Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče)

Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91574/bmid_kdo-chce-byt-miliardarem-milionar-z-A3z-91574.jpg 4 254 53

Nikdo nevěří, že nepodváděl. Vždyť jak by mohl mladík z mumbajského slumu, který nemá žádné vzdělání, v životě nepřečetl ani noviny, neslyšel o Shakespearovi a nezná hlavní město Japonska, natož oficiální měnu Francie, uhodnout odpovědi na všechny složité otázky, jež mu položil moderátor televizní soutěže o nejvyšší výhru všech dob. Někdy ovšem stačí velká porce štěstí. Jenže to Rámovi Muhammadu Thomasovi nepřálo už od chvíle, kdy ho jako miminko našly jeptišky v kontejneru na odložené šatstvo, a nesmálo se na něj ani později, když si našel práci a zabydlel se s kamarádem z dětského domova ve špinavé špeluňce. Poznal strach, bídu, nemoc i předsudky, a právě v minulosti stejně pestré jako jeho jméno spočívají mnohé odpovědi. Když ji kousek po smutném kousku odhaluje obhájkyni Smitě Šáhové, jež ho má uchránit před vězením, zvolna vychází najevo, jak může obyčejný kluk, který nemá tušení, kolik planet má sluneční soustava, s jistotou vědět, že nejmenší z nich se jmenuje Pluto.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Q and A , 2005

Lucif
10.02.2024 5 z 5

MOC HEZKY NAPSANÉ. Přečetla jsem to během dne, ani jsem se od toho nechtěla odlepit (oběd apod.). Napínavé minipříběhy, které se postupně pospojují. Někdy velmi smutné, jindy povzbudivé, prostě jako je sám život. Líbí se mi, že je tam nahlédnuto do světa chudých. (Škoda jen, že víc lidí, kteří mají nadbytek nejsou ochotni pustit chlup pro dobrou věc, pro potřebné, a že jich není málo, na světě i v této knize).

Kdysi jsem myslím viděla i film, ale kniha a film mi vždy připadá jako jiný svět, tak to tak beru, jako něco jiného. Zjistila jsem, že když nesrovnávám, nejsem filmem zklamaná nebo naopak knihou, i když samozřejmě hodně záleží na autorovi. Při čtení knihy často pracuje vlastní fantazie, což je super.

Autor této knihy popsal krásně mnoho věcí a lidí, napsal příběh zajímavě, postupně odkrýval mnohá tajemství a doladil detaily - na to často autoři zapomínají, tak mě to tady o to víc potěšilo. Prostě SUPER, hluboké, zajímavé, napínavé, lidské .. ze života.

Nofar197
20.04.2023 4 z 5

"Nedávno jsem vyhrál televizní soutěž a teď kvůli tomu sedím ve vězení", začíná své vyprávění mladý muž Thomas Muhammad Ráma. Skutečně, jak je možné, aby někdo, kdo nedisponuje žádným formálním vzděláním, v životě nepřečetl knížku a protlouka se životem, jak se dá, dokázal zodpovědět nelehké otázky, aniž by podváděl? Na to nám odpoví tato vtipná a zábavná knížka známého indického autora.

tina18
29.08.2022 4 z 5

Líbil se mi detailní výkres každé postavy a také přeskakování v čase. Konec mi přišel trošku nerealistický, ale jinak se mi kniha moc líbila. Chvílemi jsem měla problém zorientovat se ve všech těch jménech, ale zvyknete si :))

rufino
06.07.2022 2 z 5

V tomto případě byl film mnohem lepší než kniha, nic moc kvalitní prázdninové čtení.

Abroš
11.04.2021 4 z 5

S drsného pouličního prostředí v Indii.Pohádka s dobrým koncem o vybřednutí z neštěstí jednoho indického chlapce,který se bez rodičů musí životem protloukat sám. Velmi dobře se to četlo. Kniha k odpočinku.

Imor
10.03.2021 3 z 5

Zajímavé téma, dle toho co všechno si hlavní hrdina byl schopen zapamatovat od útlého věku po dospělost a poté použít k odpovědím, dává jasně najevo sílu prožitku v tak neuvěřitelně drsné Indii.

Alienn
09.04.2020 4 z 5

Pěkná oddechová kniha, líbila se mi o hodně více, než film.

Gumiczud
15.03.2020 4 z 5

Moc pěkná knížka, kterou jsem si přečetl v rámci čtenářské výzvy. Ten konec byl na můj vkus napsaný moc "wau". Bohatě by stačilo kdyby vyhrál a pak se mstil.

