Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1953/bmid_kdo-chyta-v-zite-u8T-1953.jpg 4 4154 596

Tento psychologický poválečný román poprvé vydaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caulfield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

The Catcher in the Rye , 1951

katerina3502
18.03.2023 1 z 5

Kniha, která neměla žádný výrazný děj, do čtení jsem se musela nutit. Jestli tohle někdo musí číst jako povinnou literaturu, tak se pak nedivím, že nemá ke knihám žádný vztah.

MatBla
15.03.2023 3 z 5

Chápu, že to je kultovní kniha, ale už jsem na ni asi stará:)
Vůbec mi nesedla, posílám dál...
Tři hvězdičky dávám za Holdenův pěkný vztah ke své mladší sestře.

Andrea81
02.03.2023 2 z 5

Tak toto mě tedy nijak neoslovilo.

betička
28.02.2023 3 z 5

Nemůžu říct, že by mě kniha nějak zvlášť oslovila a nutila mě nějak zásadně přemýšlet o životě...
Je zde bez okolků a příkras popsáno co se honí v hlavě a nad čím přemýšlí 17letý kluk, který v životě zřejmě všechno měl, po ničem nemusel dlouho toužit a už vůbec se na získání toho či onoho nemusel podílet a něčím přispět. Pak mu spousta věcí okolo přijde, že je jen pozlátko, zbytečnost a hraní si na něco. Vlastně takové pořádné zrcadlo mu teprve nastavuje jeho mladší sestra, která se ho ptá: Je vůbec něco co máš opravdu rád?

morienhithwen
21.02.2023 5 z 5

Jsem ráda, že jsem knihu nečetla ve svých telecích letech (i když jsem se k tomu tehdy chystala), protože jsem si celkem jistá, že bych ji tehdy spíš neocenila. Rozhodně ne tolik jako teď, kdy mi imponuje, jak nenápadným a podvratným způsobem Salinger vykresluje svůj masterpiece. Fascinující použití obvykle filmového pravidla "show, don't tell", protože čtenář může/musí sledovat nejen to, co Holden dobrovolně sděluje, ale také (a hlavně) co zamlčuje a co skrývá mezi řádky. (Anglicky.)

petbrab
18.02.2023 3 z 5

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy, i když pamatuji, že jsme ji měli doporučenou na Gymnáziu.
Musím se přiznat, že mě příliš neoslovila. Popis třídenní cesty 16 letého chlapce z internátní školy domů do NY, při které zažije několik situací a setká s mnohými lidmi.
Myslím, že kniha má už nejlepší roky za sebou. Jak se změnil humor, tak bych řekl, že knize chybí nadčasovost. Ale možná by jen stačilo aktualizovat ten překlad Pellarů z roku 1960.

Nymfadora.T.
18.02.2023 2 z 5

Nečetlo se mi to dobře, asi nejsem ta správná cílová skupina.

denoush
13.02.2023 1 z 5

Já jsem velice svědomitý a poctivý člověk, a tak mi salámismus hlavní postavy vyloženě lezl na nervy. Kniha mi kvůli flegmatismu hlavní postavy ani nepřišla moc zajímavá a špatně se mi četla.

klmonkaa
25.01.2023

Hodnotiť to budem až neskôr, knihu som prečítala vo veku, kedy ma nahnevalo, že ma v rámci povinného školského čítania čokoľvek nútili prečítať (mala som svoje obľúbené žánre), tak si ju dám ešte raz, každopádne, čo si spred tých 25 rokov pamätám, bolo, že na to, aká tenká tá kniha je, som ju čítala hrozne dlho... Snáď to teraz, keď už som 40tnička, bude lepšie a niečo mi to do života dá. :-)

