Katyně

Katyně https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2468/katyne-2468.jpg 4 802 135

Hlavní hrdinka je Lízinka Tachecí, kterou nechtějí přijmout na žádnou ze středních škol. Její ctižádostivá matka se snaží ze všech sil, aby její dcera mohla mít maturitu. Nakonec se dostane do prvního ročníku nově založené školy pro katy, tzv. SUPOV (Střední učiliště popravních věd). Studium ve škole je jednoroční a hlavní příběhová linie románu kopíruje důležité události školního roku.... celý text

THERISA
18.04.2014 2 z 5

Hm, těžko nějak popsat takovouhle knihu a ještě hůř o ní něco smysluplného napsat. Nejprve jsem k námětu přistupovala s nadšením a velkou zvědavostí. Během čtení mě však oba pocity opustily a nahradila je jakási otrávená setrvačnost a snaha dočkat se nějakého vyústění. Přiznám se, že posledních sto stránek už jsem jen tak přelétla, byť to běžně nedělám. Navíc scéna s teletem a mladým Šimsou mě natolik znechutila, že jsem uvažovala, že knihu odložím úplně. V Lízince se snoubí krása s jednoduchostí, je krásná, ale charakterově mdlá, vystačí si sama se sebou a svými početními hrami. Za celou dobu promluví jednou a to když v závěru jednoduchou větou korunuje konec knihy. Ostatní postavy jí přičítají úmysly a úvahy, kterých by sama nikdy nebyla schopna, ale je jednoduše stejně krásná, jako jsou její obdivovatelé povrchní. Skvělý námět, velká erudovanost autora, občas až tragikomicky vtipné, zvláštní zpracování, ale celkové vyznění je spíš „DIVNÉ“. Mám ráda knihy, které nemusí svůj smysl vysvětlovat v úvodu a/nebo v závěru, protože jej čtenář jednoduše pochopí sám, případ této knihy to bohužel není.

Saharka
01.04.2014 4 z 5

(SPOILER) Rodičům krásné, ale poněkud tupé? dcery je po zkoušce "popravy" kapra a slepice doporučena záhadná škola - vyklube se z ní první škola s maturitou pro katy. Román svým černým humorem a alegorií vypovídá o době nesvobody u nás i o totalitních státech jinde. Vtipné a zábavné čtení, i když místy mrazí. A závěr, kdy Lízinka - první katyně na světě poprvé promluví, je dokonalý.

Tétéčko
20.03.2014 3 z 5

Chvilku jsem tápala, ale pak jsem si řekla, že je to nějaký druh absurdního románu a užívala si to neobvyklé téma i zvláštní styl autora.

Miramarek
19.03.2014 5 z 5

Ať už si o Kohoutovi jako o člověku myslíte cokoliv, psát prostě umí - bohatá faktografie nepříliš známého oboru "popravnictví", ty prolínačky mezi kapitolami a naprosto geniální závěr. Knihu vnímám jako alegorii toho, jak vychovat novou generaci schopnou úplně čehokoliv.

Lípa
08.03.2014 4 z 5

rozhodně zajímavá, ale asi není pro každého

Moňa69
26.02.2014 2 z 5

Béé, to teda bylo utrpení dočíst do konce, skoro jako to lámání v kole:) Příběh i postavy jsou neskutečně zajímavé, námět skvělý, zpracování (pro mě!) zoufalé... Musím si postesknout nad zbytečně rozvláčným vyprávěním, chvílemi jsem se přestávala koncentrovat na text a můj zájem opadával, stejně tak teda žasnu nad formou přímé řeči, silně mi vadilo, že promluva je přerušovaná na úplně nevhodných místech.
Naopak se mi líbí ten šibeniční humor, nevím jak lépe to popsat, člověk je zkrátka tak pohoršen až je z toho pobaven:) Zejména na začátku jsem byla mile překvapená potřeštěností postav, a v případě deflorace ve vlaku rovněž:D Každopádně, Kohout se králem mého knižního kurníku nestane, nicméně má ten pán rozhodně hlavu plnou šílených nápadů.

KattyV.
10.02.2014

Nevím, jestli mám právo hodnotit, přečetla jsem jen sto stran a knihu jsem odložila. Neříkám, že mě to nebavilo, zkrátka si myslím, že jsem nebyla v tom správném rozpoložení pro čtení této knihy.
Ale vrátím se k ní...jednou...

efka.saf
27.01.2014 1 z 5

I když už to nějaký ten pátek bude,co jsem knihu četla, tak mě při čtení mátla čím dál víc a v konečné fázi se mi její obsah naprosto nelíbil. Vlastně jsem od knihy očekávala něco úplně jiného, než jsem dostala a dočtení mi opravdu dělalo hodně velký problém. Ale za povšimnutí i přečtení stojí a své fanoušky si bezesporu najde, já ale mezi ně nikdy patřit nebudu.

