Prométheus v plamenech

Prométheus v plamenech https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71157/bmid_prometheus-v-plamenech-gFR-71157.jpg 4 253 35

Katastrofy série

Román o havárii gigantické atomové elektrárny v severní Kalifornii. Elektrárna má být dána co nejdříve do provozu, protože energetická síť v USA je přetížena a včasné zahájení provozu je také důkazem úspěšného plnění vládního programu. Stavitelé a ředitel elektrárny marně upozorňují na nedokonale vyzkoušený provoz. Osobní a politické zájmy se střetávají s pocitem zodpovědnosti, protože zapojení reaktorů může vést k atomovému výbuchu. K zahájení provozu se sejdou reportéži i vládní činitelé a jsou svědky dramatu jednotlivců i celé stavby, boje lidí, kteří se marně snaží zabránit neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Svoboda

The Prometheus Crisis , 1975

kalache
30.09.2016 5 z 5

...po přečtení jsem začal šetřit elektrickou energií...

MaxQ
09.05.2016 5 z 5

Jako někteří zde, i já jsem se ke knize vrátil po x letech. Trošku z obavami, ovšem zbytečnými. Kdysi dávno u mě tahle kniha probudila zvědavost a obdiv k jaderné energetice, dokonce jsem v knize ještě našel podtržené pasáže vysvětlující poločas rozpadu a jak se štěpí plutonium 238. Každopádně tahle kniha má všechno, co má mít - dostatek napětí, lukrativní destinaci a osobní rovinu, ale tak akorát, žádné citové vydírání.

Salinka
23.10.2014 4 z 5

Tak tuto knihu jsem začala číst letos na dovolené u moře, což vzhledem k tématu knihy nebylo úplně oddechové čtení a upřímně říkám, že začátkem knihy jsem se docela těžko prokousávala. Od prvních stránek jsem listovala dál a byla zvědavá, kdy "se to konečně začne dít". Pravdou ale je, že bez první poloviny knihy by druhá polovina neměla takovou...hloubku, řekněme. Kniha se mi nakonec opravdu velmi líbila, i když jsem se do ní docela dost stránek nemohla začíst. Vše bylo perfektně a do detailu vylíčeno, člověk to úplně viděl. Od autorů jsem před několika lety četla Výbuch, sice už si ho přesně nepamatuji, ale každopádně vím dobře, že se mi kniha četla perfektně a určitě se chystám i na další knihy autorů.

PAVEL z BRNA
02.09.2014 5 z 5

Prométeus byla pro mě třetí kniha od téhle dvojice a doslova mě nadchla a nejen jako oddechovka, ale člověk si uvědomil, že být proti jaderným elektrárnám je snadné, ale kdo je i ochoten nést důsledky nepoužívání těchto elektráren v podobě snížení životní úrovně na celé generace. Hlavní hrdina to komentuje tak, že lepší je žít v jeskyních, než žít s rizikem havárie, která se jednoho dne stane skutečností. V téhle napínavé knize je však i místo pro vtip jako je tento: Zítra by klidně mohl nastat konec světa, ale lidé budou mít strach, zda za měsíc dostanou výplatu. Tuhle knihu určitě nebudu číst jen jednou.

evickakyticka
09.08.2014 4 z 5

Ač téma ne příliš oddechové, pro mě kniha taková byla. U této dvojice autorů se vždy vypnu a odreaguji se. Je dobré vědět, jaké svinstvo jsou atomové elektrárny a jak to dopadá, když se něco pokazí. Nedozírné následky jsme mohli pozorovat již v době výbuchu Fukušimi a nebylo to moc vzdálené od toho, co byla tato kniha napsána, v roce 1975.

