Kavky

Kavky https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7841/bmid_kavky-K7s-7841.jpg 4 379 76

Den D se blíží. Němci nevědí, kde ani kdy se Spojenci vylodí, ale je jim jasné, že to bude brzy. Pro Felicity „Flick" Clairetovou, agentku britské tajné služby, jejíž prací jsou sabotážní akce v týlu nepřítele, nebylo nikdy v sázce tolik jako právě teď. Přežila dlouhodobé nasazení za nepřátelskými liniemi a stala se jedním z nejefektivnějších britských agentů v severní Francii. Ví, že schopnost Němců odrazit invazi Spojenců závisí do značné míry na komunikačních linkách, a tak ji ve dnech před vyloděním čeká úkol, jehož význam je zcela klíčový - musí zničit telefonní ústřednu, která spojuje německá vojska s nejvyšším velením v Berlíně... Když se však se skupinou příslušníků hnutí odporu pokusí na centrálu zaútočit, vše skončí katastrofálním nezdarem a Flick se celý svět obrátí vzhůru nohama. Skupina je zlikvidována a její sebedůvěra otřesena. V tuto chvíli dostává poslední šanci dosáhnout cíle, jenže úkol, který byl předtím hrozivý, je nyní skoro nesplnitelný. Nový plán totiž vyžaduje speciální tým složený výhradně z žen, které je třeba sehnat a vycvičit během několika málo dní. Dostávají krycí jméno Kavky a mají proniknout do ústředny přímo před očima Němců...... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Jackdaws , 2001

streles
18.01.2024 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem.Žádné hluché místo. Smékam před odvahou francouzských, britských odbojářů a odbojářek za jejich statečnost a odvahu. Knihu určitě doporučuji.

kyssling
26.12.2023 5 z 5

Skvělý napínavý román, přečetl jsem téměř jedním dechem. Postavy skvěle prokreslené, příběh napínavý, klasický Follett.

LucieT
09.11.2023 5 z 5

Přebal knihy mě moc nenalákal, ale naštěstí jsem se nenechala odradit - příběh mě doslova vtáhl. Ano, místy je možná trochu naivní, ale byla to příjemná změna oproti jiným, brutálnějším titulům. Kavkám jsem moc fandila a nezbývá než před odvahou obdobných skupin 2.sv.v. hluboce smeknout.

Didi15
02.10.2023 5 z 5

Líbilo se mi to moc a víc k tomu nemám co dodat :)

helenkan
24.09.2023 5 z 5

Můj oblíbený autor napsal opět skvělý příběh, který byl napínavý jak kšandy. A chvílema mi naskakovala husí kůže.

Vcelar1980
13.07.2023 5 z 5

Pěkné oddechové čtení, myslím, že si i pan Follett trochu oddychl od vážnějších zpracování a při psaní se dobře bavil.

DericCaster
02.06.2023 4 z 5

Zajímavý námět z prostředí odboje ke konci druhé světové války. Nicméně příběh je více stavěn do osobních rovin postav, což mu ale neubírá na čtivosti a zvláště v druhé polovině příběhu se knížka jen těžko odkládala. A ano místy příběh působí trochu "bondovsky", když dobro nakonec vždy vítězí, ale není to přesně to co chceme číst? Baví mne držet postavám palce a sledovat, jak to zvládnou. A na argument, že to není ralistické bych těl jen dodat - je to beletrie a nikoliv učebnice válečné historie.

SilvaK
29.05.2023 4 z 5

Zo začiatku som sa ťažko prelúskavala, ale potom ma to vtiahlo. Chvíľami drsné, chvíľami naivné, ale ako vždy som sa aj niečo z histórie dozvedela. Za mňa môže byť.

vpadysak
23.05.2023 4 z 5

Zaujímavý dobový príbeh podaný typickým spôsobom pre tohoto autora. Miestami drsnejší, ale naozaj trocha naivný. Ale zachytáva čo všetko treba zariadiť, aby mohla prebehnúť takáto tajná akcia. Pre čitateľa pútavý a aj mňa celkom zaujal. Držal som samozrejme palce naším.

princeznaaura
20.01.2023 1 z 5

nezaujalo, přečetla jsem první den, další už číst nebudu

zd0981
18.12.2022 1 z 5

Naivní, místy až hloupé. Plné laciných klišé...
Těm, kterým to nevadí tak se to může líbit.

Bedřich63
15.09.2022 5 z 5

Tak tady nemám co řešit. Parádně vystavěný příběh, zajímavý děj a zápletka, jak má být. Stále jsem doufal, že čtu knihu Kena Folletta, a že tam tedy nebude příliš brutality a nějaký nečekaný konec. No splnilo se mi to. Na to, jakou vlastně popisuje dobu, tak tady je té brutality ještě docela s mírou a ještě k tomu na správné straně, aspoň pro mě, který jsem fandil Kavkám.
Autor patří mezi mé TOP a tak jsem možná nekritický, ale co už? Každý má rád něco jiného. A já jsem s tímto autorem spokojený, další knihy už brzy budu hledat.

