Kde začíná zítřek

V této bilanční knize se prezident republiky ohlíží za posledními dvěma desetiletími vývoje naší společnosti a podrobuje důkladné analýze průběh ekonomické a politické transformace Československa, resp. České republiky od pádu komunismu v roce 1989 po současnost. V první kapitole se vrací ke kořenům komunistického režimu a po popisu rozdílů mezi hypotetickým a reálným komunismem, výkladu charakteristik reálného modelu a načrtnutí politické dimenze komunistické éry (rozdělené do tří období, 1948-1956, 1957-1969 a 1969-1989) dochází k příčinám pádu tohoto systému (spíše než o porážku zvnějška šlo podle něj o vnitřní kolaps) a shrnuje způsoby, jak se společnost vyrovnává s jeho dědictvím. Druhou kapitolu věnuje detailnímu výkladu transformačních kroků podniknutých od roku 1989, ať politických (mj. komentovanou citací programových zásad Občanského fóra, konstatováním existence dvou konstituujících se koncepcí, tzv. „havlismus“ a liberalismus, a rozborem tzv. třetí cesty), či (v podrobnější analýze) ekonomických (mj. připomíná své desatero ekonomické transformace, spory o transformační strategie či příčiny krizového výkyvu v roce 1997). Ve třetí kapitole se několika komentáři dotýká dnešní situace, kvality našeho politického a ekonomického systému, v tom prvním mj. konstatuje, že na naší politické scéně vymizel pravolevý konflikt, v druhé se např. pozastavuje nad příčinami dnešní ekonomické krize, a speciálně se věnuje kritickému zamyšlení nad fenoménem EU. Poslední kapitolou zakončuje svou bilanci pokusem upozornit na „dnešní tendence a ideje, které budou určovat realitu zítřejšího světa“: jsou jimi podle něj směřování ke „global governance“, mimoparlamentní svět tzv. „nevládních organizací“, soudcokracie (uzurpování politické moci justicí), vstup dalších zemí a částí světa do světového ekonomického systému, posilování pozice Asie, multikulturalismus a prudký nárůst a zdokonalování technologií. ( zdroj: knizniweb.cz )...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28570/kde-zacina-zitrek-3q3-28570.jpg 3.214
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Knižní klub

Kniha Kde začíná zítřek

VladimirTetur
16.12.2015odpad!

Po modré planetě jsem čekal empirickou pecku, kde to Venca rozjede a řekne, jak to teda bylo. Grafy, čísla, citace, rešerše....

A hovno... Venca se nerozjel, jen tlachal a narativně fabuloval. O ničem.

Sajdeman
17.09.2013

Osobně nemohu říct, že s každým názorem v této knize souhlasím, zrovna tak jako nemohu říci opak.

Nemám rád lidi co šmahem někoho/něco odsoudí, ale neudělají si čas na to posoudit, co protistrana chtěla vlastně říci. Proto jsem po této knize sáhl.

... a nemám s ní prostě problém.

Jsou témata o kterých mne Václav Klaus nepřesvědčí. Zrovna tak jsou témata o kterých teď asi začnu přemýšlet i z jiného pohledu. A o tom to celé je.

Věřte tedy že Václav Klaus není SATANISTA CO CHCE OVLÁDNOUT SVĚT :o)))) a klidně si to přečtěte. Nejhorší co se může stát je, že se přesvědčíte, že SATANISTA je a pravdu máte vy :o)))))))))))

WEIL
31.08.2011

Řada úvah, moc slov, ale k čemu to je?