Kaštánek

Kaštánek https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408840/bmid_kastanek-Snj-408840.png 4 1942 589

Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů. Případu se ujímá mladá a ambiciózní vyšetřovatelka Naia Thulinová. Za parťáka dostane vyhořelého kolegu Marka Hesse, kterého právě vyhodili z hlavního sídla Europolu v Haagu a poslali zpět do Kodaně. Brzy přijdou na to, že kaštanový panáček na sobě nese stopu po zmizelé dívce, o které se všichni domnívají, že byla před rokem zavražděna: jedná se o dceru Rosy Hartungové, ministryně sociálních věcí. Případ je dávno objasněný a pachatel se k vraždě přiznal. Krátce nato je ale nalezena další oběť a s ní i další kaštanová figurka se stopou po mrtvé dívce. Thulinová s Hessem pátrají po souvislostech mezi případem dcery ministryně, zavražděnými ženami a vrahem, kterému se daří šířit strach po celé zemi. Hrají o čas. Obávají se, že se pachatel vydal na vražednou misi, která pro něho ještě zdaleka neskončila.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kastanjemanden , 2018

svha
20.11.2021 5 z 5

Kniha se četla moc dobře. Mám malé dítě a pořád něco potřebuje. Krátké kapitoly mi umožnili zůstat stále v ději,který stále běžel bez dechu kupředu. Výborná kniha a teď ještě seriál .

Uan
19.11.2021 5 z 5

Tak za mě je toto bomba. Příběh má spád, žádná zbytečná slova či sáhodlouhé popisy. Kdyby šlo dát 6 hvězd, tak je bez váhání udělím. Nemohla jsem se utrhnout. Doufám, že to nebude poslední kniha tohoto autora.

Mona-Lisa
19.11.2021 5 z 5

Tak toto byla detektivka podle mého gusta. Svižná, k věci a pohánějící mě dopředu díky krátkým kapitolám.
Jeden z hlavních vyšetřovatelů extrémně sympatický s takovou tou zdravou urputností, která se ale nevymyká logice, takže mu člověk neustále držel palce - "ať už ho proboha všichni poslouchají a dají na něho."!
Jsou tu zločiny, vrah kterému jsme v patách a související případ zmizelé holčičky z nedávné minulosti.
Krásně se to postupně šmodrchá, aby se to ukázkově rozpletlo v tvojí přítomnosti s indiciemi, které jsou dávkované v průběhu knihy.
Ale i tak jsem na pachatele vůbec nedošla.
Jo a bála jsem se, moc! Ke konci je to taková jízda, že nejde odlepit oči od stránek. Největší strach stejně zažívám tady u takových kousků, než u věcí s nadpřirozenou tématikou, ač horory všech typů miluju. Protože největší temnotu si vytváří člověk sám a předává ji dál a vyrábí další zrůdy. Staré dobré lidské pokolení, na něho se můžeme spolehnout, že se nikdy nepoučí.
Ač hodnotím vysoko nemůžu si odpustit nesouhlas s přirovnáním k tvorbě Larssona na zadní straně obálky . Ten je pro mě o ždibek víc ve kvalitě. Má víc temnoty a wow momentů.

Zoe111
17.11.2021 4 z 5

Četla jsem knihu na podzim na chatě a večer jsem chodila kontrolovat, jestli je opravdu zamčeno. Když musel manžel jednou zůstat ve městě i přes noc, zamkla jsem se i v ložnici :-) Napínavý thriller plný násilí se mi četl dobře a nechtělo se mi ho odložit. Na druhou stranu mi připadal trochu kostrbatý překlad, ale to může být jen můj dojem, když jsem se ztrácela v časování.

putpuda
10.11.2021 5 z 5

Mě se to tedy líbilo hodně a dobře se mi to i četlo. Akorát to bylo docela brutální a večer jsem se bála ;)
Určitě zkouknu i 6 -ti dílnou sérii na Netflixu, protože mají poměrně dost dobré krimi série podle knih, které jsem četla a líbily se mi.
A samozřejmě i další knihu autora ( který se také podílí na několika scénářích krimi seriálů)

felia
08.11.2021 3 z 5

Je zvláštní, že někdo považuje thriller za detektivku jenom proto, že v něm vystupují detektivové. Tento thriller byl tak správně drsný, že se určitě líbí ženám, které málo čtou. Srovnal bych jej s dílky pana Bryndzy nebo té dvojice Lars Kepler. Nicméně jde o knihu dostatečně napínavou

Kopta
07.11.2021 4 z 5

Moje určitá čtenářská kocovina pokračuje. Kaštan funguje jako další nordci noir záležitost, která vlastně potěšení i svou délkou, ale neomámí svou genialitou a extra plynulou čteností. Nevím jestli to teda byla záležitost autora nebo překladatele, ale mnohdy jsme se setkali s divnou kombinací časů v rámci gramatiky i nějaké stylistických záležitosti. Pro mě je to zvláštní s tím, že jsem knihu četl v Benátkách, Římě a na mnoha místech v Česku za dobu mých cest. Ale to bylo docela dlouho. Proto se na to dívá trochu těžce.

i.stefany
04.11.2021 4 z 5

K severským thrillerům přistupuji s vědomím, že to není lehká četba. Všechny se vyznačují brutalitou a násilím a nejinak tomu bylo i zde. A přitom kniha nese tak něžný název - Kaštánek. Každopádně vyšetřování mě baví v každém příběhu, jen těch morbidností by nemuselo být tolik.

Trudi806
03.11.2021 1 z 5

No, tak nás zase někdo jednou šokoval promyšleným násilím a zvrácenostmi... gratuluju.

