Nová doba

Nová doba https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431639/bmid_nova-doba-jpf-431639.jpg 4 470 134

Strhující příběh jedné kavárenské dynastie na přelomu 20. století Wiesbaden, 1945 Mladá Hilda sotva dokáže uvěřit svému štěstí. Válka skončila a kavárna U Anděla zůstala jako zázrakem ušetřena. Přes všechny překážky chce tento rodinný podnik s bohatou tradicí opět učinit skvělým místem setkávání významných osobností, čímž byl proslulý dříve. Mladý mír však již brzy zkalí první konflikty. Když přijde do kavárny půvabná mladá žena a představí se jako její sestřenice Luisa, vyvolá to v Hildě nedůvěru. Kdo je tahle záhadná Luisa, která se z Východního Pruska dostala až do Wiesbadenu? Narůstající rivalita mezi oběma ženami ohrožuje harmonickou atmosféru v kavárně. Dokud Hilda i Luisa nakonec nepochopí, že mají cosi společného – tajemství z válečné doby, jež je dodnes děsí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Eine neue Zeit , 2019

Ráčkajda
22.01.2023 5 z 5

Krásné čtení, mám ráda vyprávění z pohledu více postav.

petrulkaa
07.01.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když vypráví příběhy lidiček ze smutného válečného období. Moc se těším na další pokračování.

Johanka1956
28.12.2022 5 z 5

Hezké počteníčko. I když válku v četbě moc nemusím. Zde se čtenář seznámí s osudy lidí v Německu, které válka hodně poznamenala a pro mnohé, i ty kteří původně byli obdivovateli Hitlera byla zklamáním a otevřela jim oči. Mnozí, kteří měli na začátku války majetek, žili si velmi dobře byli nakonec rádi, že si zachránili holý život. Kapitoly postav nesou jména hrdinů románu a velmi hezky se jejich osudy prolínají. Tento díl je opravdu hodně o válce a jejím konci a o štěstí, které měla rodina Kochových , majitelů kavárny U Anděla. Již se těším na další díl

kaja77
28.12.2022 5 z 5

Chtěla jsem relaxační čtivo a tato kniha byla dobrá volba. Příjemné čtení. Musím se zapsat do pořadníku na druhý a třetí díl v naší knihovně:) každopádně závěr z knihy je ten, že nejde všechny házet do jednoho pytle, ani Němci nebyli všichni milovníci Hitlera a člověk si rozšířil obzory v poznání, že to během války neměli snadné ani obyčejní Němci a po válce pak už vůbec ne. Nikdy předtím jsem se takhle na věc nedivala.

KatyM.
20.12.2022 4 z 5

Kniha se dobře četla, již se těším na druhý díl.

GabinaT
11.12.2022 5 z 5

Moje první kniha této autorky.
Líbil se mi styl vyprávění, kdy se střídaly postavy. Jen mi neseděl ten zázračný magnet, který všechny táhl na jedno místo na světě. Myslím, že ve skutečnosti se mnozí vraceli po delší době a neměli to štěstí.
Mnohokrát jsem u čtení brečela, dojímaly mě ty jednotlivé příběhy.

kvetuse3368
07.12.2022 5 z 5

Ze začátku jsem byla trochu rozladěná, konec války, Němci. Ale pak jsem pochopila, tito lidé válku nechtěli, ale museli přežívat a trpět. Pak mne dej vtáhl a nemohla jsem přestat číst. Jak jedna rodina, lépe jeden dům dokáže spolupracovat, aby přežil. Nikdo se nepovyšuje,ale táhnout za jeden provaz.

Mateo67
28.11.2022 5 z 5

Moc moc pěkná kniha, taková “plyšová a hladící”. V tom nejlepším slova smyslu. A zároveň nečekaně zajímavá, protože ukazuje život obyčejných Němců na konci války a po ní. I oni válkou strádali, přišli o své blízké, přesto se snažili pomáhat nehledě na národnost či rasovou příslušnost, o čemž se moc nepíše a nemluví. Příběh je nepřikrášlený a nepodbízí se. Rozhodně mě čekají další díly.
P.S. Výborně načteno Zuzanou Slavíkovou.

mia.com
20.11.2022 4 z 5

Ja jsem naprosto spokojena. Presne neco takoveho jsem hledala. Pribeh me bavil, bylo to napinave, tak akorat syrove, tak akorat smutne, tak akorat mile. Takze za me super a tesim se na dalsi dily.

