Katedrála moře

Katedrála moře https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385476/bmid_katedrala-more-KKV-385476.jpg 4 486 120

Děj úspěšného historického románu je zasazen do Barcelony 14. století. Arnau Estanyol, syn uprchlého nevolníka, který ve městě získal svobodu, prožívá ve vzkvétající Barceloně záviděníhodný společenský vzestup. Při pogromu zachrání děti Chasdaje Crescase, význačné židovské osobnosti tehdejšího Katalánska, a ten mu pomůže stát se zámožným finančníkem. Arnau získá i šlechtický titul, ale závist nepřátel na sebe nedá čekat a na scénu vstupuje inkvizice. To vše se odehrává na pozadí barvité mozaiky tehdejšího Katalánska, kde mají své místo prosperující měšťané, nevolníci, opovrhovaní Židé i muslimové potají vyznávající svou víru. A v neposlední řadě upřímně věřící křesťané ze všech společenských vrstev, kteří se pustí do stavby impozantního chrámu zasvěceného Panně Marii. Kniha Katedrála moře zaznamenala miliony prodaných výtisků a zaujala přední místa v žebříčcích prodejnosti po celém světě.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Argo

La catedral del mar , 2006

Analady
24.09.2017 5 z 5

Příběh, který mě chytl za srdce. Člověk si při čtení uvědomil, jak cenná je svoboda a jak šťastní můžeme být, že žijeme svobodný život. Celkově se mi kniha moc líbila, jen konec knihy se mi nelíbil. Přišlo mi, jako by ho psal někdo jiný.

Bolomsson
22.09.2017 5 z 5

Jeden z nejlepších historických románů, co jsem měl dosud možnost přečíst. I přesto, že se jedná o poměrně obsáhlé dílo, tak jsem tuto knihu zhltnul za 4 dny jako malinu a doslova mě pohltila:-).
Středověk je moje srdcovka, stejně tak jako katalánské hlavní město Barcelona, takže jsem si tuhle knihu užíval opravdu plnými doušky a kochal se vším, co tato kniha nabízí (pozn. a že toho bylo opravdu hodně;-):-)).
Autor v této knize naprosto dokonale popisuje a přibližuje čtenářům čtivou formou mnohé útrapy tehdejší doby na půdě Španělska, přesněji Katalánska. Středověký mor, války o trůn, moc, nenávist k Židům, intriky a středověkou inkvizici...to všechno do této knihy tento španělský autor skvěle zakomponoval a vyšel z toho tento úžasný bestseller. Moc povedené! Mé hodnocení 95%.

Lindah
12.09.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je čtivá I presto, že popisuje poměrně detailně některé události.

Toffee
05.08.2017 5 z 5

Nádherná knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout a po dočtení jsem byla v pokušení začít znovu a s mapou Barcelony u ruky, nebo ještě lépe, odjet s knížkou do Barcelony a nechat se znovu unášet příběhem a atmosférou. Určitě jeden z nejlepších historických románů, jaké jsem četla.

Richisa
10.07.2017 4 z 5

Kniha byla velmi čtivě napsaná. Ve fiktivním příběhu jednoho člověka se dozvídáme o všech možných hrozbách, které strašily chudé i bohaté té doby.
Autor ukazuje, že vlastně bylo lhostejno, jestli byl člověk bohatý nebo chudý, ale vždy zůstal ve vleku hrstky mocných, která si mohla s jeho životem, majetkem i rodinou dělat, co chtěla.
Hvězdičku ubírám hlavně za těžko uvěřitelný konec inkvizičního procesu s hlavním hrdinou.
Moc se mi líbil autorův doslov. Zde zmiňuje historické události, které se opravdu staly a odděluje je od smyšleného.
Autorova znalost historických reálií a práv je obdivuhodná.

Kerberos
30.06.2017 5 z 5

Skvělý historický román čtený jedním dechem.

haki34
01.06.2017 3 z 5

Tak.. Docteno. Uprimne moc nevim, co si mam o knizce myslet. Pripada mi jako cervena knihovna zabalena do historickeho havu. Autorem je muz, pravnik, nevim, jestli knize neuskodil preklad, ale prijde mi psana az velmi strucne, sice nejake tema nadskrtne, ale pak dal nerozviji... Postavy utrpi ruzne rany osudu, ztraty, telesene i dusevne stradaji, ale v popise se to nejak neprojevi ( vsechny hlavni postavy zenskeho rodu opakovane znasilnene, ale bez nejakych hlubsich stop - zjevne norma, nebo ne ???... Rodice prichazejici o deti, deti o rodice, hladomor, bida, trapeni, smrt..vetsinou vse jen zkonstatovano jakoby mimochodem stylem "brambory dnes slevnili o 2 koruny" )
Francesca - postava ktera misto lasky poznala jedn odmitnuti a nasili, naznacen neradostny osud, pak najednou mizi ze sceny, aby se o 200 stran dale vynorila jako vysmata a vyrovnana spokojena "bordelmama"
Bernat Estanyol - nestatsny otec, ktery ve finale uplne hloupe umre
Joan - opet celkem nestastna postava, co s nim ?? Udelame nejlepe inkvizitora !!! A pak pohanen zasti, trapic se nad svymi skutky konci svuj zivot...
Arnau - kladny hrdina ? Na jednu stranu ze dobry chlap, na druhou, kdyz si vzpomenu jak jednal s manzelkou Marii, vykreslenou jako svetici...prochazelo mu to dost dlouho..
Celkove psano dost kostrbate, dej, zapletky a jejich reseni pritahovany za vlasy. Nejprve clovek pusobi jako nepostiihnutelny, pak staci jedno udani, je v rukou inkvizice, kde se zda ze konec je nevyhnutny, ale nakonec take ne...a sup tam opet cervenou knihovnu a happy end. Nerikam, misty me pribeh chytal za srdce, a chtela jsem vedet jak dopadne, ale uz vickrat ne ...
Jo a nejvic se mi libila posledni kapitola - doslov autora. Tam vzdal hold Katedrale i strucne popsal dejiny Spanelska, zvlaste Katalanska z 16. stoleti , a tato kapitola tedy vydala za celou knihu. Za ni bych i pul hvezdy navic pridala ;)

