Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456192/bmid_kde-raky-spievaju-pXI-456192.jpg 5 4177 1062

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

Fiddis
27.10.2023 5 z 5

Tak krásně a citlivě napsané, tolik emocí a pro mě neznámé prostředí, které je ale poměrně dobře popsané.
Kyu jsem obdivovala a fandila jí. V druhé polovině už jsem se nemohla odtrhnout od čtení...
A konec byl překvapivý.

Knihomolea
27.10.2023 5 z 5

Nádherné, dokonale. Určitě se k ní ještě vrátím

JulinkaLerari
26.10.2023 5 z 5

Nádherná knížka, úplně mě dostala, i slza ukápla. :)

Dom95
25.10.2023 5 z 5

Úžasné popisy. Autorka dokázala popsat místo a situace tak, že jste byli opravdu na tom místě, ale na druhou stranu popisy nebyly vůbec zdlouhavé a nudné. Přišlo mi, že jsem v bažině společně s Kyou. Úžasná práce.

Soudní proces také perfektně popsaný. Soudnictví v USA mě snad nikdy nepřestane udivovat (že nad osudem člověka může rozhodovat člověk bez vzdělání a klidně i člověk zaujatý).

Ihned po přečtení jsem si pustil film a i ten mohu vřele doporučit.
Jo a vrah? To pro mě bylo opravdu překvapení!

zupri
24.10.2023 5 z 5

Nádherný hold přírodě a životu. Krásná knížka.

david6273
21.10.2023 4 z 5

Krásný vztah člověka k přírodě versus špatná zkušenost s lidmi v jednom. Život v mokřadech není pro každého, ale silná osobnost hrdinky je obrovská. Holčina, která se odmala musí spolehnout vždy jenom sama na sebe, se škaredě zklame v důvěře k druhé osobě. Fatální následky čtivého příběhu jsou jenom důsledkem malichernosti lidí, kteří nevěří někomu kdo je trochu odlišný, byť jedinečný.

Luis
17.10.2023 5 z 5

Dávám plný počet, přestože některé pasáže jsou hůře uvěřitelné. Co je popsáno naopak zcela reálně jsou emoce opuštění, strachu a lásky, které nutí k zamyšlení.

bosorka@
10.10.2023 4 z 5

Celkový dojem chvílemi malinko ujíždí do laciného románu, ale dílo má i silná místa a je zajímavé. Zejména zachycením poměrně nezromantizovane podstaty přírody a pro jakousi inspiraci z ní, pro svou vlastní přirozenost a sílu osobnosti.

daPhytCZ
08.10.2023 4 z 5

Velmi depresivní čtení - mix sociálního dramatu a krimi. Příběh "holky z bažin" je čtenáři odkrýván postupně a zvlášť první polovina knihy na mě byla až příliš poetická. V druhé půlce kniha ale popadne dech - rozbíhá se vyšetřování podivného umrtí a zároveň se dozvídáme více o historii Kyiny rodiny. Finále skvěle uzavírá celý příběh.

P. S. Viděl jsem trailer na stejnojmený film a velmi mě pobavilo, jak je ve všech záběrech Kya vždy perfektně učesaná, nalíčená a ve skvěle padnoucím čistém oblečení. Hollywood při adaptaci opět nezklamal.

-markéta-
08.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Tak moc jsem se na tuto knihu těšila a doufala, že z ní budu stejně nadšená jako všichni, kdo knihu recenzovali a doporučovali. Bohužel..

Více než polovina knihy mě moc nebavila. O čem to vlastně bylo? O tom jak holčička Kya měla bídný život a jak se celou dobu před něčím / někým skrývala.
Kniha mě začala bavit až když byla Kya podezřelá z vzaždy Chase. Možná jsem nemocná "povoláním", protože studuji trestní právo, ale doopravdy až v tento moment jsem knihu začala hltat a viděla v ní to nadšení, co ostatní. Bohužel to byla ale poslení čtvrtina knihy.

Konec jsem čekala i nečekala ~ měla jsem dvě teorie: první byla ta, že to doopravdy udělala Kya a druhá ta, že to udělal Tate.

