Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/bmid_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 5 4167 1061

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

bekule
včera 4 z 5

Knihu předcházelo takové vychvalování ze všech stran a téměř letitá nedostupnost v knihovně že mě to mělo varovat. Kniha je velmi čtivá,neotřelé prostředí i téma, určitě jedna z těch které uvíznou v paměti ještě dlouho. Ale ten pocit souznění s příběhem, chvíle kdy při dočtení se musím k postavám stále vracet jako bych se s knihou nemohla rozloučit se tady nedostavil. Nemám ráda depresivní příběhy a tady té radosti zase tak moc nebylo a pro mě byla naprosto otravně zdlouhavá poslední část se soudním přelíčením . Zpětně asi spíš jsem ráda že jsem ji četla ale nikdy se k ní vracet nebudu.

hanka0630
11.04.2024 5 z 5

Čtivý příběh, který mě na pár večerů přenesl do jiného světa. Měla jsem před očima krásnou přírodu, kde holka z bažiny vyrůstala a prala se s osudem, zapomněla jsem na všechno kolem a nechala se vtáhnout do jejího příběhu. A přesně to od četby očekávám, takže za mě spokojenost. Teď si jdu pustit pro srovnání i film.

eva-lupen
09.04.2024 3 z 5

Tak za mne žádný zázrak. Čtivé to je, to jo, ale přišlo mi tam dost nevysvětleného. Třeba, že se vůbec nikdo nezeptal, jak Kya dostala Chase na tu věž! Vždyť to nedává smysl. Celé mi to přijde moc jednoduché (a Kya trochu nevěrohodná). Možná proto, že mám přírodu radši než lidi a nic překvapivého jsem se nedozvěděla (krom nesmyslu o sežraném srdci kudlanky).

Petronelka123
02.04.2024 5 z 5

Nenapadá mě jiný komentář ke knize, než ty, které tu již jsou. Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale potom se příběh rozeběhl a bylo to příjemné čtení o přírodě a údělu jedné rodiny žijící v bažině Severní Karolíny.

zuziV
27.03.2024 3 z 5

O knize jsem se dozvěděla před pár lety v Knižní šifře. Dle komentářů jsem čekala něco, z čeho budu úplně paf, ale wow efekt se nedostavil.

AlenaInfy
27.03.2024 5 z 5

Velmi silne vypraveni, precteno jednim dechem. Chvilemi jsem mela uorimne chut nektere postavy prastit za jejich bezohledne jednani. Autorka umi skvele pracovat s emocemi.

biairicia
25.03.2024 3 z 5

Úplně jsem nepropadla tomu boomu kolem této knihy a to ani po přečtení. Asi jsem i čekala trochu víc, dle všech různých recenzí. Nicméně kniha se čte hezky a je taková neobyčejná. Oblíbila jsem si postavy Tatea a Skokana. Konec byl takový až moc úspěchaný na to jak se příběh táhl před tím. Ale za přečtení určitě stojí.

Martica
14.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Mně tato kniha zabrnkala přesně na ty správné struny: samota, ale taková hezká a zajímavá, rozmanitá divoká příroda, svérázní lidi z provinčního městečka a silná ženská, která si s tím vším poradila.

Malá Kya, kterou v 50. letech opustila celá rodina, vyrůstá úplně sama v chatrči v přímořské bažině Severní Karoliny. Po lidech svým způsobem touží, ale vyhýbá se jim. Nevěří jim, ale bez nich by skončila negramotná a otrhaná kdo ví kde. Lásky se bojí, ale bez podpory někoho milujícího by sama ničeho nedosáhla. A v těchto až schizofrenních pocitech se v podstatě odehrává celý její zvláštní život.

Poetické čtivo bylo velkým požitkem. Do pěti hvězdiček chybělo jen malinko: stačilo trochu víc si pohrát se závěrem a předtím lépe vysvětlit důvod, proč se na všechny děti vykašlala matka i její rodina. Chápu, že matka zřejmě upadla do jakési těžké deprese, ale nepředstavitelné pro mě je, že v tu chvíli nezasáhla její rodina, která věděla, že kdesi v bažině zůstaly v nuzných podmínkách nezaopatřené děti.

PetikH2O
12.03.2024 5 z 5

Nevím proč jsem tuhle knihu přehlížela. Jasně, romány nečtu, ale tady toho bylo tolik. Detektivní zápletka, příroda, samota. Doporučuju.

PavlaTr
09.03.2024 5 z 5

Tato kniha je jako pohlazení na duši, moc pěkné !!

Vanes96
06.03.2024 5 z 5

Tato kniha mě uchvátila. Naprosto nevídaný příběh, ve kterém sledujeme úplně jiný, ale přesto v jistém smyslu kouzelný styl života. Normálně nepreferuji popis přírody a prostředí, ale zde to bylo tak skvěle popsané, že jsem se dokázala teleportovat do krás popisované přírody a říše zvířat. Nalezneme zde lásku ať už přátelskou, tak milostnou.

Doporučuji všem!

