Kde život náš je v půli se svou poutí

Prvotina Josefa Jedličky se stala bezprostředně po vydání literární událostí, doslova zjevením, a také ideologickým skandálem, který vedl mimo jiné k zákazu dalšího vydání. Autor o své próze tenkrát řekl: "Nepsal jsem knihu, ale shromažďoval svědectví o naší době, o Litvínově padesátých let dvacátého století a o budoucnosti, v níž jednou musí vyrůst všechna radost světa, protože nelze trvale žít bez radosti a bez naděje." Svým ohlédnutím se kdesi uprostřed životní pouti na cestu, kterou urazil, a snahou pochopit smysl lidského osudu a dění kolem dokázal touto nesyžetovou prózou evokovat s neuvěřitelnou silou atmosféru první půle padesátých let nejen na severu Čech, dal čtenáři možnost spoluprocítit realitu zbavenou iluzí a falešného optimismu v působivé umělecké zkratce, jdoucí až na samu podstatu duševní bídy všedního života lidí v letech začátků socialistického budování. V době vydání to byla věc nevídaná a ojedinělá, a dodnes tahle próza neztratila nic na své působivosti. Naše druhé vydání je doplněno některými úryvky pozdějšího data i stránkami, které tehdy padly za oběť cenzuře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232096/kde-zivot-nas-je-v-puli-se-svou-pou-232096.jpg 3.841
Novely, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Kde život náš je v půli se svou poutí

leny.wood

Na mě až příliš filozofický pohled do života za socialismu.

Gulliver
13.11.2018

"Nejdřív je to tragický mollový akord smyčcového ansámblu nad jednotlivými údery kotlů. Krajina pustá a rozrytá, s disonantními cellovými motivy komínů. Všechno. Všechno. Po silnici se blíží auto, v jehož světlech šumí déšť. V opačném směru, klopýtavě retardujíce, táhnou dva shrbení lidé čtyřkolový vozík. Pak složitá tónová architektura zvolna klesá až na prapůvodní a překvapující melodii sladkého zvlnění krajiny. Jako dlouhé oblé tóny fléten a hobojů vyznačují dráty elektrického a telefonního vedení její hrubý obrys, znejasňovaný smyčcovými glissandy kouře a mlhy. Stále a stále se to opakuje. Kaluže, marně a neukojitelně svolné zrcadlit hvězdy. Žesťová světýlka povrchového bagru. Ale náhle je zřejmé, že smyslem toho původního tragického akordu není ani tma, ani to retardující klopýtání muže a ženy vedle žebřiňáčku, ale po půltónech stoupající hmota tmavých zavlhlých baráků za tou branou s nápisem Domov Stalinovců."

Lyricko-epická novela zasazená do Litvínova (kdo tam alespoň chvíli žil, jako já, ještě více k textu přilne) padesátých let plná matafor, obrazotvornosti, alegorií a parabol, filosofických úvah mísících se s obnaženými epizodickými příběhy lokálních postav.
Opomíjená česká próza, ne vždy lehká na čtení, svědectví doby budování průmyslového socialismu ve znovu přiřknutých Sudetech, kondenzovaná a syrová. Název díla odkazuje k úvodním veršům Pekla Dantovy Božské komedie.

borsalino_csfd
31.08.2016

Spíše filozofický pohled na éru padesátých let, kdy se překotně budovalo, ať to mělo smysl nebo ne. Opožděné reportáže od Mňačka jsou syrovější a konkrétnější.

hario
19.11.2015

Úžasná kniha ,která je bohužel pozapomenutá jako sám autor. Kniha velice zajímavě ukazuje realitu padesátých let.

Abdach

Výborný román poněkud pozapomenutého autora. Chce-li člověk poznat pocity lidí padesátých let, kdy nechybělo budovatelské odhodlání téměř při žádné činnosti, a přesto vše nebylo tak růžové, pak doporučuji tento román.

Český ráj

česká literatura

Josef Jedlička
česká, 1927 - 1990

všech 10 knih autora

Kniha Kde život náš je v půli se svou poutí je v

dalších seznamech1x