Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38931/bmid_kdo-chyta-v-zite-2OP-38931.jpg 4 4154 596

Jeden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel...). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem. Černý humor, jímž je tento svět nazírán, je jednou ze zbraní proti němu: člověka, který není schopen se světu smát, brzy jeho zoufalství zahubí...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Catcher in the Rye , 1951

TwoFace
11.11.2023 1 z 5

Teda, to bylo ale o ničem. Ztráta času, fakt, že jo. Úplně mě to deprimovalo...

david6273
05.11.2023 4 z 5

Pohled a názory dospívajícího adolescenta na svět versus drsná dospělácká realita se táhnou jako červená nit celým příběhem. Chlapec, který si myslí že po vyhazovu ze školy, všemu rozumí, dostává tvrdé lekce od života. Zajímavá sonda do duše jedince, která se často mění v černý humor. Děkuji čtenářská výzvo!

Fajn
31.10.2023 5 z 5

Wow! Nechápu, jak tento román může mít tak nízké hodnocení.

evasmem
28.10.2023 4 z 5

Tato kniha je známá jako soubor keců puberťáka, který si na všechno a na všechny stěžuje. V určitém slova smyslu by se tak dala brát. Celý děj, který není nikterak dramatický, protože se nejedná o nejdůležitější aspekt díla, se odehrává v průběhu pouhých tří dnů. Náš vypravěč Holden opouští svou školu, potkává různorodé existence a na závěr nám blíže představuje svou rodinu. Do vyprávění přimíchává množství příhod ze své minulosti, na které si zrovna vzpomene a které nám umožňují lépe pochopit jeho situaci a pohled na svět.

Musím uznat, že kniha byla vtipná, přestože se jedná o zpověď náctiletého chlapce, který se nevyzná ve světě dospělých. Finální části už mne popravdě začaly lehce nudit, protože se tam nic nedělo a Holden mne zásoboval pořád těmi stejnými řečmi. Konec za to však stojí. Knihu hodnotím dosti kladně, protože jsem se, stejně jako mnoho jiných mladých lidí, v Holdenovi trochu našla; to také jistě zajišťuje nadčasovost díla. Je to zkrátka vyprávění poskytující velmi podrobný náhled do mysli jednoho dospívajícího kluka, občas protkaný nadsázkou a vtipem. S mnoha typy lidí, se kterými se setkává, přicházíme i my do každodenního styku; příběh v sobě kromě frustrace a bezradnosti skrývá i jistou útěchu a naději do budoucna.

DK197
27.10.2023 3 z 5

AUDIOKNIHA SK: Sice byl tento počin neuvěřitelně čtivý, obsahově mě zase tolik neuchvátil. Přišlo mi to takové nahodilé a neukotvené, kde myšlenky převažují nad příběhem. A já takové knihy úplně nevyhledávám. Na druhou stranu, jak jsem už řekla, bylo to neuvěřitelně čtivé a čtenářsky to byl vlastně velmi příjemný zážitek. Navíc se vás celou dobu nějakým zázrakem drží nenechavá zvědavost, co se tam asi stane dál, kam to celé směřuje a jak to tedy skončí. Takže jo, nejspíš asi jednou a stačí, ale líbilo se mi to. K maturitě jako dělané. Škoda, že jsem to nevěděla tenkrát.

felixrr
17.10.2023 4 z 5

Knížku jsem měl rozečtenou ještě před rozhodnutím, že si ji dám do čtenářské výzvy, následně jsem ji pak dočetl za půl dne. I když má rozhodně svoje kouzlo, v druhé polovině už mě začínala trochu nudit, neboť postoje protagonisty a hlavně slovní obraty se dost opakují, jakkoli vtipné byly na začátku.

julifox3
14.10.2023 2 z 5

Knihu jsem četla ve svých pubertálních letech a teď se k ní vrátila z nostalgie. Kniha cílí na mladšího čtenáře, kterému může být vzdorující a hledající se Holden blízký a sympatický, specifický sloh a nespisovné výrazy mají také hodně do sebe. Dnes jen mírné pousmání, bohužel už mě dílo neoslovilo.

