Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1953/bmid_kdo-chyta-v-zite-u8T-1953.jpg 4 4154 596

Tento psychologický poválečný román poprvé vydaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caulfield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

The Catcher in the Rye , 1951

Hadrna
13.06.2016 4 z 5

Tak kde začít? :D
Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst už delší dobu. Zajímalo mě co na ní bylo inspirací pro Marka Davida Chapmana, aby zabil Johna Lennona.
A po přečtení knihy jsem to stále nezjistila. Holdenovi stačí málo, aby ho svět kolem něho rozčílil a aby viděl jak dokáží být někteří lidé hloupý a falešný. S ním se v tomto ohledu celkem shodnu. Ale kdy jsem tu knihu dočetla moc jsem nevěděla co mi ta kniha dala nebo chtěla dát. Rozhodně ale nelituji, že jsem si ji přečetla, možná ještě nepřišla ta správná chvíle kdy pochopím poselství knihy , nebo už mi to poselství dala jen si to neuvědomuju. Jak je vidět z mého psaní tak jsem z knihy dost rozčarovaná, nevím co o ní napsat a to jsem si to nechala uležet v mysli. Opravdu nevím, ale co vím jistě je , že tuhle knihu by si neměl nikdo nechat ujít...přinutí vás k zamyšlení a to je podle mě skvělé :).
Tak přeji hezké počteníčko ;)

R.A.B.
08.06.2016 5 z 5

Knihu jsem četla alespoň pětkrát a stále se k ní vracím. Při přečtení si říkáte, že se v této knize mnoho neodehraje, ale na konci knihy mám vždy pocit jako by se odehrálo vlastně hrozně moc. Když přečtete takovou knihu musí Vás to poznamenat. Můžu klidně prohlásit tuto knihu za klenot americké literatury. Děkuju pane Salingere a Holdene! :)

lucie.8
02.06.2016 5 z 5

Jako v mnoha komentářích pode mnou jsem se i já v Holdenovi viděla. Různé jeho názory, myšlenky a průpovídky jsou pro mě nezapomenutelné. V zásadě se toho v knížce moc nestalo, ale z nějakého důvodu byla zajímavá a čtivá. Určitě se k ní ještě vrátím.

labilniretard
16.05.2016 5 z 5

Chystal jsem se na ní již delší dobu, každopádně neočekával jsem tolik. Kniha na mě od začátku až do konce působila jakoby byla buď o mě, nebo jakoby jsem jí napsal já sám. Možná to bude tou komplikovanou osobou Holdena Caulfielda, ve kterém jsem se (jako spoustu jiných) našel. Pokud by se tak ale nestalo, určitě by mě kniha nechytla tak moc. Už jen z toho důvodu, že po dějové stránce je to dost slabota a nejvíce jde o samotnou hlavní postavu a sní spojené myšlenky, způsoby, vyjadřování. Člověk, který se v Holdenovi z nějakého důvodu prostě nenajde, nedokáže v téhle knize najít už nic.

Nataliee
09.05.2016 5 z 5

Genialita. Naprostá genialita.
Knihu jsme probírali na semináři, věděla jsem, jak dopadne, i přesto jsem se rozhodla ji přečíst. Při prvním pokusu jsem přečetla první kapitolu. Ke knize jsem se včera vrátila po dvou měsících a stále nevím, jaké mám mít pocity, neboť jsem se s Holdenem tak ztotožňovala.
Chápu všechny komentáře, které nejsou kladné. Holt jsou na světě i lidé, kteří prostě nezažívají to, co zažíval Holden. Někomu kniha sedne a někomu zase ne.
Za mě ano. Velké ano. Uvidíme, jak se na knihu budu dívat za deset let.
Pro mě je to mistrovské a nadčasové dílo.

Barette
08.05.2016 5 z 5

Sice se tam od počátku děje opravdu velké h.,ale ano. Bavilo mě to!

KristinaK
28.04.2016 3 z 5

Znala jsem jen název knihy, nevěděla jsem, o čem je a očekávala jsem popravdě mnohem víc. Od začátku do konce jsem čekala, že se konečně něco stane a pořádně nic se nestalo. Nevím, nic jsem si z knihy nevzala a byla jsem trochu zklamaná

RSR
15.04.2016 4 z 5

Slovy Holdena, kniha mě "umrtvila, bez legrace" Hezké vyprávění puberťáka, který ještě neví co chce, který se trochu bojí, možná nemá dost sebevědomí a který se snaží chovat jako dospělý, i když je vlastně ještě dítě. Ani mi nevadilo, že je kniha psána mluvou teenagera se všemi těmi ostopéry a tajtrlíky, tak nějak to k němu patřilo. "Fakt, bez psiny".

StrašněHodná
13.04.2016 2 z 5

Ke knize jsem se dostala na základě milého doporučení při odbočování v hovoru.