lukaso89
22.01.2023 2 z 5

Po knížce jsem sáhnul kvůli tomu, že jsem ji našel v knihovně v sekci "Povinná literatura pro ZŠ", a po jejím přečtení musím říct, že pokud je toto reprezentativní příklad povinné četby, tak je dle mého názoru nejvyšší čas zvolit pro přitáhnutí mladé generace ke knihám novou strategii. Pozitivem určitě je, že kniha není žádným kolosem a děj zpočátku hezky ubíhá. Nicméně s každou přečtenou stránkou se pro mě text stával větším a větším utrpením. Poměrně originální způsob zpracování a vyprávění není tím hlavním problémem, přestože na atraktivitě nepřidá. Hlavní potíž jsem měl s tím, že vypravěč (tj. hlavní hrdina děje) je tak neskutečně nesympatickou postavou, že trávit "s ním" čas mě téměř fyzicky bolelo. Asi každý teenager si projde obdobím hledáním sebe sama, životního smyslu či třeba vyššího principu mravního, nicméně úroveň odpudivosti přemýšlení hlavního protagonisty přesahuje takřka všechny aspoň trochu pochopitelné meze. Příslušník "zlaté mládeže", který si nevidí na špičku nosu, přičemž má zároveň neustálý pocit, že sežral hned několik Šalamounových výměšků, se ke všem a ke všemu (s výjimkou vlastních sourozenců) vyjadřuje s takovou mírou nesnesitelnosti, že tím nastavuje zrcadlo jen a pouze sám sobě. A to knihu ani náhodou neutáhne, jelikož to je zcela zřejmé po prvních pár stránkách. Zbytek je opakování téhož bez posunu čehokoli kamkoli. Opičí láska k mladší sestře (a mrtvému bratrovi) je sice příjemným oživením jinak totálního odmítání všeho a všech, stálým opakováním je ovšem dotáhnuto až do zbytečného absurdna. Když se k tomu všemu přičte ještě nepříliš povedený překlad (obraty "daly si ke snídani než topinku a kafe" nebo "to mě umrtvilo" jsou možná novátorské, ale z mého pohledu až tak, že je už nikdy nikdo víckrát nepoužije), bylo pro mne dotáhnutí knížky až do konce utrpením. Prosím nahraďme tuto knihu v přehledu povinné literatury něčím jiným. Prosím. Utahané fňukání zlaté mládeže, která se povyšuje nad všechny a všechno, přičemž veškeré její problémy vždy zamázne tatínkova kreditka, není tím správným lákadlem do světa literatury.

sgjoli
22.01.2023 2 z 5

Byť to teda píšu hodně nerada, dal mi tenhle román pěkně zabrat. A přitom to na počet stran není nijak dlouhé čtení. A přesto mi to dělalo problém se prokousat na závěr. Ačkoliv si uvědomuju, že se jedná o klasiku, kterou řada lidí miluje, já jdu bohužel proti proudu.
Řadě lidem nevyhovuje styl psaní, který je takový rozvláčnější, nespisovný, některými frázemi dost repetitivní. Což by mně osobně ani tak nevadilo, zvyknout se na to dalo. Ale úplně mi neseděl hlavní hrdina Holden, s nímž jsem myšlenkově ani emocionálně neuměla najít stejnou notu.
Holden je 16letý kluk, který neví, co v životě chce, a prostě se v tom hrozně plácá. Tomu asi porozumět umím, spousta z nás se tak asi v tomhle věku cítila - nebo nějak podobně. To, že je ve svém věku nevyrovnaný a nevyzrálý, to bych mu taky uměla odpustit a netepat ho za to. Ale teda co mne dost iritovalo, byl ten jeho věčný negativismus. To, jak všechno nesnáší, všechno kritizuje, nic mu není dost dobré, nic ho nezajímá, nic ho nebaví, všechno špatně, všichni jsou tajtrlíci, zatímco on je povznesenej nad všechny a nad všechno. Zatímco Holden se cítí deprimovaný ze všeho okolo, já se cítila deprimovaná z Holdena. Možná zním necitlivě, ale já z toho kluka rostla.
Nevím, no. Je možné, že kdybych četla tento příběh v době dospívání, byla bych to vnímala jinak a nějak bych se na Holdena mohla umět líp napojit a víc mu porozumět. Ale jelikož to čtu ve věku, kdy jsem víc jak 2x starší než Holden a jsem v úplně jiné životní fázi, než se nachází Holden, nějak tomu jeho přemýšlení neumím přijít na chuť, Nemluvě o tom, že některé postoje a názory, které tu Holden svým vypravováním zrcadlí, jsou už dávno zastaralé a překonané.
Bohužel, má-li v sobě kniha nějaké závratné kvality, kvůli nimž knihu stojí za to číst a ocenit ji, já je bohužel nalézt nedokázala. Jakože asi na té knize něco bude, když je považovaná za klasiku. Ale já to bohužel ocenit neumím. Momentálně lépe než 2 hvězdy dát nemohu.

Adelka92
15.01.2023 3 z 5

Ač chápu, proč to je Holden takový, jaký je, tak mi občas dost lezl na nervy :) Ale kniha se mi ve finále moc líbila.

debreno
19.12.2022 5 z 5

Úplne nechápem to nízke hodnotenie. Čítal som to po prvýkrát a už v dospelosti. Veľmi pekná kniha, ktorá len zdanlivo smeruje k trpkému koncu. A práve ten koniec je neobyčajne pekný, takže aj všetky predchádzajúce nedostatky, ktoré môže jeden pri čítaní pociťovať, sú ihneď odpustené.

