Černé zlato

Černé zlato https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460693/bmid_cerne-zlato-S2Z-460693.jpg 4 124 35

Kate Shugaková série

Ropná pole na severu Aljašky patří k nejdrsnějším místům na planetě a práce na nich, třebaže dobře placená, není ani snadná, ani příjemná. Tma, zima, sníh a k tomu civilizace tisíc kilometrů daleko. Není divu, že krédo těžařů zní: Po pořádné dřině pořádná zábava. Před alkoholem a hazardem vedení obvykle přivírá oči, ale nad sérií podezřelých předávkování už Royal Petroleum Company rukou mávnout nemůže. Nejde totiž jen o zdraví zaměstnanců, ale především o bezpečnost celého regionu. Společnost najme soukromou vyšetřovatelku Kate Shugakovou, aby v utajení zjistila, kdo a jakým způsobem zásobuje těžaře kokainem. A to se dealerovi pochopitelně líbit nebude. Obzvlášť když Kate přijde na to, že drogy nejsou ani zdaleka to nejlukrativnější zboží, které pašuje. Nejnávykovější látkou ze všech jsou totiž peníze a i ten, kdo jich má dost, chce vždycky víc…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Mystery Press

A Cold-Blooded Business , 1994

mikika
10.05.2021 5 z 5

skvělé a exotické prostředí, které jsem si musela najít na internetu, protože jsem si ho nedokázala představit - opravdu existuje. báječné hlášky, atmosféra na základně připomínající mejdan v seriálu MASH. až na ten kokain, samozřejmě.

Šánka
01.05.2021 4 z 5

Jako vždy pohodový detektivní příběh, u kterého si toho napětí sice přiliš neužijeme, snad až v tom závěru, ale na tom tato série nestojí. Nejzajímavější jsou popisy prostředí, ve kterém se děj odvíjí, místní zvyky a ta studená krása daleké, drsné Aljašky. A v neposlední řadě sympatická postava Kate, žádné drastické popisy, naopak občas vtipné momenty, jednoduchá zápletka a nesmím zapomenout na všemi oblíbenou hvězdu této série Obludu :-).
Prostě fajn čtení s představou, že si užijeme ještě mnoha dalších dílů!

astra3
18.04.2021 5 z 5

Napínavé i poučné. Tato série se mi líbí. Už vyhlížím další díl. Kate má snad 9 životů a spoustu štěstí.

cedos
09.04.2021 5 z 5

Velmi povedený díl, skvělá část série o Kate. Brilantně popsané prostředí, dobrá zápletka, tenhle typ čtení mě baví.

soukroma
03.04.2021 5 z 5

Skvělý popis života a práce na ropné základně téměř 1000 km od Anchorage a 2000 km jižně od severního pólu. A ta zápletka je velmi uvěřitelná. Líbilo se mi to mnohem víc než první díl série (ostatní si šetřím - však vycházejí tak pomalu a s takovým zpožděním...).

zuzana2599
02.04.2021 4 z 5

Všechno, co jsem chtěla napsat já, napsala moje knižní kámoška alžbeta 4340. Přesně tak to vnímám i já. Černé zlato bylo dobré čtení, i když z této série asi nejslabší. Přesto se mi detektivka líbila, co postrádalo vyšetřování, to doplnilo kouzlo Kate Shugakové a její psí Obludy, krása Aljašky, exotika ropných polí.
Samozřejmě, budu číst dál, Kate už nelze odolat !

alzbeta4340
01.04.2021 4 z 5

Ropná pole jsou pro našince dost exotické prostředí a detektivka tam se odehrávající opravdu lákavá. A byl to skutečně slušný, i když ne vynikající čtenářský zážitek. Dana Stabenow se totiž snaží čtenářům zprostředkovat místní prostředí tak podrobně a se znalostí věci, až trochu zapomněla na samotné vyšetřování. Kate nejprve není jasné nic, pak zase všechno a čtenář se toho moc nedozví. I přes to stojí Černé zlato za přečtení.

lectora13
29.03.2021 5 z 5

Skvělé jako vždy. Svérázní obyvatelé Aljašky, drsné podnebí, věrná psí průvodkyně Obluda a Kate Shugaková, která to opět nebude mít vůbec jednoduché ...

kolacky
26.03.2021 5 z 5

Pořád skvělá Kate, s Obludou, Jackem a vyřezávanou vydrou...

