Katalánec

Katalánec https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328295/mid_katalanec-1MC-328295.jpg 4 292 65

Román nás zavede na španělský venkov, do Galicie. Na vinici své rodiny se vrací z toulek po světě Josep, druhorozený syn... S překvapením zjistí, že jeho starší bratr Donat chce rodinné vinice prodat. Protože má za sebou pár let práce na nejlepších francouzských vinicích, rozhodne se, že se zadluží a od bratra rodnou hroudu koupí... Sledujeme jímavý příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře.... celý text

pydla
18.02.2024 4 z 5

Hezký příběh o těžkých životech, tvrdé práci a splnění si svého snu. Josep je cílevědomý muž, těžce pracující, jdoucí si za splněním svého snu, přitom však myslící na své přátelé a blízké. Těžko říct, kde bere tolik síly a energie k tolika práce, ale kniha je fajn napsaná, poučná ( pěstování vína v 19 stol. ), hezky se čte a děj se rychle line. Nejde sice o knihu dramatickou, akční či napínavou, jako spíše o životní příběh, ale přesto doporučuji přečíst. Noah Gordon psát umí.

Zuknihomol
10.04.2022 4 z 5

Kniha je určitě zajímavá, jen ji chybí dějové napětí. Většina knihy je o práci na rodinné vinici, touze udělat vlastní víno a strachu z dopadení. Chvílema jsem se nudila, ale postupem času je kniha zajímavější a nakonec je mi líto, že jsem ji dočetla, takže přestože nedosahuje kvalit Ranhojiče je to povedená kniha pro všechny milovníky stylu psaní Gordona.

madem
29.10.2021 3 z 5

Pro mě slabší kniha autora. Hrdina má přání, bojuje o jeho splnění a stále to není ono. Jeho boj o štěstí je velmi, velmi těžký.

Arwen777
20.08.2021 5 z 5

Jak už tu mnozí čtenáři podotkli, tato kniha nedosahuje kvalit Šaman a Ranhojiče, především co se rozsahu, dramatičnosti a zvratů týče. Přesto je velice poutavá a to hlavně proto, že Noah Gordon je skvělý vypravěč. A dokáže napsat nihu o obyčejném životě katalánskeho vinaře tak bravurně, že jsem se nenudila ani chvíli. Historické události jsou tentokrát více na pozadí, i když život hlavního hrdiny samozřejmě ovlivní. Ale základem příběhu je těžká cesta obyčejného člověka, který chce něčeho dosáhnout a je ochotný dřít a žít z mála, ale došel až k vysněným cílům. Je to kniha a poctivé práci, snech a hledání štěstí, o spokojenosti s tím, co člověk dělá, a síle zkoušet nové věci a jít dál, i když se vše nepovede. Nejvíce mě zaujalo sepjetí s půdou, které Josep cítil, a spokojenost s "malým" životem v zapadlé vesničce. Zajímavé také byly zvyky předávané po generace a nejistý osud synů, kteří nebyli prvorození.
Celkově moc pěkný román, který dokáže zapůsobit na vaše smysly a na vaši spokojenost se životem.
Doporučuji

RADIN
20.07.2021 4 z 5

Všetci sù mŕtvy,len Josep prežil,ale inak kniha veľmi dobre napísaná.

GaleW
06.05.2021 5 z 5

Jedna z mála knížek, kterou jsem si s chutí přečetla podruhé a opět mě bavila stejně jako prve. Velmi lehce se necháte při jejím čtení zanést na prosluněné španělské vinice, za kterými stojí spousta práce, úsilí, ale odměna na konci té trnité cesty je opravdu sladká

faldam
24.04.2021 5 z 5

Velice čtivý příběh skvělého vypravěče. Příběh prostých lidí pracně hledajících obživu a štěstí a jejich láska a pouto k domovině. Doporučuji, já ji přečetl jedním dechem

Jessica007
18.04.2021 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Hlavní hrdina jde i přes nepřízeň osudu za svým snem, překonává překážky, nevzdává se. I když je to příběh a ne populárně naučná kniha, pro mě je taková motivační, možná i lepší než nějaká populárně naučná. A zda se hlavnímu hrdinovi podaří, o co se snaží? Přečtěte si...

Kanylka
16.04.2021 5 z 5

Knihy Noaha Gordona jsou prostě skvělé, neporovnávejte, čtěte. "Katalánec" je plný životních mouder, dřiny, lásky k rodné hroudě, pokory. A pokora, ta se už dnes moc nenosí, že?

