Chladný den pro vraždu

Chladný den pro vraždu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405076/bmid_chladny-den-pro-vrazdu-1jB-405076.jpg 4 302 114

Kate Shugaková série

SEVERSKÁ KRIMI Z OPRAVDOVÉHO SEVERU… Kate Shugaková se po odchodu z kanceláře návladního v Anchorage vrací do rodného kraje na odlehlém severu Aljašky, aniž by tušila, že vzápětí dostane příležitost prokázat své detektivní schopnosti. Když se ztratí jeden z rangerů, místní si s tím nedělají velkou hlavu. Zřejmě už leží někde pod vrstvami sněhu, a ten jeho tělo vydá až s jarním táním. Jenže pak beze stopy zmizí i Katein bývalý kolega, který se rangera vydal hledat, a to Kate nemůže nechat jen tak… Stopy vedou k aleutské komunitě, v níž Kate vyrostla, a tak dobře ví, že zdejší lidé mezi lží a loajalitou a také mezi spravedlivou odplatou a chladnokrevnou vraždou často nevidí velký rozdíl.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mystery Press

A Cold Day for Murder , 1992

Vesmich
05.10.2022 3 z 5

Když jsem si stále opakovala, že je to třicet let starý text, tak mi to v četbě dost pomáhalo.

raty
05.10.2022 4 z 5

Prostředí Aljašky mám ráda ve všech žánrech, které čtu.
Jak mi tedy mohla uniknout spisovatelka, která žije přímo "u zdroje" v Anchorage?
Trochu to trvalo od vydání originálu, než vyšel první díl série u nás, takže některé inforace asi už ztratily na aktuálnosti, přesto jsem si čtení užila. Skvělý popis života, problémů původních obyvatel i usedlíků, různorodost názorů na rezervaci a do toho dva muži, kteří zmizeli. Případ pro Kate, která si mě získala a pro její zajímavé pomocníky. Docela by mě zajímalo srovnání se situací v dnešní době.

Kyri
09.09.2022 4 z 5

Čtyři hvězdy dávám za popis prostředí. Moc toho o Aljašce nevím a tohle mi přišlo jako velmi zajímavé. Nicméně detektivka to moc není. Hlavní hrdinka se tam potuluje, se všemi spala, spí, nebo by s ní chtěli spát, má tam pár přibuzných, kteří jsou dost divní a asociální. Pak jí to najednou dojde. No, na jednu stranu je jasné, kdo to byl, na druhou stranu tam tak nějak chybělo to vyšetřování :).

Pavlnka
10.05.2022 3 z 5

Takové nedomrlé a zmatené. Prý dobrá série, tak se možná vrátím po čase a zkusím další díl. Jediné, co mě zatím zaujalo, bylo nezvyklé prostředí.

janastok
10.04.2022 3 z 5

Zdlouhavý příběh, ve kterém se toho moc neděje, trochu vylepšuje atraktivní prostředí Aljašky, popis krajiny a zajímavosti ze života původních obyvatel.

Chesterton
07.03.2022 3 z 5

Vrátila jsem se proti proudu času a neměla jsem to dělat. Aljaška skvělá, ale jinak bych až tak o moc nepřišla. Místy mi přišel kostrbatý překlad nebo to byla moje nepozornost? Příběh z něhož mi bylo smutno, ale pravdou je, že z šedi krimi se trochu vymyká jak přebal slibuje :o)
3/3

marara
19.02.2022 3 z 5

Z tohoto moc nadšená nejsem. U knížek mi nijak nevadí, když děj neletí kupředu, když je dobře vylíčena atmosféra nebo motivace hrdinů, spíš to mám ráda. Ale tady to bylo dost pomalé čtení, do kterého jsem se trochu nutila. Na druhou stranu jsem se ráda dozvěděla něco o životě na Aljašce, i když život aljašských indiánů a Aleutů je vylíčen zcela bezútěšně.

rumova_kulicka
14.02.2022 3 z 5

První díl je teda slabší průměr. V podstatě se celou dobu nic neděje a na konci přijde prozření a známe vraha, ale neotřelé prostředí Aljašky a výrazně lepší hodnocení dalších dílů mě nalákalo k pokračování v sérii.
I když v česku knihy vyšly teprve nedávno, nezapomeňme, že originály byly napsány už před 30 lety!

Maciiik
20.01.2022 3 z 5

Líbilo se mi prostředí Aljašky, ale jinak mě kniha moc neoslovila. Příjemná oddechovka, ale asi mi nijak zvlášť v paměti neutkví.

katerina5544
26.12.2021 odpad!

Tak to byla takova nuda,ze v pulce odkladam. Kate je nesympaticka prapodivna wonder woman. Knihu jsem cetla na doporuceni, skoda, tesila jsem se na neco originalniho.

