Kaštánek

Kaštánek https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408840/bmid_kastanek-Snj-408840.png 4 1942 589

Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů. Případu se ujímá mladá a ambiciózní vyšetřovatelka Naia Thulinová. Za parťáka dostane vyhořelého kolegu Marka Hesse, kterého právě vyhodili z hlavního sídla Europolu v Haagu a poslali zpět do Kodaně. Brzy přijdou na to, že kaštanový panáček na sobě nese stopu po zmizelé dívce, o které se všichni domnívají, že byla před rokem zavražděna: jedná se o dceru Rosy Hartungové, ministryně sociálních věcí. Případ je dávno objasněný a pachatel se k vraždě přiznal. Krátce nato je ale nalezena další oběť a s ní i další kaštanová figurka se stopou po mrtvé dívce. Thulinová s Hessem pátrají po souvislostech mezi případem dcery ministryně, zavražděnými ženami a vrahem, kterému se daří šířit strach po celé zemi. Hrají o čas. Obávají se, že se pachatel vydal na vražednou misi, která pro něho ještě zdaleka neskončila.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kastanjemanden , 2018

rejka79
23.10.2022 3 z 5

Tak prekombinovane...a jak vsechny okolnosti hraly vrahovi do not,hmmmm, to tedy bylo krapet neuvěřitelné. Ale joooo, čtivé ano, ale asi bych to úplně nedoporučila jako vrchol tvorby.

monishek
09.10.2022 5 z 5

Musim se připojit k pozitivním recenzim. Pribeh jsem si uzila. Bylo to ctive a napínavé. Nemela jsem problem se zacist. Urcite doporucuji precist. Ve volne chvili mrknu i na serial.

vybusna
09.10.2022 5 z 5

Neviem, či ma niekedy tak, zaujala detektívka, ako táto. Hltala som ju a do rána som ju prečítala.

Veronika_mad
04.10.2022 5 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál, takže pro mě nebyl vrah překvapením. Ale knížka je skvělá. Nepřišla jsem na žádné velké rozdíly mezi seriálem a knihou.

Ali88
19.09.2022 5 z 5

Ha! Další knížka, kde snad člověk na padoucha nemůže přijít… :)
Výborné čtení jen s těmi všemi Ø, æ a celkově místními názvy jsem měla trochu problém :D takže jsem si to četla po svém :)))
Ale určitě to stojí za přečtení!!!

Doubravka1975
04.09.2022 5 z 5

Kaštánku, kaštánku, jen pojď dál.
Máš -li nějaké kaštánky pro mě,
rád bych si je vzal.

Skvělý a napínavý a dost drsný severský thriller.
Thulinova ze začátku dost nesympatická, pak už to bylo lepší, Hess v pohodě od začátku:):)
Kaštany mám ráda, ale ty postavičky jsem nikdy moc nemusela a teď ještě víc ....
Doporučuji

Evule *
21.08.2022 5 z 5

Skvělé, za mě velmi napínavé a čtivé. Pachatele jsem absolutně neodhalila, takže rozluštění překvapující. Vřele doporučuji k přečtení. Škoda, že není více knih od tohoto autora. Já rozhodně přidávám mezi mé oblíbené.

knihomolka_eli
14.08.2022 5 z 5

Brutálne zavraždená žena a na mieste činu sa nájde gaštanový panáčik, na ktorom je odtlačok prsta už rok nezvestného dievčaťa, ktoré podľa vtedajšieho vyšetrovania bolo zavraždené, páchateľ sa priznal a bol odsúdený.

Naia vyšetruje tento prípad a netuší, akým smerom sa vydať. Vie len, že ho chce vyriešiť, čím skôr, aby mohla začať svoju vytúženú kariéru na inom oddelení. Jej partnerom pri vyšetrovaní má byť Hess, ktorý je v Kodani len dočasne.

K prvej obeti rýchlo pribudne druhá, znovu je pri nej gaštanový panáčik a znovu má na sebe odtlačok prsta nezvestnej dievčiny. Nadriadení ale nemajú záujem otvárať starý prípad, pretože sa jednalo o dcéru ministerky sociálnych vecí, ktorá sa práve vrátila späť k svojej funkcii.

Kto je za brutálnymi vraždami žien? Čo tieto ženy spája? Súvisia tieto vraždy s rok starým prípadom? Aký je motív vraha?

