Kdo se postará o Annu

Kdo se postará o Annu https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436321/bmid_kdo-se-postara-o-annu-MWV-436321.jpg 4 389 114

Reinkarnace je potvora – život vám nedá pokoj ani po smrti. Mladá malířka Olívie spáchala sebevraždu, ale takhle si svůj posmrtný život nemalovala! V těle akvarijní rybky Anny putuje po českých domácnostech jako němá pozorovatelka a cynická komentátorka cizích osudů. Kdo se o ni postará? Smutná holčička, jasnozřivá důchodkyně či homosexuální pár usilující o adopci? Dozví se Olíviin psychoterapeut Adam, kým vlastně byla jeho nejzáhadnější klientka? A dá se i v maličkém kulatém akváriu věčně plavat proti proudu?... celý text

Ternem
03.08.2021 5 z 5

Za mě perfektně čtivé, k zamyšlení i zábavné. Souhlasím s komentářem níže od @veronika9700 , je to jako na Backmanově vlně a to je moc fajn. :-)

Rind
01.08.2021 4 z 5

Mně se to líbilo. Moc. Takové milé čtení o vážných věcech. Karma je zdarma, kruh se uzavřel.

klarenzi
08.07.2021 4 z 5

Od autorky jsem četla její dětskou prvotinu Justýnka a asistenční jednorožec. Ta kniha mě odrovnala a má čestné místo v naší knihovně. Je to dětský poklad. Tahle beletrie už je pro dospěláky a opět bomba! Kniha je o mladé malířce Olívii, která není v životě šťastná a spáchá sebevraždu. Promění se do rybky bety bojovnice, která se ocitá v nejrůznějších domácnostech a lidských osudech. Je tu holčička, která má mamku alkoholičku. Je tu stará paní, která už je sama a mnoho chvil už jí nezbývá. Je tu Jirka, homosexuál toužící po dětech. Je tu Olíviina mamka. Je tu Adam, terapeut Jirky a Olívie. A ač se to podle popisu zdá divoké, kruh se uzavře. Je to lehké čtení plné milého humoru i zajímavých poselství. Je to kniha ideální na léto a ještě jedno takové doporučení navíc - dejte si k ní sklenku bílého. Díky za české autory@knihodura

veronika9700
27.05.2021 5 z 5

Konečně se mi podařilo najít českého autora, v tomto případě autorku, která píše v podobném duchu jako Frederik Backman. Kniha se mi líbila opravdu hodně. Je to typ knihy kde se zasmějete, překvapí vás kolik je zde informaci ( jak velký má autorka všeobecný přehled). Oceňuji popis postav, kdy si proste přesně dokážete představit nejenom, jak postava vypadá, ale především její charakter.

pakoshka
01.05.2021 3 z 5

Váhala jsem, jestli Kdo se postará o Annu vůbec číst, šíleně mě odrazovala obálka (nelíbí, vůbec) a anotace (jsem si říkala, že to musí být strašnej zmatek).

Ale on to vůbec není zmatek, vyprávění příjemně plyne a nechybí mu vtip ani smutek. Citlivě vyvážené čtení na jedno nebo dvě odpoledne.

Buchtičkajani
29.04.2021 4 z 5

Nevěděla jsem co od knihy očekávat... Jo mě se to líbilo, smutné téma napsané s humorem. Doporučuji přečíst, rozhodně se nebudete nudit.