Radůz
09.10.2013 2 z 5

I když je příběh originální, zajímavý a psaný s nadsázkou, mně se tahle kniha zrovna lehce nečetla. Ze začátku mi bavila, ale někde od půlky jsem se začal nudit a už jsem myslel, že ji snad ani nedočtu.

Temný snílek
24.09.2013 4 z 5

Jde o dramatický psychologický román, který může čtenáře šokovat svým dějem, který je sice zpočátku humorný, ale později nabere na dramatičnosti a postupně stále více přitvrzuje, což se v závěru ukáže až v brutálních scénách, při kterých slabší povahy mohou mít problémy je strávit.
Děj je sice jednoduchý, ale k němu se přidává několik linií minulosti a také popisovaní květnatým jazykem všeho - postav, prostředí, katovské výuky i různých témat. Přímě řeči jsou označeny jen pomlčkami a jednotlivé kapitoly jsou ukončeny uprostřed věty, což způsobuje celistvost příběhů, ale čtenář nemá čas si vydychnout.
Všechno působí věrohodně, hlavně tím, že příběh je doplněn běžnou hovorovou mluvou a vulgarismy, tím jsou postavy reálnější. Jen mi přišlo, Lízinka snad za celou dobu téměř nepromluvila, přestože je hlavní postavou.
Katyně je psychologický román, který se mi chvílemi nečetl zrovna dobře, vadilo mi přílišné popisování do podrobna, ale zároveň mě fascinoval svým stylem i dějem, takže jsem si čtení užila a katovství jsem vcelku i přišla na chuť, takže se asi konečně odhodlám k přečtení knih o rodině Mydlářů.

mh.mail
19.08.2013 3 z 5

Moje maminka tuto knihu označila za zvrhlou a autora za zvrhlíka a to ji ani nečetla, pouze jsem jí vyprávěl, o čem je. Ačkoliv maminka má vždycky pravdu, tady s ní nesouhlasím. Kniha není zvrhlá, jenom opravdu není pro každého. Je nutné pochopit a přijmout tu šílenou nadsázku, díky níž postavy o trestu smrti a popravách mluví tak, jako by se jednalo o housky na krámě. Kniha nám názorně ukazuje, kam by to mohlo dojít, kdyby se k absolutnímu trestu přistupovalo podobně „kreativním“ způsobem. A nám nezbývá než doufat, že celý příběh vznikl pouze ve fantazii autora.
Při čtení poněkud obtěžuje autorův manýrismus s nestandardními přechody mezi kapitolami a nadměrným používáním vsuvek, a to v místech, kde se běžně nepoužívají.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih:)

yvett
27.05.2013 3 z 5

Tematicky velmi zajímavá kniha, která mě i přes to nenadchla.
Možná někdy přístě... :-)

Vivienne
13.03.2013

Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na autorův styl psaní a jeho skákání z přítomnosti do minulosti. Nemění to však fakt, že jsem knihu velice rychle přečetla.

Sajdeman
15.02.2013 1 z 5

Nepopírám, že se jedná o dílo, ale já jsem se do toho nedostal.
Snad někdy později .... až bude třeba jiná nálada.

růža
07.11.2012 4 z 5

Velmi zajímavá kniha.

futurinka
12.09.2012 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla už asi 4x. Jedna z mých nejoblíbenějích. Styl, kterým je napsána, je sice náročný, ale když čtenář pochopí systém... Rozhodně se nedá zařadit mezi oddechovou literaturu :-)

Hrefna
12.09.2012 3 z 5

Jsem z této knihy dost rozpačitá. Prokousávala jsem se jí docela dlouho, musela se nutit do čtení, ztrácela se v ději i v samotné knize, chyběl mi hlavní hrdina...ani styl psaní mi nebyl blízký, chvilkami až vulgární...na druhé straně je to úžasné téma, z kterého mohlo být výtečné dílo...vůbec by mi nevadilo, kdyby v knize nebyla linka o Lízince a kniha byla postavena na prof. Vlkovi a jeho životě...

Graine
16.08.2012

Běhal mi mráz po zádech

joey19
01.08.2012 1 z 5

Konečně jsem jí dočetl. Knížka mě vůbec nebavila, čekal jsem něco jinýho. NUDA! a prolínání děje taky bylo nic moc. Moc jsem se ztrácel a ani nevím o čem některé pasáže vůbec byly.