Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327566/bmid_kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy--Dvo-327566.jpg 4 472 148

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou? Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem?... celý text

nicolettkaa
11.02.2021

Za mě jako reportáž dobré, jako kniha špatné. Minimálně polovina knihy je tam naprosto zbytečně - většina poznámek pod čarou (ano, ty jsem přeskakovala), vyjádření českých "odborníků" no dejme tomu, ale zevrubný popis každé osoby už je moc (ano, ten jsem také přeskočila), teorie lidí z různých fór na internetu naprosto zbytečné a popis filmu a hry už je opravdu mimo. Raději se zdržuji hodnocení, bylo by nevalné.

Jen bych ještě dodala k anotaci uvedené výše - nikdo z výpravy nebyl nalezen pouze ve spodním prádle, což se ostatně v knize dočtete. A to není jediná zavádějíci informace z anotace.

janina66
09.01.2021 4 z 5

Velká záhada, která nedá spát všem záhadofilům. Vyšetřování od začátku jeden velký zmatek. Tajná služba zřejmě vše důležité utajila. Zatajování důkazů, výpisy z deníků, počty lyží, fotky a úplné výsledky pitev. Plně souhlasím s komentářem "pajaroh".
Jinak se stále opakují jen domněnky a spekulace. Ovšem spát ve stanu při -30st. a šlapat na lyžích při -20 a vichru nic moc. Ale jednou jsem to zažila, ale věděla jsem, že večer budu v teploučku!

pajaroh
29.12.2020 3 z 5

Vzhledem k tehdejším poměrům v Sovětském svazu můžeme s jistotou tvrdit pouze to, že Djatlovova výprava je mrtva. S každým tělem a důkazem mohlo být manipulováno, zastíráno, zamlčeno, deníky i zprávy přepsány.
Kniha nejprve popisuje cestu expedice, poté hledání a vyšetřování včetně osudů některých zainteresovaných osob, pokračuje teoriemi o smrti účastníků a detailními (někdy až příliš) popisy reálií, mýtů, odboček. Útržky z deníků členů výpravy jen poukazují na to, že značná část chybí. A závěrečné hodnocení českých odborníků různých profesí je tak trochu "jedna paní povídala".

Celkově se kniha snaží přinést ucelený pohled na situaci navzdory časovému odstupu i snížené pravosti důkazů a výpovědí. Co mi zde chybí - a jak tady několikrát v komentářích zaznělo - je pohled přeživšího J. Judina, který rozluštění záhady věnoval celý život.

Deia
20.12.2020 3 z 5

Spočiatku sa mi kniha čítala veľmi dobre, keďže spracúva veľmi zaujímavú tému, ale postupne to tak nejak šlo dole vodou. Čo mi vadilo už od začiatku sú autorove poznámky pod čiarou. Niektoré sú veľmi zaujímavé (napríklad o pôvodných obyvateľoch, o otrave durmanom) a niektoré veru nie. Naozaj ma nezaujíma typ autobusu, ktorým sa členovia presúvali, kedy sa vyrábal, koľko kusov a podobne. Prišlo mi to, ako by sa autor snažil mať v svojej „práci“ čo najviac slov (nejak takto som aj ja písala diplomovku, takže ho čiastočne chápem :D). Tiež mi vadilo opakovanie niektorých viet u jednotlivých teórií. Koncové kapitoly sa mi nepáčili vôbec, názory a hodnotenie akože expertov, hlavne českých odborníkov diskutujúcich na rôznych fórach. Viac by som ocenila, keby tam boli napríklad rozhovory s ľuďmi, ktorí mali nejak do činenia s tragédiou – napr. s Jurijom Judinom (člen expedície, ktorý sa kvôli problémom vrátil, zomrel až v roku 2013) alebo v knihe spomínanou dcérou vyšetrovateľa. Tiež by sa mi páčilo, keby autor dané miesto navštívil a priniesol aj nejaký svoj osobný pohľad (ako to bolo napríklad v knihe Expedícia – môj ľúbostný príbeh). Teraz som zistila, že autor je síce Čech (asi preto tí českí odborníci, ale aj tak :D). Napriek všetkým týmto negatívam neľutujem, že som si knihu kúpila (89 Kč v Levných knihách) a prečítala, dozvedela som sa z nej veľa nových a zaujímavých vecí.