Nuttelka
01.12.2021 3 z 5

První díl této série mě jaksi moc neoslovil, takový průměr a nevím, zda se hned pustit do dalšího dílu, či si dát něco jiného na spravení chutě...
Hodně se zde popisuje krajina, místní život a samotný případ mi přišel jen takové doplnění, že se tam něco stalo. Rozuzlení také nic překvapivého. No uvidím, asi časem tomu dám další šanci...
Ale musím přiznat, že při hláškách, které Kate občas měla, jsem se opravdu pobavila :-)

Kerberos
26.11.2021 3 z 5

Nová série začíná nějak rozvláčně ,zatím víc rezervace a přírody než děje. Doufám, že další díly budou lepší.

moudivlacek
11.11.2021 3 z 5

Zajímavé prostředí, skvělé vylíčení zimy na Aljašce, a přesto pro mne detektivka nic moc. Asi jsem čekala trochu víc. Sice to trochu konec vylepšil, ale i tak jsem zklamaná.
Trochu mi to připomíná sérii o amiších od spisovatelky Linda Castillo. Také zajímavé neotřelé prostředí i lidi.
No každopádně hlavní hrdinka Kate je velice svérázná osůbka a Jack Morgan rovněž. Ti dva jsou jak dva protilehlé póly. I tak se přitahují a spolu se jim daří jít po stopách vraha. Sice jsem zrovna tohoto netipovala, ale byla jsem blízko.
I tak dávám autorce šanci a podívám se po dalším díle.

kap66
08.11.2021 4 z 5

Sama nad sebou kroutím hlavou. Opravdu NEsním o Vánocích bílých a „Kateřina na ledě, Vánoce na blátě“ je až na ten led moje nejoblíbenější pranostika. Ale jak vidím „Aljaška“, získám zasněný výraz a čtu a čtu, jako kdybych neznala nic lepšího než rampouch u nosu a drkotající zuby (Velká samota, Dcera sněhu, Židovský policejní klub,…). A Dana Stabenow povýšila v téhle detektivce Aljašku na hlavní hrdinku, na kterou nemá ani Kate, ani Obluda, byť jsou to obě holky sympaťačky a chytrolínky (a Obluda je možná i větší citlivka). Hvězdičkuji opatrněji, ale klady tu vidím a věřím, že vydrží i v dalších dílech: logický případ s dobrými postavami, trocha historie a složité současnosti, působící vzhledem k autorčině původu věrohodně – a Aljaška. (A taky úsměvný autorčin doslov – on i celá knížka jsou důkazem toho, že mráz humor nespálí.)

dlabikk
13.10.2021 4 z 5

Celkem slibný začátek krimi série z Aljašky. Sice jednohubka na dva dny, ale osobně strašně ráda poznávám prostředí různých etnik, ať už jsou to indiáni, Amiši, Eskymáci, Aleuti atd. Děj byl napínavý ale zároveň nijak drsný, což zastoupilo prostředí v němž se odehrává. Vypadá to na další oblíbenou sérii s hlavní hrdinkou Kate :o)

milary
11.10.2021 4 z 5

Severská krimi z opravdového severu? Aljaška? Sem s ní! (Jak se valem v paneláku ochlazuje, chci číst něco z oblasti, kde je lidem větší zima než mně!)

Edgar - hmm, tak to mě asi neodrazuje, že první kniha ze série o Kate Shugakové zatím :) nedosáhla na červený čtvereček. Taky Connellymu dost věřím, takže pokud zrovna on měl Stabenow za "originální hlas v šedi současné krimi", nijak nepátrám, jak hustá ona šeď v roce 1992 byla. (A Connelly to navíc četl v originále, tudíž ho nijak nerušily nesrovnalosti související s překladem :)).
A? To mi přišlo obzvlášť sympatické - autorka se narodila v místě, o kterém píše. Je to znát.

Bravurně vylíčené prostředí, divoká příroda, historie osídlení, pnutí mezi komunitami komplikované voláním po (problematickém) rádoby ekologickém rozvoji panenské oblasti na jedné straně a tvrdošíjným a nesmiřitelným lpěním na zachování tradičního způsobu života a jeho utkvělým vymáháním na generaci mladších na straně druhé. Vměšování vlády, finanční "vyrovnání" za zcizená území zakrývající potenciální možnost vytěžování bohatství rezervace. A - jako všude, osobní zájmy; od pytlačení a distribuce načerno pálené kořalky až po ty daleko sofistikovanější...

Nestrojené dialogy s dávkou humoru, živě vykreslené osoby (a psi :)), osobitá hlavní hrdinka. Zajímavé a smysl dávající vyšetřování, zcela odpovídající netypickému prostředí, ve kterém se odehrává. Skvěle vymyšlené situace (bagr, například :)). Rozřešení, vycházející přirozeně ze všeho uvedeného.

Mně se to líbilo moc. Těším se na další díly a klidně tohle bezmála dvacet let staré retro doporučuju k vyzkoušení.

iveta3689
10.10.2021

Knížka je útlounká, ale děj je tam minimální. Je přeplněna popisy míst do nejmenších detailů a charakteristik osob, které se ani neobjeví, natož aby měly nějaký vliv. V polovině to vzdávám, je to nudné, bez nápadu.

pollyanna
14.09.2021 1 z 5

Kniha mi připadala zmatená, resp. jsem byla zmatená při čtení já... V postavách jsem se nemohla zorientovat, což je u takové poměrně útlé knížky dost velké minus. Děj chudý, pátrání zvláštní, závěrečná heuréka nenadchla.

adela2230
12.07.2021 4 z 5

Dobrá oddechovka, nevyžaduje velké soustředění. Děj plyne dost svižně a než se člověk rozkouká je skoro konec knihy.

Pepina19
11.07.2021 3 z 5

Slušná atmosféra ze které opravdu cítíte chlad. Dobrá oddechovka.