sabina5156
16.12.2022 5 z 5

Jednoznačně moje nejoblíbenější knížka. Několikrát jsem si připadala jako blázen vlivem občasného hlasitého smíchu na veřejnosti - právě při čtení této knihy. Rozhodně rozumím popularitě, kterou sklidila i tomu, proč je téměř kultovní (samozřejmě, že hlavní spojitostí je vražda Johna Lennona), narážím ale také na obrovskou emoční inteligenci, kterou spisovatel projevil při psaní. Jak neobyčejným způsobem zachytil stereotypy lidských charakterů a přirozeně je zachytil do svého díla. Pakliže si jednotlivé postavy, které na cestě s Holdenem poznáváme představíme v trochu odlišné životní situaci, zjistíme, že většinu z nich známe i v realitě. Některé pasáže jsou přitažené za vlasy ale především kvůli určitému vývoji hlavní postavy, kterou autor potřebuje někam dostat - tedy k patřičnému konci - což se podaří. Co je ale důležitější, s hlavní postavou zažíváme skutečné pády a první zklamání, kdy hrdina zjišťuje, že ač jsou to právě "TI" dospělí, jenž jej neustále kritizují jsou také právě těmi, kteří jsou v životě nejvíce ztracení.

GreenMagritte
15.12.2022 4 z 5

U některých knih to prostě cítíte. To, že vám teď sice moc neříkají, ale jednou se k nim musíte ještě vrátit. Tak to bylo i s Kdo chytá v žitě. Četla jsem ji jako teenagerka a po letech jsem dostala hroznou chuť si ji přečíst znova. A ano, ocenila jsem ji až teď.
Je to vlastně úsměvný paradox: kniha o teenagerovi, kterou jako sám teenager moc nechápete, protože jste moc vážní a „intelektuální“, důvěřivě následujete společenská osidla a vůbec se vám zdá, že Holden Caulfield vede samé nezáživné plky. No a po letech (kdy už fakt teenager nejste) vám to vlastně přijde tak nějak fajn a řeknete si: ten Holden, to je ale borec. Kladu si otázku, proč a taky si odpovídám: je to sice rebel a vzdal už několik škol, ale je v něm svoboda, autentičnost a čisté srdce. Je v něm přesně to všechno, co je v mladém člověku plném ideálů, než přijde „dospělý“ život.

mgeisselreiter
08.12.2022 3 z 5

Vyprávění mi příšerně lezlo na nervy, z knihy jsme neměl žádný dobrý pocit ani zážitek. Vlastně ani nevím, co víc bych k tomu řekl, takže 60% je možná až moc. 8. 12. 2022.
Překlad Pellarů z roku 1960 je výborný, ale přesto už trochu v roce 2006 či 2010 zastaralý, některá výraziva by chtěla trochu aktualizovat.

begonie226
07.12.2022 3 z 5

Kniha o Holdenových patáliích se mi četla sice dobře, ale tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že v určitém věku ( mladším) by mě její děj oslovil více.

capricorn__
20.11.2022 3 z 5

Půl na půl. Prvních padesát stran jsem přečetl jedním dechem, jak mě kniha bavila, pak jsem dalších třicet ztratil zájem, a tato fáze byla nahrazena dalším ponořením se do knihy, abych v závěru cítil zmatení. Holden je opravdu zajímavá, nezapomenutelná hlavní postava, a kupodivu jsem si k němu dokázal během čtení najít cestu. Líbí se mi, jak popisuje prostředí a lidi okolo sebe. Styl psaní mě docela otravoval, ale chápu, proč je tak kniha napsaná. S čím jsem nejvíc bojoval, byly nerealistické příhody, do kterých se Holden zapletl - někdy se choval a přemýšlel jako o dost starší člověk, někdy zase o dost mladší. Hlavu mi docela zamotal konec, který byl velmi useknutý a já si říkal: "Aha??" Jsem rád, že jsem si tuto klasiku přečetl, ale chyběla mi v ní větší hloubka a surovost, která mi v případě Salingera připadala dost vlažná. Bukowskiho taky příliš nemusím, ale v konfliktních postavách, jež se potloukávají pubertou, je lepší. Za mě zkrátka průměr. Nevím, jestli se ke knize někdy vrátím.

Roubas
13.10.2022 5 z 5

S Holdenem mi bylo skvěle, rozuměli jsme si, protože jsou v něm všechny ty pocity doprovázející mladí, nenásilně a upřímně sdělené, přiléhavé i na dnešní dny. Správný roman má být o ničem a o všem. Tady Salinger v tom pro někoho "ničem" řekl všechno.
Pokud hledáte šok a kontroverzi, sáhněte po dnešním mainstreamu, tady jste špatně. Tohle je nadčasových dvě stě stránek o údělu mladí v dospělém světě, kam chtě nechtě míří.

ChristineGilgun
13.10.2022 5 z 5

Mám jednu otázku..Proč má proboha tahle knížka tak nízký hodnocení?
Četla jsem ji někdy cca v 16-17 letech , ted po skoro 7 letech znovu a pořád baví stejně :)