Dívka na zabití

Dívka na zabití https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5038/divka-na-zabiti-5038.jpg 4 40 8

Kate Branniganová série

Věděla toho příliš mnoho.. ale co když nebyla sama.. ? Hrdinka série detektivek Val McDermidové Kate Branniganová má soukromou detektivní kancelář v Manchesteru. Populární rockový zpěvák Jett ji požádá, aby vypátrala jeho dlouholetou přítelkyni a textařku Jettových písní Moiru, která záhadně zmizela. Kate však netuší, že nalezení Moiry je předehrou k vraždě. Ukáže se, že kontroverzní Moiry se chtělo zbavit hned několik lidí. Napínavý děj se odehrává v atraktivním prostředí šoubyznysu i v pochybných čtvrtích severoanglických měst.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , BB art

Dead Beat , 1992

PitoR
27.11.2023 2 z 5

Súkromné očko Kate Branniganová – 1. diel!
„Každý má právo si vybrat káru, na které dojede do pekla.“

Škótska spisovateľka Val McDermidová (1955) má na svojom konte už veľa titulov. U nás nevyšlo nič, takže som si pomohol za riekou Moravou, u našich západných susedov. Na zoznámenie s jej tvorbou som si vybral 1. príbeh zo šesťdielnej detektívnej série Kate Branniganová...

Kate je súkromné očko v anglickom Manchestri. Spolu s kolegom Billom Mortensenom sa zameriavajú na počítačové podvody a zabezpečovacie systémy. S vraždou mala doteraz skúsenosť iba v knihách Agathy Christie, ale všetko je raz po prvýkrát. Cez priateľa sa dostane k násilnej smrti ženy z hudobnej branže. Škoda, že autorka, veľká obdivovateľka spomenutej Agathy Christie, čo v knihe pripomína s pravidelnou kadenciou, si z jej umenia osvojila dosť málo, pretože nasúkať na konci všetkých „vinníkov“ do jednej miestnosti ešte nerobí detektívku vydarenou. Dvakrát škoda, nakoľko štýl Val McDermidovej mi naozaj sadol. Nechýba mu humor, ľahko sa číta. Aj hlavná hrdinka, drsňačka Kate, je vcelku veľmi sympatická osoba, ale z môjho pohľadu tomu chýbajú „gule“ – Raymond Chandler sa tu iba spomenie...

Napriek výhradám dám sérii Kate Branniganová šancu aj v ďalšom pokračovaní. A ešte jedna pozitívna správa pre mňa; Dashiel Hammett – klasik americkej detektívky a zakladateľ zv. drsnej školy, ďalší obľúbenec Kate, ktorý jej pomáha v jej neľahkej profesii. Tak na tohto pána sa chcem v budúcnosti tiež pozrieť.

moudivlacek
14.07.2019 3 z 5

Není to vůbec špatná detektivka, ale asi jsem zmlsaná sérií o psychologovi Tonym. Každopádně zde je Kate soukromá vyšetřovatelka, která důkladně skládá střípky pravdy, k tomu ji občas pomáhají i neobvyklí přátelé. Každopádně jsou tu občas dost vtipné hlášky a situace, které vše oživí. Kdo se těší na nějaké velké drama, bude asi zklamán, komu stačí pomalé odhalování pravdy a poklidný průběh, tomu se kniha bude líbit.
Každopádně já chci dát této série další šanci, uvidíme, třeba další díly budou víc dynamičtější.

trudoš
08.07.2019 3 z 5

Romány s Kate Branniganovou vznikaly v letech 1992-1998 a šlo o druhou autorčinu sérii, se kterou se jí podařilo zaznamenat úspěch. Ovšem její toliko příznačné psychologické thrillery, podbarvené notnou dávkou deprese, měly přijít až o několik let později. Proto možná pro mnohé fanoušky bude překvapením, nakolik je tahle série jiná. Zároveň ale splňuje na jedničku vše, co by si člověk mohl přát od úsměvné ženské detektivky.
V čem Dívka na zabití exceluje, jsou divoké devadesátky, ve kterých se odehrává. Diskety, šusťáky, diskotéky… kdo si rád zavzpomíná, určitě se bude královsky bavit už jen těmi nostalgickými kulisami. S dějem a postavami je to maličko horší. V první řadě je zápletka trochu roztahaná - ke zločinu dochází až v polovině vyprávění, přičemž vlastní průběh nijak nevybočuje z řady. Sama Kate je pak typickým prototypem drsandy, co mává pěstmi a hýří cynismem a tomu nahrávají i ostatní charaktery. Takže takový standard, který neurazil, ale ani nenadchl. Uvidíme co další díl.

kap66
02.09.2018 2 z 5

Původně jsem chtěla přirovnat tuto sérii ke knížkám Sue Grafton - hlavní postava je soukromá vyšetřovatelka - zde Kate (Hrabalův strýc Pepin by ji nazval inteligentní krasavicí), která vraždy nevyšetřuje, ale ty si ji samy nějak najdou. Potud podobnost.
Když Kate řekla: "Mám s vraždou zkušenosti pouze z knih Agathy Christie" a tuto spisovatelku, nejlepší z nejlepších, zmínila víckrát, zalitovala jsem, že si z ní autorka neodnesla víc než závěrečné nahnání podezřelých do jedné místnosti, kde to Kate všem objasnila. Je to totiž jedna z nejnudnějších detektivek, jaké jsem četla. Na vině je špatné budování napětí a dlouhé pasáže, kdy se opravdu nic neděje, pouze Kate jí, poslouchá hudbu v autě či se miluje s přítelem, nebo prostě nedělá nic. Četla jsem ji v elektronické podobě, ale ruka mě svrběla, jak jsem chtěla vzít černý fix a škrtat celé věty a odstavce. Jediná věc mě bavila - Katino občasné glosování situací a lidí je docela vtipné. Ale celkový dojem - neobratně napsaná knížka.

babicka_amalka
07.02.2017 3 z 5

Val McDermidová určitě nebude patřit k mým nejoblíbenějším autorkám - na rozdíl od jiných čtenářů se pro její knihy ani po několika pokusech nedokážu patřičně nadchnout;

konicekbily
18.12.2016 3 z 5

Únavný monolog hlavní vyšetřovatelky/hrdinky - soukromého očka - průměrného detektivního příběhu.

IvanaB
25.05.2016 3 z 5

Trošku zklamání po ostatních knihách, ale číst se to dalo :-)

Jančislava
22.04.2013 2 z 5

Do téhle jsem se nemohla vůbec začíst a to jsem jich pár četla :-(

Val McDermid
skotská, 1955
2002  86%Zpěv Sirény
2004  85%Vzdálená ozvěna
2002  82%Popraviště
2003  90%Drát v srdci
2009  76%Temné struny

Kniha Dívka na zabití je v