Kdo chytá v síti

Kdo chytá v síti https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431419/bmid_kdo-chyta-v-siti-VAI-431419.png 4 385 126

Internet je jediné místo, které neodděluje svět dětí a dospělých. Režiséři Vít Klusák a Barbora Chalupová založili na internetové seznamce fiktivní profily tří dvanáctiletých dívek jako výchozí bod výbušného dokumentu o internetových predátorech V síti. Do pěti hodin se jim ozvalo přes osmdesát mužů. V navazujícím souboru rozhovorů najdete hlubší rozbor postav z filmu, který vyvolal obrovský rozruch ještě před vlastním odvysíláním.... celý text

Inouš
Inouš
31.03.2021 3 z 5

Kniha má s filmem, kromě stejného námětu, pramálo společného, tak se tím nenechte zmást. Zde řešíme problematiku zneužívání dětí na internetu více globálně a dostává se mám hlubší sondy do duší jak obětí, tak predátorů. Určitě stojí za přečtení, i když občas jsem postrádal jakoukoliv strukturu textu a smysl pokládaných otázek (kniha je psána formou rozhovorů).

JointlieKat94
JointlieKat94
20.03.2021 4 z 5

Páni. To byla síla.

Knihu mám nějaký čas doma. Film v kině jsem nestihla a tak jsem čekala spuštění v tv. Po shlédnutí jsem to nemohla dostat z hlavy.. jak málo stačí k tomu, aby byl člověk v pasti. A jak je to rychlý! Knihu jsem otevřela asi den poté.. sbírala jsem k tomu energii. A teď, (asi po týdnu?) mohu říct, že mám dočteno.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsem taky byla jednou tou malou holkou, naštěstí jsme ale u pc seděli s kamarádkou a dělali si s dopisování s někým srandu. Psali nám, jasný, i nějaký fotky snad zasílali, a tak, ale na to jsme nereagovali.

Ale teď ke knize. Je to strašně šílený co se děje! Naprosto rozumim tomu, jak jsou ty děti hrozně zmanipulovatelný, křehký, a dělají to prostě pro udržení kontaktu s někým.. ale sakra. To maj hlídat rodiče! Navíc v týhle době.. nikde není bezpečno, natož na internetu. Srdce se mi svíralo při čtení výpovědi Piškota, z kauzy Mertl a Machát.. to je prostě zlo největší. Bylo mi fakt zle a myslela jsem, že nedočtu. Je to prostě silný.

Kniha celkově je psaná dobře.. jen už asi nikdy neseberu odvahu to číst celé znovu. Až jsem si říkala, jaké je štěstí, když mě nikdo takhle nepíše..

vlastně.. :D historka k tématu: dočítala jsem posledních asi 5 stran do konce knihy, uvedené osoby jsem hledala na fb (jen pro zajímavost- herečky z filmu, Mertla a Macháta..) když v tom na mě blikla příchozí zpráva.. "AHOJ KRÁSNÁ KÁŤO". Neznám ho. No, neodpovídám a ani nepřijímám žádosti o přátelství. :D

Irsaf
Irsaf
19.03.2021 4 z 5

Knihu jsem četla po shlédnutí filmu, ke kterému je to dobré doplnění...
Je dobré, vědět co děje i jiném světě, než v tom reálném... A dávat si na to pozor...

Kerberos
Kerberos
08.03.2021 4 z 5

Velmi varující,jsem ráda,že nemám děti v nebezpečném věku,ale mám strach o vnučku.Doufám,že si to děti ohlídají.Na film se asi nepodívám,stačily mi ukázky.

Tereziee
Tereziee
05.03.2021 3 z 5

Kniha Kdo chytá v síti je rozhodně zajímavým doplňkem k filmu. Musím ale říct, že bych se bez jejího přečtení obešla. Ano, bylo zde spoustu zajímavých informací, na které ve filmu nebyl prostor, ale knihou jsem spíš prolistovala než abych se vyloženě začetla.

slaska77
slaska77
15.02.2021 4 z 5

Knihu (i dokument) jsem prostudovala z pozice rodiče dvou kluků v rizikovém věku. Původně jsem myslela, že kniha bude pouze rozebírat film, ale příjemně mě překvapil její o trochu širší záběr... zejména rozhovory se skautským vedoucím, který zneužíval děti, nebo rozhovory se zástupci různých pomáhajících neziskových organizací, či maminkami skutečných obětí. Pochopila jsem, že to byl spíše záložní plán, protože z predátorů se skoro nikdo ke komunikaci s autorkou neodhodlal, což je možná dobře, protože po shlédnutí filmu mi opravdu dobře nebylo a tohoto obsahu knihy jsem se opravdu bála. Je pravda, že od té doby mnohem více se svými dětmi komunikuji a snažím se utvořit v domácnosti atmosféru důvěry, která je pro řešení takovýchto situací opravdu asi klíčová. Film by měl být povinný pro každého rodiče.... a knížka pro ty přemýšlivější a pečlivější.