Tieto otázky mi šli hlavou celý čas, až kým neprišlo k rozuzleniu. Knižke dávam veľké plus, pretože vraha som neuhádla ani náhodou a ani by som týmto smerom netipovala.

Od začiatku (ktorý nebol veľmi ,,pekný") som ju nevedela pustiť z rúk, napínavá bola až do konca. Tiež sa mi páčili krátke kapitoly, ktoré rýchlo ubiehali.
Autor v knihe rieši veľmi citlivú tému domáceho násilia na deťoch a je až neuveriteľné a veľmi smutné, čoho všetkého sa dospelí ľudia dokážu na deťoch dopustiť. Niektoré pasáže sú naozaj čitateľné len pre silnejšie povahy.

Čo sa týka vyšetrovateľov, Naia a Hess mi boli veľmi sympatickí, super sa dopĺňali a obom to myslelo. Určite by ma nesklamali ani ďalšie knihy s touto dvojicou. Autor by rozhodne mal v písaní tohto žánru pokračovať, pretože píše naozaj dobre.

libuse6749
12.08.2022

Na postavičky z kaštanů se už nikdy nebudu koukat tak jako dříve. Severské krimi se v tomto případě nezapře. Přestup z Kavárny v Kodani ️na předměstí Kodaně, kde se stala první vražda bylo pro mě tvrdé procitnutí z hygge pohody předchozí knížky. Pokud však máte rádi drsné, studené, místy až brutální příběhy, jste u Kaštánka na správné adrese. Kniha má krátké kapitoly, které udávají rychlý spád a vy se bojíte, že každou chvilkou dojde k další vraždě, která bude ještě horší než ta předchozí.

Špekyn
14.07.2022 5 z 5

Působivý, napínavý, strhující detektivní thriller. Krátké kapitoly se dobře četly. Ze začátku se střídá mnoho postav, což je trochu nepřehledné, aby se v tom člověk vyznal. Ale později vše začne dávat smysl. Hessovo počínání ohledně bytu by se dalo vynechat, ale chápu, že chtěl autor více vykreslit tuto hlavní postavu. Celkově jsou oba hlavní vyšetřovatelé takoví nemastní neslaní a pracují každý zvlášť a ne spolu. Rozuzlení není až tak šokující, od určité časti jsem věděla, kdo je vrah, i když překvapí. Konečné vysvětlení je už takové strohé a má dost trhlin (např. o Kristine, pomáhání Hessovi).

Míša02
03.07.2022 5 z 5

Tuhle knížku jsem měla doma asi dva roky a v jejich průběhu ji začala číst asi 5x. Nikdy jsem se nedostala dál než na stranu 50. Obecně severské detektivky moc nemusím. Vždycky mě iritují ta jména a zvláštní styl psaní. Tentokrát jsem to ale překonala a knížka mě úplně pohltila. Ten příběh je neskutečný. Nemohla jsem přestat číst a chtěla vědět, co bude dál. A kdo je pachatel? Pár tipů jsem měla, ale tohle by mě vážně nenapadlo. Nakonec se z toho stala jedna z nejlepších knih, ktere jsem kdy četla. Rozhodně doporučuji. A jsem zvědavá na seriál.

Lenka.Vílka
01.07.2022 5 z 5

Někdo zavraždí dost brutálně ženu a na místě činu je nalezena kaštanová figurka.
Náhoda?
Ne všichni si to myslí. Hlavně když se najde další oběť přes spojení důkazu od první oběti a na místě činu opět kaštanová figurka.
Náhoda?
Hlavně když je na obou figurkách otisk prstu, který by tam být neměl...

Kaštánek je klasická severská literatura s pomalým rozjezdem, komplikovanými propojeními a šokujícím zjištěním na konci, kdo za tím vším stojí, a proč se všechno děje.

Takže nám Sveinstrup naservíruje lehce divnou vyšetřovatelku, nesdílného vyšetřovatele nováčka, který je tam vlastně za trest, ale po chvíli se začne prát za případ jako blázen. Je to právě on, který vetří a je intuitivní mnohem víc než jeho nová kolegyně, tak trochu studený čumák, která chce mít tenhle případ za sebou rychle a bez komplikací, protože má zálusk na jinou práci. Tenhle již jednou autorem použitý vzorec mi vůbec nevadí, protože to prostě funguje. A není potom třeba karta alkoholu a jiných závislostí nebo vniknutí jakési z vody vyčarováné a nefungující přitažlivosti hlavních aktérů. Tohle dostatečně vytvoří napětí do té doby, než spolu hlavní dvojka bude spolupracovat, protože jsou svoje absolutní opaky. Taky je tady pár zvláštních vražd a spojení s minulostí, a ještě hlubší minulostí, které je obojí důležité k přítomnosti. Ale ani o jedné z nich nemohu říct, že by popis byl nechutný nebo přehnaně explicitní. Právě naopak, je to poměrně lehce načrtnuté, aby čtenář věděl a sám si hledal důkazy místo zvracení.

