Kat a blázen

Kat a blázen https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50521/kat-a-blazen-Lws-50521.jpg 5 69 14

Kat a blázen je divadelní hra autorů Jana Wericha a Jiřího Voskovce s hudbou Jaroslava Ježka, uvedená v Osvobozeném divadle v roce 1934. Hra získala podtitul satirická fantazie o deseti obrazech. Ve své předmluvě k této hře napsali Werich a Voskovec, že by radši psali pro své divadlo "divoké fantazie, bláznivé frašky a absurdní pohádky". Proč? Jelikož správné divadlo má diváky odvést na míle daleko od šedé skutečnosti do časoprostoru nereálného, absolutně vymyšleného a nesmyslného. Jenže jelikož se psal rok 1934 a skutečnost kolem nich nebyla šedá a obyčejná, ale stala se "strašlivou konkurentkou tohoto ideálního divadla", rozhodli se nezůstat k ní chladnými, ale naopak na ni reagovat. Od poetismu přešla tvorba Osvobozeného divadla k satirické, ostře společensky zaměřené tvorbě, která měla reagovat na to, co se právě děje: Adolf Hitler v Německu uchvátil moc a začal se zbavovat svých odpůrců těmi nejkrutějšími cestami. Nezaměstnanost rostla a hospodářská krize byla v plném květu.... celý text

PavelDostál
04.06.2023

Kniha má provokativní příběh přesto ale plný vášně a emocí. Hlavní postavy, Kat a Blázen, se dají popsat jako protiklady, které představují lidskou psychiku a touhu po svobodě. Poetický příběh nabízí intenzivní atmosféru a poutavý zážitek. Dotýká se temných a kontroverzních témat a vyvolává otázky o lidské podstatě a vztazích.

jprst
18.04.2022 5 z 5

Tohle objektivně hodnotit nedokážu. Začnu o hodnocení uvažovat a takřka okamžitě se mi vybaví oba autoři, tedy především pan Werich, a výsledek je jasný a ani jiný podle mne být nemůže.

a304
10.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Werich je pokaždé skvělý, působí jako křesadlo, je jiskrný a srší nápady. Dokáže zapálit pomyslný oheň , v tom nejlepším smyslu a osvětlit temné kouty lidské duše. Moc se mi líbí. Kdykoliv ho čtu, jakoby tu byl a připadá mi pravděpodobné, že dokáže být na mnoha místech současně.
Doporučuji od autora snad cokoliv, zatím se těším na to, co ještě neznám.

1amu
12.05.2020 4 z 5

Protože jedno z mých hobby je i Osvobozené divadlo (dále OD), sbírám archiválie, zvukové a filmové záznamy a zejména knihy, které mi pomohly dokumentovat pro sebe šířeji tuto významnou divadelní scénu prvorepublikového kulturního života ČSR. Rád bych se s lidmi stejných, či podobných zájmů o něco ze své sbírky podělil.
Tato hra byla napsána původně V+W pod názvem Král a blázen a měla být o českém králi Václavu IV. a jeho dvorním šaškovi. Politická situace republiky se celosvětovou krizí přiostřovala a "kluci", na které se do OD především chodilo, si uvědomili realitu. Předělali děj a posunuli hru do Mexika a také do současnosti.
Již při natáčení filmu Peníze nebo život přislíbili V+W možnost hrát v některé divadelní hře OD mladičké Ljubě Hermanové. To se realizovalo na podzim roku 1934, kdy jednu z větších rolí Ljuba H. získala (bylo jí teprve 21 let). Jako jediná z ženských představitelek si zazpívala s komiky na předscéně, a to píseň Šaty dělají člověka ! Živelná koketérie a svůdnost herečky nedělala v zaběhaném souboru dobře.
Skandály pravičáků při této politické satiře způsobily stáhnutí Kata a blázna po pouhých 114 reprízách. A s Ljubou byla urychleně ukončena smlouva.
Hra je přitom výborně napsána . Jiří Voskovec hraje kata Gaspara Radúza, který má vykonat ortel soudu na Melicharovi Mahulenovi . Ten byl odsouzen k hrdelnímu trestu kvůli výkřiku "fuj", když zrovna okolo něj projížděl slovutný císař. Ale ouha ! Mahuleno si pouze ulevil, když uklouzl na psím hovínku.
Jeho štěstím je, že kat se zoufale ve věznici na ostrově Sv.Pankráce nudí, guillotina je zrezivělá a kat s odsouzeným zažívají 25 let zábavy v jinak šedivém prostředí, a to o samotě.
Dialogy V+W vyvolávaly u publika ovace. Nosná myšlenka hry a naopak vztek a nenávist u jeho druhé části . Jednotlivá představení stupňovala skandály až byla hra stažena. Přesto svou kvalitou patří k těm nejlepším v OD.

Post scriptum: jeden z mých oblíbených si dal jméno určité nosné postavy hry.

Kuža007
07.12.2019 5 z 5

Opět vynikající komedie a skvělá politická satira.

LDz8.B
23.11.2019 4 z 5

Tato hra se mě docela bavila. Nejvíce se mi líbilo vyobrazení smyšleného Mexika. Některé ty myšlenky měly opravdu hloubku. Myslím, že W+V tuto dobu velice vystihli. Některé hlášky byly opravdu povedené.

Gweny
28.08.2019 5 z 5

Nelze jinak než jen obdivovat a souhlasit s tvorbou a myšlenkami těchto pánů, které jsou stále aktuální!

Dvorik
27.01.2019 3 z 5

"No vidíte, ale co je to za hrdiny, když ve skutečnosti neumřeli? Proto si myslím, že by bylo přímo v jejich zájmu, aby umřeli dodatečně za naši věc se zpětnou platností.“

Tato vtipná narážka sedí i na dnešní dobu. Někdo umře a dá se mu medaile za hrdinství = Populismus. Kdo neumře, nedostane nic a hrdinou není. Běžná věc.

Peťulka8
09.03.2017 4 z 5

Skvělá kniha, která se mi výborně četla. W+V jsou prostě jedničky :-)

Damato
17.09.2016 5 z 5

Tak mě potkal další poklad rodinné knihovny, ovšem tentokrát naši střežili, jestli ho v pořádku vrátím, takže majetkem mým není. Co k tomuto dílu dodat? Všechna díla V+W jsou nadčasová a všechna se dají kdykoli aktuálně citovat:
"Pohádky vyčichly, zapadnul i král a svět dospěl dál.Kdepak jsou ty časy, kdy se národ smál, krize se nebál. Jak se všechno mění,jak ten čas letí,Žijem ve znamení kulturních století.Dnes už lid nepozná,koho se má bát a komu se smát "

Safira55
05.04.2016 5 z 5

Ze začátku nic moc, ovšem pak se to rozjelo :)

Xamedeus
29.04.2012 5 z 5

V+W to se snad nedá ani hodnotit. Prostě klasika pan Werich je mým vzorem, člověka který se usmíval když mu všichni ubližovali.

WEIL
16.08.2011 3 z 5

Reakce dua W+V na Hitlera, když se dostal v Německu k moci.

knedlik
15.12.2010 5 z 5

"A tak z kata a blázna vznikla hodnost svérázná, vylíhnul se nový tvor - blázen diktátor!"

Nádherná hra, měli jsme tu čest ji hrát (školní divadlo) a drzost ji zprznit :-)

Autoři knihy

Jan Werich