Jeanie
Jeanie
05.02.2021 5 z 5

Kniha jako taková je doplňkem k filmovému dokumentu a jako doplňek jí tak beru. Dokument je dost profláklý a určitě otevřel spoustě lidí (rodičů, dětí) oči a je to jen dobře....

FejKýý
FejKýý
31.01.2021 2 z 5

Tak tahle kniha za mě bohužel ne. Dokument byl skvělý ale kniha ač tam byly některé ty rozhovory dobré, tak převážily spíš ty které byly velice nudné a táhly se. Jeden rozhovor byl tak nudný že jsem musela dokonce i přeskočit a to normálně nedělám. Mrzí mě to, čekala jsem od knihy více.

Lejčís
Lejčís
10.01.2021 5 z 5

Problematika kyberšikany a celkově sexuality na internetu mě na vysoké škole začala docela zajímat. Když vyšel film V síti, těšila jsem se do kina. Na takový film se ale nedá těšit, což jsem si uvědomila, když jsem z toho kina odcházela. Byla jsem ohromená, znechucená a došlo mi, že ačkoli mi bylo jasné, že internet je pro děti strašně nebezpečné místo, nemám sakra ani ponětí, jak moc nebezpečné ve skutečnosti je. Myslela jsem si, že kniha bude slabší odvar, je to přece jen kniha a číst o tom není tak silný prožitek jako když to vidíte na vlastní oči, ale to u téhle knihy bohužel neplatí. To film je slabší odvar.
Nejenže si přečtete rozhovor s herečkami dvanáctiletých dívek ve filmu, přečtete si také rozhovor s jedním z "predátorů", který dívkám psal. Přečtete si rozhovor mezi jednou z hereček a tímto predátorem, kteří se po natáčení setkali, aby si o tom popovídali. Přečtete si rozhovor s mužem, který strávil skoro 10 let za mřížemi za zneužívání chlapců ve skautském oddíle, zjistíte, jaké na chlapce používal metody. Přečtete si rozhovor s Monikou Ludlovou, která se ve filmu objevuje hned na začátku, kdy na castingu prozradí, že se též stala obětí jednoho z internetových predátorů. Dozvíte se celý její příběh i to, jak důležitou roli v něm sehrála její maminka, neboť podpora rodičů je vždy na prvním místě! A v neposlední řadě si přečtete také rozhovory s odborníky z krizového centra, v oblasti sexuologie nebo také s milým panem docentem Kamilem Kopeckým (kterého jsem měla ve druháku na fonetiku - strašně milej a chytrej člověk), jenž založil portál e-bezpeci.cz, který se soustředí na prevenci v této oblasti.
Já asi ani nedokážu vyjádřit, jak moc jsem šťastná, že jsem nikdy nikomu neposlala svou nahou fotku. Jediné kliknutí, které může od základů změnit život. I dospělý člověk by se s tím těžko vyrovnal, tak co teprve malé dítě. Internet sám o sobě není nebezpečný, ale musíme vědět, jak ho správně používat.

Nicolka77
Nicolka77
28.12.2020 4 z 5

Tak začnu tím, že jsem stihla vidět i film v kinech. A knížku jsem řekla že to bude něco na víc co se dozvím, dost mě překvapilo kolik "predatoru" na i fernetu vůbec je, ale zároveň mě i překvapilo že se jeden dokázal ozvat a hovořit o svém problému. To bylo asi to co mě zároveň i mile prekvapilo/ potěšilo, samozřejmě to toho člověka neomlouvá za to co dělá, ale alespoň o tom problému dokáže mluvit. Samozřejmě i další rozhovory měli co do sebe, ale tento a ještě rozhovor s dalším "predatorem", který to mě snad ještě více promakanejsi se mi dostal pod kůži nejvíce.. :O a hvězdicku dolů dávám za poslední rozhovor.

