Katyň: Stalinský masakr a triumf pravdy

Katyň: Stalinský masakr a triumf pravdy https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25796/bmid_katyn-stalinsky-masakr-a-triumf-pra-M6i-25796.jpg 4 35 9

autorem následujícího textu je Kamila Hubáčková (CEVRO Institut) Katyňský masakr je označením pro masovou vraždu polských, vojenských i civilních zajatců vězněných v táborech pro válečné zajatce. Povražděno bylo okolo 25 000 mužů – zejména příslušníků armády. Pro Poláky se jedná o jednu z nejdůležitějších událostí jejich pohnuté historie, která má dosahy i do dnešních dní a vede k dlouhotrvající nechuti spolupracovat s hlavním sovětským nástupcem – Ruskem. Kniha Katyň – Stalinský masakr a triumf pravdy je knižní debut Allena Paula, amerického politologa, publicisty a poradce řady komisí Kongresu Spojených států amerických. Jeho kniha o katyňské tragédii se setkala s pochvalnými ohlasy v americkém i polskojazyčném tisku. Přináší pohnuté svědectví o nebývalé schopnosti lidí přestát ty nejnesnesitelnější formy tyranie. Je nejen dokonalou analýzou ničivého masakru v Katyni, ale současně i něčeho mnohem důležitějšího – je to hluboce působivé svědectví o duchovní síle obětí tohoto zločinu a o definitivním triumfu pravdy. Allen Paul se neskrývá se sympatiemi k polskému národu a chápáním jeho mentality. Ve snaze odhalit pravdu je neúmorný a důsledný... Katyň je pro něj symbolem celého tragického osudu Poláků za druhé světové války a především pak vražedné Stalinovy politiky. Během četných cest do Polska po roce 1989 se Allen Paul stal svědkem politické, ekonomické i sociální transformace země. K Polsku i Polákům pociťuje hlubokou úctu a upřímnou náklonnost. V knize Katyň se vrací k jedné z nejtemnějších událostí polských dějin. Svou profesionální kariéru začal autor jako reportér pro Associated Press a později sepisoval projevy pro vysoké vládní úředníky, včetně členů vlády a jednoho prezidentského ­kan­di­dáta. „To, že se sovětské vedení přiznalo k vině za katyňský masakr, bylo rovněž hořkým polským triumfem. Znamenalo to, že sovětská moc začala nakonec uznávat hodnoty, které Poláci uznávali celá staletí a jichž se nikdy nezřekli – především respekt k důstojnosti každého člověka. Byla to také možná známka zániku prastaré rivality a první krok otevírající cestu k nové epoše míru a harmonie. Takovou prosperitu si Poláci skutečně zasloužili.“ Z předmluvy autora... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Knižní klub

Katyń: Stalin , 1991

ArwenAragorn
20.02.2023 5 z 5

81%

Zrůdné a pravdivé. Knížka je velmi dobře a podrobně zpracována.
Doporučuji.

Čičolina
07.09.2021 5 z 5

Film Katyň od Wajdy jsem viděla několikrát a chystám se na něho po četbě znovu, otřesná fakta, které kniha odhaluje mi ještě více přiblížily odvahu a utrpení Poláků a zrůdnost stalinismu, komunismu i té trapné perestrojky....Po revoluci se o těchto věcech hodně mluvilo, ale dodnes plno lidí neví nic a to mě děsí. Pravda sice vyplula na povrch, ale nezvítězila. Šílené.

rumund
20.11.2020 5 z 5

Zajímavá kniha o drsné pravdě.

Jitty82
31.08.2020 5 z 5

Pozoruhodná kniha o historických událostech, které se odehrály v Katyni a Sovětském svazu jako takovém. Popisy schůzek různých činitelů, vysvětlení významu uzavřených dohod a zveřejnění různých válečných intrik - výňatky, které je třeba přečíst. Trest smrti mnoha tisíců polských důstojníků a vojáků, podepsaný sovětským diktátorem Josifem Stalinem, zůstává velkou bolestí v srdcích celého polského národa a velkým krutým vztahem mezi Polskem a Ruskem.

