Kaziměsti

Kaziměsti https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351345/bmid_kazimesti-aUk-351345.jpg 4 304 94

Čtveřice přátel naskočí jednoho dne do přijíždějící tramvaje číslo 0 a ta je zaveze do Nikam. Zjišťují, že město, ve kterém žijí a studují, má druhou tvář. Sněží v něm papír, tramvajové koleje tvoří horské dráhy, krysy se mění ve stíny a jsou v něm domy, ulice a celé čtvrti, o kterých většina lidí nemá tušení. Zlákáni plejádou divů a zázraků se rozhodnou sem přestěhovat. Jenže město je nakaženo nemocí...... celý text

StayWalker
19.04.2020 5 z 5

Knihu jsem za pár korun ukořistila v Levných knihách a ani po druhém čtení mé nadšení nevyprchalo (právě naopak).
Pravda, není to kniha, která by vás chytila a nepustila, ale je hravá, vynalézavá a správně nepříjemně vtíravá.
Na tuhle knížku určitě jentak nezapomenu a jak se znám, za pár týdnů se do ní s nadšením pustím znova :D

haaabi
07.04.2020 5 z 5

Jsem nadšená, autor má úžasnou fantazii a tipuju že to, co nám tam přišlo povědomé z jiných knih, tam dal autor schválně.

martina1199
03.04.2020 3 z 5

Líbilo se mi to:-) Prim hraje autorova fantazie, která snad nezná hranic.
Ze začátku jsem sice měla takové Déjà vu stavy - to když najednou objevili hrdinové knihy podivnou ulici, kterou projela podivná tramvaj, a která tam jistojistě nikdy předtím nebyla - hned jsem si vzpomněla na scénu z Harryho Pottera, když poprvé našel nástupiště 9 a 3/4. Pak se mi to stalo ještě jednou, a to když poprvé vstupovali do Almary skrze hromadu zavěšených kožichů a kabátů. Přes jednu podobnou se vstupovalo do Narnie :-D Možná to byl autorův záměr, možná ne, to ví jenom on sám.
Kniha se dobře četla, je vidět, že autor umí vyprávět. Docela by se mi líbilo vidět více do hlavních postav. Přijde mi, že autor mohl jít více do hloubky, ukázat nám detailněji jací jsou a proč. Jejich transformace probíhala spíš jen na pozadí Lazarova příběhu, jako by vlastně o nic nešlo, a přitom se nakonec jednalo o věc poměrně definitivní. Přišli mi hodně zajímaví a zasloužili by si jistě více prostoru. Konec se povedl hodně. Zbývá jen držet palce Lazarovi, aby se mu vedlo lépe než Emě.

foxi_ii
06.03.2020 2 z 5

Moje první kniha z žánru urban fantasy a bohužel pro mě zklamání.
Kniha celkově úplně špatná není, ale spoustu věcí mi přišla nelogická a nebojte nezapomínám, že v těchto světech nemusí vše dávat smysl.
Tohle byl tedy můj osobní problém, ale opravdu mě drásali jména postav, které se v knize objevovali. A také, což mě docela mrzí, jsem si k nim nedokázala vytvořit nějaké pouto, kdyby ano kniha se mi čte asi lépe. Ale přišlo mi, že jsem se o nich vlastně nic moc nedozvěděla.
Kniha určitě nebyla nejhorší, co jsem kdy četla, ale určitě se k ní nevrátím.
Nad žánrem jsem určitě nezanevřela a chci číst nějakou další :).

oblakaknih
07.02.2020 3 z 5

Kaziměsti by se ke mně nedostali, nebýt bookstagramu a toho, že byli v Levných knihách za tak super cenu.
A zklamaná rozhodně nejsem! Sice bych si pokračování nejspíš nekoupila (kdyby nějaké bylo), ale jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Je sice pro mladší čtenáře, ale bavila i mě.
Kniha má originální námět, který je dobře zpracovaný.
Problémem pro mě byly postavy. Vždy, když jsem si nějakou z nich oblíbila, stalo se něco, díky čemuž ta oblíbenost klesla. Taky mohly být lépe vykreslené, ale to už srovnávám s prostředím. To totiž autor vykreslil skvěle. Celé město, ulice, domy. Kniha se četla velmi dobře, autorův styl psaní mi sedl.
Do knihy jsem se začetla okamžitě a bavila mě skoro celá. Před koncem se bohužel stane spousta věcí, takže příběh působí dost zmateně a těžko se v něm orientuje.
Romantická linka nedostala tolik prostoru, ale zpracováno to bylo hezky.
Co bych ale opravdu vyzdvihla je obálka i grafické zpracování uvnitř knihy.
Za mě doporučuji, jen bych možná ocenila víc, kdybych byla mladší.