Leona333
27.01.2021 5 z 5

Mám zásadu, že ke knihám od Noaha Gordona, vždy přistupuji bez jakéhokoliv nadsazeného očekávání... a vždy si jeho knihy čtu s odstupem času, nikdy ne hned dvě, nebo tři za sebou. Pak se mohu do knihy - děje lépe začíst a vcítit do hlavních postav. Každá kniha a postavy, které jsou autorem vsazeny do jakéhokoliv místa a historického období mně tím pádem velice baví.
Kniha vypraví nejen o víně, vinařství ve Španělsku, ale také o lidském přátelství, zradě a i o úkladném spiknutí... Nemohla jsem jinak, než po přečtení dát nejvyšší hodnocení.

Martina1725
30.10.2020 3 z 5

Po předchozích knihách jako Ranhojič a Šaman jsem čekala, že mě to víc vtáhne. Trochu nuda, ale nakonec jsem to dočetla.

heliholt
09.10.2020 5 z 5

Krásná knížka, velmi lehce, až obyčejně napsaný příběh, s neznámými reáliemi a právě proto silný. Moc se mi líbil

Anasa
28.09.2020 4 z 5

Tak čtyři a půl. Události, na které Josep vzpomíná byly dramatické, přitom byly vylíčené z odstupu, nechaly mne naprosto v klidu. Teprve práce na vinicích, těžký život Katalánců na venkové, to mne chytilo, tady jsem už "šla" s Josepem. Asi tu byla v souladu denodenní těžká dřina s tempem vypravování.

Alizon
09.09.2020 4 z 5

Neni to dejove bohaty "velky roman" jako Saman nebo Ranhojic, ale i do pomerne komorniho pribehu dokazal autor vlozit jiskru a srdce. At uz je neprizen osudu jakakoliv - jeho hrdina si jdou za svym snem a ctenar ho vidi lopotit se na poli a ma chut jit si otevrit lahev vina (ja to udelala:) Prijemne, nikterak narocne cteni.

Maud164
07.09.2020 5 z 5

Čtivá kniha. Vinařství, historie, rodinný příběh zasazený do konkrétních míst. "Konkrétní" prožitek, poctivé detaily jako starosti s protékajícím sudem. Tohle mám moc ráda.

Fidoo
17.07.2020 5 z 5

Mám nesmírně ráda příběhy obyčejných lidí, zvlášť, když se za nimi skrývá píle a touha něčeho dosáhnout, nevzdát se svého snu. Další příběh z pera Noaha Gordona vás provede životem mladého Katalánce, který z celého srdce toužil dělat dobré víno, práci, jejíž výsledek by stál za to. Moc krásný a dojemní příběh.

davas
01.07.2020 5 z 5

Osud člověka se vším, co život přináší i bere, o dřině, lásce a hlavně o víně... Moc pěkný a čtivý příběh, který stojí za to si ho přečíst.

pajaroh
21.06.2020 3 z 5

Knihy od N. Gordona se čtou dobře, popisují lidské osudy ze zajímavých míst, styl psaní je jasný a nenáročný, prostě příjemné čtení, na které se brzy zapomene.
Katalánec není výjimkou, pěkné popisy vinice, těžké práce a spojení s rodnou půdou se střídá s jednoduchou, odhadnutelnou zápletkou a je to fajn čtení na letní upršenou neděli se sklenkou vína (nikoliv vinného octa ze Santa Eulálie) - hlava si odpočine, nefilozofuje a nehledá v textu a příběhu skrytosti a záludnosti, protože tam nejsou.

Mantikocka
15.02.2020 5 z 5

Kniha o víně a těžkém životě.

Adapa
23.11.2019 5 z 5

Noah Gordon se opět předvedl jako perfektní vypravěč. Z příběhu o ničem dokázal udělat Příběh s velkým "P". Knižka o obyčejném člověku, co měl svůj sen o víně a dovedl přes problémy za ním jít.
Jak už tady někdo poznamenal, nedosahuje to kvalit Ranhojiče nebo Šamana, ale i tak je to román na plný počet hvězd.
Rozhodně doporučuji přečíst a nejlépe u toho vypít aspoň jednu sklenku bílého vína...

19. století Španělsko vinaři Katalánsko

Noah Gordon