SlamLenka
19.04.2021 4 z 5

Jaká kniha vás v poslední době mile překvapila? V mém případě to byla právě tahle: Kdo se postará o Annu od mladé české autorky. Knihu jsem vyhrála v soutěži Knih Dobrovský a moc jsem si od ní neslibovala – anotace zněla docela bláznivě, ale řekla jsem si, že to bude zajímavá změna a já si na chvilku oddechnu od čtení dětských knih. A oddychovka to vlastně i byla, ovšem zároveň mě příjemně zaskočil autorčin neotřelý literární styl a její práce s jazykem – na prvotinu* je to velmi dobrá práce a já si po přečtení troufnu tvrdit, že o Kateřině Pantovič v budoucnu ještě uslyšíme. (*Pantovič před Annou napsala jednu knihu pro děti.)
A o co v útlém románu jde? Mladá malířka Olívie se rozhodne spáchat sebevraždu, ovšem místo kýžené smrti a opuštění tohoto světa se nečekaně promění v rybičku. Zůstanou jí všechny vzpomínky i schopnost pozorovat, hodnotit dění kolem sebe a přemýšlet o něm. Postupně projde několika domovy, kde sleduje osudy jiných, cynicky je komentuje, nijak zvlášť se však sama nemůže angažovat. Nabízí se tak zajímavá otázka, jestli takové bytí není ještě horší než to, co ji vedlo k tomu, aby si sáhla na vlastní život.
Sledujeme tu však ještě linku psychoterapeuta Adama, k němuž Olívie před svou smrtí chodila na sezení. Ten se snaží zjistit, kým ta mladá žena vlastně byla. Věděl o ní totiž jen velmi málo, dokonce ani její příjmení neznal.
Bylo to zábavné, místy až absurdní, ale několikrát mě to taky vybídlo k zamyšlení nad životem, lidskými osudy a nad tím, jak sami formujeme podobu bytí osudu a jak moc to je/není v našich rukách.
Mám teď takový pocit, že možná je někdy lepší od knih moc neočekávat – můžou nás potom mile zaskočit.
PS: Ovšem ta obálka je podle mého docela děsivá!

Kočičáci
18.04.2021 5 z 5

I přes vážné a smutné téma sebevraždy mě kniha mile překvapila svou lehkostí a nadhledem. Anna je prostě smolařka a ani po smrti nemá vytoužený klid.
Ano, reinkarnace! A v rybičku! Alespoň, že krásnou rybičku :-) A tak putuje rozličnými domácnostmi - až... se nakonec kruh uzavře!
Velmi originální a svěží čtení, ráda doporučím.

PS: Jen nad tou obálkou pořád váhám, jestli se mi spíš líbí nebo spíš nelíbí...

lucakuca
18.04.2021 4 z 5

Zajímavé! Téma - příběh - a ten chutnej konec! :-) :-) :-)
"Jenže tohle není film od Tarantina, takže ze mě není bujabéza a režijní vedení vypjaté scény v obýváku se ujímá Bohouš. Takže z Tarantina nezbude ani Troška."

indyka
15.04.2021 4 z 5

Překvapivě chytrá jednohubka, ale možná tak soudím díky tomu, že mi otevřeně cynická Olívie dost sedla. A i ta nereálnost je tu tak krásně reálná :) Originální odpočinkové čtení.

blackoutzuzi
13.04.2021 5 z 5

Jo, jo, jo! Tohle bylo výborný!
Celý příběh se strašně dobře čte, je to taková směsice depky, černého humoru, ironie a je úplně boží, že se autorce podařilo tolik lidských příběhů a postav vměstnat do tak útlé knihy. Někteří se v knize sice příliš nezdrží, ale všichni se vám nějakým způsobem vryjí do paměti.

ivet92
04.04.2021 5 z 5

Takova ta knížka, od ktere nevíte co cekat.. A pak jenom wow, čtěte a čtěte. Rozhodně stoji za přečtení :).

LaDela
21.03.2021 3 z 5

(SPOILER) 60%
Mladá malířka Olívie spáchala sebevraždu a v těle akvarijní rybky Anny putuje po českých domácnostech jako němá pozorovatelka a cynická komentátorka cizích osudů.
Sáhla jsem po téhle knižní jednohubce, protože jsem doufala, že se budu při čtení usmívat. Jasně, sebevražda moc vtipná není, ale čekala jsem nadhled, černý humor,... prostě takovou vtipnou odlehčenou záležitost. Dostalo se mi nahlédnutí do osudů lidí, kteří to v životě nemají zrovna jednoduché - děvčátko bez otce, zato s mámou alkoholičkou, rasistický čecháček, kterým pohrdá vlastní syn a jeho žena už si dávno našla někoho jiného, homosexuál usilující o adopci, osamělá důchodkyně, psychoterapeut dávající si za vinu sebevraždu klientky do které se navíc zamiloval, nešťastná matka, které se zabije dcera a jak nakonec vyjde najevo i chlápek se kterým ji měla...A tohle všechno lidské neštěstí vtěsnané do 200 stran. Já nevím, to je nějaká guilty pleasure současné české literární scény, psát o lidech, kterým osud jen hází klacky pod nohy...
Je to čtivé, je to fajn, jen jsem čekala něco jiného. Palec nahoru za grafické zpracování knížky.

bacouch
15.03.2021 4 z 5

Tuhle knihu jsem si vybrala kvůli obálce a anotaci. Fakt mě přišla natolik absurdní, že jsem se rozhodla to zkusit. A bylo to vlastně fajn. Moc pěkně se to četlo, jenom ten konec mě připadal smutný. A bojovnice jsem si vygooglila a jsou to fakt hezký rybky.

em75
13.03.2021 4 z 5

Přemýšlím, co napsat, ale nějak nevím. Možná proto, že jsem nevěděla, co od knihy "přesně" čekat, když jsem si ji koupila. Snad výbuchy smíchu? To asi ne, když příběh začíná sebevraždou. Teď jsem tak zvláštně mile smutně překvapená. Asi ve mně ty pocity dlouho zůstanou, mám o čem přemýšlet.

