Katyně

Katyně https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/178089/bmid_katyne-s99-178089.png 4 802 135

Jak pomoci přenádherné dívce Lízince Tachecí, které by každý muž snesl modré z nebe, když ji nevezmou ani na gymnázium ani na konzervatoř ani na jinou školu s maturitou?? Nezbývá než otevřít složku PST! a přijmout ji do nultého ročníku tajné školy pro popravčí, aby se stala první katyní na světě. Nejúspěšnější román Pavla Kohouta vyšel od roku 1978 v desítkách zemí a všude našel mnoho příznivců. V naší době, kdy už od rána do večera teče krev i z televizních obrazovek, takže násilí dávno otupilo naše smysly, našel autor způsob, jak se přece jen dostat čtenářům pod kůži. Černý humor, s nímž sleduje osudy sedmi spolužáků a jejich učitelů, mistrů katovského umění, profesora Vlka a docenta Šimsy, vyvolává neustále smích, který však znovu a znovu tuhne na rtech, když si čtoucí uvědomí, že školní látkou je tu skutečné mučení a zabíjení všemi způsoby, jaké si lidstvo od nepaměti dodnes vymyslelo. A jak se na takové škole skládá maturita? Přece popravou! Totalitní režim chápal tento román přes jeho obecnou výpověď jako útok na sebe a vyhostil autora na deset let z vlasti. „Retro“ — vydání próz Pavla Kohouta, určené především novému pokolení čtenářů, nemohly Větrné mlýny začít jinak než právě tímto dílem, současně klasickým i horce aktuálním.... celý text

milan8762
03.08.2016

poprvé jsem četl už dávno v devadesátých letech... kdo umí číst a hledat tak najde co je v řádcích i mezi nimi.... TOP... p.s. mám tedy rozhodně vydání s daleko kvalitnějším přebalem graficky udělaným .... tenhle je tak na nula procent

Finn69
27.07.2016 4 z 5

Opravdu hodně černý humor, já ho mám ale rád, takže čtyři hvězdičky. Profesor Vlk a docent Šimsa jsou jaksi docela mile zrůdní a Lízinka Tachecí se svou překrásnou a úplně prázdnou hlavičkou je k pomilování. Mimo to se vám dostane přednášek z popravních věd, takže ani vzdělání nezůstane stranou :-)

rod1890
13.05.2016 5 z 5

četla jsem již podruhé a opět výborné

iva23
18.04.2016

Nedočteno. (Bohužel?)

maygirl
14.02.2016 5 z 5

Brilantně napsaná kniha s originálním námětem. Jedna z těch, ke kterým se člověk rád vrací a stále objevuje něco nového k zamyšlení.

Makaja
13.01.2016 4 z 5

Já četla asi v 16 letech vydání z roku 1990 a musím říci, že ten přebal (převzatý tehdy ze zahraničního vydání) byl oproti tomuto z roku 2008 mnohem hezčí, vkusnější a nápaditější. Přijde mi to jako častý nešvar nových přetisků - obaly od deseti k pěti. Ale to jen na okraj.
Jinak se mi kniha tehdy líbila, trochu morbidní a hodně ironická, nebo spíše nadsazená - ale je nutno mít na paměti dobu vzniku, tam je ten odkaz, ta nadsázka - bohužel se obávám, že dnešní mladý čtenář ten podtext pochopit prostě v plném rozsahu nemůže. Když jsem nedávno zjistila, že je to povinná četba na základce a zdaleka ne až v devítce, tak mi trochu zatrnulo, nevím, zda jí žák ZŠ správně pochopí a ani se mi to nezdá jako úplně vhodné čtivo. I když v dnešní době upířích hororů a krváků s krví stříkající pomalu z plátna je to asi jen slabý odvárek.

Katuska88
08.01.2016 4 z 5

Knihu jsem četla v prváku na gymplu na doporučení kamarádky, a to už je let, ale já z ní zklamaná nebyla.
Vzpomínám na ni doteď, sice s lehce smíšenými pocity, ale o tom to je.
Byla za mne lehce morbidní, lehce "úchylná", lehce "machostiská", lehce infantilní, ale vesměs zábavná...
Nadsázka je každopádně na místě.
Mám ji v plánu brzo oprášit.

Mimochodem všimli jste si, že Lízinka nemluví?

Mikkinnen
26.11.2015 5 z 5

Geniální kniha, kterou evidentně spousta čtenářů vůbec nepochopila. Knihy jako je tato se musí nutně vnímat v přímém kontextu s dobou vzniku a s názory autora a jeho životní filosofii. Nelze si tu knihu vybrat jen podle zajímavého námětů a pak čekat jak bude kniha úžasná a čtivá. V této knize je všechno tak nějak ukryto v druhém plánu. Někdo by řekl, že se musí číst mezi řádky. Pokud někdo čte tu knihu jako doslovný román a nevidí tam tu ironii, vtip, nadhled, satiru a mnoho dalšího, tak věřím, že ta kniha, pro něj, musí být nutně zklamáním. Ale za mě 100%!