Anette99
02.11.2021 5 z 5

Hodně povedené. Propojení minulosti s přítomností, vrah, co si myslí, že je geniální a neomylný, dvojice vyšetřovatelů, kteří si ze začátku nesedí a každý z nich má nějaké svoje problémy. Líbilo se mi, jak spolu nakonec souvisely dva případy, na první pohled nemající nic společného, kromě jednoho otisku. Nedávno jsem se dozvěděla o seriálu, a právě to byl impuls napřed si přečíst knížku, kterou jsem měla v knihovně už nějakou dobu. V blízké době zkouknu i ten seriál. :)

Bella09
30.10.2021 5 z 5

Knihu Kaštánek jsem měla doma už dlouho, ale zůstala zapomenutá v horní poličce knihovny. Až když jsem si všimla zvýšeného zájmu o knihu, tak jsem si na ní vzpomněla. Tak tohle je konečně thriller! Kniha byla napínavá a v jednu chvíli jsem se i bála.

pohoda58
28.10.2021 4 z 5

Ráda čtu tento žánr, pro mne napínavá, čtivá kniha, doporučuji.

Estarossa
24.10.2021 5 z 5

Začátek knihy byl velmi povedený, mrazivý, překvapivý. Poté jsem se nemohl nějakou dobu začíst. Druhá půlka knihy, ale nahodí to správné tempo. Velmi kvalitně vymyšlený příběh a i postavy byly zajímavé. Postava Kaštánka byla skvěle děsivá, za mě doporučuji.

milanříský
24.10.2021 4 z 5

Nebýt toho, že Kaštánka převedl na obrazovky Netflix, možná bych jej ani neotevřel, neboť schématičnost severských krimi už mi poslední roky lezla krkem. Každopádně spojení hrůzostrašné figurky a naivní dětské říkanky se jménem scénáristy parádního Zločinu Sørena Sveistrupa byla nakonec dostatečně lákavou kombinací.

Nenechte se plést, těch klišé je tam dost. Od úvodu, který se klasicky odehrává roky před hlavní zápletkou, přes nesourodou dvojici, z nichž jeden zažívá spíš kariérní sestup než vzestup a má za sebou rodinnou tragédii a druhý rodinné trable až ke zločinu, jehož naplánování hraničí s genialitou. Bohužel, ani tady není padouch neomylný, což tradičně dokazuje plejáda naprosto nelogických kroků v závěru a fakt, že už od začátku tušíme, kdo zabíjí. Jen trvá, než jeho identita vypluje na povrch.

Pokud se oprostíte od očekávaného, Kaštánek je v jádru slušný thriller, na kterém je znát autorova scenáristická praxe. Strohé dialogy, promyšlené popisy i pečlivě dávkování napětí, to vše funguje jako klasický page-turner, navíc s upozorněním na problematiku zneužívání dětí. Sociální přesah zde symbolizuje především ministryně Rosa Hartungová, které rok před první „kaštánkovo“ vraždou zmizí dcera. Dějové linie se samozřejmě protnou v moment, kdy figurka zanechaná na místě činu na sobě nese otisk prstu údajně zavražděné dcery. Schéma různých podezřelých, poodhalování minulosti i tenze mezi vyšetřovateli je sice severskou klasikou, byť jednou za čas příjemnou.

perpe2a
24.10.2021 4 z 5

Dobrý thriller, i když občas se linka táhne, ale i tak hezké severské čtení.

cadic
18.10.2021 1 z 5

nedočteno. asi bych neměl dávat komentář na knihu, kterou jsem nedočetl, ale nijak mi to nedá. dostal jsem se asi do 3/4 a fakt mě nebaví kapitoly na 4 strany, neustále přeskakování v ději, docela mě to unavovalo a nakonec jsem neměl ani chuť pokračovat.

Standa24
12.10.2021 5 z 5

Na knihu jsem narazil díky seriálu na Netflixu, i když jsem jí nakonec přečetl dříve než dokoukal seriál. Jak tomu většinou bývá, kniha byla o trochu lepší než seriál, ale oboje se mi velmi líbilo. Je to velmi temný až brutální thriller, který je napínavý od začátku až do konce. Jsem zvědavý, jestli se dočkáme pokračování, jak naznačuje konec knihy.

karol.cadex
11.10.2021 3 z 5

Detektivka dobrá. Příběh originální. Ale ty postavy? Víc arogantní roboty bez špetky lidského projevu a emocí už asi autor vytvořit nemohl. Dlouho se mi nestalo, abych si neudělala vztah opravdu k nikomu. Manžel kontinuálně s mým čtením sledoval seriál na Netflixu, byl z toho nadšenej, kdežto já z knihy spíš rozpačitá. Ale bylo hezký, že jsme si o tom mohli popovídat, jelikož se seriál údajně knihy dost drží.
Furt přemýšlím, co k tomu napsat víc. A ono nic. Nenadchne, neurazí.

georginaa
09.10.2021 4 z 5

Od severských detektivek můžeme předvídat, že jsou sice dost vleklé, ale za to zajímavé. Do poslední chvíle, se nedá určit pachatel a nechává čtenáře na vážkách. Je to strhující thriller, který sahá svým tajemstvím do dětství a v dospělosti se nedokáže smířit s minulostí.

Karolina90
04.10.2021 3 z 5

Knihu jsem dlouho odkládala, protože jsem se obávala, že to bude jen další bestseller, který vás navnadí, a pak přijde zklamání… Velké zklamání se nekonalo, jen takové průměrné (některé detaily v případu nedotažené, některé části byly naopak zdlouhavé), ale přišlo mi to jako krimi pro začátečníky? Asi už jsem přečetla moc detektivek:)