jprst
25.11.2020 5 z 5

Mám rád knihy, které mě donutí shánět si další informace o jejich obsahu, tato je jedna z nich.

sar.janurova
01.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Za mě je tato kniha po přečtení jedno velké a nevysvětlitelné WOW. Dodnes nikdo neví, co se doopravdy stalo, takže celá tato expedice je jedním velkým otazníkem.
Předem musím říct, že se mi líbí, jakým stylem je kniha pojatá. První polovina knihy mluví o celé této tragédii celkově - díky tomu si člověk, který se s tímto případem nikdy nesetkal, dokáže naprosto přesně uvědomit, co byla celá Djatlovova expedice zač a co se vlastně stalo.
Od druhé poloviny knihy už mi ale přišlo, že autor omílá jedno a to samé pořád dokola - hlavně v části s teoriemi, co se vlastně celé expedici mohlo stát, kdy vypisoval pro a proti dané teorie (nepřišlo mi například podstatné pořád vypisovat, že byly dívky panny - stačilo by to zmínit jednou, případně u teorií, které poukazovaly na to, že jim mohl ublížit někdo jiný).
Občas mi přišlo až unavující, že autor dopodrobna popisuje věci, které například s případem neměly velkou souvislost - k čemu nám je přesný popis nákladního auta, kterým se přepravili z bodu A do bodu B? Pomůže nám síla jeho motoru nějak objasnit, co se tam stalo? Nebo proč musíme u letadel, která pomáhala s pátráním, vědět, jakou měly váhu bez naloženého nákladu a váhu s maximálním zatížením? Pro mě byly některé tyto informace pod čarou nudné, proto jsem se spoustu z nich rozhodla přeskočit, protože pro mě neměly žádnou hodnotu. Tím ale nechci říkat, že jsou obtěžující, někomu tyto informace mohou přijít zajímavé a proto je tedy jednodušší je přeskočit, než je do knihy nedat vůbec.
Trochu nepodstatné mi také přišlo míchání jiného případu na stejném místě k této expedici a nazvat oběť jako "desátým mrtvým". Tyto dva případy spolu kromě toho, že se odehrály na stejném místě a oběť zřejmě expedice jako taková zajímala, nemají nic společného. Oběti se nijak neznaly a neměly na sebe žádnou návaznost.
I přesto dávám knize velmi slušné hodnocení, minimálně za tu první polovinu a nějaké části druhé poloviny si ho zaslouží.

edith79
31.10.2020 4 z 5

Je to jako filmový horor. Parta mladých lidí se vydává za dobrodružstvím. Všichni jsou nadšení, plní elánu. Čeká je největší jízda v jejich životě. Ze začátku to tak opravdu je. Jenže potom se něco ošklivě zvrtne a z úžasné jízdy se stává boj o život se špatným koncem. Někdo nebo něco má svůj plán, který prostě nepřežijete. Jenže....ve filmu zpravidla minimálně jeden účastník masakru přežije a divák se ve finále dozví jak to všechno bylo. Co stálo za smrtí party mladých lidí. Jenomže tohle nebyl film. Tohle byla realita. Neskutečně děsivá realita. A odpovědi se asi jen tak nedočkáme. Kniha mě hodně bavila. Je vidět, že autor se věnoval tématu opravdu naplno. Najdete zde spoustu informací, fotek, jmen, zápisků...Jen pravdu, tu asi nezjistíme nikdy.

Jacinda123
14.10.2020 4 z 5

Popravde tento príbeh má poriadne desil po celý čas. A keď si pomyslím že je skutočný...

a.k
21.07.2020 4 z 5

Téma skutečné záhady úmrtí devíti členů Djatlovovy výpravy na Uralu mě moc lákalo. Možná jsem čekala více beletristický způsob zpracování, ale i přesto soubor výpovědí, deníkových záznamů a fotografií (špatné kvality odpovídající době) mělo určitou vypovídající hodnotu. Vlastní příběh je prokládaný bližším vysvětlením použitých termínů, kdy se s encyklopedickým pojetím dozvíte často nesouvisející zajímavosti o flóře, uralských domorodcích, nebo třeba i o vojenské technice. Ač by tyto části mohly být vnímány jako záměr k natahování délky knihy, byly zajímavé a mě to kupodivu bavilo. Kniha nabízí i řadu hypotéz, které jsou spojovány s úmrtím členů expedice, a jejichž pravdivost je následně vyvrácena. Nevadily mi ani tak opakující se, stále stejné závěry u popření hypotéz, ale závěrečný obsah filmu nebo počítačové hry, které vznikly na motivy této tragické události, už dělaly dojem uměle nastavovaného počtu stran.