Jarin212
13.05.2014 5 z 5

Scortia a Robinson okázale tříští (štěpí?) příběh do několika vypravěčských rovin, neostýchají se použít i nestandardního syžetu v podobě časových inverzí. Zdánlivá úvodní nepřehlednost díla skvěle koresponduje se složitostí principů fungování jaderné elektrárny. Neuběhne však ani několik kapitol, a čtenář právě oné "fragmentovitosti" a důrazu na detail zcela podlehne. Ač je finále nasnadě, forma vyprávění i provázanost konfliktů utvářejí z Prométhea v plamenech strhující dílo. Politické, mediální a ekonomické odkazy lze považovat za velmi přesné.

michael4483
26.04.2014 5 z 5

Tandem Scortia-Robinson funguje dokonale, či už u Ponorky, Skleneného pekla alebo práve Prométhea v plameňoch. Katastrofický motív ešte nebol nikdy natoľko apolitický, nadčasový, dômyselný a do (aj technických) detailov premyslený. Bravúrne charaktery, skvelá ťaživá atmosféra, inteligentná premisa. Nemám čo vytknúť. Jedna z mojich najobľúbenejších kníh. 100%

Kul  Haj
23.08.2013 5 z 5

Knihu jsem pradávno četl.Byl jsem nadšen.Knihu jsem půjčil a ona se nějak opomenula vrátit.Přišel Černobyl,nedávno Fukušima a já knihu nemám.To poslední vydání si budu muset nějak pořídit.Doufám,že do třetice v tomto případě neplatí.

rose
18.07.2013 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla kdysi dávno a přečetla jsem ji jedním dechem. Tak jsem se k ní zkusila po letech vrátit se zvědavostí, jak na mě zapůsobí po delší době. Musím říct, že mě strhla úplně stejně jako kdysi. Tahle problematika je pořád aktuální, možná ještě víc než tehdy, a autoři umějí napsat příběh, který vám nedá vydechnout.

fialka voňavá
10.06.2013 4 z 5

(SPOILER) V sev. Kalifornii se dokončuje gigantická stavba - největší atom. elektrárna na světě. Ředitel elektr. se snaží prodloužit termín jejího spuštění. Dílo má být předáno veřejnosti ve stanovený termín. Dochází k nejhoršímu : elektrárna selhává. Sledujeme drama jednotlivců i celé stavby. Připomnělo mi to Černobyl. Četla se dobře,ale když si člověk uvědomí, co by nastalo, kdyby to byla skutečnost, tak na něj padá hrůza.

lucifrid
19.04.2013 5 z 5

Prometheus jsem cetla jako pubertak. Bylo to neco dokonaleho. Bohuzel jsem na knihu nejak zapomnela a posledni roky ji dost dlouho shanela. Problem byl, ze jsem neznala nazev. Nakonec se podarilo a po znovu precteni musim rici, ze nadseni stale trva. Takove ve stylu Haileyho bych rekla. Toho miluju. Jinak ale jsem kdysi cetla neco hodne podobneho, ale za boha si nemuzu vzpomenout, jak se to jmenovalo. Jaderna elektrarna, taky nehoda, akorat konec byl trochu jiny, ten uplny zaver (dosah), tam nebyl, abych nespoilerovala. Ma nekdo tuseni?

patron
16.04.2013 5 z 5

Dávno před Černobylem napsat takto přesný popis "nehody" na jaderné elektrárně dokazuje mistrovství se kterým tato autorská dvojice tvořila. Odhad událostí i scénařů co kdo kompetentní udělá a jakou cenu za to zaplatí je až neuvěřitelně přesný. Klobouk dolů.

Bránolog
06.02.2012 4 z 5

Osvědčené schéma obou pánů, zasazené do odlišného prostředí. Chamtivost mocných vs. naivní idealismus jakoby čestných ekologů. Hezky napsané, leč poněkud schématické.

Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

Že autoři Skleněného pekla napsali ještě další čtyři knihy jsem se dozvěděla od kolegy asi před čtyřmi lety (SP jsem četla před třinácti :o)) a hned mi také Prométhea půjčil. Opět přehlídka lidské chamtivosti, arogance a hlouposti. Na druhé straně jejich oběti - nejdojemnější byla stařenka s holubem v ruce, následně umírající na ozáření. Pánové autoři si zaslouží metál.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Nedostatečně vyzkoušená jaderná elektrárna musí být spuštěna k určitému datu. Žádné protesty odborníků, kteří nechtějí riskovat, nepomohou. Něco ale neklapne a nastane doslova řetězová reakce, která se už nedá zastavit. Zajímavé je, že kniha byla napsána před výbuchem v Černobylu.