sgjoli
13.11.2022 3 z 5

Úvodní díl trilogie Kavárna U Anděla rozehrává osudy pěkné řádky postav, jejichž příběhy, jak se očekává, jsou dost propletené. Osudy to jsou zajímavé a mne určitě zajímá, jak to s postavami bude následovat v dalším díle, do kterého se brzy chystám pustit. Nemohu se však ubránit dojmu, že by si postavy a jejich osudy zasloužily o něco větší hloubku, než nám autorka prozatím v tomto prvním díle nabízí.
Nemůžu autorce upřít to, že její styl psaní je čtivý a člověk se do něj začte velmi snadno. Ale celkově postavy i jejich příběhy pro mne kloužou spíše po povrchu a do nějaké větší dějové či emocionální hloubky se moc nedostaneme. To mi přijde škoda, protože takhle jsou postavy dost snadno zaměnitelné s jinými postavami jiných knih podobného ražení, případně docela snadno zapomenutelné.
Není to vysloveně špatné čtení, nenudila jsem se u toho, četlo se to dobře, ale celkově to na mne působilo poněkud průměrně a marně v toto díle zatím hledám nějaký hlubší přesah, který bych si z knihy odnesla. Za mne osobně to zatím není tolik strhující, jak láká anotace.
Do dalšího dílu se ale určitě pustím, už ho mám připravený. Uvidíme, kam nás autorka zavede dále.

Rihatama
08.11.2022 3 z 5

Příběh obyčejných německých občanů přežívajících 2. sv.v. v časech nesnází, časech bombových útoků, zabírání majetků, nedostatku potravin, oblečení i energií, časech znásilňování a útlaku ze všech stran zapojených do války, propojených se životy francouzských aj. zajatců a později amerických okupantů. Všechno a všichni tak či onak postiženi důsledky zrůdné Hitlerovy ideologie. Není to špatný příběh a už vůbec ne špatný nápad, podívat se na válečné útrapy z nitra země, která vyvolala válku. A přece jsem z knihy rozpačitá, což jde zcela na vrub zpracování. Pro mě jednoznačně román pro ženy s přeslazeným zakončením, byť zasazený do válečného historického kontextu, tedy žánrové míjení se.

nicoolka25
05.11.2022 4 z 5

Kniha se četla dobře

Kacatko86
20.10.2022 4 z 5

Příběh poválečného Německa z pohledu německých obyvatel. Pěkný příběh, těším se na pokračování.

bábuška
19.10.2022 5 z 5

První část trilogie začíná těsně po válce, kdy je Německo v troskách a přeživší obyvatelé Wiesbadenu hledají v troskách zbytky bývalého života. Z rodiny Kochovy zůstala matka Elsa a dcera Hilda, otec a dva synové jsou nezvěstní. Román je psán čtivě, ničím nepřikrášlován, těším se na druhý díl.

Siege03
06.09.2022 5 z 5

Super,jako vždy

Anavi8912
03.09.2022 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a určitě nebude poslední. Poutavý příběh z konce války a poválečného období.

miša63
22.07.2022 5 z 5

Kniha se pěkně četla, prolínají se příběhy několika osob

Alexxxka
13.06.2022 4 z 5

Velice čtivá kniha, která zachycuje příběhy a pohledy z více stran, které se vztahují ke Kavárně u Anděla. Postavy jsou moc hezky vykreslené.Četla jsem na základě Čtenářské výzvy a ráda si přečtu i další díly.

JankaV80
23.05.2022 4 z 5

První díl z trilogie jsem právě odložila a už se těším na další (snad bude stejně dobrý). Období začátku vyprávění několika lidských osudů (Hildy, Elsy, Heinze, Julie, .....) vztahujících se ke Kavárně U Anděla se váže ke konci druhé světové války v Německu. Je to tedy vyprávění ne zrovna veselé a přesto! Přesto je to příběh, který se vám bude líbit. Je vyprávěn pomalu, není žádným způsobem komplikovaný, postavy jsou uvěřitelné. Jako odpočinkové čtení na dovolenou nebo při nemoci doporučuji.

radus
19.04.2022 4 z 5

I když jsem předchozí díl četla už před nějakým časem, na některé postavy jsem si rychle vzpomněla. Román se mi moc líbil, musím ale říci, že se mi druhý díl líbil trošku více.