sgjoli
14.01.2020 3 z 5

Z téhle knihy jsem neuvěřitelně zmatená a vlastně nevím, co si o ní myslet. Rozhodně se autorovi nedá upřít, že má hodně bujnou fantazii, ale nějak si nejsem jistá, jestli jsem tento román pochopila správně. :-D
Z knihy cítím hodně silnou inspiraci Druhým městem od Michala Ajvaze. Nevím sice, zda Martin Bečan něco od M. Ajvaze někdy četl, ale při čtení Kaziměstů jsem na Druhé město myslela dost často. Ta podobnost je tu v některých ohledech hodně silná.
Nějak nevím, co přesně si z Kaziměstů odnést. Na můj vkus to bylo v určitých pasážích poněkud zmatené, těžko jsem se ve městě a jeho fungování orientovala. V řadě míst to bylo pro mne dost neuchopitelné. Nevím, jestli to byl autorův záměr, ale každopádně jsem to vnímala trochu jako překážku. Celkově mi přijde škoda, že autor nenapsal tuto knihu trochu objemnější a nešel v některých věcech více do hloubky. Hlavně při popisu místa, kde se to odehrávalo.
Trochu mne mrzelo, že ten závěr byl takový skoro zbrklý. Poslední třetina knihy se udála moc rychle a hodně povrchně. Pro mne to bylo až moc chaotické.
Nakonec hodnotím průměrně. Námět zajímavý, autorova fantazie úžasná, zpracování ale pro mne trochu slabší. Zůstalo to pro mne na půl cesty.

Brzdikaa
14.01.2020 odpad!

Byla to první (a doufám že poslední) knížka s kterou jsem hodila o zem.

PetrCepek
04.01.2020 3 z 5

Dvě třetiny výborná kniha (byť trošku vykrádačka Nikdykde či Unlundun), ale závěrečná část se autorovi bohužel rozklížila jako housle ve sprše.

Veruu95
08.12.2019 3 z 5

Zajímavý nápad, krásná obálka. Na knihu jsem se těšila. Ale zpracování mě skoro vůbec neoslovilo, celé mi to přišlo takové divné, postavy jsem si také příliš neoblíbila... prostě taková průměrná knížka, na kterou si asi za dva týdny už nevzpomenu.

alena0268
03.12.2019 4 z 5

Ok, musím říct, že s touhle knížkou to bylo jak na horské dráze.
Začátek těžkopádný, postavy jsem vyloženě trpěla a nelogické skoky v ději mi drásaly nervy.
Pak přišly světlé okamžiky, fantaskní svět, nad kterým jsem sama chvílemi žasla.
Bohužel se mi drtivou většinu knihy zdál absolutně nevyužit. Nebýt posledních padesáti stran, bylo by to smutné hodnocení, velmi smutné.
Mrzí mě, že dějově příběh neodsýpal víc. Finále je krásné, ale většinu času se v příběhu téměř nic neděje a to mi přijde jako velká škoda.
Jelikož jde o první knihu, nad některými věcmi lze přimhouřit oko. Ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, jako kdyby závěr napsal ostřílený autor, zatímco první polovinu nesmělý, leč nadaný, začátečník.
Být autorem, dám si pozor na ty skoky v ději, které opravdu ruší a nejsou nijak zvlášť propojeny, objasněny.
Z mého subjektivního hlediska by to chtělo propracovanější ženské postavy, ale možná jsem jen zvyklá na vypravěče z ženského pohledu a mužské povrchové nazírání mi tak úplně nesedí.
Každopádně doufám, že se dočkáme dalších knih. Věřím, že druhý kus už bude delikátní palačinkou. :)

Dáma s hrnstjm
08.11.2019 4 z 5

Ano, ano, je to trochu neučesané, asi jako vlasy po propařeném víkendu, ale jinak je to parádní meziměstská jízda s mnohými originálními prvky. Autor se navíc snažil do knihy propašovat i určité vážné poselství, asi to šlo udělat lépe nebo jinak, v knize na mě dotyčné pasáže působily nedomyšleným dojmem. Ale jako celek se mi kniha líbila a bavila mě, zapojení vážného tématu oceňuji.

Atekram
27.10.2019 3 z 5

Zajímavá česká městská fantasy. Má atmosféru, skvělé scény, ale někdy je to jeden velký zmatek a spousta hluchých zbytečně zdlouhavých pasáží. Hlavně ke konci už jde děj stranou a je to vysloveně transcendentní. Závěr je ale originální a vede k zamyšlení a rozhodně to není typický happyend. Jsem zvědavá na další tvorbu autora :).