Mrňous1
28.02.2024 5 z 5

Rozhodně originální kniha se zajímavým neotřelým námětem, který se dotýká mnoha oblastí lidského života. Nejsem typ čtenáře, který řeší detaily, taky mě napadaly myšlenky, zda je možné, aby se příběh takto stal, ale zase až tak zásadní to pro ně není. Na knize mě zaujalo, že se dotýká několika společenských problémů, postavy byly většinou uvěřitelné, jejich chování, motivace a charaktery mi připadaly dosti reálné a k tomu nádherné popisy přírody. Měla jsem dojem, že kniha obsahuje určité autobiografické rysy, Autorka věděla, o čem chce psát a co chce knihou sdělit. Já doporučuji k přečtení.

Borboleta
27.02.2024 2 z 5

Nechala jsem se namotivovat pozitivní aurou, která se kolem vznášela, ale bylo z toho jen zklamání. Nemyslím si, že je to dobrá kniha. Je tam několik nelogičností (nejvíc mě dráždí, jak mohl jeden dělník přivést elektřinu a vodu k izolované chatrči v bažině, autorka se evidentně nikdy nesnažila zasíťovat pozemek, ale to je jen nevýznamný detail který se dotkl mého osobního bolavého místa). Víc mě ale dráždí prapodivné motivace a nepravděpodobné chování jednotlivých postav, přílišná genialita hlavní hrdinky, na níž kukuřično-tuřínová dieta neměla žádný negativní vliv, a hlavně samotná vražda (doslova) plovoucí na vodě a uskutečněná jen díky řetězci ne zrovna spolehlivých náhod a obří dávky "štěstí".
Přemýšlím, co asi bylo poselství knihy, a napadají mě dvě: každá žena si musí najít chlapa, který ji spasí; a v bažině na pobřeží je to moc krásné a žije tam spousta roztomilých živočichů. Bohužel, ani jedno pro mě není důvod, proč je potřeba to číst.

Drnkla
26.02.2024 3 z 5

Neobyčejná kniha z jedinečného prostředí, rozhodně originální. Bažinu jsem cítila všemi smysly.
Kniha se mi líbila, zaujala, ale až tak mě neuchvátila, čekala jsem stále trochu více. Konec byl příliš uspěchaný, ale mám ráda ty konce s otazníkem.

Viwi
16.02.2024 5 z 5

První stránky knihy mě vůbec nezaujaly a víceméně jsem se bála, že se mi nepodaří se do knihy začíst, následně jsem ale byla ráda, že jsem nepřestala, protože po krušném a trpkém popisu dětství a rodinných vztahů, vykvétá osobnost tolik odsuzované holky z bažiny, která se stává ženou v podmínkách, v jakých by dnes přežila jen málokterá z nás.. Je to zajímavý příběh, popis prostředí je výborný a krimi zápletka mi vůbec nevadila, a i když mě vážně jen na maličký moment napadl pravý viník, sázela jsem na někoho jiného, a nakonec jsem byla vážně překvapená. Za mě skvělá kniha.

pige
16.02.2024 3 z 5

Nepropadám obecnému velkému nadšení.
Asi toho na mě bylo moc - líčení přírody, strastiplná a nenaplněná láska, vhled do fungování společnosti, odborné zkoumání přírody, detektivka i krimi.

Určitě si mě ale autorka získala zápletkou ohledně vraždy. Myslela jsem si, že vrah je někdo jiný, takže mě překvapilo, jak to nakonec celé bylo.

cotaholkacte
15.02.2024

(SPOILER) Nádherný a dojemný příběh, popisy přírody a souznění života člověka v ryzím srdci přírody. Kya se celý život učí všemu sama, vždy když někdo přijde, tak ji nakonec zlomí srdce a zase odejde. Od samého začátku vyprávění, kdy byla ještě jako malá holčička, mi ji bylo hrozně líto. Příběh je poměrně utahaný, ale ani mi to nevadilo, celou dobu jsem byla lehce napjatá.

Knihu jsem měla n TBR už hodně dlouho, ale kdysi jsem viděla na IG Luxoru video – něco ve stylu „Populární knihy v jedné větě“, ve které prozradili celou zápletku a já byla naštvaná a knihu nečetla. Naštěstí mám mravenčí paměť a zapomněla jsem, co jsem slyšela, a knihu si přečetla teď. I tak jsem ale v podvědomí tušila, jak kniha dopadne

Několikrát jsem měla slzy na krajíčku, tahle knížka se mi vpila hluboko.

4,5*/5*

IG: @cotaholkacte

Zoro45
12.02.2024 5 z 5

Krásný a poutavý příběh.

betysek4
11.02.2024 5 z 5

Knížka mě naprosto uchvátila. Jsem velkým milovníkem divoké přírody, takže se mi velmi líbily pasáže popisující bažinu (a že jich tam bylo hodně). K hlavní postavě Kye jsem si velmi rychle vytvořila citový vztah a po celou knihu jsem jí fandila. Kniha je velmi čtivě napsaná a nemohla jsem se od stránek odtrhnout.

Čteno v rámci Čtenářské výzvy 2024

Verunka289
04.02.2024 4 z 5

Od knihy jsem asi měla až moc velká očekávání po přečtení mnohých recenzí. Neskutečně se mi líbila ta příroda, volnost a divokost hlavní hrdinky, zamilovala jsem si postavy Tata a Skokana, ale ta detektivní zápletka mě prostě nějak nebrala. Každopádně je pro mě ale příběh něčím zcela novým a nemůžu říct, že by se podobal čemukoliv, co jsem kdy dřív četla. Docela mě zajímá i filmové zpracování.