blackholesun32
09.11.2015 5 z 5

Myslel jsem si, že mě to bude bavit. Po knize jsem sáhl víceméně z pracovních důvodů (to zní dost vtipně s přihlédnutím k tématu), každopádně jsem ji přečetl za tři dni, ano dílem proto, že jsem byl nemocný. Alespoň k nečemu ta nemoc byla, že. Morbidní to samozřejmě vzhledem k tématu lehce je (pasáž se škrcením psů mě teda moc neoslovila a to ani psi moc nemusím), ale kniha je především neskonale vtipná a vlastně i napínavá. Navíc mám rád, když jsou v knize různé detaily, které ji obzvláštňují a zároveň rozvíjejí knižní universum a těch tu je dost a dost. Bylo to mé první seznámení s Kohoutem a myslím, že začalo dobře, sice se hned nepoženu do obchodu, či knihovny pro další jeho knihu, ale třebas někdy, někde...při popisování karierního postupu Šimsy nešlo, než vzpomenout na vlastní postup páně Kohouta, od zapáleného budovatelského poéty až po disidenta, alespoň tedy v náznacích. Katyně je dobrá kniha a vřele doporučuju všem dalším.

triatlet
27.07.2015 3 z 5

Na mě moc experimentální zpracování. Kompozice kapitol mi přišla nefunkční a zmatečná. Nestandardní zápis přímé řeči mi dost vadil.
Po úvodní zkoušce u Tachecích (cca 50 stran) mě nudily pasáže odkazující na jiná díla. Také popisy erotických scén s nic netušící Lízinkou mi připadaly zbytečně zdlouhavé.
Nadsázka byla patrná (hraní masa, pozdrav Zlomte vaz) a místy i úsměvná, ale celkově mě román zklamal.
Celkově tak 50% pro Líz a 50% pro Inku.

lukaz1010
24.07.2015 5 z 5

V roce 1994 to byla povinná četba a byla jednou z mála, kterou jsem si ze seznamu povinné četby vybral a přečetl s radostí, protože je to fakt napínavá fikce.

asfalt
17.06.2015 5 z 5

asi njlepsí kniha, co jsem poslední dobou cetl, urcite patri do top ten knih, byl by to bezpochyby bestseller - byt prelozena do aj. Vrele doporucuji vsem!

palec
14.04.2015 4 z 5

Kniha zajímavá, určitě ne rychlospádová oddychovka.Taky jsem měl občas nutkání to zapíchnout.Nakonec jsem zjistil,že je velmi dobrá.

Oksalakka
23.12.2014 5 z 5

Geniálně napsané. Kdyby Kohout psal anglicky, najdeme ho dnes v encyklopediích vedle Scotta Fitzgeralda nebo Trumana Capoteho.

MajaS
07.09.2014 4 z 5

Mám přečtených sto stránek a jak si čtu ty komentáře, divím se, že většině z vás vadí, že je kniha nudná a zdlouhavá. To bych totiž celkem v pohodě překousla, kdyby nebyla tak morbidní. Přesto chápu autorův záměr a hodlám knihu dočíst, i když to nebude jedním dechem, protože tak by mě asi uvrhla do hluboké deprese :-)

lucie.8
14.08.2014 2 z 5

Musím se přiznat, že jsem to nedočetla. Začátek vypadal zajímavě, ale když došlo na několika stránkové monology o důležitosti a postavení popravčích musela jsem knihu odložit. Čekala jsem krutou knihu, která člověka zasáhne, ale bylo to strašně nudné. Jednoznačně zklamání.

Sabula
06.08.2014 3 z 5

Zajímavá kniha, ale ne úplně můj šálek kávy. Minimálně styl psaní a děj hodnotím jako velmi neobvyklý.

glombas
25.07.2014 4 z 5

Zvláštní kniha, nicméně velmi zajímavá. Ale četla se celkem příjemně.

Dynovy.dzus
13.07.2014 1 z 5

Nic tak zdlouhavého a nudného jsem ještě nečetla. Knížku jsem si chtěla přečíst, protože mi přišel zajímavý námět, ale zpracování mě opravdu zklamalo. Dočetla jsem ji jenom kvůli tomu, že jsem z ní měla referát do školy, jinak bych ji pravděpodobně zavřela a už nikdy neotevřela. Dokonce i moje učitelka na čj nemohla uvěřit tomu, že jsem ji přečetla celou a sama uznala, že jí se to nepovedlo. Hodně stránek jsem brala opravdu rychle a čekala, kdy se už něco začne dít. Ale abych jí úplně nekřivdila...pár zajímavých momentů se tam taky najde. Za mě 1,5 hvězdy.

bookemma
11.05.2014 4 z 5

Vzhledem k tomu, že sama jsem v deváté třídě na základní škole, kniha mě poměrně oslovila, protože podobný problém řešili i mnozí mí spolužáci. "Co když se nedostanu na školu...", "Co když mě nevezmou, nebo vyhodí...". Knihu mi doporučila učitelka dějepisu s tím, že je naprosto geniální. Je opravdu velmi hezká a především pravdivá v tom, jak přemýšleli hlavní hrdinové. Jediné, co mi na knize vadilo, bylo poměrně nelogické zakončení kapitol.