Ála41
Ála41
15.12.2020 2 z 5

Ani moc nevím, co ke knize napsat. Některé rozhovory mě číst vyloženě nebavily, třeba ten poslední. Také bych někdy kladla tázanym jiné otázky. Asi to všechno bylo pojato jinak, než jsem si představovala...můj pocit nejde tak úplně vysvětlit. Paradox... Sotva jsem knihu zaklapla, přišel můj 9 lety syn, zda může,, byt,, na nejmenované sociální síti a mě polil studený pot a asi moje razne NE trochu nechápal. A ještě bych k jedné z dotazovaných dodala, že se mi otevírá kudla v kapse nad tím, jak někdo není schopný se poučit.

kejty91
kejty91
28.11.2020 4 z 5

"A kolik ti je? Mě je XX. Anevadí ti, že je mi 12? Aha, tak to je v pohodě."

Tak nějak to většinou zajímá, protože kdo by se nezeptal, kolik je danému člověku let. Protože věk vždy něco znamená. A potom taky ta vizuální stránka a to, o čem daný člověk rád mluví.

Hodnotit tuto knihu? To je řešení sakra neobyčejné rovnice. Nedá se to nijak zobrazit, uchopit. Protože to, že pachatelé jsou vinni je jedna věc a do jaké míry jsou vlastně vinni i ti, kdo jsou na druhé straně? Jako všechno má své dvě strany, tak přece i tento problém....

Já nehci stát na straně predátorů a nějak obhajovat, co a proč dělají. Ale vím, že pod svícnem je největší tma a vždy se dá na tu druhou, neslušnou stranu pod nějakou vidinou zlákat ita druhá strana. Že to prostě není jednoduché...ani pro predátora ani pro obět. Každý má pak nějaké svoje traumata, která si nese. Oba přece léčíme, obou poskytujeme pomoc.

Kniha i film mají jedno 100% společné - není jednoznačně řečeno téměř nikým, proč to dělají, proč nevyhledávají pomoc a proč se unášení něčím, co daná společnost nepřijímá. Predtoři to házejí jako vinu na mladou generaci, generaci, která i na rande jde s mobilem a dokáže se bavit i když se nebaví spolu. Ale není to tak trochu i problém jich samotných? Že nedokážou být sami sebou, že neumí pojmenovat své potřeby, že se nebaví doma s tou, která tvoří jejich rodinu?

Kniha je pouze doprovodem k filmu. Kniha se snaží přiživit svůj potenciál na ataktivitě filmu. Na aktuálnosti filmu....a opravdu zírám s nedůvěřivostí na to, že vlastně iniciální podnět dala jedna z telefonických společností...

Samozřejmě, že mě kniha zaujala, že pohledy několik lidí mi nebyly lhostejné a že se to vlastně děje komukoli...komukoli, kdo to dovolí, kdo si jde za nějakým cílem, kdo ví, že s námi manipuluje....

hey123
hey123
27.11.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem. Stihla jsem vidět film v kině, takže jsem se na ni moc těšila.
Kniha nám poskytne náhled na danou problematiku z různých úhlů pohledu (z pohledu hereček, dívek, které si to opravdu prožily, odborníků, a také což mě dostalo, z pohledu predátorů).
Myslím si, že každý, a ne jen rodiče a náctileté dívky, by si měli knihu přečíst.
Je to kniha, do které se ponoříte a zapomenete na vše, co se děje kolem vás.
A pak si jen řeknete, stejně jako já ,,Tohle se opravdu děje?"
Doporučuji!

PavlineCZka
PavlineCZka
18.11.2020 4 z 5

Memu cteni predchazelo shlednuti filmu, ktery me, asi jako vsechny, zejmena znechutil... Kniha se necte vubec dobre, presto jsem ji precetla pomerne hodne rychle.
Nektere rozhovory me bavily a zajimaly mene, nektere vice. 2 predatori z knizky mne ve vysledku prisli s docela velkou sebereflexi (ale az pote, co vsechno provedli!!?!), ale taky nevim, jak moc jim to verit, kdyz jsou/byli schopni, ceho byli. Pribeh o zneuzivani chlapcu me naprosto sokoval a primel k obrovskemu premysleni. Nechapu, jak muze nekdo cilene tak dlouho neco takoveho delat a nicit detske dusicky a zivoty a neverim ani trochu, ze by si to clovek neuvedomoval.
Je super, ze neco s touto tematikou vzniklo a i kdyby to pomohlo jen 1 diteti, bude to uspesne. Prevence chovani a seznamovani na internetu by se mela stat soucasti nasich zivotu.
Taky jsem si nemohla pomoct, ale nektere "obeti" mne prisly vylozene "aktivni" a i ve 20 letech s prominutim uplne pitome husy :-/
Zaver jsem tez cekala trochu propracovanejsi, ale jelikoz to nebylo v zadani, tak me uspokojil (a malinko inspiroval) ten, ktery tam byl.