J0hn
19.08.2023 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha čtená Janem Třískou. To mi také pomohlo k tomu udržet se až do konce, protože jeho přednes je brilantní. Kniha nemá žádný děj ani napětí, ale to jsem věděl dopředu, takže to nemohu brát jako negativum. Jazyk jakým je napsána mi připomíná Formanovy filmy z šedesátých let, kdy v jeho filmech hráli neherci a postavy mluvili takovou zvláštní nefilmovou naivní češtinou. Čemuž odpovídá i profil hlavního hrdiny. Puberťák, se všemi významy toho slova, který myslí že snědl všechnu moudrost světa a přitom nedokázal dokončit žádnou školu a na svět se dívá pohledem naivního dítěte. Což je asi důvodem popularity knihy, že hlavní hrdina tepá svým naivním pubertálním pohledem různé nešvary konzumní společnosti. Takže jsem byl trochu na rozpacích s hodnocením. Chtěl jsem dát max. 3 hvězdy, ale po skončení knihy a s přihlédnutím k skvělému projevu Jana Třísky dávám audioknize 4.

Pebra
16.08.2023 5 z 5

Možná je dobré některé knihy poslouchat. Tahle je skvěle namluvená mladým Slovákem, který na youtube vystupuje jako Ondro. Toho pubertální mladíka vytvořil skvěle.

pakoshka
08.08.2023 3 z 5

Asi by mě Holden víc bavil před 15 lety, když mi bylo taky 16, ale bohužel, tehdy jsem se k němu nedostala.

Teď to pro mě byla taková úsměvná skorojednohubka.

Atlantis
27.07.2023 4 z 5

3,5* Holdena vykopnou ze školy a on se musí vrátit domů. Ale co bude těch několik dní svobody dělat?
Kdo chytá v žitě je literární klasika. A s těmi je kříž. Mraky lidí je milují, část populace nesnáší. Já osobně jsem v té druhé skupině. Pokud má kniha kolem sebe auru "musíš znát", nechce se mi do ní. Ale víte co? Tohle za to stálo.
Hlavní postava nám prostě a jednoduše popisuje pár dní svého života. Unikátním jazykem, kde chci vzdát poklonu překladu, sledujeme Holdenovy myšlenkové pochody. A že jich je. Někdy až moc. Chlapík je to totiž ukecaný a nejspíš mu v hlavě chybí nějaké mini kolečko, protože často nereaguje "normálně".
A tady asi vidím ten hlavní appeal celé knihy. Nejde o prosťoučký děj, ale spíše o ten pocit chvilkové svobody, o to nejít se stádem. Čte se to lehce? Ani ne, ale zároveň má tahle kniha tak zvláštní kouzlo a atmosféru, že ji dokážu i já považovat za klasiku.

Erytrocytek
14.07.2023 3 z 5

Uznávám, že jsem trochu suchar, protože celý příběh je napsaný nespisovnou češtinou a to mě trochu (dost) rušilo. Počátek slabší, postupně příběh sílil.
Za mě ve výsledku fajn, občas jsem se zasmála, určitá hloubka tu je a rozumím, proč je to klasika. Jen nebudu ta pravá cílovka. Věřím, že v určitém věku nebo pro určitý typ lidí to může mít silnější kouzlo.

Stanenka
02.07.2023 5 z 5

Netušila jsem vůbec, co mám čekat od tohoto příběhu. Znala jsem jen název knihy. Překvapila mile, pobavila jsem se. Povaha Holdena se mi zalíbila, bavilo mne jeho vyjadřování.
Neplánovaně jsem před touto knihou přečetla Indiánské léto, které se taky odehrává v NY po válce. Jen to je příběh vážnější.

