Kdes byl Adame?

Vydáno roku 1951. Autorův první román, v němž na osudech vojáka Feinhalse, který prošel válkou, lazaretem, transportem a umírá na prahu domova, ukazuje nehumánnost a nesmyslnost války.
Z německého originálu přeložil Ludvík Kundera.
Doslov napsal Eduard Goldstücker.
1. vydání.

172 stran, 5 příloh.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39130/kdes-byl-adame-dV1-39130.jpg 3.919
Vydáno, Naše vojsko

Wo warst du, Adam?, 1955

Kniha Kdes byl Adame?

jadran
27.10.2020

Asi lze těžko co dodat k perfektnímu komentáři Toffee. Kniha je mnohem reálnější a mnohem více protiválečná, než u Hemingwaye a jeho opusů. Nejzajímavější pro mě ale je, že jsem se kdesi dočetl, že díky působení autora v roce 1968 a jeho podpoře signatářů Charty 77 se jeho dílo, předtím v lidově demokratickém a následně i socialistickém Československu pro svoji kritiku války, ale i poměrů ve Spolkové republice podporované najednou dostalo na index. Já jsem ale tuhle dobrou knihu četl a musel jsem o ní vypracovat a přednést referát na gymnáziu, tedy v osmdesátých letech...i tohle drobné a vytrvalé zkreslování a převracení historie mně vadí. Až příliš to připomíná onu dobu, která je dnes často povrchně a až hystericky kritizována, aniž by ti okázalí kritici skutečnou pravdu znali a nebo měli poctivou snahu se o ní fakta dozvědět. Pravdu bez příkras, bez manipulací a bez zamlčování. Povrchnost, hloupost nebo úmysl? A jen tak mimochodem, tu knihu jsem si musel a mohl vypůjčit ve školní knihovně gymnázia, kam jsem chodil. Proč tohle všechno? A zase?

Abroš
17.03.2020

Kniha o nesmyslnosti války.Složité,ale silné čtení,jako většina Nobelovkářů

Toffee
30.07.2017

Poslední dny války, která trvá už příliš dlouho, porážka je dávno neodvratná, přesto se střílí, přesto se ještě na poslední chvíli zabíjí. Čím dál víc je vidět, kdo narukoval z přesvědčení a teď třeba neváhá ostřelovat německou vesnici jen kvůli vyvěšeným bílým vlajkám, tedy nedostatku vlastenectví, a kdo šel proto, že musel. Autorovi se na pár stránkách podařilo vykreslit absurditu a nesmyslnost války, ať už jde o silné scény Feinhalsovy smrti, povraždění poslední skupinky Židů v dávno vyklizeném táboře, nebo třeba v bleskovém postavení nového mostu, aby ho ihned po dokončení sami vyhodili do povětří.