Katedrála moře

Katedrála moře https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385476/bmid_katedrala-more-KKV-385476.jpg 4 486 120

Děj úspěšného historického románu je zasazen do Barcelony 14. století. Arnau Estanyol, syn uprchlého nevolníka, který ve městě získal svobodu, prožívá ve vzkvétající Barceloně záviděníhodný společenský vzestup. Při pogromu zachrání děti Chasdaje Crescase, význačné židovské osobnosti tehdejšího Katalánska, a ten mu pomůže stát se zámožným finančníkem. Arnau získá i šlechtický titul, ale závist nepřátel na sebe nedá čekat a na scénu vstupuje inkvizice. To vše se odehrává na pozadí barvité mozaiky tehdejšího Katalánska, kde mají své místo prosperující měšťané, nevolníci, opovrhovaní Židé i muslimové potají vyznávající svou víru. A v neposlední řadě upřímně věřící křesťané ze všech společenských vrstev, kteří se pustí do stavby impozantního chrámu zasvěceného Panně Marii. Kniha Katedrála moře zaznamenala miliony prodaných výtisků a zaujala přední místa v žebříčcích prodejnosti po celém světě.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Argo

La catedral del mar , 2006

Patlalca
25.07.2015 5 z 5

Úžasná kniha četla jsem jí jedním dechem :-)

mirunda
29.06.2015 5 z 5

Přesto, že historické romány nejsou mým obvyklým žánrem, tato kniha mne upoutala a já jí přečetla takřka jedním dechem.

Elisa.Day
19.05.2015 3 z 5

Knížka si možná zaslouží o něco víc než tři hvězdičky, ale čtyři se mi dávat nechce - maximálně tři a půl... Po spoustě kladných hodnocení tady, jsem se na knížku fakt těšila a očekávání byla asi až moc velká, je to takový průměr, neurazí - nenadchne.
Svým způsobem je to trochu podobné jako Folletovy Pilíře země, a tak se neubráním srovnání - děj zasazený do středověku, síla církve, velké lásky, vzestupy i pády, stavba katedrály... Ale zatímco od Pilířů jsem se nemohla odtrhnout, u Katedrály jsem se za celou dobu nedokázala pořádně začíst. Některé popisy byly trochu zdlouhavé a hlavně mi to celé přišlo takové roztříštěné, neprolínalo se to nebo jen málo. V jednu chvíli se řešila jedna věc, jeden problém a vše ostatní šlo stranou, když se to vyřešilo, objevil se další problém, který se musel řešit a tak dále. Některé postavy šly úplně stranou a objevily se nové a tak pořád dokola. Když pominu fakt, že děj je celkem předvídatelný a vcelku mě nic moc nepřekvapilo, vadil mi i nedotažený konec, kdy se čtenář vůbec nedozví, co se stalo s některými celkem důležitými postavami. Autor jen naznačí, že prostě zmizely, ale to tedy snad čtenářům nemůže stačit...
Celkově tedy spíš zklamání než nadšení, ačkoliv přečtení určitě nelituju a pro milovníky historických románů, kteří nemají přehnaná očekávání to může být určitě dobrá volba. Kdo chce víc, ať si radši přečte toho Folletta.

tulakJack
17.04.2015 5 z 5

moc dobra kniha

tinkal
15.03.2015 4 z 5

Prijemne prekvapeni. Od knihy jsem moc necekala, ale po chvili me uplne pohltila a precetla jsem ji jednim dechem.

Zmitko.m
02.03.2015

Velice zajímavá kniha...líbila se mi...

terpin
09.02.2015 5 z 5

Nádhera... Prostě krásná knížka, četla jsem jedním dechem... Moc jsem ji prožívala. Tak až se mi doma smáli...

Darami87
22.01.2015 5 z 5

Nádherná kniha, přečetla jsem ji několikrát.

Lidmila_2008
11.01.2015 5 z 5

Informace, fakta, dobové reálie, a to vše spojeno do skvěle fungujícího příběhu. Třešničkou navíc je výborný překlad.

astroweb
04.12.2014 4 z 5

Velmi čtivý a zajímavý historický román. Jsem rád, že jsem ho četl, ale nevím, jestli si od autora ještě něco nezačnu číst.

Liiiii
14.11.2014 3 z 5

Bohužel mě kniha nechytla, tak jako jsem si myslela, že mě chytne, když jsem si jí kupovala. Pořád jsem nemohla v příběhu najít svou postavu, s kterou bych šla. Čtení mě, bohužel, úplně netěšilo. Několikrát jsem se přistihla, jak se těším na jinou, další knihu, až tuhle přečtu. Nelituji, jen vím, že už se k téhle knize nevrátím.

Solverino
12.11.2014 5 z 5

Naprosto super příběh! :)

tarasnica
29.08.2014 4 z 5

Super příběh, který mne bavil hlavně díky historickým faktům a zajímavým informacím. Hlavně člověk zjišťuje, co vlastně ti křesťani byli zač... Posledních 100 stran se ale hrozně táhlo a tak nějak se dalo očekávat, jak to všechno dopadne. I tak ale hezká kniha.

Endy17
06.06.2014 4 z 5

Dost poutavá a záživná knížka, kterou jsem přečetl jedním dechem. Pohnutky a myšlenky hlavních postav sice odpovídají spíš současnosti než středověku, ale možná právě proto jsou čtenáři bližší. Bohužel, závěr knihy je tak trochu červená knihovna a je hodně poplatný prvoplánové autorově snaze o happyend.

otula
10.05.2014 5 z 5

Nádherná kniha se strhujícím příběhem, vystavěným na skutečných historických základech.

InesRodriguez
06.04.2014 5 z 5

Strhující, úchvatné, dokonalé :) Tenhle příběh mě doopravdy "dostal", a to zdaleka ne jen díky tomu, že Barcelonu mám hodně ráda.

fina3210
25.03.2014 5 z 5

Perfektní kniha, skvěle napsaný příběh - knihu jsem přečetla skoro jedním dechem.

MartinaP
21.11.2013 5 z 5

Já jsem v této strohé a zároveň úchvatné katedrále letos byla, když jsem navštívila Barcelonu a vzpomínala jsem na tuto nádhernou knihu.

Henriette
14.11.2013 5 z 5

Kniha postihla vše, co je typické pro 14. století - stavba katedrály, právo první noci, Židé, inkvizice... Krásné a poutavé. Přestože rozjezd byl pomalejší, knížka měla složitý, ale krásný děj. Vyhovoaly mi prudké zvraty v životech hlavních hrdinů, kdy však negativní situace netrvaly vždy moc dlouho. Jsem ráda, že jsem knížku četla a určitě si to ještě někdy zopakuji.

Lydka
23.09.2013 5 z 5

Úžasná knižka, pútavá, napínavá, nepustila som ju z ruky celú dovolenku :)