Jana283
03.07.2020 5 z 5

Člověk „na stará kolena“ dohání, co mu ve škole neřekli. A tohle je, sakra, dobrá učebnice. Nezaměřuje se pouze na jednu „epizodu“, ale osvětluje historické souvislosti do hloubky .Určitě mohu doporučit, je to výborně a pečlivě zpracovaná publikace. Jen takové smutný povzdech – mám obavu, že i moje děti budou jednou – až k tomu dozrají – podobné informace v dospělosti dohledávat. Když vidím, kolik času se věnuje punským válkám, tak na zločiny fašismu a komunismu moc času nezbyde (pokud vůbec)…

DivnýJanko
10.06.2019 odpad!

V roku 1941 postrieľali hitlerovské nemecké vojská za pomoci ukrajinských nacionalistov v Katynskom lese pod Smolenskom asi 15-tisíc poľských armádnych dôstojníkov a policajtov, a vinu neskôr zvalili na ZSSR. Počas perestrojky bol katynský prípad dodatočne falšovaný, aby sa zlikvidovalo vojenské zoskupenie Varšavská zmluva a pripravil vstup Poľska do NATO.

Na to, aby sme pochopili, čo sa v Katyni stalo, musíme vedieť, ako vyzeralo predvojnové Poľsko, lebo po druhej svetovej vojne bolo Poľsko sovietskym spojencom a členom socialistického tábora. Dnes je Poľsko americkým spojencom a členom demokratického tábora. Preto jeho zločiny z minulosti prehliadame a zabúdame na ne.

Banderovci

V roku 1920 sa Sovietsky zväz zmietal v boľševickej revolúcii. Poľsko mu vtedy vojensky odobralo západnú Ukrajinu, časť Bieloruska a časť Litvy s hlavným mestom Vilniusom. Poliaci umučili v koncentračných táboroch vyše 80-tisíc Rusov, čo dodnes nechcú pripustiť. Na územiach okupovaných Poľskom vyháňala vrchnosť Ukrajincov a Bielorusov z ich pozemkov a rozdávala ich Poliakom, veteránom vojny. Táto situácia vyústila do povstaní. Hnutie odporu boli takzvaní banderovci. Nevznikli teda na boj proti ZSSR, ale proti Poliakom. Na potlačenie povstania nasadzovali Poliaci policajtov, ktorí si nevyberali spôsoby boja. A keď vypukla druhá svetová vojna, banderovci bojovali ako spojenci Nemcov proti sovietskej Červenej armáde.

Poľská zrada

Dnes sa v školách učíme, že vojnu v Európe rozpútalo Nemecko útokom na Československo, ale nie je to pravda. Agresori boli traja... /dohľadajte si, hlavne tí s kritickým rozumom/ čo na to táto objednávková protistalinská kniha?

vincek2861
28.10.2018 5 z 5

Bez komentáře - to se prostě musí přečíst.

hajrys
08.02.2018 5 z 5

Četla jsem ji opravdu dlouho. Je to těžké čtení. Viditelným i skrytým obsahem. Navíc jsem měla neustále potřebu s někým o tématu diskutovat a dělit se o nové poznatky. O Katyni jsem něco věděla, ale o historii Polska bohužel téměř nic. Je strašné, že tak velká země a obrovský národ tak moc trpěl a vlastně stále trpí. Naprosto souhlasím s wir pode mnou. Buďme rádi za to, kde žijeme!

wir
30.10.2016

Kniha poskytuje poměrně ucelené novodobé dějiny našich sousedů, nejen samotného Katyňského masakru. ¨Čtenář alespoň s minimálními znalostmi 2. světové války si dokáže dát některé okolnosti 2. SV do nových souvislostí. Za mě čistě, osobní názor, po přečtení této knihy: "Jestli má někdo pocit, jak se s námi díky Mnichovské zradě "zametlo", nechť si přečte tuto knihu, zjistí, že některé národy musely zkousnout dle mého mnohem více."

druhá světová válka (1939–1945) stalinismus válečné zločiny tyran Josif Vissarionovič Stalin masové vraždy zločiny komunismu vrazi Katyň

Autorovy knížky

Allen Paul