I když mě kniha tolik nezaujala, tak i tak se chystám podívat na film. Třeba v něm najdu větší krásu než jsem shledala v knize.

anavi2009
08.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Ja se tedy úplně nepripojim k oslavným recenzim. Vnímám ten potenciál knihy, nádherně a poeticky popsané prostředí a příroda, ale přijde mi to celé krapet pritažene za vlasy. Že by se o holku z bažiny prali hned dva hezouni z města? V 60 letech v Americe? No nevím.
Dlouho mi i trvalo, než jsem se začetla, bylo to celé tak nějak utahané, asi jsem čekala víc.
Konec ale musim říct, že se mi líbil, že vlastně měl šerif celou dobu pravdu a já jsem si při čtení říkala, jak je zaujatej. Protože jedna věc je život v osamění, ale život ve strachu, to je něco úplně jiného.

o_mega
06.10.2023 5 z 5

Vraj slzy čistia a chránia oči. Po tejto knihe mám "vyčistené" minimálne na 2 životy .

bob0985
06.10.2023 3 z 5

V té knížce je vše poskládáno tak, aby to fungovalo jako skvělý příběh. Fajn oddychovka, občas trošku kýč.

Nevím, co si o knize budu myslet za měsíc a jak hluboce mě vlastně "obohatila".

kalinka99
05.10.2023 5 z 5

Perfektní kniha od začátku až do konce. Krásně vykreslená příroda s velmi sympatickou hlavní hrdinkou, která to neměla vůbec jednoduché.

Jaroslav33
30.09.2023 5 z 5

Moc hezká kniha plná nádherných popisů. Pěkně zpracovaný příběh.

Barbara182
27.09.2023 3 z 5

Viděla jsem nejdřív film, ale i tak mě čtení knihy bavilo. Je psaná malinko poeticky (hlavně líčení vší té přírody), ale přitom čtivě, a dodala povedenému filmovému zpracování zase ještě další rozměr. Čtení mě bavilo a moc se mi líbil „soudní kocour“, který byl oproti filmu navíc :-) Celkově se mi asi nejvíc líbilo pohrávání si s čtenářem/divákem ohledně toho, jestli Kya zločin, z kterého je obviněná, spáchala nebo ne, to bylo bravurní a originální :-)

Abana
24.09.2023 4 z 5

Hezky napsaná kniha, jen ten příběh je trošku přitažený za vlasy, ale je to román, ne dokument, takže proč ne.

Plný počet bodů nedávám proto, že mě zklamal závěr. Celá kniha je psána v úžasném rytmu a tak mi tam ten konec vůbec nesedí. Jako by autorce došel dech a už nevěděla co psát... Shrnula 40 let prakticky do jedné kapitoly o třech stránkách a to je škoda.
Jinak jsem ji přečetla jedním dechem a to už se mi dlouho nestalo....takže oddychové čtení, troška červené knihovny, pro nás romantičky, co si rády u knihy pobřečí, přesvědčivě popsaná a vtahující atmosféra...doporučuji číst přes víkend, protože se od ní nedá úplně odtrhnout

Reny7
22.09.2023 5 z 5

Kniha mě moc potěšila. Dela Owens nás provádí životem opuštěné holčičky, která zůstala sama v přírodě ve strohé chatrči. Postupně opuštěna matkou, sourozenci, a nakonec i věčně opilým otcem, nachází svou komunikaci s přírodou. Vymyká se dozoru úřadů z blízkého městečka, a postupně dospívá v ženu, kterou všechno naučila jen a jen příroda. Je to velmi silný příběh.

beruzzka
22.09.2023 5 z 5

Nádherná kniha plná úžasných osudů. Pohled do hloubky duše a přírody. A úžasný konec.

tereza_p
18.09.2023 5 z 5

Málokdy mohu o knihách, co čtu, říct, že jsou krásné. Tahle krásná bezesporu byla, byť děj takový vždycky nebyl. Popisy přírody jsou nádherné. Život v bažině je sice někdy popisován tak, že působí skoro idylicky, že byste to té holce z bažiny až záviděli, i když toho pochopitelně moc k závidění není, ale do té knihy to tak nějak patří. Věřím, že jsem nečetla naposledy.