Kde začíná zítřek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V této bilanční knize se prezident republiky ohlíží za posledními dvěma desetiletími vývoje naší společnosti a podrobuje důkladné analýze průběh ekonomické a politické transformace Československa, resp. České republiky od pádu komunismu v roce 1989 po současnost. V první kapitole se vrací ke kořenům komunistického režimu a po popisu rozdílů mezi hypotetickým a reálným komunismem, výkladu charakteristik reálného modelu a načrtnutí politické dimenze komunistické éry (rozdělené do tří období, 1948-1956, 1957-1969 a 1969-1989) dochází k příčinám pádu tohoto systému (spíše než o porážku zvnějška šlo podle něj o vnitřní kolaps) a shrnuje způsoby, jak se společnost vyrovnává s jeho dědictvím. Druhou kapitolu věnuje detailnímu výkladu transformačních kroků podniknutých od roku 1989, ať politických (mj. komentovanou citací programových zásad Občanského fóra, konstatováním existence dvou konstituujících se koncepcí, tzv. „havlismus“ a liberalismus, a rozborem tzv. třetí cesty), či (v podrobnější analýze) ekonomických (mj. připomíná své desatero ekonomické transformace, spory o transformační strategie či příčiny krizového výkyvu v roce 1997). Ve třetí kapitole se několika komentáři dotýká dnešní situace, kvality našeho politického a ekonomického systému, v tom prvním mj. konstatuje, že na naší politické scéně vymizel pravolevý konflikt, v druhé se např. pozastavuje nad příčinami dnešní ekonomické krize, a speciálně se věnuje kritickému zamyšlení nad fenoménem EU. Poslední kapitolou zakončuje svou bilanci pokusem upozornit na „dnešní tendence a ideje, které budou určovat realitu zítřejšího světa“: jsou jimi podle něj směřování ke „global governance“, mimoparlamentní svět tzv. „nevládních organizací“, soudcokracie (uzurpování politické moci justicí), vstup dalších zemí a částí světa do světového ekonomického systému, posilování pozice Asie, multikulturalismus a prudký nárůst a zdokonalování technologií. ( zdroj: knizniweb.cz )...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28570/kde-zacina-zitrek-3q3-28570.jpg 3.214
Žánr
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Kde začíná zítřek

Přidat komentář
VladimirTetur
16.12.2015odpad!

Po modré planetě jsem čekal empirickou pecku, kde to Venca rozjede a řekne, jak to teda bylo. Grafy, čísla, citace, rešerše....

A hovno... Venca se nerozjel, jen tlachal a narativně fabuloval. O ničem.

Sajdeman
17.09.2013

Osobně nemohu říct, že s každým názorem v této knize souhlasím, zrovna tak jako nemohu říci opak.

Nemám rád lidi co šmahem někoho/něco odsoudí, ale neudělají si čas na to posoudit, co protistrana chtěla vlastně říci. Proto jsem po této knize sáhl.

... a nemám s ní prostě problém.

Jsou témata o kterých mne Václav Klaus nepřesvědčí. Zrovna tak jsou témata o kterých teď asi začnu přemýšlet i z jiného pohledu. A o tom to celé je.

Věřte tedy že Václav Klaus není SATANISTA CO CHCE OVLÁDNOUT SVĚT :o)))) a klidně si to přečtěte. Nejhorší co se může stát je, že se přesvědčíte, že SATANISTA je a pravdu máte vy :o)))))))))))


WEIL
31.08.2011

Řada úvah, moc slov, ale k čemu to je?