíta, sa niečo nové dozvie a tak toto dielo odporúčam každému koho by udalosť detailnejšie zaujímala. Nesklame vás to.

ankaras
29.07.2019 5 z 5

Co se ví, to zde najdete. Zjistíte, že se toho moc vlastně neví. Ale, co si budeme povídat.... někdo ví moc dobře, co se tam stalo a proč.

lištička123
19.07.2019 5 z 5

Zajímavé čtení. Smrt lidí,která zůstane navždy záhadou. Každý si může vybrat, jakým způsobem mohli účastníci této expedice zemřít. Knížka určitě stojí za přečtení.

nicole1990
18.07.2019 5 z 5

Super čtení zajímavý příběh akorát jsem čekala, že se dozvím, kdo je teda zavraždil což jsem se nedozvěděla je tam spíš spousta teorii a asi na čtenáři aby si vybral tu správnou. Smrt Djatlovovy expedice bude navždy záhadou.

Gooverka
13.07.2019 1 z 5

Celá kniha měla strašně velký potenciál a tato událost se dala zpracovat mnoha způsoby. Podle mě si autor vybral ten vůbec nejhorší. Kniha mi připomínala nezdařenou diplomovou práci, která sice mapuje zajímavé téma, ale je dost nedokonalá. Strašně mi vadily různé vysvětlivky s naprostými detaily (přesné typy letadla, co je to gulag apod.), kterých se celá tato událost týkala strašně okrajově i stále se opakující pasáže, které nebyly vůbec potřeba. Chápu, že se autor snažil čtenářům dát ucelený obraz této události, ale mě osobně by více vyhovovalo vsadit data do reportážního textu a ne je jen suše vypisovat.

babicka_amalka
27.06.2019 2 z 5

zklamání - všechny teorie vyvráceny a výsledek žádný; trochu podvod na čtenáře, který čeká řešení...

Limonadovyjoe
26.06.2019 4 z 5

Výborné shrnutí a vyvrácení všech možných příčin - podivných i fantasmagorických. První část je opravdu hororová, kdy se večer bojíte a fotky těl tomu jen přidávají. Ve druhé části autor hezky vysvětluje pro a proti, i když někdy je zde informací až moc. Mě se nejvíce líbí verze s kulovým bleskem nebo jadernou zbraní.
Každopádně to co se tam stalo ví jen mrtví..a možná KGB.

Blondebookdevil
15.06.2019 5 z 5

Pro většinu lidí jsou to jenom konspirace, protože jakmile se přikloníme k nějaké teorii, na něco sedí a na něco zase ne... UFO? ne. Zvíře? Možná. Tajná zbraň, infrazvuk, domorodci, kulový blesk... A tahle kniha uceleně podává a předkládá detaily o této tragédii z roku 1959. Seznamujeme se s devítičlennou výpravou, a den po dni se pročítáme až k jejich osudnému dni. Byli málo oblečení, stan si rozřízli zevnitř, ale neprchali, podle stop ve sněhu šli normální chůzí. Z nějakého důvodu se poté rozdělili a jejich těla byla nalezena v různé vzdálenosti. Dva pod cedrem, další pod sněhem, žena v potoce a navíc bez očí a jazyka...
Musím se přiznat, že jsem se u žádné jiné knihy tolik nebála. Četla jsem a hltala dál, i za bílého dne mně běhal mráz po zádech. A toto ani není fikce, jen fakta a domněnky. Spousta důkazů, zápisků a protokolů byla nejspíš zničena, v dnešní době s moderními vyšetřovacími metodami by to šlo možná snáz. Anebo to taky bylo ututláno, protože známe poměry v tehdejším sovětském svazu. Asi už se ale nikdy nedozvíme, kdo nebo co zavraždilo účastníky Djatlovovy expedice.

Crozz
08.06.2019 3 z 5

Fakta a teorie, nic víc nic míň.

vlkove
06.04.2019 4 z 5

Pěkně zpracovaná kniha, v které se dozvíme vše o Djatlovovy expedici. Autor knihu pojal dobrým způsobem, proto je dosti čtivá.
Kniha dokonce zaujala i mého přítele, který povětšinou knihy nečte, takže tuto knihu můžu jen doporučit.
Nyní lze koupit v Levných knihách za 89 Kč.

monudostal
05.04.2019 5 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná - pravda? tu se nikdo nedozví,ale stojí k zvážení některé informace které kniha poskytuje.. kniha mne nezklamala ani když sem se vrahy nedozvěděla..

iceVS
31.03.2019 5 z 5

Kniha je poutavá. Na zelené mužíky nevěřím, tady spíš úřadovali ti rudí. Za vším hledej člověka.

záhady turistika výpravy a expedice pobyt v horách mladí lidé Ural (pohoří) nevyřešené případy Djatlovova expedice

Martin Lavay
česká, 1968
2017  81%Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?
2022  68%Djatlovova expedice: Nová odhalení
2019  73%Měsíční šachta