Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/bmid_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 5 4174 1062

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

Anetst
27.12.2023 5 z 5

Nádherná knížka, ikdyž chvílemi smutná. Krásně popsané prostředí bažiny, ve které Kya žije stejně jako Kyiny myšlenky a pocity.

Řadím ke knihám, které ve mně budou ještě chvíli doznívat a ráda si ji někdy znovu přečtu.

věrapodpěra
24.12.2023 5 z 5

Výborný, originální příběh.

mschmidtova
22.12.2023 4 z 5

Do této knihy se mi moc nechtělo. Začátkem jsem se docela dlouho prokousávala a říkala jsem si, že si chci radši přečíst něco vánočního, nějakou romanci, něco hezčího....Ale vydržela jsem a udělala jsem dobře. Úplný závěr ale dává námět k dalšímu zamyšlení a můj pohled na "holku z bažiny" dost mění...

SSTknihy
13.12.2023 4 z 5

Tahle kniha má obecně vysoké hodnocení a z velké části si ho i zaslouží. Je to poetický příběh, prodchnutý krásnými obrazy přírody. Zároveň silný příběh ženy, která se musela postavit předsudkům konzervativní maloměšťácké společnosti v 50. letech minulého století. Čelit osamělosti, nepochopení, nástrahám fyzické lásky i nově se probouzejících citů a díky tomu bolestně poznávat samu sebe, své přátele i nepřátele.
Pro mě byl ale zklamáním samotný závěr knihy, který převrací mnohé naruby a svým způsobem nutí čtenáře k přijetí něčeho, s čím vlastně nemusí vůbec souhlasit. "Holka z bažiny" si získala obdiv, soucit a lásku - otázka ale je, zda těžký život, překážky a protivenství mohou omluvit vše...

natalie8531
10.12.2023 3 z 5

Kniha má nádherný popis přírody a prostředí. Líbilo se mi spojení pocitů s přírodou. Charakteristika Kyy je také přenádherná, ale za mě má kniha velice předvídatelný spád a plytké dialogy.

Ondra_P
08.12.2023 3 z 5

Od knihy jsem měl větší očekávání vzhledem ke spoustě pozitivních recenzí.

123.Iveetka
05.12.2023 5 z 5

To bylo krásné čtení. Zpočátku nás kniha provází Kyiným dětstvím a celkově životem a odkrývá skutečnosti, které formovaly Kyinu osobnost. Tahle část byla docela smutná, ale zároveň jsem byla překvapená, jak se malá holka o sebe dokázala postarat. Druhá část knihy se věnuje vraždě a soudnímu líčení a to jsem už nemohla přestat číst, moc se mi líbila slovní přestřelka obhájců ohledně důkazů. V knize je spousta popisu přírody, ačkoli toho nejsem zrovna fanda, tady mi to vůbec nevadilo, naopak mi to velmi pomohlo si bažinu dokonale představit. Konec byl tak překvapivý, že jsem pak chvíli jen seděla a přemítala si to celé dokola. Tuto pohádku pro dospělé určitě doporučuju.

MatBla
04.12.2023 5 z 5

Nádherná knížka s velmi překvapivým koncem.

vera5841
20.11.2023 4 z 5

Ve zkratce - příběh o dívce, která zůstala sama.
Vyprávění mi přišlo hlavně ze začátku velmi smutné až depresivní. Avšak příběh skrývá především plno naděje. To jak se malá Kya naučila žít s tím, co jí osud nadělil, nenechala se zlomit a zvládla se o sebe postarat téměř sama v souladu s přírodou.
Konec je lehce šokující, přesto svým způsobem pochopitelný.
Za mě jedna velká pohádka pro dospělé. V reálném světě by Kya jistojistě dopadla podstatně hůř.

ydnac
20.11.2023 5 z 5

TO BYLO TÁÁÁÁK NÁDHERNÉ...

Příběh Cathrin (Kya) je opravdu jedinečný.
Všichni jí opustili a přesto nebyla sama.
Měla svou přírodu, svou bažinu.
Dokázala se naučit jak žít, lovit, nakupovat, prát, vařit téměř z ničeho, starat se o chatrč, obchodovat :-).
Krmila racky, běhala po pláži, sbírala ptačí pera.
Dokázala se radovat z krásy kolem sebe :-).
Zažila samotu, lásku, přátelství, první polibek, proměnu v ženu, ale bohužel i zklamání ...
Zažila opovržení, zavrhnutí společností, ale proč?
Proč jsou lidé tak zlí...

Měla jsem velkou radost, že se Kye naskytla příležitost využít znalosti přírody :-).
Neznám nikoho, kdo by dokázal takhle žít a naučit se sám tolik věcí.
Jednoho dne byl však nalezen mrtvý Chase - mladík z města.
Celým příběhem se prolínají části vyšetřování, závěr mě dost překvapil a ráda bych ještě další vysvětlení...