Ivka82
08.07.2020 4 z 5

O případu už jsem dříve četla něco z jiných zdrojů, ale tato kniha všechny informace pěkně uspořádala. Poznámky pod čarou mi nevadily, občas jsem se dozvěděla něco zajímavého, co mě nezajímalo, to jsem přeskočila. Celkově se mi kniha líbila, jediné co mě neskutečně štve je, že se nikdy nedozvíme, co se tam vlastně stalo a proč.

Warty
03.07.2020 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, záhadná smrt devíti lidí slibovala zajímavé čtení. A zhruba první polovina taková opravdu byla (až na někdy dost rušivé poznámky pod čarou, které byly v mnoha případech zbytečné). Zbytek knihy mi tak trochu připadal jako sborník bulvárních příspěvků. Z tohoto důvodu dávám jen tři hvězdy. Škoda.

čuřil
24.06.2020 3 z 5

Nebylo to úplně špatné. Knížku jsem si koupil, protože to bylo zajímavé a dosud neuzavřené téma. Ale bohužel jen průměr. V knížce je spousta zajímavostí. Taky další spousta věcí, které tam byt asi nemusela, spíš jen proto aby kniha měla nějakou část navíc.
V závěru je mnoho názorů a dohadu, co mohlo být za příčinou tragédie této výpravy, ale nic konkrétního. Tudíž lépe než za 3 to hodnotit nemůžu.

Ivan Kučera
12.06.2020 4 z 5

Chápem názov, po komerčnej stránke je vďačný a atraktívny, ale zároveň škandalózny. Osobne sa totiž nazdávam, že nech už sa v roku 1959 na Hore mŕtvych stalo čokoľvek, s vraždou to nemalo nič spoločné. Aká je táto kniha? Rozporuplná. Skvelý začiatok, slušný stred a nanič koniec. Vo finále kniha výrazne stráca dych. Autor v ňom dal priestor hŕstke internetovým pseudoodborníkom, o ktorých ste nikdy v živote nepočuli a ktorí vlastne ani nechcú byť menovaní, čo ma rozosmialo. Títo „experti“ sa téme venujú „až“ pár rokov, čo mňa osobne až urazilo. Úroveň dovtedy kvalitného textu ide behom pár stránok prudko dole. Negatívne vnímam i absenciu sumarizačného záverečného slova, nejakého fajn epilógu. Niekomu môžu vadiť azda až príliš poctivé „poznámky pod čiarou“, čo občas má význam, ale občas je to absurdné. Ale i tak je táto kniha pre „fanúšika“ (ak sa to pri takejto strašnej tragédii dá takto pomenovať) povinnou jazdou. Bohatý sprievodný materiál v podobe dobových fotografií. Autor sa zaoberá takmer všetkými reálnymi, menej reálnymi, až úplne absurdnými teóriami (a že ich je). Preto ma zarazilo, že obišiel najstaršieho a najzáhadnejšieho účastníka expedície, ktorý sa k Djatlovovi pridal v poslednej chvíli a predtým ho nikto nepoznal (čo môže byť náhoda, ale aj nemusí). Djatlova expedícia je jednou z najmrazivejších záhad, o akej som počul. Bizarné je, že čím viac o nej viete, tým menší zmysel dávajú jednotlivé kúsky puzzle. V tom zmysle, že ak si aj poviete, že to určite spôsobili napr. domorodci (resp. otrava), hneď nato sa z hmly vynorí informácia, ktorá túto teóriu roztrhá na kusy. Je to dané jednak dobou, v ktorej sa to stalo (neexistencia DNA analýz) a jednak krajinou (komunistický Sovietsky zväz bol skutočne svetom sám osebe, ruská zem je ním ešte aj dnes a vtedy to bol ozaj extrém). A keď si uvedomíme, že vyšetrovanie mohlo byť zmanipulované alebo amatérske (jedno horšie ako druhé), tak sa vlastne ani nemožno čudovať, že nikto z toho nie je múdry. Ak bol prípad naozaj dodatočne upravovaný (či už KGB, armádou alebo treťou stranou), potom vlastne aj veci, ktoré z vyšetrovania pokladáme za fakty, môžu byť v skutočnosti klamstvá (ak boli niektoré veci z vyšetrovania utajené, tak si de facto nemôžeme byť istí ani len reálnym počtom mŕtvych!). Čo zostalo? Pre mňa jedna obludná noc, odporná záhada a deväť mŕtvych nešťastníkov na začiatku svojich životov. Dávam 4*, ale aby bolo jasné - je to s RIADNE prižmúrenými očami.