Veronikados
Veronikados
12.11.2020 3 z 5

Bylo to něco jako doplněk k filmu, ale zároveň ne. Rozhodně to nebylo pokračování, vypadalo to jako by ta kniha vůbec k filmu nepatřila (kromě nějakých částí) protože tam bylo moc a moc materiálu které se ve filmu ani nenaznačily. Je to spíš něco jako "průvodce rodičů a dětí světem internetu a jeho rizika a omezení".....ano, vztahovalo se to na predátory, ale zároveň tam byly rozhovory všech možných lidí s autorkou. Takže nakonec se mi kniha docela líbila, trvalo mi sice dlouho než jsem ji přečetla ale už to mám za sebou. Bylo těžké se tím prokousat, měla jsem tendenci přeskakovat odstavce, ne-li celé stránky. Hodnocení 55% (2.7 hvězdičky).

Damonka12
Damonka12
28.10.2020 2 z 5

Tato kniha mě zklamala, film byl super ale kniha mě vůbec nebavila.

Shindo
Shindo
25.10.2020 5 z 5

Silná kniha o veľmi vážnej téme, ktorá sa snaží byť čo najviac objektívna. V dnešnej dobe je viac, než potrebná, klobúk dolu autorke a všetkým zainteresovaným za prácu.

V žiadnom prípade neobhajujem sexuálnych predátorov. Spoločnosť musí urobiť všetko pre to, aby ich vymýtila a aby znášali následky svojho konania (morálne, právne aj ostatné).

Na druhej strane, na problematiku (nielen internetového) zneužívania detí sa nedá pozerať čiernobielo. Parafilici za svoje správanie nemôžu a často sú za tým traumy, osobnostná a sexuálna nezrelosť, neschopnosť naviazať normálny vzťah s rovesníkmi a podobne. O to lepšie je ak si sám predátor uvedomí čo spáchal a je schopný sebareflexie a nápravy.
Kniha je dobrá v tom, že prináša názory z rôznych strán. Nájdeme v nej napríklad pohľad predátora, obetí, šikanujúcej / šikanovanej, psychologičky špecializujúcej sa na zneužívané deti alebo sexuológa.

Dokument som zatiaľ nevidel, chystám sa.

KolSkřítek
KolSkřítek
23.10.2020 4 z 5

Než jsem přečetla tuto knihu, myslela jsem si, že nebezpečí na síti číhá hlavně na dívky z důvodu jejich větší potřeby sociálního kontaktu. Kniha mě vyvedla z omylu... Uvítala bych na závěr knihy nějaké praktické doporučení odborníků, jak vychovávat děti, aby se z nich nestaly oběti či lovci. Jediná praktická rada zazní od jedné maminky - budujte vzájemnou důvěru!

Kýťule
Kýťule
07.10.2020 5 z 5

Spolu s filmem je to velice poučné. Jsem ráda, že tento výzkum a experiment proběhl a že byl přetvořen to formy knihy. I bez filmu je kniha silná a občas jsem měla pocit, že ji zahodím a ani nedočtu, jak se mi z určitých postav dělalo zle. Já jsem si tohoto všeho velice dobře vědoma, věnovala jsem se tomu na vysoký celkem podrobně, takže pro mě kniha nebyla překvapením. Mám ale pocit, že by si ji měl přečíst každý, kdo je schopný ji pochopit a něco si z toho vzít. Teď mám na mysli například věkovou hranici mezi 17-18 let. Mám pocit, že mladší generace si z toho nic nevezme a nebude to brát vážně...

BlackFun
BlackFun
03.10.2020 4 z 5

Fíha. Těžký obsah. Kniha doplňuje dokument, který jsem viděla. Musím říct, že jsem si úplně nezvykla na formát. Některé rozhovory byly svým obsahem velmi zajímavé. Závěr knihy mi přišel nedotažený. Škoda. Závěr takové knihy nabízel mnoho různých ukončení, podle mého názoru autorka nevybrala právě ten nejlepší. I přes to všechno doporučuji přečtení knihy, i zhlédnutí dokumentu. Najdete zde mnoho částí, při kterých vám bude úzko.