-Nikola-
24.04.2022 4 z 5

Četla jsem v anglickém jazyce. Musím uznat, že mě druhá polovina knihy naprosto vtáhla do děje. Autorovy popisy byly tak barvité, že mi nedělalo problém si vše živě představit a vžít se do role hrdinek. Z toho důvodu mi dělalo celkem problémy přečíst pasáže, kde autor popisuje mučení, ale to nejspíše vypovídá spoustu i o autorově dovednosti vtáhnout čtenáře do děje.

I když toto není úplně žánr, který bych vyhledávala, jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou, určitě kladně hodnotím a možná se ještě někdy k autorově tvorbě vrátím.

ThomasRuhe
18.04.2022 3 z 5

Knihu hodnotím jako dobrou. Zdařilé bylo střídání kapitol z pohledu britské tajné služby a následně Němců, kteří se sabotážím snaží zabránit. To vše se odehrává těsně před vyloďením v Normandii, to příběhu taky přidává na zajímavosti a dramatičnosti. Celkově jsem s románem spokojený.

lazarus
28.02.2022 4 z 5

Zábavné, dobře napsané postavy a vlastně celý příběh

Pavla111
01.01.2022 5 z 5

Velmi pěkně a poutavě napsaný příběh, doporučuji. Moc se mi knížka líbila.

PaníLenka
05.12.2021 4 z 5

Přiznám se, že na mě to bylo až příliš brutální, a i to napětí jsem těžko snášela - kdybych se místo čtení dívala na film, asi bych u půlky měla zavřené oči nebo děj sledovala škvírou mezi prsty…ale u knížky to hold není možné, nicméně odtrhnout už se nedalo….souhlasím s některými níže uvedenými názory, že v ději byly některé hůř uvěřitelné pasáže, ale život někdy těžko k uvěření je sám o sobě…. Musím říct, že autorovy knihy ze středověku se mě dotkly víc, ale rozhodně je to povedený počin.

JaniMa
24.09.2021 4 z 5

Kniha mě pohltila hned na začátku. Děj má spád a líbilo se mi i vykreslení jednotlivých postav. Když však přišlo na velké finále byla jsem zklamaná. Akční to jistě bylo, uvěřitelné však ani trochu. V mých očích knize uškodil i příliš zaláskovaný konec a skutečnost, že z hlavní postavy Flick Clairetové autor v závěru vymodeloval superženu bez jakékoliv slabosti.
Kniha se četla dobře, ale vracet se k ní zřejmě nebudu. Doporučila bych ji jako nenáročné čtení na dovolenou.

Alinke
18.08.2021 5 z 5

knihu jsem četla jedním dechem a úplně mě ohromila. Čtivá, poutavá, napínavá, prostě vše, co jeden potřebuje k pohodě a příjemnému prožitku s knížkou, Ken Follet je můj oblíbený spisovatel a ráda čtu jeho knižky

D_žejn
02.08.2021 3 z 5

Velké přiznání na začátek – ačkoliv je Ken Follett opravdu literární pojem, Kavky jsou první knihou, kterou jsem od něj četla… A na dlouhou dobu i poslední.

Chápu autorovu popularitu, historická témata dokáže uchopit a představit čtenáři tak, jako by se mu před očima odvíjel napínavý film. Lineární vyprávění, málo dějových odboček, líbivé a od začátku polarizované postavy dělají z Kena Folletta mistra žánru.

Pod krycím jménem “Kavky” se ukrývá partička žen různého věku, schopností i postavení, které mají jediný úkol – provést sabotáž na okupovanou telefonní ústřednu ve Francii. Na jejich úspěchu závisí celý Den D a tím pádem i průběh pozemní invaze Spojenců v Evropě. Příběh je vystavěn na klasickém schématu. Na začátku máme jednu nepovedenou sabotážní akci, ve které se objeví ústřední záporák. Pak je nutné v časové tísni vyhledat ženy potřebných dovedností a znalostí a vycvičit z nich bojovou jednotku. Během výsadku a proniknutí na nepřátelské území dát po psychické stránce celou skupinu dohromady a úspěšně splnit bojový plán. Do toho se vypořádat s padouchem, který je ženám stále v patách a nezapomenout na trochu lásky!

Klasické, líbivé a čtivé. Pro milovníky historických románů ideální, nicméně víc od toho nečekejte. Žádný hlubší přesah ani význam nehledejte, ale jako “filmový” román Kavky fungují výborně.