bubo bubo
11.05.2017 3 z 5

Ke konci mi to prislo uz zdlouhave a nepravdepodobne, ale slo to cist, postradam ale myslenkove pochody postav. 50%

Boby17
02.05.2017 5 z 5

Výborně napsaná knížka o Barceloně a Katalánsku ve 14. století. I přes její obsáhlost jsem v ní nenarazil na hluchá místa. Přečetl jsem ji jedním dechem a plně ji doporučuji všem zájemcům o historické příběhy.
Kniha má i dosah do české historie, ale s nelichotivým obsahem. V kapitole 32 je v souvislosti s útokem davu na židovské gheto v Barceloně, které bylo bráněno vojáky krále, konstatováno: "V Německu dokonce císař Karel IV. slíbil milost každému, kdo zabije alespoň jednoho Žida nebo se zúčastní ničení ghetta."

Freedomova
26.02.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, těšila jsem se na každou chvíli, kdy jsem se k ní mohla vrátit a rychle mne vtáhla zpět do napínavé atmosféry. Dramatický životní příběh hlavních postav je velice nenásilně doplněn historickými událostmi, vzájemně se nijak nepřebíjejí, ale naopak se čtenář jakoby mimoděk dozvídá mnoho zajímavých věcí a přitom ho to neodvádí od hlavního děje.

Aichah
23.02.2017 4 z 5

Dobře napsané, moc příjemné čtení.

Vlašule
18.01.2017 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Čtivě napsané, děj ubíhal plynule a rychle, v mém vydání nebyly nezáživné a příliš popisné pasáže :)

zuzana4291
28.07.2016 3 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná, dobře se čte, ale přeci jen jsou občas dost dlouhé nezáživné pasáže. Jelikož neumím přeskakovat, tak jsem ji opravdu celou přečetla. Pokud jsi ji čtenář vezme musí počítat s delší dobou čtení.

jukanek
31.05.2016 5 z 5

Kniha se mi moc libila, byla moc zajimava a dobre se cetla.

orinka3
28.04.2016 3 z 5

Kniha má některé až učebnicové stránky, vysvětlování jde příliš dopodrobna, což je na úkor děje. Postavy mi k srdci nepřirostly, španělská teatrálnost a patos není nic, co by mi bylo sympatické. Takže sice na jedné straně obdivuji košatost románu, na straně druhé v něm postrádám lidskost, pokoru a člověčenství v tom nejzákladnějším slova smyslu. Falcones je zcela jistě formát, ale já si rozumím spíš s Vondruškou, jak vidím. Jeho epopeje jsou taky tlustospisy, ale jaksi lidštější s pochopením pro slabosti.

RyxiraAmyGinger
07.04.2016 4 z 5

Epochální freska, ale celkově mi to všechno přišlo malinko nepravděpodobné. Nicméně čtivé, líbilo se.

PajaF
16.02.2016

Velice poutavé a zajímavé čtení Hodně se mi to líbilo.

Viky007
22.01.2016 5 z 5

Úžasné! Úžasné! Úžasné! Díky tomuto spisovateli jsem začala číst historické romány. Hrozně dobře se to četlo, hlavně díky tématům. Třeba taková inkvizice, to bylo skvěle popsané. Nebo mor. Už se těším na Bosou královnu :-).

Ajrad1981
13.01.2016 5 z 5

Nevolnictví, mor, války, pravý středověk. A taky nezdolné úsilí člověka žít, žít podle svých zásad a přesvědčení, vůle dosáhnout svého cíle. A také samozřejmě intriky a podlost bohatých, ale to asi nepatří jen do středověku ;-) Skvělá kniha, jsem moc ráda, že jsem ji díky Čtenářské výzvě 2015 objevila

achilles
18.08.2015 5 z 5

Velice dobře napsaný román. Trochu v něm vidím Pilíře země, trochu Hrabě Monte Christa. Prostě středověk jak má být a navíc ve Španělsku,což bylo pro mě trochu nové. Obdivuji autora, jakým způsobem psal román, závidím mu, to musela být nádherná odměna.