Kauza Stvoriteľ

Kauza Stvoriteľ https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32239/kauza-stvoritel-32239.jpg 5 20 4

Ako mohol vesmír vzniknúť sám od seba s takou presnosťou? Je možné, že svet vyzerá naplánovane preto, lebo naplánovaný bol? Ak existuje Boh, je len neosobnou silou, ktorá stvorila svet a viac doň nezasahuje? Sú kresťanstvo a veda zlučiteľné? Lee Strobela biológia na strednej škole viedla k ateizmu. Boh a veda, hovoril, sa vzájomne vylučujú. Keď sa stal kresťanom, rozhodol sa preskúmať vedu, ktorú kedysi prijal ako pravdivú. „Semienka ateizmu boli zasiate v čase mojej mladosti, keď náboženské autority v mojom živote boli neochotné či neschopné pomôcť mi nájsť odpovede na moje otázky o Bohu. Ochladnutie voči viere nastalo, keď som objavil, že darvinizmus nahradil potrebu božského zásahu do vzniku života. A môj ateizmus naplno rozkvitol, keď som študoval postavu Ježiša Krista na vysokej a bolo mi povedané, že žiaden vedecky uvažujúci človek nemôže veriť tomu, čo o ňom hovorí Nový zákon. ...Možno ste aj vy veľa premýšľali o tom, či je možné vieru v nadprirodzeného Boha zladiť s tým, čo odhalila veda. Ak je to možné, odložte svoje predsudky a s otvorenou mysľou načúvajte mojim rozhovorom s vedcami a vysoko vzdelanými filozofmi. Na konci sa môžete sami za seba rozhodnúť, či ich odpovede a vysvetlenia obstáli pod týmto drobnohľadom.”... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Porta libri

The Case for a Creator , 2004

kacaabba
13.01.2020 5 z 5

Z hlediska obsahu dávám hvězdiček pět, ale přesto mám jednu zásadní výtku: tím, že je kniha koncipovaná jako řada rozhovorů, tak mi tam zcela chybí jakékoli doprovodné obrázky. Autor knihy se před rozhovory zjevně kvalitně připravil, aby mohl klást smysluplné dotazy, jistě mnoho viděl, ale čtenářům této knihy z toho nic nedopřál. Škoda. Asi to čeká na někoho jiného. :-) Pro zájemce, co občas také potřebují názorné ukázky: na základě knihy existuje filmový dokument stejného názvu (The case for a Creator). Dá se sehnat na netu s českými nebo slovenskými titulky).

Garik
01.12.2018 5 z 5

Aj v tomto svojom diele si autor kladie viaceré závažné otázky, ktoré sa mnohým ľuďom stávajú prekážkou na ceste hľadania Boha. Kvôli ich zodpovedaniu navštívil známe osobnosti, ľudí vzdelaných vo viacerých vedných disciplínach, až prišiel k jednoznačnému záveru, že kresťanská viera v Boha Stvoriteľa a veda si navzájom neprotirečia, nestoja proti sebe a ich poznanie si neodporuje.

„Je iróniou, že ak povieme, že veda je jediným pôvodcom pravdy, tak je to protirečenie, pretože samotné toto vyhlásenie nemožno preskúmať žiadnou vedeckou metódou. Je to protirečivé filozofické tvrdenie.“

kacka29
23.07.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která dokazuje, že věda nutně nemusí jít proti křesťanství.

smnpka
29.04.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Pěkně poukazuje na to ,že čemu lidé dnes věří nemá s vědou nic společného, naopak jsou to jen dohady. Nebo jen spíše pohádky co se za vědu schovávají.