-Nikola-
27.01.2020 5 z 5

Tato kniha se zařadila na seznam mých srdcovek. Myslím, že přesně toto je kvalitní literatura, která dokáže dát lidem tolik, především pak v dnešní společnosti. Je to velmi silný příběh, který dostane snad každého Evropana z komfortní zóny své mysli a přinutí ho přemýšlet o věcech, které nejsou zrovna příjemné.
Bohužel nejsem zrovna na filmy, takže asi nebude překvapením, že mě film po přečtení knihy zklamal.

BuchtaMaková
09.01.2020 5 z 5

Nejdříve mě nadchl film a pak i tato knížka. Je v ní spousta velmi vtipných i velmi drásavých scén, které se už do filmu nevešly. Psáno velmi lehce, svižně. Čte se jedním dechem.

ela1972
28.11.2019 4 z 5

Moc hezký příběh.

Kacennnka
10.11.2019 5 z 5

Zapomeňte na film, protože tohle je sonda do indické společnosti a ne žádná love story. A příbeh, příbeh je to silný.

Jane007
07.06.2019 5 z 5

Na tuto knížku jsem narážela už hezkých pár let. Letos jsem si řekla, že ji v rámci Výzvy konečně přečtu a musím říct, že toho nelituji. Je teda dost k zamyšlení a chvilkama se četla hůř, ale příběh je originální a hlavnímu hrdinovi se nedá jinak než fanfit. Doporučuji

Galadwen
17.05.2019 5 z 5

Velmi příjemné překvapení. Příběh mě zaujal nechronologickým způsobem vyprávění - skládá se jako mozaika, některými syrovými scénami a realistickým líčením života chudých lidí v Indii, a přitom optimistickým vyzněním. Film jsem neviděla, takže nemohu srovnávat, ale možná se po něm teď poohlédnu.

Ladislav73
09.03.2019 5 z 5

Opět se mi potvrdilo, že kniha je lepší než film. Jen díky tomu, že jsem knihu přečetl dříve, jsem si ve filmu všimnul věcí, které tam chybí a které jsou pro příběh zásadní, ale do filmu se to nevešlo. Vřele doporučuji.
"Člověk nežije na zemi proto, aby nabyl bohatství, ale proto, aby nalezl štěstí."

Elen telemna
03.03.2019 3 z 5

Velice zajímavý příběh, který ukazuje na drsnou a krutou realitu života.
Nejvíce mě zaujal nápad a celková myšlenka. Během čtení jsem došla k závěru, že přestože je příběh smyšlený a mnohým může připadat jako absolutní kýč, stále jsou na zemi miliony a miliony lidí, kteří se do podobných situací dostávají dennodenně a my bychom před tím neměli jen zavírat oči.
Musím uznat, že jsem se přece jen trochu přepočítala, když jsem se rozhodla přečíst si knihu už teď. Realita, bída a krutost světa je zde popsaná v plné rozsahu a bez jakéhokoliv obalu.
Taky jsem viděla film. Myslím si, že není fér ho srovnávat s knihou, protože nebýt myšlenky s milionářem, asi by mě ani nenapadlo, že spolu mají něco společného. Jen bych chtěla říct, že se mi to filmové zpracování moc líbí.

Na závěr se pokusím své dojmy nějak shrnout. Kniha velice realisticky vykresluje život lidí v bídě a chudobě a určitě není na škodu si ji někdy v dospělosti přečíst. Co se však týče samotného děje, byla jsem mírně zklamaná a nemám v plánu se k příběhu v nejbližší době vracet.

Lenik51
24.02.2019

Po knize jsem v knihovně sáhla ze zvědavosti a byla jsem mile překvapena. Příběh mě upoutal od samého začátku až do konce. Závěr byl nečekaný, ale zajímavý.

Mersiie
17.01.2019

Tuto knihu jsem četla poprvé někdy před deseti lety, když se objevila v místní knihovně, jako novinka. Upoutala mě hlavně vzhledem, ale po pár hodinách čtení mě kniha pohltila. Je to krásně napsané, nápadité, promyšlené. S touto knihou se autor opravdu trefil a proto kniha teď po deseti letech si získala místo i v mé soukromé knihovničce.

Annkag
06.09.2018 4 z 5

Krásne napisaný pribeh chlapca,ktorý i vo svojom ťažkom živote dokázal zužitkovať vedomosti a informácie,ktorė krásne vykladá vyšetrovatelke po tom ako mu nechcu uznať jeho výhru.

aktijnov
22.06.2018 5 z 5