Hany.Honey
26.03.2021 1 z 5

Tohle rozhodně není žádná detektivka. Příběh je tak unylý a nudný, až hrůza. Rozjede se na posledních 20 (!) stránkách, což je teda tristní! Autorka absolutně nezajímavě popisuje, jak vypadá stanice na těžbu ropy na Aljašce, bez dalšího. K tomu přidá desítku osob, které vlastně ani nijak blíž čtenáři nepředstaví. Z toho se dalo tolik vytěžit. Je to atraktivní místo, zajímavá práce, ale z knížky se nic dalšího nedozvíte. A hlavní hrdinka Kate? Taky nic zajímavýho. Je vám totiž jedno, jestli to vyřeší, bude žít, nebo zemře. Svoje "metody" stejně nijak nerozvede, takže je vlastě s podivem, jak odhalila to pašování drog na těžební stanici. Jako celkově nedoporučuju, protože je to ztráta času. :-(

nero 13
21.03.2021 5 z 5

Další případ Kate Shugakové nás zavede mezi těžaře ropy kde pátrá po distributorech drog. Drogy se nám už rozšířily nejspíš od pólu k pólu, tipnul bych si že i když Antarktida nemá stálé obyvatele, narozdíl od Arktické Aljašky, tak se drogy dostali už i tam.
Líbilo se mi vyprávění jak Eskymáci v zimě lovily tuleně, kostěnou škrabkou s ptačími pařáty poškrábali led vedle díry v ledu a tuleni jelikož jsou zvědavá zvířata se přišly podívat co se děje a bum měli smůlu.
Tentokrát musím nakladateli vytknout dvě velké chyby v jednom odstavci na straně 31. Kate se určitě nedívala na Anchorange z výšky deseti tisíc kilometrů, to by byla na cestě na Měsíc a ne na ropné naleziště, a také v případě Denali se zaměnila hora se stejnomenným národním parkem, zde v knize se mluví o šesti tisících oslnivých kilometrech parku Denali, ale ten má rozlohu více než čtyřikrát větší, zato hora Denali je opravdu šestitisícovka, ale v metrech, takže i tady se nejspíše zaměnili metry za kilometry.

Pípasek
17.03.2021 5 z 5

Super příroda, drsné podmínky a samozřejmě drogy, alkohol. A právě drogy způsobují velké problémy, ale jak se vůbec k naftařům dostaly? Napínavé, čtivé.

Ulala
12.03.2021 5 z 5

Aljaška - ropná stanice a s ní spojen zmar přírody, ale i obživa a ropa jako prostředek k přežití. Na druhé straně boj domorodců s tíživou situaci a snaha o zachování té Aljašky, která ukrývá "poklady" minulosti a svou drsnou krásu. Autorka v tomto díle ukázala nejen život na plošině, ale i město s jeho drsnými stránkami. Mohu říct, že tato série mně nepřestane bavit a tento díl jsem přečetla na jeden, no na dva zátahy. Smekám klobouk před popisy nejen přírody. Je to však detektivka a i když tady není vrah je napínavá, dobře se čte a souhlasím se vším co o ní napsal trudoš.

Dela111
27.02.2021 3 z 5

Moc mě to mrzí, ale tento díl mě nebavil. Děj odehrávající se na ropných polích není pro mne a detektivní zápletka kolem pašování drog a dalších věcí také ne.
Navíc mi tentokrát nechyběla jen Obluda, ale i krásy Aljašky. Děj je zaměřený především na lidi žijící v odlehlém koutě Aljašky prací pro ropnou společnost.
Tři hvězdičky dávám za několik vtipných situací a za povedený závěr. Mám moc ráda tuto sérii a doufám, že tento díl byl výjimka a další budou opět vynikající.

trudoš
16.02.2021 5 z 5

Co se asi stane, když pár tisíc chlapů zavřete na vzdálenou ropnou stanici? Létat v opilosti vrtulníkem či tahat grizzlyho za ocas se může zdát jako hloupý nápad, sotva ale nuda dosáhne určitého bodu, nic nemůže těžařům zabránit ukrátit si dlouhou chvíli. Jakmile však do toho vlezou drogy, jde humor stranou. Mrtví zaměstnanci nejsou dobrou vizitkou žádné společnosti, obzvláště když vás od nepředstavitelné přírodní katastrofy dělí jen pár špatných kroků. Kate Shugaková se tak opět pouští do práce v utajení, tentokrát se ovšem podezřelí nepočítají v jednotkách, nýbrž ve stovkách. Na místě, kde je i přes přísné zákazy povoleno všechno, se může stát prakticky cokoliv. Stačí mít odhodlání, vidinu bohatství a dostatečně křivý charakter…
Ani čtvrtým románem neslevila Dana Stabenow nic ze svých kvalit a na relativně malém prostoru znovu rozehrává napínavou detektivku, které dokáže rozesmát absurdními situacemi, stejně jako strhnout podmanivou atmosférou Aljašské přírody. Jednoduše skvělé čtení.