Kde se touláš, Bernadetto

Kde se touláš, Bernadetto https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217842/mid_kde-se-toulas-bernadetto-vU6-217842.jpg 4 161 46

Nezřízeně vtipná kniha o dívce, která pátrá, kam že se to poděla její maminka. Bernadetta Foxová zmizela poté, co její patnáctiletá dcera Bee přinesla ze školy samé jedničky a začala se dožadovat slíbené odměny: rodinného výletu do Antarktidy. Jenže nekonvenční architektka Bernadetta trpí akutní agorafobií – její alergie na město a lidi vůbec zašla tak daleko, že za ní vše vyřizuje virtuální asistentka v Indii. A cesta na konec světa? Na tu se opravdu necítí, a tak se radši vytratila. Její bystrá dcera Bee se ale rozhodně nehodlá vzdát. K tomu, aby se matce dostala na stopu, používá emailové zprávy, veřejné listiny, nejrůznější zprávy i tajnou korespondenci otce s psychiatričkou. A před čtenářem se postupně rozehrává neskutečně čtivý román o jedné dost výjimečné rodině, v níž se potvrzuje, že genialita často hraničí s vyšinutostí...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

Where'd You Go, Bernadette , 2012

barbora5058
22.03.2024 5 z 5

Pro mě naprosto senzační knížka. Postavy jsou v knížce správně praštěné a vývoj všech postav mě velice bavil. Moc krásná a správná knížka. Viděla jsem i film, který dle mého názoru velice reflektuje knihu.

MoonR
21.09.2022 4 z 5

Fantastická knižka o žene, ktorá je vo svojom odbore kreatívnou špičkou.. alebo - čo dokáže náhle ukončenie kariéry "spraviť" s géniom, ktorý je inak absolútne nepraktický :) Tu presne platí "keby som netvorila, je zo mňa kriminálnik.." aj v prípade, že si to dotyčný vlastne ani neuvedomuje (čo je tiež na diskusiu) :D. Svojský typ humoru (miestami som sa výnimočne pobavila, a čítala som tieto pasáže znovu, lebo inak sa nedalo :D geniálne napísané) kombinovaný s úzkosťou a neznášanlivosťou k iným ľuďom (ale keby to tam nebolo, chýbalo by to tej postave, akoby stratila jeden svoj rozmer) a tooooooooľko VEĽA myšlienok! :)))) Btw. Kto by mal záujem, odporúčam aj film s Cate Blanchett (hoci kniha je značne obsaznejsia a viac vysvetlujuca).

Nula.nula.nic
25.11.2021 2 z 5

Měla jsem úplně jiné očekávání, ani nevím proč.
Ale kniha mě bavila - dobrý příběh, rychle ubíhající děj, sympaticky popsané postavy. Sice sem tam dost zbytečně natahováno, ale dá se.. Byla fajn. :-)

Veronika33
04.09.2021 3 z 5

Tejto knihe som sa vo svojej knižnici dosť dlho úspešne vyhýbala, ale nakoniec som sa dokopala a prečítala si ju. V podstate sa mi aj celkom páčila a štýl písania bol aj dosť pútavý, len tie postavy ma tak trochu všetky štvali, koniec trochu otvorený. Zhodou okolností som si nedávno kúpila aj autorkinu druhú knihu (nie úmyselne), tak som zvedavá.

vendysantos
23.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Tato kniha se mi nečetla příliš dobře. Hlavní hrdinka Bee měla sice dobrý a zábavný styl vypravování, ale jakmile přišly na řadu e-maily, faxy a zprávy, hrozně se to táhlo. Knížka mohla být klidně o sto stránek kratší. Konec knihy byl zmatený a neurčitý. Rozvedou se Beeini rodiče, bude její táta nakonec se Su Lin?

E.vi.k
23.02.2021 4 z 5

Podle popisu mě kniha zaujala, ale podle komentářů, se zdálo, že to nebude nic. Ale dostala šanci a byla dobrá. Je to směsice emailu, vzkazů, faxů a vyprávění. Překvapivě se v ději člověk neztrácí, i když se vypravěč pořád mění. Zápletka - příběh je zajímavý a poutavý. Mě se líbilo.

ChSleepwalker
06.09.2019 3 z 5

Skutečné hodnocení 2,5 hvězdy. U autorky zřejmě zvítězila forma nad příběhem, to je podle mě škoda. Příběh není vtipný, maximálně se dá považovat za usměvný a to ještě ke všemu jen na začátku. Bernadette evidentně trpí depresemi, není schopna vyrovnat se s minulostí, má úzkosti a manické stavy. Prostě potřebuje profesionální pomoc. Autorka tuhle důležitou stránku Bernadettini osobnosti zvládla hodně špatně. A ještě hůř postavu "vyléčila." A nebo právě to mělo být vtipné? Že se Bernadette chová jako kráva a má tímhle svým chováním být v protikladu k ostatním bohatým krávám? Jsem opravdu zvědavá, jak se s příběhem poprala filmová adaptace.

Elsa14
26.01.2019 2 z 5

Tato kniha mi příliš nesedla. Od začátku jsem se nemohla začíst a mnohokrát jsem chtěla knihu odložit. Přesto jsem jí dala šanci a přečetla ji až do konce. Čekala jsem, že se dozvím něco... jiného, než jsem se dozvěděla. Znovu už bych si tuto knihu nepřečetla, nezaujala mne.

kalimero007
07.10.2018 4 z 5

Poutavě psané s nádechem napětí jak to dopadne.

adorjas
09.05.2018 2 z 5

Kniha ako pre YA žáner. Myšlienku chápem, bolo to čitateľné, ale otisky vo mne kniha nenechala.