Byxy123
24.09.2019 3 z 5

Nevím, co bych měla napsat jiného, protože podle mě tu již vše zaznělo. Kniha mě nadchla od půlky, ke konci jsem ji už hltala jedním dechem. Akorát mi občas přišlo, že byl příběh na jednom místě a najednou jsme byli úplně někde jinde, v jiné časové době. Ale i přes mouchy se jedná o knížku, ke které se jednou vrátím. :)

Prince_of_book
26.07.2019 2 z 5

Tato kniha je žánrem který normálně nečtu ale rozhodl jsem se ji zkusit. Má opravdu originální námět se spoustou zajímavých myšlenek a čtení mě opravdu bavilo, má ovšem své ALE..

Takže...ale byla bohužel až příliš hektická a v některých momentech mi to přišlo, že pan autor mohl napsat sebevětší nelogickou kravinu totálně sjetý a pak ji jen v knize odbýt slovy: "A tebe to ještě překvapuje"... Prostě obrovský potenciál v ohromě nedotažené podobě, kde mě příběh bavil, ale s postavami jsem se jaksi nedokázal sžít. Bod navíc má u mě kniha za konec, který byl pro mě vlastně nejlepší částí celé knihy.

Za mě 5/10 kde má potenciál být daleko daleko lepší než ve skutečnosti je

Obviously
12.07.2019 4 z 5

Tato kniha mě nadchla svou originalitou a zasazením do českého prostředí. Všechny postavy, jejich charaktery i vzájemné vztahy jsou perfektně vykreslené. Ovšem nemohla jsem nepocítit určité zklamání nad zakončením. Nejprve jsem měla pocit, že jsem závěr nepochopila, později mi připadlo, že byl napínavý závěr až příliš rychle utnut a řešení, na které jsem na posledních stránkách čekala, se nedostavilo. Nic to nemění na tom, že na mě Kaziměsti udělali dojem a nikdy už se na město nebudu dívat tak, jako dřív.

evickakyticka
28.06.2019 5 z 5

Bravo! Tak si představuji kvalitní českou městskou fantasy. Vím, že je to klišé - ale - nemohla jsem se odtrhnout. Super po všech stránkách - postavy, prostředí i děj. Sedlo mi to. Díky za kvalitní počteníčko:)

LadinSt
28.05.2019 5 z 5

Začínající naše autory vyhledávám a tento mě mile překvapil, má to své rezervy, ale jsem ochotný je přejít, vzhledem k tomu, že jde o prvotinu.

nikolthestrange
01.04.2019 4 z 5

Tato kniha měla velice originální námět. Především bych chtěla vyzdvihnout jména hlavních postav - možná zprvu mohla působit jako "pěst na oko", jakmile však poznáte skupinku kamarádů o něco více, sednou jak "prdel na hrnec" ;) Zkrátka Nomen omen hadr. Nemění se jen město, mění se i samotná kniha: Ze začátku se zdá být oddychovým čtením, přehlídkou podivností prošisovaných groteskním humorem, popisuje povrchní životy. Někde v polovině přišly dva body zlomu, a to 1) když objevili zdroj nákazy 2) když se začalo pár přátel výrazněji měnit. Zde se objevily první skutečné emoce, příběh nalezl smysl i hloubku. A kdesi ve třetí čtvrtině svazku děj vygradoval a udržel si tempo až do fenomenálního konce. Co mi ovšem vadí, je hrstka zbytečných pasáží, nedovysvětlených vedlejších událostí a nelogičností. Tipuji, že především při objevení Nesvěta a jeho popisu to neměl autor úplně promyšlené, spíše improvizoval a nechal svou fantazii pracovat. Ale jinak jsem si to moc užila, obálka je úžasná a já smekám před autorem, který tímto počinem zase o něco povznesl českou fantastiku.

Dragell
04.03.2019 3 z 5

Urban fantasy pro mladé, které se odehrává v Olomouci, studentském městě. Není proto ani divu, když naši hlavní hrdinové jsou mladí studenti, kteří šmejdí ve volném čase ulicemi. To se jim tak poštěstí jednou vidět tramvaj číslo 0, která tady přeci nejezdí a díky ní se dostanou do zcela jiného světa.

Autor vymyslel opravdu zajímavou novou čtvrť s jejím vlastním fantaskním fungováním, kde tramvaje jezdí jako na horské dráze, kanály jsou živé a koušou a domy se naklánějí k sobě. Ale pozor, město se totiž začne měnit a nemoc začne prolézat každým koutem.

Na druhou stranu hlavní příběh mi přišel lehce upozaděný a do popředí se dostaly spíše životy hlavních hrdinů, jejich vztahy, popíjení a trávení času ve městě.

janyska13
03.03.2019 2 z 5

Kniha má rozhodně zajímavý nápad a svět, ale něco mi tam chybělo, možná nějaká akce. A ten konec, no, nějak asi prostě nic...

prvotina česká fantasy městská (urban) fantasy

Martin Bečan
česká, 1992