Dionýsos
21.06.2023 1 z 5

Kniha pro mne byla obrovským zklamáním. Nechápu, že je často součástí maturitní četby. Postrádá kontemplativnější děj, je to jednoduché vyprávění, bez větších zvratů.
Protagonista Holden, vysokoškolák, co se vyjadřuje jako venkonvský balík. Byla mi nepříjemná jeho ich forma, čtení z pohledu dospělého člověka, který má myšlenkové pochody puberťáka. Holden je cynický a pokrytecký -nad všechny se povyšuje a kritizuje je, ale to je přece prominutelné, když lacině pronese, že ani on sám není dokonalý.
V knize vidím snahu o morálnost, Holden má zřejmě působit dojmem citlivého, hlubokomyslného introverta, ale nakonec je zněj ustrašený nevyzrálý chlapec, který neustále před něčím utíká a není schopen čelit životu.
Knihu jsem četla neobvykle dlouho, musela jsem se do ní hodně nutit.

Kotrlat
17.06.2023 3 z 5

Podobně jako u mnohých jiných knih jsem ji měl v plánu přečíst již na gymplu, možná těsně po něm, ale bohužel se tak nestalo a já se nyní s Holdenem docela výrazně minul. Škoda, před deseti lety by mi nejspíš přišel mnohem sympatičtější.

Miliarda
10.06.2023 4 z 5

S Holdenem Caufieldem se lze snadno ztotožnit, neb začívá krizi "všedního dne", kterou někdy zažil každý z nás. Díky jeho emocionálním prožitkům se jeho poměrně fádní putování New Yorkem překlápí v zajímavý mix životních rozhodnutí a s tím spojených zajímavých setkání. Nicméně byť se jedná o poměrně zábavnou knihu, chybí mi v ní jakýkoliv "wau efekt", který by jí posunul na vyšší level. Celkově však ve mě převládají pozitivní emoce a rozhodě četby Kdo chytá v žitě nelituji.

Gedofrey
01.06.2023 5 z 5

"Říkal jsem si, že bych moh udělat to, že budu předstírat, že jsem hluchoněmej. Tak aspoň nebudu muset s nikým vést žádný pitomý, stupidní, neužitečný řeči. Když mi někdo bude chtít něco říct, bude mi to muset napsat na kousek papíru a podat mi to. To každýho za nějakou dobu pekelně otráví, načež budu mít od všech řečí do konce života pokoj."

Brilantní kniha s neotřelým způsobem vyprávění. Nadchla mě během dospívání a nyní znovu. Krásná dávka cynismu a určité rezignace, i když možná jen na oko. Použití Salingera v seriálu Bojeck Horseman mi zase dává trochu víc smysl.
Doporučuji všem k povinné literatuře ;)

kris.docekalova
17.05.2023 5 z 5

Naprosto skvělá knížka. Četla jsem ji poprvé na gymplu a líbila se mi. Teď jsem ji četla znovu a v originále a nezklamala. Jazyk, který autor používá je vtipný a trefný. Příběh má hloubku a dá se s ním ztotožnit.

Chris97
23.04.2023 4 z 5

Knížku jsem četl jako náctiletý a sem tam jsem se s Holdenem v jeho mentálních obrazech sešel. Možná ho někteří dospěláci moc neberou a dívají se na jeho chování spíše jako "ten starší sourozenec". Holden je inteligentní a citlivý, ale snaží se působit tak trochu cynicky, dospěle. Čmuchá kolem sebe, zkouší a hlavně vše komentuje. A toto přesně dělají i dnešní teenagers.

LukasB.453
18.04.2023 5 z 5

kniha o dospívání, pro aktuálně dopívající těžko stravitelná (ono je to koneckonců docela těžké a bolestné období, proměnit se z larvy v dospělce bez možnosti si při tom schrupnout v kukle; mít trápení, nevědět sám co s sebou a ještě se v tom vrtat není úplně příjemné) čteno poprvé v (plusmínus) patnácti, a pak ještě několikrát, a to první čtení nestálo za nic.