Holden je jako čistý list papíru, už jej opustila dětská fantazie a hravost, ale ještě si nevzal za své pokrytectví dospělého světa, a právě proto umí být jako správný puberťák pěkně protivný, a to i čtenáři.
Proč vlastně Salinger takovou sentimentální knihu napsal, a hlavně, proč byla tak oblíbená?

citace:
„Ale já nevím. To s tím odbočováním mi šlo na nervy. Já nevím. Se mnou je ten problém, že já to mám rád, když někdo odbočuje. Je to mnohem zajímavější.“
„Tobě je jedno, jestli se někdo drží věci, když něco vypravuje?“
„Ale není! Mně se líbí, když se někdo drží věci a tak. Ale nelíbí se mi, když se drží věci moc."

(protože na odbočování mám stejný názor :)

Lessana
07.04.2016 3 z 5

Čítané na ZŠ (v rámci tzv. povinného čítania), keď som sa vedela vžiť a vcítiť do myšlienkových pochodov hlavného hrdinu. Pamätám, že ma táto kniha vtedy zaujala.

karolina1733
13.03.2016 5 z 5

Má nejoblíbenější. Holden mi neskutečně přirostl k srdci.

Géle B.
04.03.2016 3 z 5

S těžkým srdcem musím dát 3 hvězdy, protože tahle kniha mě opravdu zklamala. Strašně dlouho jsem ji chtěla přečíst, ale pustila jsem se do toho teprve minulý týden. Začátek byl dobrý. Líbilo se mi nenucené vyprávění, ale byl také trochu nudný. Chápala jsem Holdena, protože také mívám sklony k depresí a snadno začnu nenávidět věci nebo někoho. I když nenávist je trochu silné slovo. Ale ta se v knize objevuje pořád. Podle mě Holden prostě nevěděl, co od života chce a také nevěděl, proč děláme některé věci, které jako lidí děláme. A to mi začalo po půlce knihy vadit. Dokonce jsem se přistihla, jak myslím na úplně jiné věci a vůbec tu knihu nevnímám i když jsem ji četla. Ale to je špatně. Dobrá kniha by měla člověka vtáhnout do děje a nepustit ho. Myslím, že kdybych ho náhodou někde našla a začala ho číst, bavila by mě mnohem víc. Možná příště.

jiri77
28.02.2016 5 z 5

Každý z nás někdy v životě tápal jako Holden ,a hledal ,co je smyslem života a jak se zařadit do společnosti. Kniha mě velmi bavila. ,,Holden byl jednou v každém z nás''. Mistrovské dílo.

teresinha
23.02.2016 5 z 5

Vůbec jsem nečekala, že to bude takhle dobré. No, možná maličko čekala, ale stejně mě to překvapilo. Zahanbeně přiznávám, že jsem dosud o téhle knížce vlastně moc nevěděla, kromě toho, že ji četl ten blázen, co zastřelil Lennona… a tak jsem si myslela, že je bůhví jak pekelná nebo co :) A přitom je to tak obyčejně pěkně poskládaný příběh. Dovedu si představit, že ve své době byla trochu kontroverzní, ale líbí se mi, jak je nadčasová. Poprvé vyšla v padesátých letech minulého století a pořád funguje. Občas na vás sice vyskočí slova jako mazavka, prokrindapána nebo ostopéro, ale Holden je puberťák jako každý jiný a tyhle malé připomínky, že knížka není úplně „dnešní“ mě vlastně moc bavily.

FaithFrances
20.02.2016 5 z 5

Mne sa kniha vpísala do srdca.Navždy si Holdena zapamätám,jeho rebelstvo,ktoré som prežívala s ním. Je to jedna z tých kníh ktorá vás ovpivní počas dospievania.

von Bahnhof
18.02.2016 4 z 5

Kultovní kniha, kulty jsou přece nedotknutelné :-)

Red_Fox
14.02.2016 2 z 5

Za mě teda NE...

S hlavní postavou jsem se neztotožnila (což oproti zbytku není žádná katastrofa), děj mi přišel o ničem. Nudné vyprávění bylo prokládáno setkáními s nezajímavými vedlejšími postavami. Čekala jsem alespoň nějaký velkolepý, smysluplný závěr.. a ono nic.

Nelíbil se mi ani styl vyprávění. Do toho používání výrazů, jako "psina, bašta" apod., které tomu všemu nasadilo korunu. (Nespisovnost mi nevadí).

Pro mě bohužel ztráta času.

Salchicha
14.02.2016 2 z 5

Knihu som citala este na strednej skole ako povinne citanie a vtedy to bolo pre mna utrpenie. Rozhodla som sa ju precitat este raz, ale pocity ostavaju rovnake. Holden je stale deprimovany, smutny, kazdeho nenavidi, nieco zacne, ale nikdy to nedokonci, pretoze nema na to naladu...No stacilo mi

zuzana4587
09.02.2016 5 z 5

Kniha každého teenagera. Právě v těch letech se mi líbilo Holdenovo rebelské chování a knihu jsem doslova zhltla.

Netopyr07
09.02.2016 5 z 5

Zuby měl zelený jako mech, uši špinavý jako prase, ale věčně si čistil ty svoje nehty :-D