Na tuhle knihu nezapomenu :-)

JJJ007
19.11.2023 5 z 5

Krásná kniha,. doporučuji. Velmi smutný příběh plný naděje. Dokázali bychom přežít a nebo alespoň pomoci??

Market233
09.11.2023 5 z 5

Citlivě napsané, překvapivý konec. Velmi pěkné čtení.

Beily
09.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Úžasný příběh, z velké části smutný, ale našly se tam i hezké chvíle. Občas byly popisy až moc dlouhé a podrobné, na druhou stranu jsem si dokázala celý svět lépe představit a do příběhu se opravdu vcítit. Rozhodně ve mně zanechala hodně emocí. Chvílemi jsem nemohla ani číst na veřejnosti, protože se mi do očí tlačily slzy. Kniha není až tak dlouhá, ale i tak dokázala dokonale popsat Kyin život od začátku až do konce. Začátek jsem četla pomaleji, ale od soudního řízení jsem už knihu dočetla na jeden zátah. Konec byl nečekaný tak napůl (spíš jsem si myslela, že to bude Tate, nebo Skokan). Škoda, že tam nebyla jedna kapitola věnována i samotné vraždě. Obhajoba Kyi byla hodně důvěryhodná, takže mě docela zajímalo, jak se to celé vlastně odehrálo.

verculka
07.11.2023 5 z 5

To bylo tak příjemné čtení. I když s pojednávalo o vraždě, bylo to takové jemné, ... Neumím to asi líp popsat, prostě klid a souznění s přírodou bylo cítit z každé stránky.

alishek
05.11.2023 4 z 5

Poutavě napsaná knížka, kterou jsem přečetla jenom dechem. Bavilo mě prolínání dvou časových linek, které se časem propojí, bavilo mě to.

hanka2425
05.11.2023 5 z 5

Už dlouho jsem tak silný příběh nečetla. Kniha mě naprosto pohltila a nedalo se přestat číst. U některých pasáží i slza ukápla.

lenkaabooks
01.11.2023 5 z 5

Kyu poznáváme jako malou holčičku, kterou postupně opustí celá rodina. Celé roky živoří o samotě v bažině. Jak dospívá, tím více touží po přátelství, po lásce.
Knihu jsem si dávkovala, vracela se k zajímavým pasážím, byla jsem bosou Kyou krmící racky, měla jsem plné kapsy lastur a peříček, schovávala se před nevítanými návštěvníky.
Kniha je úžasná v oslavě přírody, ve sledování přerodu malé dívky v dospělou ženu se zklamáním, která život bohužel přináší.

KleaM
01.11.2023 5 z 5

Nádherná, bezchybná a nezapomutelná kniha. Ne, film opravdu raději nikdy nechci vidět. Chci si zachovat svoje představy o místě, hlavní hrdince i ostatních.

lalela
30.10.2023 5 z 5

Od začátku, co jsem o knize slyšela, jsem si říkala, tu nebudu číst, to je zase marketingový tah, jak přilákat čtenáře. Sakra, proč mi to někdo zrovna u téhle knížky nevymluvil? K téhle knížce nemám co napsat, to si prostě musí každý přečíst sám. Jedna z nejhezčích knížek, co jsem kdy četla.

Aknel26
29.10.2023 4 z 5

Od jejího vydání před třemi lety se z této knihy stala legenda, alespoň ve čtecích skupinách na Facebooku. Ať už chtěl někdo doporučit knihu dojemnou, napínavou, romantickou, odehrávající se v přírodě, se silnou hrdinkou, vždy se mezi tipy objevilo Kde zpívají raci. Kolem románu se pak vytvořila úplná magická aura, které jsem nakonec podlehla i já.
Všechno, co jsem vyjmenovala výše, v knize najdete. Přesto ve mně nevyvolala tolik pozitivních emocí jako v jiných čtenářích. Začátek je na mě víc rozvleklý než poetický, Kya je na mě moc divoká a její volba stranit se lidí je od mého světonázoru příliš odlišná. Moc mě bavila ta část se soudním přelíčením, byla jsem napnutá jako ten pomyslný provaz, který se Kye svíjel kolem krku, a hlavně jsem si přála, aby to nebyl Tate, pro mě nejsympatičtější postava knihy. Celá ta záležitost s verši Amandy Hamiltonové (mimochodem děsnými) mi přišla uhozená. A konec příliš zbrklý. Nicméně ráda se podívám, jak téma uchopili filmaři.
(Pro ty, kterým se příběh z bažiny líbil, mám jeden tip - sežeňte si pentalogii, jejíž první díl se jmenuje Rubínová zář. Je to takový young adult, jak se dnes říká, a odehrává se v komunitě Cajunů, kteří žijí v louisianských močálech a dosud si zachovali svou kulturu. Především první a poslední díl se tomu prostředí dost věnují a Gabrielle z Matného zlata se Kye v něčem i podobá... Dokonce bych doporučila začít právě od pátého dílu, který se vrací na úplný začátek celé rodinné ságy, a kdo čte popořadě, je ochuzen o překvapivé zvraty.)