Jak je kniha napsaná je taky docela zajímavý. Mám na mysli střídání minulého a přítomného času. A jakých způsobem to v knize funguje, což bylo osvěžující, a ještě nikde jsem to takhle použité neviděla. A po pár kapitolách vám dojde, kdy a proč to autor používá, a že je to logické, dává smysl a je to vlastně dobrý. Takový seriálový střih. Bravo. Krátké kapitoly jsou vždycky fajn a udržují dobře napětí, kdy se skáče postupně mezi místy vyprávění. A v kombinaci právě s tím použití času, totálně vtáhne, že jsem se stala součástí děje. Na stylu psaní jde proste poznat, že Sveinstrup ví, jak napsat dobrou televizní detektivku a správně to přenesl i do téhle knihy. Opět bravo.

Čtivé, svižné, jenom občas lehce krkolomný překlad, ale jinak pohodová detektivka, jejíž pokračování by mi vůbec nevadilo, ale raději v něj nedoufám, ale kdo ví...

Ráda bych poznamenala, že jsem Kaštánka dřív viděla, než četla, protože jsem myslela, že to nebude úplně pro mě (asi jsem během prvního čtení byla v blbém rozpoložení), jinak bych takovou blbinu nedělala. Ale i tak jsem byla napnutá. A přestože jsem tedy znala vraha, nějak jsem během čtení nenašla okamžiky, které by mi ho prozradily dřív, než to měl autor v záměru. Jenom jsem...no, věděla...

JaniisB
30.06.2022 4 z 5

Napínavé až do konce.

Bar16
27.06.2022 5 z 5

Musím říct, že mě kniha fakt bavila. Byly chvíle, kdy se děj trochu táhnul, ale celkově to rozuzlení a zjištění, kdo je vrah, mě dostalo tak, že jsem na to hned zapomněla. Sama jsem tipovala někoho jiného, takže jsem byla překvapená a to se mi na tom líbilo. A konec je klasicky akční, jak to u severských krimi bývá.
Jsem zvědavá, jak se jim povedl seriál. :-)

Peter74
27.06.2022 5 z 5

Tentokrát ma kniha dostala. Strach, napätie, hrôza, čo sa bude diať. Normálne mi vyskočil tlak, musel som si dať pauzu, tak ma to rozrušilo, aj dojalo. Ale správným dávkováním "kapitol " , sa všetko dobré aj zlé ako tak dobre skončilo. Nechcem veľmi prezrádzať dej, vzťah Hase a Thulinovej.
Pri pozeraní seriálu som mal hrošiu kožu ako to dopadne.
Celkove hodnotenie knihy, úžasná, plná napätia, rýchlych zvratov, rozuzlení a ...
Odporúčam každému

Mikkinnen
23.06.2022 1 z 5

Bohužel knihu odkládám. Prostě se do toho nedá začíst. Kapitoly cca na dvě stránky! Neustálé skákání z postavy na postavu, z děje na děj, z vraždy na vraždu. Scény zbytečně brutální a prvoplánové. Charaktery povrchní a nereálné. Škoda, potenciál to mělo.

sidonka
24.05.2022 3 z 5

Že by mě to nějak nadchlo, to moc ne, příběh zajímavý, plný zvratů, ale postavy detektivů takové zvláštní, vždycky když dočtu fajn detektivku, těším další příběh s vyšetřovacím týmem, ale tady nějak ne

alishek
18.05.2022 4 z 5

Zajímavě napsaný příběh, který postupně odhaluje zamotanost celého pripadu, četlo se to samo, jak dobře to je vymyšlené.

Faila
13.05.2022 4 z 5

Opravdu podmanivý thriller, který rozhodně není prvoplánový a dokáže solidně překvapit.

Čmeláček
13.05.2022 5 z 5

Vynikající severský thriller! Četl se hodně dobře.