Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1953/bmid_kdo-chyta-v-zite-u8T-1953.jpg 4 4154 596

Tento psychologický poválečný román poprvé vydaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caulfield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

The Catcher in the Rye , 1951

Karolina90
25.09.2021 2 z 5

Holden mi prostě lezl na nervy…

Maevie
13.09.2021 3 z 5

Přečtení téhle knížky jsem oddalovala několik let. Možná to bylo tím, že, přestože se pravidelně objevuje na seznamech „knihy, co musíte přečíst, než zemřete“, není úplně dobře hodnocená. A po pár stránkách jsem pochopila pryč. Tak za prvé styl psaní napodobuje mluvu klasického teenagera. Pokud jste tak trochu pintlich na češtinu, nutí vás to vzít si červenou fixu a udělat textu vlastnoruční korekturu.

Druhým důvodem je, že kniha je jakési putování, kde ale nejsou důležitá navštívená místa, ale jednotlivá setkání s lidmi i skutečným světem. Kdo chytá v žitě tak není knihou, která vás zaujme fantastickým dějem nebo precizním jazykem, velice přesvědčivě ale představí jednoho dospívajícího chlapce, který se plácá mezi dětským a dospělým světem.

HŠ
07.09.2021

Četla jsem ji před lety a vzdala jsem to po pár stránkách. Teď jsem se do toho pustila znovu, že jsem to asi tehdy nepochopila, je to přece klasika. Vydržela jsem až do konce! Ale o čem to bylo, pro koho to bylo, co mi to mělo dát, to jsem nezjistila.

JankoStirbey
02.09.2021 5 z 5

Fantastické čítanie. Možno práve pod týmto si predstavovala učiteľka slovenčiny nadčasové dielo. Zdalo by sa, že ide len o akési rozprávanie o dospievaní, a keď si knihu spätne premietam tak to bolo o dospievaní, no hlavne o určitom zmätku a prázdnote?

changaj
27.08.2021 3 z 5

Zdařilá novela o duševních pochodech dospívajícího mládence (u nás se tomu říká "bordel v řepě"). Příběh a styl vyprávění mně velmi připomíná Formanova Černého Petra, který je podle mě ještě o stupeň zdařilejší a nemá hluchá místa. Knížce by prospělo malinko zkrátit.

GabrielleT.
09.08.2021 5 z 5

Skvěle napsané, nemusíte být nutně v Holdenově věku a ztotožnit se s ním, aby vás kniha bavila.

Arven2001
28.07.2021 2 z 5

Upřímně vůbec nechápu, proč je tato knížka tak populární. Nevím, čím je tak významná, že patří mezi maturitní četbu.
Pocity a zmatenost dospívajícího člověka jsou asi vyobrazeny dobře, a proto si kniha našla tolik mladých čtenářů. Nevidím ale, v čem je tato kniha významnější než kterákoliv jiná kniha na stejné téma.
Hlavní hrdina mi šel na nervy tak, jak to žádná jiná literární postava zatím nedokázala.

kopeceli
22.07.2021 3 z 5

Myšlenkové pochody dospívajícího kluka. Do půlky jsem je zvládla a docela mě to i zajímalo. Pak už mě unavoval dlouhý text bez odstavců, v podstatě nic zajímavého. Už jsem dlouho dospělá, navíc holka a Evropanka. Měla jsem tuhle knihu číst o víc jak 30 let dříve.

Terkishead
15.07.2021 4 z 5

Tak to mě úplně umrtvilo, jestli chcete co vědět! :D Zpočátku jsem obtížně přijímala těžko stravitelnou literární formu, ve které ale jako zakletá princezna uvízl příběh úplně typického puberťáka. Jak mně vám ho bylo líto! Tolik zmatků a emocí a všechno se to do tý hlavy hrne... Tak aby pak takovej mladej kluk nedělal kraviny, nad kterýma nám dospělým zůstává rozum stát!

allebra
06.07.2021 4 z 5

Na tuto knihu jsem se chystala už dlouho, takže jsem uvítala, když se mi letos hodila do Čtenářské výzvy. K Holdenovi jsem vzhledem k jeho věku, prostředí i době vydání přistupovala s patřičným nadhledem. Nelze si ale nezískat sympatie někoho, kdo má tak hezký vztah k mladší sestře, která svou dětskou bezprostředností okouzlila i mně. Četlo se dobře a nevylučuji, že se ke knize v budoucnu vrátím.

Dela111
19.06.2021 3 z 5

U této knihy jsem zvolila audioknihu a udělala jsem dobře. Pokud knihu čte takový Pan herec, jakým Jan Tříska byl, je to úchvatný zážitek. Jeho herecké umění, v tomto případě přednes, jsem si opravdu vychutnala. Bylo to jako slyšet přímo toho teenagera, jak ze sebe chrlí všechny ty své postřehy. Bohužel nad samotným obsahem knihy už tak nejásám.