*SPOILER*
Najprv máto pocit vtipu, aj sa pochechtávate, potom si uvedomíte, že je to vlastne hrozne smutné, že nejaká ženská utrnie 20 rokov v nejakej urazenej nálade. Potom vás chytí kŕč absurdnosti, programátor a sekretárka, toľké klišé? A ku konci, juchuchu, všetko sa na dobré obráti...

Jizi
28.04.2018 4 z 5

Varování: Tohle není humorný příběh o bláznivé rodině. A není to ani společenská satira. Alespoň já tam nenašla ani jedno.
Pro mě je Bernadetta vyprávěním o tom, jak šíleně rychle život plyne, o tom, jak snadno nás může pohltit to, co děláme rádi, jak destruktivní může být, když nám někdo vezme to, co milujeme, a hůř, když se toho vzdáme sami v zoufalé snaze a naději, že tím zachráníme to, co je nám nejdražší. Je to příběh o tom, že - slovy klasika - sovy nejsou tím, čím se zdají být a o tom, že občas myslíme, že náš život skončí, když nám někdo vezme to, co považujeme za důležité, ale stane se pravý opak. Můžeme pak zjistit, že někdo strhl zdi, jež nás obklopovaly, a my konečně vidíme nekonečné obzory.
Je to příběh o tom, že chyby dělá každý, je to příběh o odpuštění, přátelství a rodině. A o tom, že se můžeme najít ve chvíli, kdy se ztratíme.

Matty
25.04.2018 3 z 5

Díky mozaikovitému vyprávění s neustále se střídajícími „vypravěči“ i médii, která nesou sdělení (k alespoň částečnému scelení rozbité formy autorce slouží Bee) jde o knížku, která nenudí. Zároveň je natolik proměnlivá a rozmanitá, až přestává být zřejmé, co se autorka vlastně snaží vyjádřit, co je tématem díla. Bernadetta má na jednu stranu parametry široce rozepjaté ironické společenské satiry o vyhrocených vztazích mezi rodiči, jejichž dítka docházejí do téže školy (čímž může připomenout Sedmilhářky), ale zároveň se hodně (a bez oné nadsázky) soustředí na povahu a psychický stav titulní hrdinky, která se paradoxně dostane ke slovu až v samém závěru. Zřejmě právě to bylo cílem Sempleové - ukázat, jak Bernadettu, či obecně člověka vymykajícího se společenským normám a snažícího se tak trochu uniknout z vlastního života, (ne)chápou všichni ostatní. Cesta, kterou se k pointě dobírá, mi ale přišla nepřiměřeně křivolaká, s ne úplně vyladěným poměrem mezi vážnými a fraškovitými momenty a s nadbytkem odboček, které neslouží ničemu jinému než zpestření vyprávění.

Jsem nicméně velmi zvědav, co s takhle nezacílenou (k jasnému stanovení cíle - nalezení Bernadetty - dochází až cca po dvou stech stránkách), stylisticky pestrou předlohou bez jednoho hlavního vypravěče provede Richard Linklater, připravující s Cate Blanchett filmovou adaptaci. Pokud zachová formu knihy, mohlo by jít o další z jeho originálních experimentů s konvencemi klasického hollywoodského vyprávění (viz např. „štafetově“ vyprávěný Slacker).

J.x
23.03.2018 4 z 5

Zezačátku mě knížka moc nenadchla, ale jak jsem četla dál, přišla jsem této zvláštní knížce na chuť. Doporučuji přečíst.

animovanej medv
14.12.2017 5 z 5

Knížka je krásná a už jsem jí četla po druhé.

Je to kniha, která jednoduše povídá o složitém životě a o tom, že géniové jsou tak trošku blázni a že mnohdy bláznivá máma je možná ta nejlepší máma vůbec.

mrazovagabina
31.08.2017 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Bernadettu, její dceru Bee i další postavy jsem si oblíbila od první stránky. Kde se touláš, Bernadetto patří od té chvíle na seznam mých NEJ knížek.

lucik2773
06.08.2017 4 z 5

Super praštěná kniha :) Narazila jsem na ní z cyklu scénických čtení Listování a jsem ráda, že jsem si ji půjčila.

cukrovka
22.02.2017 3 z 5

Zajímavá forma kdy je příběh z části složen z e-mailů a vzkazů. Samotný příběh mě ale moc nenadchnul.

tweed
07.07.2016 3 z 5

Nápaditý formát! Svělý oddych a zábava :)

mautina7
04.07.2016 4 z 5

Vyprávění, které je z poloviny realizováno e-maily a vzkazy mezi lidmi, kteří nám ne vždy hned pasují do příběhu, mě celkem zaujalo. Zhruba uprostřed knihy jsem se sice začala trochu nudit, ale závěr to solidně dohnal. Jen mi přišel useknutý, nemůžu si pomoc, otevřené konce já nerada.

alzbeta4340
27.06.2016 4 z 5

Jemný příběh o křehkých lidech. Poutavá knížka, která chytne a už nepustí. Jako čtenářka jsem prodělala jen jedno malé zklamání, nenadchnul mě odesilatel velké hnědé obálky, která byla doručená Bee do školy. Mě to přišlo úplně proti příběhu, ale asi to nešlo udělat jinak.