lucie.8
02.06.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Rozbor případu je velmi podrobný (přepis deníků, pitevní zprávy, fotografie apod.), což se mi líbilo. Následují různé teorie, co se tam vlastně stalo, a argumenty pro a proti každé teorii. Jediné, co mi trochu kazilo čtení, byly velmi rozsáhlé poznámky pod čarou. Dala bych je s odkazem až na konec knihy, aby "nerušily" při čtení uceleného textu.

Whatif
31.05.2020 odpad!

Tuhle knihu jsem si přečetl na základě doporučení a mně nedá než ji opravdu nedoporučit! Víc než polovina knihy je nastavovaná vata jako co jsou to válenky, co byla KGB, kdo byl Nikita S. Chruščov, atd. O popisu filmu a počítačové hry ani nemluvě. Ušetřte si čas a přečtěte si o Djatlovově výpravě na wikipedii. Vyjde to nastejno.

blackoutzuzi
13.05.2020 5 z 5

Autor napsal knihu velmi čtivě a jako profík, který po celou dobu ani náznakem nikomu nevnucoval svůj názor. Samo téma je velmi atraktivní - záhada, která dodnes nebyla objasněna. Takže nalezneme mnoho natočených dokumentů a reportáží o Djatlovově expedici. Osobně ale upřednostňuji a doporučuji tuto knihu - obsáhla to nejdůležitější a předala mi to srozumitelně a velmi čtivě. Přečetla jsem ji během dne a dodnes mi leží v hlavě.

Valeyman
17.02.2020 2 z 5

Zklamání. Náhodou jsem na internetu narazil na článek o této záhadě a nedalo mi to spát. Celé odpoledne jsem hledal a přečetl desítky dalších článků. Zjistil jsem, že relativně nedavno vyšla kniha od českého autora a hned si pro ní jel. Naprosto zbytečně natahované jakousi vatou o technické parametry autobusů, popis počítačové hry a x dalších kravin co s tím nemají prakticky nic co dočinění. Nejzajímavější byl pro mě začátek knih. Popis cesty skupiny vlakem atd. Tady bych uvítal rozsáhlejší a podrobnější popis cesty / pochopení celé skupiny. Nejzajímavější částí pak byly přepisy deníků. Samozřejmě jsem nečekal rozuzlení záhady, ale očekával jsem nějaké nové informace. Dost věcí se opakovalo snad padesátkrát. Myslím, že toto bylo dílo o padesátí stránkách, ale na knihu to je prostě málo.

VikJav
26.01.2020 5 z 5

Stručně a jednoduše: "Jedním dechem!"
Autor jednoduše, rychle, bez oklik a přesto neuvěřitelně čtivě rozebírá jednotlivé dny výpravy, popisuje nám charaktery jednotlivých účastníků a polemizuje nad možnými vysvětleními. Kniha je doplněna spoustou fotografií! Rozhodně doporučuji si přečíst! Bezesporu si ucelíte si pohled na celou problematiku.

Dizzy3
23.01.2020 1 z 5

Nedočteno...téma opravdu zajímavé, ale styl, poznamky pod čarou a popis videohry to uplne znicil..

wotana
23.01.2020 4 z 5

Kniha je přehledná a velice dobře řazená, jen kvalita fotek nebyla dobrá na některých fotkách spíš úplně nulová (a to vím, že na internetu jsou vidět i detaily, na které se na fotkách poukazuje) a poznámky pod čarou byly někde až zbytečné.

záhady turistika výpravy a expedice pobyt v horách mladí lidé Ural (pohoří) nevyřešené případy Djatlovova expedice

Martin Lavay
česká, 1968
2017  81%Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?
2022  68%Djatlovova expedice: Nová odhalení
2019  73%Měsíční šachta