Holdenovo pozorování světa na cestě domů, občas kritické, ale většinou bystré a trefné, mě neuchvátilo tak, jak jsem od takové knihy očekávala. Právě o ty schopnosti popisu jde, ale já je tady nedokážu plně ocenit. Neříkám, že kniha je špatná, na mne však působí spíše jako hodně obyčejný příběh bez větší zápletky nebo poselství.
Snad má očekávání byla příliš vysoká, možná jdou myšlenky šestnáctiletého chlapce tehdejší doby mimo mě, ale víc jak 3* hodnotit nemůžu.

tlllk
09.06.2021 3 z 5

Holden nie je moja generácia, rešpektujem ale ku mne už neprehovára....

Ozzy86
08.06.2021 4 z 5

Pohled do duše amerického teenagera, kterého právě vyhodily ze školy. Cílovkou budou spíše dospívající čtenáři, kterým bude Holdenovo tápání životem mnohem bližší.

jajasv
20.05.2021 5 z 5

Kniha mého mládí, zanechala na mne jiné pocity než kdysi.

VeDny
11.05.2021 5 z 5

Příběh dospívání, pohrdání autoritami a jakési ztracenosti v životě. Knížku jsem četla v pubertě a Holden mě hrozně bavil. Byl sprostý, sarkastický, nebyl ale vůbec hloupý. Je to jedna z mála knížek, které se dají číst znovu. Dějové zvraty vás už asi nepřekvapí, ale ta nálada, pocity, myšlenky a specifický humor, k tomu se vrátit určitě dá.

TimetoStyle
26.04.2021 4 z 5

Ze začátku se mi hlavní postava nezamlouvala. Její styl vypravování mi přišel hodně zvláštní, často jsem se ztrácela v tom, co chtěla říct. Musela jsem si hodněkrát přečíst daný odstavec znovu. Po chvíli se tohle zlomilo a já si na vypravování zvykla.

Líbilo se mi, že Holden uměl být dost sarkastický a okolí to nepoznalo. V tomhle jsem se viděla, protože to zažívám taky. U téhle scény jsem se nad tím pousmála.

„Co to čteš?“
„Knihu.“
Obrátil mi knihu a podíval se na desky, aby viděl, jak se to jmenuje. „Je to dobrý?“ povídá.
„Ta věta, co čtu, je senzační.“ Dovedu bejt značně sarkastickej, když jsem ve formě. Ale on to stejně nezaznamenal. Když má člověk kolem sebe takovýho kluka, jako je Ackley, tak nic nepřečte. To prostě nejde.

V knize se objevuje hodně ironie, sarkasmu a taky nedůvěry hlavní postavy vůči ostatním. Má strach z budoucnosti, co se z něj po vystudování stane. Pozastavila jsem se nad tím, čím by chtěl být. Představoval si sám sebe, jak na kraji pole je strmý sráz a u něj by stál a chystal děti, aby nespadly dolů. Je to podle něj jediné zaměstnání, které má smysl.

Líbilo se mi, jaký byl Holden. Např. uvažoval nad tím, kam letěly ty kachny z rybníka. Dokázal se na to ptát kohokoli a pořád o tom dumal. Taky mi přišlo komický, že přemýšlel o tom, jestli mrtvýho zajímají kytky na břiše. Občas i mě samotnou napadnou podobné myšlenky a taky s tím otravuju okolí :-D

Po čase nám přiblížil i jeho rodinu. Líbila se mi jeho sestra, byla podle jeho popisu roztomilá. Samozřejmě jsem se pozastavila nad tím, že i děti kouří cigarety a trávu. Když Phoebe chtěla chránit Holdena, řekla, že to ona kouřila. Její mamka reagovala podle mě špatně. Ale tohle je v Americe normální podle toho, co nám ukazují filmy a seriály... Neříkám, že všichni, ale bude jich dost.

Zpětně jsem si uvědomila, že se příběh odehrává jen ve čtyřech dnech. Setkala jsem se s tím už podruhé a líbilo se mi to. Jsem si jistá, že každý si v ní najde kousek sám sebe. V této knize jde hlavně o atmosféru, proto nečekejte děj, při kterém nebudete knížku chtít odložit.