Sam33
11.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha byla pro mě dost smutná, ale doporučuji k přečtení. Obálka knihy je velmi vydařená a autorka píše snadným a srozumitelným jazykem.
I když kniha obsahuje mnoho ironických, cynických, potažmo lehce vtipných poznámek, téma je skutečně hluboké. Zaprvé: skutečně je důležitá komunikace. Byť by si člověk řekl, co je na komunikaci těžkého, začínáme mluvit cca od 1,5 roku a pak už mluvíme až do konce života, přesto spolu komunikujeme špatně. Kdyby Lenka skutečně řekla Olívii pravdu, nemuselo to být hned, třeba až když bylo Olívii 25, ale skutečně jí vysvětlit, jak se věci měly, co Lenka prožívala a popovídat si o tom, možná by Olívie nakonec neudělala to, co udělala. Ale kdo ví.
A zadruhé: kniha mě opět trochu utvrdila, že každý tu máme něco jako poslání nebo osud. Olívie prostě nemohla svobodně vykonat Projekt Suicidium, protože se musela dozvědět pravdu o svém otci. Takže až po tom martyriu v akvárku bylo Olívii umožněno Projekt Suicidium úspěšně dokončit.
A nakonec jsem se rozhodla tuhle knihu zařadit do letošní čtenářské výzvy. Protože i když jsem si myslela, že kniha z prostředí, kde bych se nechtěla ocitnout, bude nějaká z války nebo z nějaké nesvobodné země, tahle stačí. Protože v akvárku a bez očních víček bych se vážně nechtěla ocitnout.

jaroiva
01.03.2021 5 z 5

V příští reinkarnaci se nechci dostat do akvárka.
Knížka je v rámci možností i celkem vtipná, i k zamyšlení.
Má jasný rámec, začátek i závěr, což obzvlášť u těchto neuchopitelných témat oceňuji. A jak vidno, pro sdělení nějakého poselství není třeba popsat 500 stránek. Takže za mě rozhodně palec nahoru.

Karimah
11.02.2021 5 z 5

Neotřelé, vtipné a zároveň k zamyšlení, zajímavá obálka. Těším se na další.

sinamona
26.01.2021 5 z 5

Tak tahle knizka me opravdu mile prekvapila. Podle popisu me trosicku odrazovala, mela jsem predsudek,ze to bude desna depka! A vlastne jsem si ji ani nechtela koupit. To by byla velka chyba!
Cely pribeh i postavy jsou vazne sofistikovane propracované, vtip, ironie, odkazy....plny pocet bodu!
Hlavni hrdinkou je Olivie, malirka, ktera nikdy nepoznala sveho otce, jeji zivot nebyl naplnen a zaridila se po svem. Na prvni pohled depresivni namet, po par strankach oklame ctenare a vzhledem k tomu,ze kazdy ma sve misto na Zemi, tak se Zeme Olivie nezbavi, nebo spis Olivie se nezbavi toho zivota na Zemi ani po sve smrti, reinkarnuje do akvarijni rybicky. Ktera ma prilezitost dostat se do nekolika domacnosti velkou ironii osudu. Moc me bavil psychologicky profil a spektrum tech "rodin" do kterych se rybicka Olivie-Anna dostala...velmi silne pasaze, ktere nuti premyslet o lidech jako takovych.

Mayaotzin
18.01.2021 5 z 5

Já jsem přesně cílový čtenář, tohle bylo přesně podle mého gusta. Moc se mi to líbilo, nemohla jsem se odtrhnout. Doufám, že Kateřina brzo napíše něco dalšího, protože Asistenční jednorožec byl taky paráda.
v Anně jsem si udělala asi 6 záložek, to se mi teda často nestává. Jediné co jsem nepochopila byly pasáže o Lvu :-D ale 100% jednoznačně.

A ta obálka je taky parádní! Nechápu, jak může někoho odradit :)