Kde život náš je v půli se svou poutí

Tento román vyšel poprvé v roce 1966 v cenzurovaném vydání, v plném znění vyšla kniha v roce 1994. Ve volném toku myšlenek, příběhů a poznámek se zde kriticky nahlíží na realitu padesátých let. Autor přibližuje počáteční nadšení a odhodlání budovat socialismus. Příběhy se odehrávají v Praze a v Litvínově. Na atmosféru doby se zde nahlíží velice kriticky. V krátkých příbězích jsou zde nastíněny osudy lidí z různých odvětví, od soukromníka- zhotovitele rakví, kterého režim připravil o živnost. Vdovy po lékaři, která je ve své samotě vděčná za lidské slovo. Až po dělníky dojíždějící po ránu do továren a po večerech chodících do veřerních škol. Veškerá atmosféra je díky neobvyklé literární formě líčena velice sugestivně....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26466/kde-zivot-nas-je-v-puli-se-svou-pou-PcR-26466.jpg 3.932
Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Gulliver
13.11.2018

"Nejdřív je to tragický mollový akord smyčcového ansámblu nad jednotlivými údery kotlů. Krajina pustá a rozrytá, s disonantními cellovými motivy komínů. Všechno. Všechno. Po silnici se blíží auto, v jehož světlech šumí déšť. V opačném směru, klopýtavě retardujíce, táhnou dva shrbení lidé čtyřkolový vozík. Pak složitá tónová architektura zvolna klesá až na prapůvodní a překvapující melodii sladkého zvlnění krajiny. Jako dlouhé oblé tóny fléten a hobojů vyznačují dráty elektrického a telefonního vedení její hrubý obrys, znejasňovaný smyčcovými glissandy kouře a mlhy. Stále a stále se to opakuje. Kaluže, marně a neukojitelně svolné zrcadlit hvězdy. Žesťová světýlka povrchového bagru. Ale náhle je zřejmé, že smyslem toho původního tragického akordu není ani tma, ani to retardující klopýtání muže a ženy vedle žebřiňáčku, ale po půltónech stoupající hmota tmavých zavlhlých baráků za tou branou s nápisem Domov Stalinovců."

Lyricko-epická novela zasazená do Litvínova (kdo tam alespoň chvíli žil, jako já, ještě více k textu přilne) padesátých let plná matafor, obrazotvornosti, alegorií a parabol, filosofických úvah mísících se s obnaženými epizodickými příběhy lokálních postav.
Opomíjená česká próza, ne vždy lehká na čtení, svědectví doby budování průmyslového socialismu ve znovu přiřknutých Sudetech, kondenzovaná a syrová. Název díla odkazuje k úvodním veršům Pekla Dantovy Božské komedie.

borsalino_csfd
31.08.2016

Spíše filozofický pohled na éru padesátých let, kdy se překotně budovalo, ať to mělo smysl nebo ne. Opožděné reportáže od Mňačka jsou syrovější a konkrétnější.

hario
19.11.2015

Úžasná kniha ,která je bohužel pozapomenutá jako sám autor. Kniha velice zajímavě ukazuje realitu padesátých let.

Abdach

Výborný román poněkud pozapomenutého autora. Chce-li člověk poznat pocity lidí padesátých let, kdy nechybělo budovatelské odhodlání téměř při žádné činnosti, a přesto vše nebylo tak růžové, pak doporučuji tento román.