„Co mě ale vážně nadchne, je kniha, kterou člověk dočte, načež by si přál, aby byl s autorem, co ji napsal ohromnej kamarád a moh mu zatelefonovat, kdy se mu zachce.“

Můžu ji jedině doporučit. Určitě se k ní někdy v budoucnu vrátím. Zajímá mě, jestli ji budu vnímat jinak :-)

Aykiru
10.04.2021 5 z 5

Román Kdo chytá v žitě je klasickým román o hledání a nacházení, o nejistotě, odporu, zatvrzelosti, zhnusenosti a beznaději. O letech mezi dětstvím a dospělostí, kterými prošel každý z nás ať jakkoliv klidně či bouřlivě, kdy už se nedíváte na svět očima dítěte, ale také ještě plně neovládáte cyničnost a odstup dospělého, kdy se svět zdá být jen karnevalem přetvářky a pokrytectví a vše je buď černé, či bílé. Bez kompromisů.

A takový je i svět mladého Holdena potácejícího se od jednoho průšvihu k druhému, bez představy o budoucnosti, bez tak důležitého ponětí o okolním světě, nebo o sobě samém. Holden je Holdenem hrdě demonstrujícím vlastní pravdu a principy s veškerou arogancí, jistotou a bezohlednou sobeckostí, jakou se vyznačuje jen člověk ještě nezralý, neuvědomující si absurdnost a irelevantnost soudů, ve kterých je sám soudcem, žalobou, obhajobou i popravčím.

Holden rád sám sebe pasuje do role soudce, jehož talár je na jeho dětské vidění světa ještě příliš velký, stejně jako je mu velká zbroj hrdiny, neboť ne vždy je hrdina ten, kdo zahyne, ale kdo vydrží. Hlavnímu hrdina se tak uchyluje k záměrné krutosti a cynismu, nástrojům dospělých, které ještě nejsou lety tak vybroušené, aby byli schopny zastavit slzy, které se tu a tam našemu protagonistovi derou z očí.

Kdo chytá v žitě je románem především o dospívání a prozření, o cestě, kterou je potřeba projít, o zákonitostech, které je třeba pochopit, laskavosti, kterou je třeba objevit a odpovědnosti, kterou je potřeba převzít a mezích, které by se měly vytyčit.

Názory na tuto knihu budou jistě rozporuplné v závislosti na tom v jakém období života danou knihu čtete. Neboť tento příběh rozdělí čtenáře na dvě barikády. Jako mladší Vás Holdenův příběh vtáhne a nepustí, protože to do jisté míry bude odraz vás samých, řešící stejné otázky, hledající stejné odpovědi. Pokud budete knihu číst jako starší, na všechny Holdenovy peripetie budete shlížet buď s jistou blazeovaností, nebo rovnou s odsouzením. Nesmrtelnost této knihy však tkví v tom, že by měla sloužit oběma stranám k tomu, aby se buď poučili, nebo si vzpomněli a pochopili.

Protože, jak říká Holden:
,,Když (děti) spadnou, tak ať spadnou, ale jak jim něco řeknete, tak je zle."

Dada077
08.04.2021 2 z 5

Počúvala som ako audoknihu, čítal Jan Tříska. Občas sa mi zdalo, že pánu Třískovi sa pri čítaní uvoľňuje horná zubná náhrada.
Knihu vnímam rozporuplne a s otázkou, či nie je dosť naozaj kvalitnej literatúry, čoby povinného čítania pre školy? Nenachádzam nič výnimočné na povaľačovi, ktorý žije z babičkiných peňazí a keď ich rozfláka, neváha vydrankať zopár usporených dolárov aj od svojej malej sestry, a ktorého vyrazia z každej školy. Potom pri konci sa pozriem na obsah z iného uhla a zdá sa mi, že Holdenovi rodičia sa silou mocou snažia svojho infantilného syna začleniť medzi normálnych tínejdžrov do normálnej školy a nikdy to nevzdajú. Alebo je to verzia, kedy je hlavný hrdina vo svojej jednoduchosti geniálny.
Vážne som zvedavá, o čom sú ďalšie Salingerove knihy.

Kuba2
29.03.2021

Už kvůli překladu si kniha zaslouží pozornost

Laféeverte
23.03.2021 5 z 5

Když jsem zvažovala, jestli knihu začít číst, trochu mě odrazovala zdejší rozporuplná hodnocení...na začátku jsem z ní neměla dobrý pocit, Holden mi přišel nesympatický, zhýčkaný a rozmazlený, pak se to ale změnilo. Nakonec jsem v něm objevila velmi citlivého, chytrého a vtipného kluka, který už má dost všeho pokrytectví a hledá v životě opravdovost a upřímnost. Sice ne úplně šťastným způsobem, ale o tom to hledání přece je. Trochu mi to připomnělo film Rebel bez příčiny. No a konec mě "úplně rozsekal" - tou upřímností a dětskou opravdovostí jeho sestry a celkově jejich čistým vzájemným vztahem.